dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 10
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 190
  1. #61

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    no to nie pozostaje mi nic innego jak trzymac kciuki za pogodę.

    ty też trzymaj - zwłaszcza w przerwach między klejeniem

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000)
    manieq82

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    1.308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Witam,
    A pokaż może fotki jak ten buforek w środku wygląda, po prostu zamontowałeś kroćce i na jednym zładzie czy jak, jakieś wężownice?

    straśniem ciekawy jego konstrukcji - sam takowy planujem

    Powodzenia życzę w budowie

  4. #64

    Domyślnie

    Wężownic w buforze nie ma. Zajrzyj do dziennika, właśnie opisałem dalsze z nim zmagania.

  5. #65

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź w moim wątku.

    Trochę mnie przeraziłeś tym 4KW a reszta sezonu 1-2KW. Serio rozważalem piec również 25 KW (chyba sobie odpuszcze) i skupie sie na 17 KW - mam jakieś 10 dni na wybów pieca .

    Moi hydraulicy proponują w szafce ( w kotłowni) zawory termostatyczne do kazdego pomieszczenia i to wystarczy (150 zadowolonych klientów). Coś nie chce mi sie wierzyć. Powiedz jak drogie jest rozwiązanie z siłownikami?

  6. #66

    Domyślnie

    Jakie te zawory termostatyczne? Co w wypadku gdy w pomieszczeniu jest więcej pętli?
    Zawory termostatyczne które spotkałem nie trzymały temperatury zbyt dokładnie, w zależności od pogody temperatura w pomieszczeniu odbiegała i o 3 stopnie od ustawionej.
    Termostaty elektroniczne mają zdecydowanie większą dokładność, dla nich utrzymanie się w 1 stopniu to nie problem, a są i dokładniejsze. Koszt to 1 termostat na pomieszczenie, średnia cena ok 100 zł (zobacz choćby na allegro) i 1 siłownik na każą pętlę - typowa cena też ok 100 zł, ale można trafić znacznie taniej. Jak się chyba domyślasz dany termostat steruje wszystkimi siłownikami pętli danego pomieszczenia. U mnie na przykład będzie 6 termostatów i 12 siłowników.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar efilo
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Posty
    29.533

    Domyślnie

    Jurku
    a będziesz miał sprzęgło?

  8. #68

    Domyślnie

    Nie będę miał sprzęgła. Lubię proste rozwiązania. Będzie jedna pompa, dwa trójniki, dwa rozdzielacze, dwanaście pętli podłogówki, a w ramach sterowania termostat pogodowy + zawór trójdrożny, termostaty poszczególnych pomieszczeń + siłowniki na rozdzielaczach. Rozdzielacze są z przepływomierzami, a pętle prawie jednakowych długości, więc nawet bez termostatów pomieszczeń powinno się dać wyregulować.

  9. #69

    Domyślnie

    Witaj Jurku,
    Gratuluję rosnącego domku.
    Mam pytanie:
    Te termometry w buforze to własny pomysł czy kupne?
    Dlaczego zdecydowałeś się na strop drewniany - wyłącznie z powodu kosztu czy są jakieś inne za?
    Co będzie u CIebie źródłem ciepła dla CO?

    Pozdrawiam.
    Pozdrawiam
    mario

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario_k
    Witaj Jurku,
    Gratuluję rosnącego domku.
    Mam pytanie:
    Te termometry w buforze to własny pomysł czy kupne?
    W buforze nie mam żadnego termometru Są tylko rurki w których bedą czujniki temperatury.


    Cytat Napisał mario_k
    Dlaczego zdecydowałeś się na strop drewniany - wyłącznie z powodu kosztu czy są jakieś inne za?
    Niski koszt, łatwość i szybkość wykonania, miejsce na prowadzenie instalacji, brak istotnych wad - (mnie akurat większa grubość stropu nie przeszkadza a innych nie stwierdziłem)

    Cytat Napisał mario_k
    Co będzie u CIebie źródłem ciepła dla CO?
    Na co dzień grzałki w buforze, czasem kominek z płaszczem wodnym.

  11. #71

    Domyślnie

    W buforze nie mam żadnego termometru Są tylko rurki w których bedą czujniki temperatury.
    Oczywiście miałem na myśli "termometry" coś jak przemysłowe PT100, te rurki wyglądały jak wkręcone przetworniki. Jakich zatem przetworników zamierzasz użyć? DS1820, LM35..... będzie rejestracja temperatury?
    Niski koszt, łatwość i szybkość wykonania, miejsce na prowadzenie instalacji, brak istotnych wad - (mnie akurat większa grubość stropu nie przeszkadza a innych nie stwierdziłem)
    ... a jeśli chodzi o trwałośc w porównaniu do monolitu jakie jest Twoje zdanie?
    no i jeszcze wpływ par środka impregnującego na mieszkańców.

    Nie myślałeś nad umieszczeniem bufora na piętrze (jeśli dobrze poczytałem zdjęcia jest na parterze). Nie byłaby konieczna pompa obiegowa do kominka i odpadają wszystkie problemy z tym związane.

    Czy komin jest konstrukcją samonośną zupełnie odizolowaną od ściany nośnej?

    Przpraszam, że tyle pytań, ale podoba mi się koncepcyjna spójnośc Twojego domku.
    Pozdrawiam
    mario

  12. #72

    Domyślnie

    [quote="mario_k"]
    W buforze nie mam żadnego termometru Są tylko rurki w których bedą czujniki temperatury.
    Oczywiście miałem na myśli "termometry" coś jak przemysłowe PT100, te rurki wyglądały jak wkręcone przetworniki. Jakich zatem przetworników zamierzasz użyć? DS1820, LM35..... będzie rejestracja temperatury?
    Czujniki są w komplecie z termostatami, chyba NTC czyli zwykłe termistory. Rejestracji temperatury nie będzie, do niczego to niepotrzebne a zabiera czas



    Cytat Napisał mario_k
    Niski koszt, łatwość i szybkość wykonania, miejsce na prowadzenie instalacji, brak istotnych wad - (mnie akurat większa grubość stropu nie przeszkadza a innych nie stwierdziłem)
    ... a jeśli chodzi o trwałośc w porównaniu do monolitu jakie jest Twoje zdanie?
    no i jeszcze wpływ par środka impregnującego na mieszkańców.
    Trwałość obu typów stropu kilkaset lat - trudno powiedzieć którego większa - w jednych warunkach beton ulega erozji, w innych drewno próchnieje.
    Sól nie paruje, zresztą impregnaty mają atest PZH.


    Cytat Napisał mario_k
    Nie myślałeś nad umieszczeniem bufora na piętrze (jeśli dobrze poczytałem zdjęcia jest na parterze). Nie byłaby konieczna pompa obiegowa do kominka i odpadają wszystkie problemy z tym związane.
    Trochę ciężki ten zbiornik, na piętro trzeba by go dźwigiem wstawiać, i nie mógłby stać na stropie ale tylko na słupie lub wzmocnionym podciągu. Dużo kłopotu, ale zyskałbym ciut miejsca na parterze, którego na dole mam brak, u góry nadmiar. Wolę jednak całą instalację na parterze, również na wypadek nieszczelności.
    Dla mnie większym problemem i kosztem byłaby instalacja obiegu grawitacyjnego z rurami 1" niż zastosowanie pompy z termostatem.


    Cytat Napisał mario_k
    Czy komin jest konstrukcją samonośną zupełnie odizolowaną od ściany nośnej?
    Ława fundamentowa ma poszerzenie w miejscu komina, a sam komin jest przymurowany do ściany. Mógłby być nawet wmurowany w ścianę bo kształtki których użyłem mają podobny wymiar jak MAXy.


    Cytat Napisał mario_k
    Przpraszam, że tyle pytań, ale podoba mi się koncepcyjna spójnośc Twojego domku.
    A pytaj, temu to forum służy

  13. #73

    Domyślnie

    Czujniki są w komplecie z termostatami, chyba NTC czyli zwykłe termistory. Rejestracji temperatury nie będzie, do niczego to niepotrzebne a zabiera czas
    Rozumiem, że trzy czujniki w buforze dla zbierania doświadczeń... czy może automatyka CO będzie korzystać ze wszystkich trzech?
    Wolę jednak całą instalację na parterze, również na wypadek nieszczelności.
    Dla mnie większym problemem i kosztem byłaby instalacja obiegu grawitacyjnego z rurami 1" niż zastosowanie pompy z termostatem.
    Pytanie moje urodziło sie po przeczytaniu kilku tragicznych wywodów o zagotowaniu wody w obiegu (z następsztwami) podczas braku prądu, awarii pompki, itd... chyba, że i te sytuację przewidziałeś i zabezpieczyłeś?
    Ława fundamentowa ma poszerzenie w miejscu komina, a sam komin jest przymurowany do ściany. Mógłby być nawet wmurowany w ścianę bo kształtki których użyłem mają podobny wymiar jak MAXy.
    Dlaczego zrezygnowałeś z całkowitego odizolowania komina od budynku? Uważasz, że jego wpływ na wychładzanie domu będzie pomijalny? (przy ogrzewaniu prądem w Twoim przypadku nie opłaca sie ponosić kosztu ww prac?)
    Pozdrawiam
    mario

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario_k
    Rozumiem, że trzy czujniki w buforze dla zbierania doświadczeń... czy może automatyka CO będzie korzystać ze wszystkich trzech?
    Dwa czujniki do termostatu, trzeci z ciekawości



    Cytat Napisał mario_k
    Pytanie moje urodziło sie po przeczytaniu kilku tragicznych wywodów o zagotowaniu wody w obiegu (z następsztwami) podczas braku prądu, awarii pompki, itd... chyba, że i te sytuację przewidziałeś i zabezpieczyłeś?
    Bezpośrednio na kominku zainstaluję dwa zawory bezpieczeństwa, i wyprowadzę z nich rurki na zewnątrz budynku, wykorzystując kanał doprowadzania powietrza do kominka



    Cytat Napisał mario_k
    Dlaczego zrezygnowałeś z całkowitego odizolowania komina od budynku? Uważasz, że jego wpływ na wychładzanie domu będzie pomijalny? (przy ogrzewaniu prądem w Twoim przypadku nie opłaca sie ponosić kosztu ww prac?)
    Komin jest zaizolowany razem ze ścianą. Kominek oczywiście hermetyczny zasilany powietrzem jedynie z zewnątrz, przez regulowaną przepustnicę, więc jak zamknę dopływ powietrza to straty przez komin będą pomijalne - mam nadzieję, bo mi się liczyć nie chce

  15. #75

    Domyślnie

    I tak dzieki pytaniu jaki dach tanszy trafiłam do Twojego dziennika. Twoj dom bardzo mi sie podoba. Napisz prosze, jakie ma wymiary po obrysie.
    Ja co prawda mam pozwolenie na inny dom...taki typowy dwuspadowy dach z lukarnami, balkonikami ..ale tak sie porobiło , ze jakos nie zaczełam go budowac a terazjak kryzys nastał w bankach to nagle stwierdziłam , ze dom za duzy, za drogi i po co taki, ze sama nie wiem czy chce ale nawet jak chce to za drogi ...i znajoma architekt zaczeła mnie namawiac na nowy projekt , ze mi zrobi ale z płaskim dachem taka kostka. Na poczatku nie chciałam ..potem długo myslałam....potem sie przekonałam , ze faktycznie to ja wole dom z płaskim dachem.
    ale oczywiscie musi byc tani ..wiec nie planuje po obrysie ze ma byc duzy, a ma byc zaprojektowany tak, ze w przyszłosci bedzie mozna dobudowac garaz bo jak bede budowac to własciwie ze srodków własnych bez kredytu..wiec wiadomo- stary projekt jak człowiek szalał, ze wszysrko sie da bo jak cos to kredyt musi isc w zapomnienie- ...w takiej sytuacji wszystko zmienia sie w głowie co sie chce od domu.
    ale dosc o mnie, pewno i tak pisze haotycznie ...nie wazne..Twój dom jest piekny ...tylko prosze jak mozesz podaj mi wymiary. to rozwiazanie ze schodami i oknami przez calosc extra...powiem jej o takim rozwiazaniu.
    pozdrawiam.

  16. #76

    Domyślnie

    Wymiary wewnątrz to 7 x 14,5 metra, zewnętrznie 7,7 x 15,2. Garaż ma szerokość 4 metry wewnątrz, czyli część mieszkalna parteru ma 7 x 10,5 metra.

  17. #77
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Piątka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Przy wigilijnym stole łamiąc się opłatkiem świętym ,
    pomnijcie , że dzień ten radosny w miłości jest poczęty.
    Że jak mówi Wam wszystkim dawne ,
    odwieczne orędzie z pierwszą na niebie gwiazdką
    Bóg w Waszym domu zasiądzie.

    Z nalepszymi życzeniami cała Piątka


  18. #78

    Domyślnie

    Witaj Jurku,
    Gratuluję "piecynka" pieco-kominka. Bardzo ciekawy wynalazek.Napisz proszę coś o docelowym "piecynku" który zamierzasz zainstalować (będzie zbudowany z cegieł czy na bazie stali? samodzielnie czy rozwiązanie komercyjne). Jestem bardzo zainteresowany rozwiązaniami, które pozwolą spalić (nie skopcić) opał a następnie sprawnie odebrać ciepło ze spalin.
    Czy planujesz dostarczanie powietrza wtórnego splania w rozwiązaniu docelowym?
    Napisz jeszcze czy na sciance wymiennika osadzają się niedopalone drobiny wsadu opałowego czy uzyskałeś spalanie niemal całkowite?
    Pozdrawiam
    mario

  19. #79
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Witam. Podziwiam Twoje rękodzieło i nie ukrywam, że pewne rozwiązania będę chciał powielić. (Mam nadzieję, że się dogadamy co do opłat licencyjnych ).
    Pierwsza sprawa do Ged-maszyna - jest genialna - tylko, że nie widać co jest narzędziem rozdrabniającym w środku Jeżeli zechcesz uchylić rąbka tajemnicy - będę bardzo wdzięczny.
    Druga sprawa - piecyk. Napisz czy sam spawałeś (drzwiczki też?). Z czego i ile to kosztowało w stosunku do gotowych rozwiązań.

    Pozdrawiam.

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario_k
    Witaj Jurku,
    Gratuluję "piecynka" pieco-kominka. Bardzo ciekawy wynalazek.Napisz proszę coś o docelowym "piecynku" który zamierzasz zainstalować (będzie zbudowany z cegieł czy na bazie stali?
    Będzie stalowy, podobnej konstrukcji, tylko większy i z zastosowaniem usprawnień wynikłych z działania i obsługi prototypów. Inna też technologia - zamiast blach ciętych plazmą i gotowych profili wszystko z blach ciętych laserem.

    Cytat Napisał mario_k
    >samodzielnie czy rozwiązanie komercyjne).
    Robię samodzielnie i przewiduję możliwość produkcji komercyjnej po dopracowaniu szczegółów.


    Cytat Napisał mario_k
    Jestem bardzo zainteresowany rozwiązaniami, które pozwolą spalić (nie skopcić) opał a następnie sprawnie odebrać ciepło ze spalin.
    Podstawą jest suche drewno.


    Cytat Napisał mario_k
    Czy planujesz dostarczanie powietrza wtórnego splania w rozwiązaniu docelowym?
    musi być pierwotne i wtórne, oba osobno sterowane, na prototypach dobrałem wielkości i umieszczenie kanałów, docelowo musi tym sterować prosta automatyka.


    Cytat Napisał mario_k
    Napisz jeszcze czy na sciance wymiennika osadzają się niedopalone drobiny wsadu opałowego czy uzyskałeś spalanie niemal całkowite?
    Nie da się w kominku uzyskać idealnego spalania, za duże palenisko, brak miejsca na umieszczenie wymiennika wystarczająco daleko od płomieni. Niezależnie od fazy i mocy palenia dym z komina jest minimalny, a osadzanie sadzy niewielkie - szyby nie trzeba czyścić. Przy małej mocy palenia wymiennik się nieco brudzi sadzą, jak się otworzy powietrze na maxa to w komin idzie nawet 400C i wszystko wypala - ale wtedy sporo ciepełka ucieka.

Strona 4 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony