dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 102
  1. #41

  2. #42

    Domyślnie

    aniazbyszek
    zaznaczam że nie jestem ekspertem od schodów, od po prostu przeczytałem kilka tematów z tego zakresu.
    co do szkicu waszych schodów to rozplanowanie w/g mnie jest poprawne, zabiegi zaczynają się odpowiednio wcześnie, osobiście jednak zdecydował bym się na szersze stopnie, 23 cm to stanowczo za mało, ja napisałem że mam 25 cm, tylko że tyle miał stopień betonowy stopnice drewniane mają 27 cm.
    Ale do rzeczy, co ja bym zrobił :
    - rozmowa z wykonawcą, co on proponuje ?? może gdzieś już wykonał schody o podobnych wymiarach ??
    - zebrał bym trochę desek po budowie i sam zbił bym sobie schody w/g szkicu, wszak to ma być raptem tylko jednodniowa budowla.
    - a może schody kręcone ??

    Pamiętajcie schody to kosztowna inwestycja, nie można postępować pochopnie. lepiej się kilka dni lub tygodni zastanawiać aby być zadowolonym do końca życia, a jak człowiek wyda kupę kasy a nie będzie zadowolony to .....
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  3. #43

    Domyślnie

    Gdziesz przeczytałem,ze szerokosc spocznika powinna być min. 80 cm. Co wy na to? Ma ktoś mniej, u mnie wszedłby 70 cm, tylko czy przy szerokości pojedynczego stopnia 100 cm wymiar spocznika 200x70 nie byłby nieproporcjonalny?
    Dom 185 m2 powierzchni użytkowej + 35m2 garaż nieogrzewany. Dach 4-o spadowy, 32 m2 okien, pakiet 3-szybowy U-0,5 + 11 okien dachowych Roto 1,4. DOm ocieplony 18 cm styropian, w posadzce 18 cm styropianu, w dachu 30-40cm wełny U-0,39. Rekuperator przeciwprądowy JanGaz 500. W 100 % ogrzewanie podłogowe, na większości posadzki panele 7mm Quick step.

  4. #44
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Jolasia
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    ...a u nas wychodzi szerokość 79cm, wysokosć stopni 20cm, a trep 24,5cm - ktoś chodził kiedyś po takim cudzie? Da się z tym żyć?
    Dodam, że niestety tylko tyle mamy miejsca (tyle przewidział deweloper)
    To wykańczanie mnie wykończy!
    Mój dziennik
    Komentarze do dziennika

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolasia
    ...a u nas wychodzi szerokość 79cm, wysokosć stopni 20cm, a trep 24,5cm - ktoś chodził kiedyś po takim cudzie? Da się z tym żyć?
    Dodam, że niestety tylko tyle mamy miejsca (tyle przewidział deweloper)
    Takie schody to do piwnicy. Optymalnie byłoby 27x17.5

    Zresztą ww. schody są niezgodne z Prawem.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolasia
    ...a u nas wychodzi szerokość 79cm, wysokosć stopni 20cm, a trep 24,5cm - ktoś chodził kiedyś po takim cudzie? Da się z tym żyć?
    Dodam, że niestety tylko tyle mamy miejsca (tyle przewidział deweloper)
    To trzeba dewelopera zakablować do władzy

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gianti
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    266
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    po wylaniu schodów i następnie po wykonaniu wylewki poddasza - ostatni stopień wyszedł znacznie za wysoki. muszę teraz do każdego stopnia dołożyć "trochę wysokości". czym najlepiej nadlać schody?

    a) dobry klej do płytek (dla zmiany wysokości 1-4cm)?
    b) mocna zaprawa cementowa (dla zmiany 3-6 cm)?
    c) inne pomysły?

    proszę o poradę.
    Nie mialem klopotu wiec postanowilem wybudowac dom
    Dziennik
    Komentarze

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    17 cm to dla domu max wysokość stopnia schodowego.
    Puść dziecko na takie schody lub kogoś starszego i najlepiej je oceni- zresztą sami kiedyś będziemy chodzić o lasce i wtedy docenimy każdy centymetr wysokości.

    Proponuję iść do jakiegoś miejskiego bloku, lub do szpitala, sprawdzić jak się wchodzi po schodach, zrobić pomiary i zastosować je u siebie.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  9. #49

    Domyślnie

    magiczny wzór na schody w budynkach mieszkalnych. Tak mnie nauczyli na Politechnice Krakowskiej

    2*H+S ma się równać nie mniej niż 60cm i nie więcej niż 65cm.

    H - wysokość stopnia 16-18cm (19 dopuszczalne tylko do piwnic i na strych)

    S - szerokość stopnia zazwyczaj 26-30

    minimalna długość stopnia to 80cm, a zalecana 90-100.

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Podciągam do góry temat aby niektórzy wybierając projekt lub budując dom zastanowili się nad swoimi schodami zgodnie z ciekawym stwierdzeniem
    "Schody mają być tak zrobione, żeby się dało spokojnie z trumną przejść".

  11. #51

    Domyślnie

    Stosując tę zasadę musiałbyś mieć schody o szerokości klatki >2,5m.

    Właśnie przymierzam się do obłożenia moich schodów drewnem.
    Wychodzi mi wysokość 18,5 cm, stopnica 27 cm, szerokość 86 cm. Troszkę za wąskie, ale nic się już nie wymyśli.
    Paweł

  12. #52
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jozek131

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    kotórz mały
    Kod pocztowy
    46-045
    Posty
    265

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_l Zobacz post
    Stosując tę zasadę musiałbyś mieć schody o szerokości klatki >2,5m.

    Właśnie przymierzam się do obłożenia moich schodów drewnem.
    Wychodzi mi wysokość 18,5 cm, stopnica 27 cm, szerokość 86 cm. Troszkę za wąskie, ale nic się już nie wymyśli.
    Jak będzie ci fachowiec obkładał schody to poręcze niech założy z boku schodów i wtedy masz szerokości przejścia 86-;-90 cm

  13. #53
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    K&Z

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Koszalin - Jamno
    Kod pocztowy
    75-360
    Posty
    19
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Ja jako ciekawostke pokaze wam schody w domu, w ktorym obecnie mieszkam.
    Ogolnie schody maja wymiar:

    szerokosc schodow 80 cm (wogole nie wydaja sie byc za waskie i taka wlasnie szerokosc schodow bedziemy mieli w domu, ktory budujemy)

    stopnica okolo 26cm (okolo, bo trudno oszacowac, kiedy schody obite sa gruba wykladzina)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1000886.jpg
Wyświetleń:	361
Rozmiar:	64,2 KB
ID:	79720

    ponadto stopnica wystaje o okolo 2cm, przez co ogolnie ma faktyczna szerokosc okolo 24cm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1000874.jpg
Wyświetleń:	307
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	79717

    wysokosc stopnia okolo 20-21cm
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1000872.jpg
Wyświetleń:	407
Rozmiar:	63,3 KB
ID:	79718

    calosc wyglada tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1000881.jpg
Wyświetleń:	746
Rozmiar:	49,9 KB
ID:	79719

    Schody sa bardzo wygodne, nikt nie ma problemu z wchodzeniem po nich. Tylko trzeba dodac, ze u nas sa wszyscy wysocy, z dlugimi nogami i nic nas tak nie denerwuje w innych domach i urzedach i na klatkach schodowych w blokach, kiedy trzeba dawac susy co dwa (a najlepiej 3 stopnie) stopnie, zeby nie dreptac w miejscu. Przy czy na tych zademonstrowanych przeze mnie schodac, kiedy sie spiesze tez biegne po dwa schodki i nie ma problemu, nie sa za wysokie.

  14. #54

    Domyślnie

    Aaa tam gadasz
    80cm za wąskie-powinny być min.100cm
    24cm za wąskie-powinny być 26-28cm
    21cm wysokości to koszmar-powinny być 17-18cm
    Może wam pasują ale to sprzeczne ze sztuką budowlaną
    Wyjątkiem dla takich wymiarów może być brak miejsca
    ale żeby takie robić w nowo budowanym domu to duże nadużycie

  15. #55
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    K&Z

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Koszalin - Jamno
    Kod pocztowy
    75-360
    Posty
    19
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Hamlet
    Ale ja powaznie mowie, ze nie odczuwa sie jakiegokolwiek dyskomfortu chodzac po tych schodach. Mieszkam tu juz 5 lat i dopiero w zeszlym tygodniu podeszlismy do schodow z miarka z ciekawosci, a ile nasze schody maja, bo sa wygodne i takie chcielibysmy miec w domu. Tylu gosci u nas bylo i nikt nie zwrocil uwagi na to ze wchodzenie po tych schodach jest koszmarem. Na osiedlu, na ktorym mieszkamy jest 50 domow, czyli 100 polowek blizniakow z takimi samymi schodami i wszyscy zyja. Sasiedzi, ktorych znam tez sie nie uskarzaja.
    Zaznacze tez, ze:
    Nie jest moim zamiarem mowic, ze tak robcie swoje schody, tak jest super, ale chce powiedziec, ze tak tez mozna i jest ok.
    Ja nie odczuwam roznicy, nie potykam sie o schody, wchodze i schodze z nich po ciemku (bo nie zawsze zapalam w nocy swiatlo zeby pojsc do sypialni albo rano schodze do kuchni, kiedy jest jeszcze ciemno) bez jakichkolwiek problemow. Cos co jest wbrew sztuce nie zawsze nie musi byc niefuncjonalne. Mi jest z nimi wygodnie.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał K&Z Zobacz post
    Hamlet
    Ale ja powaznie mowie, ze nie odczuwa sie jakiegokolwiek dyskomfortu chodzac po tych schodach.
    Co do zasady te schody są sprzeczne z podstawowymi zasadami (naruszone wszystkie wymiary i brak spocznika).
    Jak piszesz przez 5 lat nie odczuwałeś dyskomfortu ale
    - jesteś piękny i młody
    - Twoja rodzina jest piękna i młoda.

    Ale za paredziesiąt lat będziecie już tylko piekni
    Naprawdę odradzam takie schody w nowym domu. Ja jestem niezadowolony ze swoich (wymiary powyżej) ale te twoje to już ekstremum. Ja po swoich też chodze teraz co drugi stopień (podobnie jak synowie) bo wzrostu mi Bozia nie poskąpiła ale widzę, że dla moich Rodziców te schody juz nie są takie łatwe do pokonania.

    A swoją drogą, to dopuszczenie do wybudowania i dopuszczenia do użytkowania takich schodów w 50 domkach kwalifikuje się do odebrania uprawnień kierownikowi budowy. Podpisał się pod ewidentną nieprawdą.
    Ostatnio edytowane przez pawel_l ; 18-10-2011 o 23:19
    Paweł

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel_l Zobacz post
    Podpisał się pod ewidentną nieprawdą.
    Podpisał spartoloną robotę bo nie sądzę aby w projekcie były tak zaprojektowane te schody
    Z drugiej strony jak takie drabiny są we wszystkich domkach to może deweloper coś kombinował na własną rękę
    ale po to właśnie jest kierownik budowy żeby do takiej fuszerki nie doszło

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał hamlet Zobacz post
    Podpisał spartoloną robotę bo nie sądzę aby w projekcie były tak zaprojektowane
    A podpisał się, że budowa została wykonana zgodnie z projektem i prawem.
    Paweł

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    K&Z

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Koszalin - Jamno
    Kod pocztowy
    75-360
    Posty
    19
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Panowie, niechcacy wprowadzilam Was w blad....
    Bo ja nie napisalam, ze te schody sa w Polsce...
    Nie chcialam kwestionowac polskiego prawa budowlanego okreslajacego wysokosc i szerokosc stopni, tylko chcialam napisac jako ciekawostke, ze i takie schody moga byc wygodne. Bo gdybym nie weszla na ten watek, to by mi w zyciu nie przyszlo do glowy, ze wedlug standardow polskiego prawa budowlanego sa niedopuszczalne, a dla dzieci i osob starszych beda koszmarem.
    Znajomi maja dwojke malych dzieci zasuwaja po schodach jak zloto, sasiad jak sie wprowadzil z trzylatka - Gabrysia to od pierwszych sekund wiedzialam, ze sasiedzi maja dziecko, bo latala po tych schodach przez 45 minut w gore i w dol az u nas dudnilo.
    A co do starszych ludzi..... moi rodzice mieszkaja na 3 pietrze w bloku i wydaje mi sie, ze wejscie na 3 pietro regulaminowymi schodami bardziej ich zmeczy niz pokonanie kilkunastu stopni na nasze poddasze... A tak wogole to po co mieliby wchodzic na nasze poddasze tam bedzie tylko sypialnia dla nas i ewenualnego dziecka... jak beda chcieli przenocowac, to im sie w salonie na parterze poscieli spanko...
    Ostatnio edytowane przez K&Z ; 19-10-2011 o 23:06

  20. #60

    Domyślnie

    Widzę że uparłaś się na takie schody i nic cię od tego nie odwiedzie
    więc już cię nie odwodzę
    Ja bym czegoś takiego nigdy nie zrobił w nowo budowanym domu
    Pomijając kwestie techniczne to wygląd koszmarny
    Dziękuję za dyskusję

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony