dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie najprostrzy GWC

    Naczytałam się na formum o wentylacji, rekuperatorach, gruntowych wymiennikach ciepła... . Dużo pomysłów, mało doświadczeń...Ostatnio sporo osób chwali pomysł umieszczenia GWC pod podłogą domu. U mnie już jest podłoga na gruncie, więc ten pomysł nie wchodzi w rachubę, ale myślę zainstalować taką konstrukcję obok domu. Mam rurę doprowadzającą pod podłogą powietrza do kominka (PCV fi 100mm) i myślę, żeby do niej podłączyć GWC. Podpowiedzcie czy ktoś ma doświadczenie z takimi ustrojstwami i czy czerpnię na końcu GWC można umieścić z drugiej strony domu (tak, że odcinki rury pcv doprowdzającej powietrze z GWC do domu będą łączone kolankiem pod kątem prostym).... I jeszcze jedno - wykonanie GWC żwirowego wyklucza podobno zastosowanie w pobliżu oczyszczalni ścieków. Czy to samo odnosi się do GWC rurowego? Wysokie wody gruntowe...

  2. #2

    Domyślnie GWC

    WYMIENNIK RUROWY MORZE BYC W PRAKTYCZNIE KARZDYM PRZYPADKU A W SZCZEGÓLNOŚCI TWOIM BO O GRÓNTOWYM ANI MOWY

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Witaj
    Żwirowiec można też wynieść ponad teren. Junior będzie miał górkę do sanek!
    GWC z rurką fi 100mm dla potrzeb całego domu to raczej bym nie kombinował.
    Jak masz wysoką wodę, to raczej "wodny 1"
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...er=asc&start=0
    Pozdrawiam Adam M.

  4. #4

    Domyślnie Re: GWC

    Cytat Napisał paulo81
    WYMIENNIK RUROWY MORZE BYC W PRAKTYCZNIE KARZDYM PRZYPADKU A W SZCZEGÓLNOŚCI TWOIM BO O GRÓNTOWYM ANI MOWY
    Jeśli ten tekst to nie prowokacja, to mnie opadają ręce.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Solenizant! (444) to dziesięcio postowiec. Krzykliwy. Słabo oczytany.
    Dojdzie....
    Adam M.

  6. #6

    Domyślnie pytanie

    moge wiedzieco OCO PANOM CHODZI
    CZY WIDZICIE JAKIES PRZECIWSKAZANIA NA WYMIENNIKI RUROWE

  7. #7

    Domyślnie

    Słyszałem, że nie każdy dochodzi ...
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Mice
    Jak wytrwa, to dojdzie.
    paulo81
    Niepotrzebnie krzyczysz (dużymi). Rurowy też gruntowy (ten, co o nim myślisz).
    Czytałeś ? Dałem linkę...

    Osobiście nie lubię rurowych. Dla mnie to ostateczność, same wdy a zalet niewiele.

    Można. Wszystko można, tylko po co?

    Adam M.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie Re: najprostrzy GWC

    Cytat Napisał 11małgosia
    I jeszcze jedno - wykonanie GWC żwirowego wyklucza podobno zastosowanie w pobliżu oczyszczalni ścieków. Czy to samo odnosi się do GWC rurowego? Wysokie wody gruntowe...
    Ze względów technicznych BOŚ (a konkretnie rozsączanie) powiina być min. 15 m od studni ujęciowej a wg prawa 30 m.
    Jeśli masz więcej niz 15 m to raczej OK skoro możesz pic wodę to też wdychać powietrze.

  10. #10

    Domyślnie SORKI

    sork nie wiedziałem ze jak pisze DUZYMI to w waszym rozumieniu krzyk jeszcze raz sorki zgadzam sie ze rurowy to ostateczność ale koszty, woda gruntowa no i oczyszczalnia (to dobre) rozwiazanie

    adam dzieki

  11. #11

    Domyślnie

    Witam
    Proponuję do otworu w budynku dołączyć ok 15 mb rury pcv-100 zakopanej ok 30 cm w ziemi rozłożonej w meandry, przykrytej 10 cm styropianu (można go zabezpieczyć folią) z wlotem powietrza skierowanym na zachód ok 50 cm nad powierzchnią ziemi. Podobno 10 cm styro odpowiada izolacji termicznej ziemi na głębokości 4m. Ten sposób dostarczenia powietrza pod kominek może być skuteczny nawet przy wysokich wodach gruntowych, poza tym jest prosty w instalacji, nadaje sie pod trawnik. Brzegi tego GWC należy ocieplić na głębokość przemarzania. W takim układzie można zastosować filtr. Rożnica temperatury powietrza wpadającego do domu może przekroczyć nawet kilkadziesiąt st.C (przy mrozach ponad 25 st.C wpadające powietrze będzie miało temperatury dodatnie). Taki układ działa grawitacyjnie, oraz może być wymuszony. Dodam, że nawet małej mocy grzejnik może dogrzać wpadające powietrze do domu zimą, latem taki układ będzie skutecznie chłodził dom. Oczywiście otwory muszą być szczelne.
    Pozdrawiam Leon z Wrocławia

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Mice!
    Doszedł!

    paulo81
    Zaczynasz. Pokop dobrze za obliczeniami. Sam ich tu sporo wstawiłem. Wielu liczyło znacznie dokładniej. Zrób rzetelny bilans ciepła. Pomyśl o wodnym 1. Takie samo kopanie a zalet wiecej. Są doskonalsze technicznie rozwiązania niż rura (zwykle dziurawa, zalana, kłopotliwa) przy wysokich wodach w terenie.
    Podręcz szukaczkę. Wiem, że niemrawa.

    kbab
    W domku dla lalek - tak.
    Na potrzeby kominka - tak.
    Na potrzeby SKUTECZNEJ wentylacji normalnogabarytowego domu - raczej nie.

    Pozdrawiam Adam M.

  13. #13

    Domyślnie

    Zawsze można podyskutować, ale ja swoją propozycję opieram na pomiarach. Oczywiście każdy może mieć inne zdanie, ale dlaczego z góry zaprzeczać bez sprawdzenia? Inwestycja kosztowo - groszowa, ale efekt finansowy spory. W przypadku dostarczenia do domu większej ilości powietrza można zastosować kilka takich obwodów, najlepiej zaprojektowanych pod płytą domu. Dodam, że na zewnątrz można taki układ zrobić pod sporym trawnikiem, wtedy można w ten sposób dostarczać powietrze nawet do kamienicy -"W domku dla lalek - tak".

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Mice!
    Doszedł!
    Powoli ale faktycznie
    Wracając do fenomenu rurowego jak ja to sobie nazwałem. Jedyna przewaga rurowego nad żwirowym jest taka, że nie ma "producentów" żwiru i trudno go reklamować
    Poza tym coś(gwc) z niczego(żwir) ? niby jak

    A co do wyskoich wód gruntowych paulo81, to wiele można zrobić tylko myśleć, liczyć, pytać i chcieć. Ja mam na 70cm wodę i żwirowiec powstanie.

    Adamie wkrótce obiecane fotki z wykonania, skany badań geotechnicznych i wirtualna (lub nie) flaszeczka będzie.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Ściskam kciuki!
    (często, nie stale, bo jednak czasem coś piszę tutaj )
    Lada moment zacznę wodny 1 (bo już i czas i muszę składać ten komplet).
    Też obiecuję fotki.
    Pozdrawiam Adam M.

    A jakby tak ten żwir potraktować solami srebra jak te rury Rechau?
    To już by była produkcja? Nie?
    Może kąpać w nadmanganianie? (potasu). Będzie wyraźnie "produkowany!"

    Azotany do dupy! Bardzo rozpuszczalne. I przeźroczyste. Chlorki mało czynne.
    Koloid? Szare by było, nieładne, czerniało by.
    Tylko nadmanganian!

    Pomoże jak umarłemu kadzidło, ale jaki efekt wizualny! No i marketing może cuda zdziałać!

  16. #16

    Domyślnie

    dzięki

    a w tym co napisałeś brakuje jeszcze, żeby każdy "kamyczek" miał logo tak jak niebieskie rury i byłby tzw. full wypas
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Z logo mogło by być trudno, ale....
    Jakby tak "dalmatyńczyk"?
    Na dwa białe tak z jeden czarny? (inny). Na przykład kąpany w tym fioletowym nadmanganianie?
    Adam M.

    Cholera! Jak zobaczę "to" na jakich targach TO ZAŻĄDAM UDZIAŁU W ŁUPACH!

  18. #18

    Domyślnie najprostrzy GWC

    Zaczęło się od rzuconego w sieć pytania a już mamy gruby interes... Porozumię się ze swiom radcą prawnym w celu wyegzekwowania tantiemów . Na razie czekam na obiecane zdjęcia i dalszą dyskusję...

  19. #19

    Domyślnie najprostrzy GWC

    Adam.M, j-j, kbab, Mice... Dziękuję

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony