dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    bioforge

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    5

    Domyślnie podrzewacz gazowy na gaz z butli?

    witam
    mam pytanie, jak wygląda sprawa zasilania przepływowego podgrzewacza wody typu Junkers, gazem z butli (butla gaz propan-butan 11 kg);
    w internecie znalazłem że sa zestawy do przezbrojenia na gaz propan lub specjalne wersje podrzewaczy np.Vaillant, ale jak to wygląda w praktyce;
    chodzi mi głównie o wydajnośc takiego gazu z butli, czy ktoś ma taka instalacje i mógłby sie wypowiedzieć?

  2. #2

    Domyślnie

    owszem są specjalne dysze do "Junkersa" na propan butan (ale głównie do przydomowych butli), ale obawiam się ze butla 11 kg to trochę mała przy gwałtownym "szarpnięciu" może zamrażać reduktor i blokować przepływ - widziałem już 3 butle 11 kg podłączone do piecyka przeływowe, ale jak to zdaje egzamin nie mam pojęcia. na pewno od września wyjdzie bardzo drogo - akcyza na gaz z butli ma wzrosnąć z 0 zł do 1100 zł i cena butli ma wzrosnąć - takie założenia o ok 15 zł (informacje prasowe)
    Edzio i Zibi

  3. #3

    Domyślnie

    witam! chciałem napisac podobne zapytanie ale skoro juz ktoś pisał to sie podepne.... własnie zamierzam zrobić łazienke w dudynku znacznie oddalonym od kotłowni i zastanawiam sie w jaki sposób przygotowqywać ciepłą wodę... (dodam że w gr nie wchodzi gaz ziemny) zastanawiałęm się pomiędzy przepływowym podgrzewaczem elektrycznym a "junkersem" na butle lpg... co wyjdzie ekonomiczniej.?
    Tu była reklama

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Ciekawe jak zareaguje zamrożony reduktor i zawór po spotkaniu(przypadkowym) z np drzwiczkami od szafki, albo spadającym kubkiem?
    Myślę, że ma duże szanse pęknąć i wtedy...gaz w mieszkaniu? A co tam...
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  5. #5

    Domyślnie

    ludzie, nie wariujcie, co niby,jak i od czego ma zamarzać??
    u moich rodziców w mieszkaniu od bodajże 11 lat jest zainstalowany przepływowy podgrzewacz gazowy firmy Termet, i w ciągu tego okresu nik z domowników na oczy nie widział zamarznętego reduktora, dodam że na jednej butli chodzi zarowno podgrzewacz jak i kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym, popuszczacie sobie wyobraźnie i tyle
    co do sensu ekonomicznego wydaje się ze jest korzystniej przy gazie, przy trzech-czterech osobach dorosłych i jednym dziecku butla 11kg wystarcza tak około na 3 tygodnie użytkowania, dodam że to piecyk starego typu (i szykuje się po takim okresie użytkowania wymiana) z tzw. płomykiem kontrolnym charakteryzujący się większym zuzyciem gazu niż obecnie w std. występujące "samozapalacze"

  6. #6

    Domyślnie

    Moi rodzice mają dokładnie takie rozwiązanie jak opisujesz. Przepływowy TERMET model TERMAQ i butla 11kg. Rozwiązanie idealne. Dla dwóch i pół dorosłych osób (siostra 19 lat - prawie dorosła) bez żadnych ograniczeń butla starcza na 4 tygodnie.

    Ponieważ odległość od podgrzewacza do najdalszego punktu czerpania ciepłej wody jest dość duża (podgrzewacz jest zlokalizowany w piwnicznej pralni), mój ojciec zrobił pewne udoskonalenie. Zastosował szeregowo prosty, dobrze zaizolowany zbiornik pojemnościowy (gotowy kupiony w sklepie - nie samoróbka) o pojemności 10 litrów z jednym wejściem i jednym wyjściem, poprzez który instalacja jest zasilana ciepłą wodą. Wygląda to tak:
    - zimna woda wpływa do podgrzewacza;
    - gorąca woda wypływa z podgrzewacza i wpływa do zbiornika buforowego;
    - gorąca woda wypływa ze zbiornika do instalacji CWU.

    Uzasadnienie takiego rozwiązania (według mojego ojca) jest banalne. Cząsto między "dużymi" poborami ciepłej wody, np. kąpiel, zmywanie naczyń itp. potrzeba małych ilości ciepłej wody w stosunkowo długim czasie, np. mycie zębów, GOLENIE itp. Wówczas wystarczy lekko "otworzyć kran" i korzystać z ciepłej wody znajdującej się w buforze, a podgrzanej podczas owych dużych poborów CWU. Bez załączania podgrzewacza (dla jego uruchomienia potrzeba stosunkowo dużego przepływu).

    Reasumując, polecam takie rozwiązanie.

  7. #7

    Domyślnie

    właśnie, bardzo mnie dziwiły opinie o zamarzniętych reduktorach.... mam kuchenke gazową na butle. Nic tam nie zamarza. Co do przypadkowego upadku przedmiotów na butle to wiadomo że butle wstawia się do jakiejś szafki a nie stoi "luzem". czy orientujecie siejaki jest koszt takiego "junkersu". czy trudno je dostac?
    Tu była reklama

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Szkoda mi czasu odpisywać na takie posty, ale jeszcze napiszę:
    Swego czasu pracowałem przy budowie oczyszczalni ścieków w Poniatowej. A że była zima to do komory rozdzielczej wstawiliśmy ok. 5kW dmuchawę gazową, po godzinie jej pracy cały zawór był w lodzie.A przy bardzo niskich temperaturach każdy metal kruszeje. wtedy wystarczy go tknąć i.. bum.No ale przynajmniej wycieczka na księżyc gratis .
    Ale róbcie jak uważacie, Wasze zdrowie, Wasze życie.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  9. #9

    Domyślnie

    gdyby to rzeczywiście było aż tak niebezpieczne to penie junkersy na lpg sprzedawane byłby tak jak broń na specjalne pozwolenie
    Tu była reklama

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    Szkoda mi czasu odpisywać na takie posty, ale jeszcze napiszę:
    Swego czasu pracowałem przy budowie oczyszczalni ścieków w Poniatowej. A że była zima to do komory rozdzielczej wstawiliśmy ok. 5kW dmuchawę gazową, po godzinie jej pracy cały zawór był w lodzie.A przy bardzo niskich temperaturach każdy metal kruszeje. wtedy wystarczy go tknąć i.. bum.No ale przynajmniej wycieczka na księżyc gratis .
    Ale róbcie jak uważacie, Wasze zdrowie, Wasze życie.
    mi tez szkoda odpisywać na takie posty, ale odpiszę... przy używaniu butli z nagrzewnica gazową ok 5kW butla starcza na jakieś 5-6 godzin... po jakiejś godzinie pojawia się małe oszronienie powierzchni butli na wysokość poziomu gazu w butli... i nic ponadto...

    może autor nasłuchał sie bajkowych opowieści o ciekłym azocie jak to schłodzony metal ciekłym azotem po uderzeniu młoteczkiem rozpada się w pył...??? kiedyś taka bajeczka funkcjonowała niby jako sposób złodzieji samochodów na blokady skrzyń biegów typu multi-lock... ale była to tylko bajeczka...

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    Szkoda mi czasu odpisywać na takie posty, ale jeszcze napiszę:
    Swego czasu pracowałem przy budowie oczyszczalni ścieków w Poniatowej. A że była zima to do komory rozdzielczej wstawiliśmy ok. 5kW dmuchawę gazową, po godzinie jej pracy cały zawór był w lodzie.A przy bardzo niskich temperaturach każdy metal kruszeje. wtedy wystarczy go tknąć i.. bum.No ale przynajmniej wycieczka na księżyc gratis .
    Ale róbcie jak uważacie, Wasze zdrowie, Wasze życie.
    A w zimie to jak otwierasz dom albo samochód na mrozie? Wyrywasz drzwi czy klamka rozsypuje Ci się w pył po dotknięciu?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Mały
    Zarejestrowany
    May 2003
    Skąd
    Gościcino
    Posty
    7.643

    Domyślnie

    Widzę, że każdy Polak zawsze najmądrzejszy - zresztą przepisy wyraźnie zabraniają stosowania nawet butli 33kg do zasilania kotłów czy piecyków gazowych.
    Więc ci dziekuję losie choćby tylko za to,
    że nie musiałem się urodzić pod wulkanem.
    Że średni u nas klimat i przeciętne lato,
    ale dzieciaki są przeważnie roześmiane...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mały
    Widzę, że każdy Polak zawsze najmądrzejszy - zresztą przepisy wyraźnie zabraniają stosowania nawet butli 33kg do zasilania kotłów czy piecyków gazowych.
    no to albo starszysz ludzi wielkim bum albo przepisami... a mógłbys przytoczyć ten przepis który zabrania używać butli 33 kg..?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Haynauer
    Cytat Napisał Mały
    Widzę, że każdy Polak zawsze najmądrzejszy - zresztą przepisy wyraźnie zabraniają stosowania nawet butli 33kg do zasilania kotłów czy piecyków gazowych.
    no to albo starszysz ludzi wielkim bum albo przepisami... a mógłbys przytoczyć ten przepis który zabrania używać butli 33 kg..?
    Też nie znam żadnego przepisu, który to reguluje.

  15. #15

    Domyślnie

    a ponoć w sprzedaży są podgrzewacze przystosowane do lpg... to skoro prawo tego zabrania to pewnie ruskie na targu sprzedają po cichu....
    Tu była reklama

  16. #16

    Domyślnie

    Witam, napisałeś coś bardzo sensownego o tym ubezpieczeniu i to powinna być pierwsza rzecz do przemyślenia dla każdego kto chce trochę nagiąć przepisy. Niepotrzebnie tu przedtem sie wypowiadałem, nie chciałem nikogo zachęcać do eksperymentowania tylko po prostu argument że metal pokryty lodem się łatwo łamie wydał mi się bez sensu. Tak więc sorry, na drugi raz pomyślę dłużej niż 3 sekundy nad tym co właściwie chcę dodać do dyskusji

  17. #17

    Domyślnie

    rozpocząłem tą rozmowe bo szukam taniego sposobu na ogrzewnie wody użytkowej w budynku letniskowym.... a zrobiła się kłutnia o mądrości życiowe... nikt do końca nie podał mi sposobu na tanią ciepłą wode... może w końcu ktoś coś ciekwaego mi podpowie!!! o "junkersach" na lpg słyszałem od kolegi i myślałem że jest to "full legal" a podgrzewnie wody podgrzewaczami elektrycznymi to może być spory wydatek.
    Tu była reklama

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kret.las
    rozpocząłem tą rozmowe bo szukam taniego sposobu na ogrzewnie wody użytkowej w budynku letniskowym.... a zrobiła się kłutnia o mądrości życiowe... nikt do końca nie podał mi sposobu na tanią ciepłą wode... może w końcu ktoś coś ciekwaego mi podpowie!!! o "junkersach" na lpg słyszałem od kolegi i myślałem że jest to "full legal" a podgrzewnie wody podgrzewaczami elektrycznymi to może być spory wydatek.
    Nie przejmuj się i zakładaj.
    Z kilkuletniego doświadczenia moich rodziców, stosujących rozwiązanie o którym pisałem wyżej, wynika że nie istnieje żadne niebezpieczeństwo. Ich Termet ma ok. 10kW.

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    krzychu28

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1

    Domyślnie

    własnie zamierzam zastosować takie rozwiazanie u siebie , stad moja wypowiedz. nie boje sie tego gdyż racowałem w anglii na farmie, pracownicy mieszkali w kempingach po ok 5 osób w domku.i tam własnie były taki podgrzewacze z butli. nic złego sie nie działo. Poza tym zajmuje sie troche budowlanką i nie moge az czytac tego co tu wypisują. czy ktoś widział jak sie kładzie pape termozgrzewalną?otórz grzeje sie ją palnikiem podłączonym do zwykłej butli 11kg.jest wtedy ogromne zużycie butla starcza na ok 2 godz i nic sie nie dzieje, a przepływowy ogrzewacz zużyje powiedzmy 1/10 tego co palnik! więc jesli ktoś nie ma pojęcia i doswiadczenia z takim gazem propan butan niech se nie wypowiada. dziękuje pozdrawiam

  20. #20

    Domyślnie

    Miałem przez parę lat taki podgrzewacz (ok 20KW), butlę miałem jednocześnie podpiętą pod kuchnię i podgrzewacz, ale nie zauważyłem, żeby mi zamarzał reduktor. Jednak po paru latach pojawił się problem, po zakręceniu wody nie zamykał zaworu gazowego i palił się płomień. dobrze, że za każdym razem to było przy mnie i zareagowałem szybko. Wezwałem serwis, wymienili z pół podgrzewacza, miało byc już O.K, ale chyba po ok miesiącu ponownie po zakreceniu wody nie odciął gazu. Tego samego dnia wypie...... to aby nie mieszkać w domu z bombą.....
    Ostatnio edytowane przez sylwekr ; 15-02-2015 o 12:25

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony