dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Piec FAKORA 25 kW raz jeszcze... a może ELEKTROMET 15kW

    Właśnie dostałem ofertę na piec FAKORA żeliwny 25 KW
    Czy cena 8 tyś to dobra cena??

    Czy jest sens pakować ten piec do domu poniżej ??

    Mój dom ma 135 m2 do ogrzania, docieplony dość dobrze tj:
    ściana 20 cm styropianu
    dach 30 cm wełny
    podłoga na gruncie 20 cm styropianu

    z pieca będzie realizowane CO i CWU

    Jakieś sugestie ewentualnie ??
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    Podejrzewam że ekogroszek ???

    Powiem tak - będize troche za mocny - zainwestuj w akumulacje by efektywniej wykorzystac spalane paliwo.

    Co do ewentualnych sugesti to powiem ze masz ocieplenie podchodzące pod dom pasywny - zrób programem OZC- zapotrzebowanie na ciepło i dobierz sensownie wielkośc/moc kotła - dobierając na OKO możesz się sparzyc i zaczniesz przeklinać (producenta kotła) który jest Bogu ducha winny.

    sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  3. #3

    Domyślnie

    Tak dokładnie chodzi o eko groszek.

    Akumulacje - co masz na myśli ??

    Mi także wydaje się że ten piec jest sporo za duży.

    Mam jeszcze dobrą (przynajmniej tak mi się wydaje) cenę na ELEKTROMET
    EKO-KWP 15 niestety albo stety już nieżeliwny o mocy 15 kW

    Proszę znawcy i fachowcy poradźcie coś bo kocioł muszę kupić lada chwila a sam mam totalny mętlik...
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  4. #4

    Domyślnie

    niedawno miałem właśnie problem dobrania mocy kotła. Wśród kotłów na eko groszek utarł się standard 25kW dopiero niedawno zaczeły się pojawiać mniejsze kotły.

    Biorąc uproszczone wyliczenie zapotrzebowania na ciepło nowego dobrze ocieplonego domu 70 - 100 W na m2 ogrzewanej powierzchni kocioł 15kW powiniem wystarczyć. - masz lepiej ode mnie ocieplony dom
    U mnie do ogrzania 156 m2 + CWU mam kocioł 18,8 kW chociaż instalotor namawiał mnie na 25kW i to wcale nie z chęci zysku bo kocioł większy był minimalnie droższy.
    Obecny sezon grzewczy - kocioł całkowicie wystarczy do do ogrzania CO i CWU.
    Sterowany sterownikiem pokojowym miał długie okresy przestoju co wiąże się z dużą oszczędnością węgla
    Na stronie Reco jest program doboru kotła

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mack
    Na stronie Reco jest program doboru kotła
    ten program ... NO COMENT

    jak masz mozliwosc żeliwniaka kupic za 8 mke to sie nie zastanawiaj

    ja za elektrometa 25 kw + zasobnik 200 l dalem 8

    brać zeliwo !

  6. #6

    Domyślnie

    25 kW na taki domek to zdecydowanie za dużo. Ja mam 25 ale na 340 m2 pow ogrzewanej - wyrabia się z palcem w nosie, a ocieplenie mam znacznie słabsze.
    A o gazie nie myślałeś? Czy masz jeszcze reku? Bo jeżeli tak, to ja brałbym gaz.
    Od 17.12.2007 na swoim

  7. #7

    Domyślnie

    Odrazu dziękuję wszystkim za podjęcie tematu.

    Liczyłem programem OZC i zapotrzebowanie wychodzi około 50 W/m2 co daje około 7 kW no chyba że coś źle policzyłem.

    Gaz niestety odpada a szkoda, nie ma gazociągu pozostaje butla na propan butan ale tej też niezbyt mam gdzie postawić/zakopać. Zresztą butla wychodzi mało ekonomicznie w stosunku np. do prądu.

    Reku narazie jest w planach i być może a raczej napewno dołaczy z czasem. Powyższe wyliczenia (7kW) są bez reku.

    Mam ofertę jeszcze na elektrometa 15kW + ruszt auwaryjny za równo 6 tys pln. czyli 2 pln różnicy niby sporo ale czasami lepiej spać spokojniej z mniejszą gotówką w kieszeni, jednakże

    Informacje jakie dotychczas udało mi się zebrać to:
    - ze stalowym kotłem można zawsze powalczyć gdy coś z nim nie tak - spawanie i tego typu możliwości
    - przy żeliwie niestety jak powstanie wżer lub pęknięcie wymiana poszczególnych elementów

    Przy "dziwnej" gospodarce na terenie Polski dzisiaj warto ekogroszek stosować , za 5 czy 10 lat być może już nie tak więc uwzględniając dłuższy okres zwortu eksploatacji kotła (żeliwo 20-25 lat, stal 12-15 lat) może być tak że już po 10 kocioł trzeba będzie wysłać na najbliższy skup złomu.

    Podsumowując, stalowy mogę naprawić sam , żeliwnego nie mogę załatwić mniejszego niż 25 kW a stalowy 15 kW (bardziej trafiający w moje potrzeby, bo 25kW prawie 3 krotnie przekracza moje zapotrzebowanie ) różnica w cenie 2 tys...
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  8. #8

    Domyślnie

    Witam!!!
    Jeśli jeszcze jesteś zainteresowany piecem Fakory to jest dostępny piec o mocy 15-20kW. Nie ma go jeszcze na stronie internetowej firmy ale jest on na pewno dostępny. Zaznaczam, że nie jestem handlowcem tej firmy, a jej przyszłym klientem i jestem w trakcie finalizacji zakupu ww pieca. Jak dotąd obdzwoniłem chyba większość znanych firm kotlarskich i ich oferta (Fakory) była dla mnie miłym zaskoczeniem.
    Również obsługa telefoniczna była na najwyższym poziomie - ja jestem dość upierdliwym klientem i jeszcze do tego targującym się.
    Spośród znanych mi pieców żeliwnych ten mógłby zdecydowanie konkurować cenowo z piecami stalowymi. A i okres gwarancji 10lat na wymiennik żeliwny nie pozostawia cienia złudzeń w przeciwieństwie do 10lat na spawy jeśli chodzi o niektóre piece stalowe. Decyzję o zakupie tego pieca podjąłem po przeczytaniu kilkuset innych postów na temat pieców na eko-groszek, wielopaliwowych itp.

    Zaczynam drugi etap budowy i mam nadzieję, że w okolicach września będzie przeprowadzka.

    Tak nawiasem to chyba mój pierwszy post na tym forum.

    pozdr.

  9. #9

    Domyślnie

    Też byłem mocno zainteresowany piecem żeliwnym Fakory, ale troszkę mnie zniechęciły dwie rzeczy:
    - sposób czyszczenia, tj, konieczność zdejmowania pojedynczych zaślepek kanałów , przez które przebiegają spaliny wydaje mi się dość nieciekawie zorganizowany w porównaniu do innych pieców
    - podobno kocioł żeliwny do opału typu eko groszek nie jest najlepszym rozwiązaniem, tj. oczywiście że będzie dobry dla pieców tradycyjnych, ale w tym przypadku podobno blacha kotłowa powoduje, że piec ma lepsze parametry (napewno niezaprzeczalnie dłuższa jest trwałość pieca żeliwnego, ale jak z innymi parametrami).

    Wnioski wysnułem po obejrzeniu piecy różnych firm (również w trakcie targów budownictwa w Łodzi).
    Jakie jest Wasze zdanie na ten temat ?

  10. #10

    Domyślnie

    Witam

    Moja chałupka postawiona jest z porothermu ściana 3 warstwowa w środku 10 cm steropianu. Pow. ok 160 m2. Na dole całeym podłogówka, na piętrze kaloryfery. Instalator wyliczył właśnie piec firmy Elktromet 15 kw. Cena zaproponowana to niecałem 5000 netto.

    pozdrawiam

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar selimm
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    6.216

    Domyślnie

    Kupiłem Fakore 25KW
    -w przyszłym tygodniu odpalamy

    jedyny minus na dzien-dobry ,to czyszczenie kotła

    jeszcze sie odezwe ..nara
    Taki stary jestem
    a nic kurw@ nie zmądrzałem -

  12. #12

    Domyślnie

    selmin na pewno w Krzyżanowicach kupiłeś skoro z hanysowa
    też kupiłem tego samego u nich ,zobaczymy jak sie sprawi w instalacji

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar selimm
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    6.216

    Domyślnie

    Owszem,tam kupiłem
    dostałeś szczotke do czyszczenia w kpl. ?

    kiedy odpalasz ?
    Taki stary jestem
    a nic kurw@ nie zmądrzałem -

  14. #14

    Domyślnie

    odpalam dopiero na zimę
    szczotki jeszcze nie dostałem ,kocioł będę odbierał w najbliższym tygodniu ,jak dostane to napisze , czekałem na kocioł z podajnikiem z prawej strony .

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar selimm
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    6.216

    Domyślnie

    Ja odpalam za tydzien
    Taki stary jestem
    a nic kurw@ nie zmądrzałem -

  16. #16

    Domyślnie

    Kupiłem piec elektrometu 15 KW

    Jestem szczerze pozytywnie zaskoczony jego wyglądem!! Jest śliczny jak na piec obok stojąca Fakora już tak nie błyszczy.

    Ale do rzeczy. O zakupie zdecydowały:

    - piec elektrometu można łatwiej naprawić gdy wyzionie ducha (spawanie), fakorę już raczej wymiana poszczególnych elementów

    - cena 2 tys różnicy także nie jest bez znaczenia (to 35% więcej)

    - Stalowe piece są bardziej ekonomiczne od żeliwnych (aczkolwiek głowy sobie uciąć nie dam )
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  17. #17

    Domyślnie

    W kotle chyba mało ważna szata jaka go przyozdabia , liczy się to co jest w środku, w końcu nie wszystko złoto co się świeci.
    gdyby producent chciał mieć lepszą sprzedaż zapewne strzelił by mu lakier jak na mercedesie, lepsze kształty ale po co? Myślę ze Fakora i tak sprzeda te brzydkie kotły ,bo każdy wie ze produkują kotły od 1903roku i maja doświadczenie w tym co robią.
    Jeśli chodzi o to naprawianie to raczej niemożliwe , nie wszystko sie da pospawać,
    chodzi o dojście ,a tak na marginesie to prędzej blacha zgnije niż spaw puści.

    Wziąłeś pod uwagę to że kocioł żeliwny dobrze użytkowany przeżyje parę kotłów stalowych.
    W domu rodziców kocioł stalowy wytrzymał 6 lat , dziurka sie zrobiła o spawaniu nie było mowy.Obecnie użytkują kocioł żeliwny już ponad 10lat i much nie siada , gdyby nie przykurzony to jak nówka

    Sam zastanawiałem sie nad stalowym, chodziło mi własnie o niby lepszą sprawność ale ojciec jakoś mi to przegadał a potem parę instalatorów .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kris2222
    W kotle chyba mało ważna szata jaka go przyozdabia , liczy się to co jest w środku, w końcu nie wszystko złoto co się świeci.
    gdyby producent chciał mieć lepszą sprzedaż zapewne strzelił by mu lakier jak na mercedesie, lepsze kształty ale po co?
    Nie przesadzajmy, to była zartobliwa część mojej wypowiedzi a nie fakty decydujące o zakupie.

    Żeliwne są liczone na 20-25 lat
    Stalowe na 15 lat.

    To już nie kilkakrotnie a prawie dwa razy (patrząc teoretycznie) a praktycznie to zależy na jaki egzemplarz się trafi.
    Znam przypadek że stalowy działał i działa już prawie 30 lat, był przespawywany (tuningowany ) we własnym zakresie i działa do dzisiaj. To piec mojego ojca. Znam przypadek gdzie piec stalowy Galmetu rozszczelnił się po tygodniu, ale też i w Fakorze pękło żeliwo po 3 sezonie palenia, co nie znaczy że inne nie wytrzymają lat 30 prawda ??

    Globalnie produkty dzisiejsze są gorsze niż kiedyś ale...

    Co do spawania no cóż da jednych pewne rzeczy są niewykonalne a dla drugich to kwestia "grubszej roboty" i nieważne czy to spawanie, malowanie czy naprawa elektroniki.

    Pozdrawiam
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar selimm
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Posty
    6.216

    Domyślnie

    Obiektywnie trzeba przyznać
    ze piec Fakora jest żenująco wykończony

    -zaczepy podajnika źle pospawane ,jeden tylko trzyma
    -uszczelka klapy praktycznie nie istnieje (źle dobrana )
    -źle wywiercone dziury na sterownik (dokręcone na dwóch zwojach -klinowanie)
    -po odpaleniu zrobiła mi sie tzw."cofka " -okazało sie ze brak czujnika przy ślimaku

    to są tylko detale
    ale
    to wpływa jednak na wizerunek całego kotła
    Taki stary jestem
    a nic kurw@ nie zmądrzałem -

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    Cytat Napisał selimm
    Obiektywnie trzeba przyznać
    ze piec Fakora jest żenująco wykończony

    -zaczepy podajnika źle pospawane ,jeden tylko trzyma
    -uszczelka klapy praktycznie nie istnieje (źle dobrana )
    -źle wywiercone dziury na sterownik (dokręcone na dwóch zwojach -klinowanie)
    -po odpaleniu zrobiła mi sie tzw."cofka " -okazało sie ze brak czujnika przy ślimaku

    to są tylko detale
    ale
    to wpływa jednak na wizerunek całego kotła
    Sellek reklamuj te uszczelki i zawiasy

    sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony