dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Ile pomp obiegowych w takiej instalacji?

    Witam
    Przedstawię pewien problem na jaki napotkałem projektując moją kotłownie.
    Szukając w innych postach znalazłem, to jak trzeba podłączyc kominek z podłogówka i piecem oraz grzejnikami, ale nie do końca czytelnie.
    Tak więc założenia sa takie :

    Jako główne źródło bedzie kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem Vaillant turbo max Pro z zamkniętą komorą spalania.
    Jako dodatkowe żródło, ( czasami głowne) bedzie kominek z płaszczem wodnym połączony z instalacja zamkniętą pieca gazowego za pomocą wymiennika.

    Ciepła woda z pieca idzie na wymienik, nastepnie na rozdzielacz trzy sekcyjny do którego podpięte są dwa grzejniki płytowe i jeden drabinkowy, następnie do kolejnego rozdzielacza z systemem mieszajaco- pompowym i do rozdzielacza podłogówki czterosekcyjny.

    Jak sobie policzyłem to oprócz pompy cyrkulacyjnej będe potrzebował chyba aż cztery pompy obiegowe
    -pierwsza do obiegu kominka (musi być)
    -druga jest w piecu gazowym (musi być)
    -trzecia do obiegu podłogówki po trójdrogowym zaworze mieszajacym (powinna być)
    - I ta czwarta najgorsza po wyjściu z pieca przed wymiennikiem w celu wymuszenia obiegu w pierwszym rozdzielaczy czyli do grzejników.
    Grzejniki mają stanowić pewnego rodzaju"bufor" w przypadku kiedy rozchajcuje sie kominek. Z tego co doczytałem się w instrukcji instalacyjnej pieca, pompa wyłączy sie gdy woda osiagnie temperaturę nastawioną w piecu
    tak wiec woda stanie i oprócz pompy od podłogówki nic nie będzie pchało wody w grzejniki.

    Tak sobie wyobrażam ten schemat, a pytanie jest czy można w jakiś sposób pozbyć sie jednej pompy -tej czwartej.
    Kotównia z piecioma pompami wygladac bedzie jak statek kosmiczny w StarTreck`u

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    będziesz miał:
    pompę w kotle która załatwia obieg grzejnikowy i ciepła wodę
    drugą pompę która będzie pracować przy podłogówce,
    trzecią pompę przy wymienniku po stronie wtórnej
    czwartą pompę przy kominku
    no i jeszcze możesz mieć piątą pompę, pompę cyrkulacyjną do ciepłej wody

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony