dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Wysoki poziom wod gruntowych ....

    Witam
    Mam na oku dzialke na terenie gdzie wystepuje wysoki poziom wod gruntowych ( ponoc dlatego wolno tam budowac domy wylacznie nie podpiwniczone) , kanalizacji nie ma, dzialka ma 900m2 wiec zostaje szambo ale czy nie bedzie problemow z powodu tego poziomu wod?
    Jakie jeszcze niespodzianki/ksozty beda ( pewnie jakies dodatkowe zabezpieczenie fundamentow) ?

    Obok sa juz budowane domy, ponoc kanaliza ma byc w 2008 ale czy bedzie.. kto to wie.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    u nas jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych w okresie jesienno - wiosennym ok 15 cm. Mamy wylane na razie fundamenty - ok 80 cm nad poziom terenu. a niespodzianki to:
    - porządne utwardzenie drogi (ok 50 cm gruzu, na to piach ze szlaką na razie)
    samochody mogą poruszać się tylko po drodze utwardzonej
    - zalewanie fundamentów (wykopy w okresie letnim gdy poziom wód staje się niższy,
    - beton z domieszkami - wodouszczelniacze
    - nie żałować na izolacjach
    - szambo tylko betonowe z dość dobrze dociążone
    + trawa i drzewka rosną cały rok bez podlewania
    u nas problemem jest jeszcze wąski wjazd 3m
    Edzio i Zibi

  3. #3

    Domyślnie

    Ja buduję na działce która w marcu miała wodę na 60-70cm a bywały okresy, że na 40-50. Teraz zeszło do 1m. Wyjściem jest wyniesienie ponad stały poziom wód ławy fundamentowej i tyle. A stan taki u mnie ustaliły badania gruntu.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  4. #4

    Domyślnie

    jęsli nie ma zagrożenia powodziowego to da się żyć. Trzeba tylko zrobić wszystkie roboty ziemne w okresie suchym. A jaki ogród będziesz miał

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał EDZIO I ZIBI
    u nas jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych w okresie jesienno - wiosennym ok 15 cm. Mamy wylane na razie fundamenty - ok 80 cm nad poziom terenu. a niespodzianki to:
    - porządne utwardzenie drogi (ok 50 cm gruzu, na to piach ze szlaką na razie)
    samochody mogą poruszać się tylko po drodze utwardzonej
    - zalewanie fundamentów (wykopy w okresie letnim gdy poziom wód staje się niższy,
    - beton z domieszkami - wodouszczelniacze
    - nie żałować na izolacjach
    - szambo tylko betonowe z dość dobrze dociążone
    + trawa i drzewka rosną cały rok bez podlewania
    u nas problemem jest jeszcze wąski wjazd 3m
    Przy wykopach zrobić studzienkę w jednym miejscu i stamtąd pompować wodę. Wtedy lać można niezależnie od poziomu wód gruntowych.
    Beton normalne B20
    Izolacje olać i na stare lata mówić do przechodzących staruszków kolegów "a mój fundament betonowy stoi w wodzie i ... i NIC"
    Szambo faktycznie zakotwić bo go wypcha do góry jak będzie puste
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  6. #6

    Domyślnie

    jabko masz rację pod jednym warunkiem, że woda nie stoi tak wysoko w całej okolicy bo będziesz ściągał wodę od wszystkich sąsiadów i która studnia albo rów to pomieszczą Mam właśnie taką sytuację i muszę podnieść całość lub poczekać na obniżenie wód gruntowych (dreny są pełne, rowy są pełne, okoliczne stawki wypełnione po brzegi, pola pozalewane )
    Woda powoli opada ale wypompowanie nie zawsze jest możliwe jak nie ma gdzie.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    jabko masz rację pod jednym warunkiem, że woda nie stoi tak wysoko w całej okolicy bo będziesz ściągał wodę od wszystkich sąsiadów i która studnia albo rów to pomieszczą Mam właśnie taką sytuację i muszę podnieść całość lub poczekać na obniżenie wód gruntowych (dreny są pełne, rowy są pełne, okoliczne stawki wypełnione po brzegi, pola pozalewane )
    Woda powoli opada ale wypompowanie nie zawsze jest możliwe jak nie ma gdzie.
    Możesz mi tylko wyjaśnić dlaczego miałby ściągacwodę od sąsiadów ??

    Bo nikt tu jeszcze nie pisał zeby chopak robił drenaż (i to bez odpływu)
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Moglibyście podrzucić trochę wody do mnie?

    Szczęściarze! Wam prąd El Ninio nie straszny i perturbacje pogodowe z tym związane też.
    A lato ma być suche tego roku ...
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  9. #9

    Domyślnie

    slawomir2007, mam podobny problem więc podczepiam się do pytania.

    Kogo powinniśmy poradzić się w sprawie wykonania ewentualnego drenażu? Czy badanie geotechniczne gruntu wystarczy czy powinniśmy zrobić jakieś dodatkowe badania?
    Dookoła naszej działki stoją już domki, ale większość terenów jest jeszcze niezagospodarowanych i na tych polach często stoi woda coraz bardziej się tego obawiam

    slawomir2007, a gdzie Ty się budujesz? Bo opis Twojej okolicy dokładnie pasuje do mojej

  10. #10

    Domyślnie

    slawomir2007, mam podobny problem więc podczepiam się do pytania.

    Kogo powinniśmy poradzić się w sprawie wykonania ewentualnego drenażu? Czy badanie geotechniczne gruntu wystarczy czy powinniśmy zrobić jakieś dodatkowe badania?
    Dookoła naszej działki stoją już domki, ale większość terenów jest jeszcze niezagospodarowanych i na tych polach często stoi woda coraz bardziej się tego obawiam

    slawomir2007, a gdzie Ty się budujesz? Bo opis Twojej okolicy dokładnie pasuje do mojej

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    Szambo faktycznie zakotwić bo go wypcha do góry jak będzie puste
    A mozesz kilka słów jak kotwiczy się takie szambo plastikowe ? Pytam ponieważ jakiś czas temu kupiłem działke z domkiem i jest właśnie takie szambo z plastiku o pojemności coś koło 3m3. Staram sie w okresie wysokich wód gruntowych (wiosna/jesień) nie wybierać do końca bo własnie nie wiem jak jest zamocowane aby nie wypłynęło .
    Z góry dzieki
    JACEK

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    Możesz mi tylko wyjaśnić dlaczego miałby ściągacwodę od sąsiadów ??
    Bo nikt tu jeszcze nie pisał zeby chopak robił drenaż (i to bez odpływu)
    Nie pisałem, że u "chłopaka" tak może być tylko, że w ogóle tak może być. Ja mam drenaż, a i tak wody gruntowe przepływają "po swojemu" wolno w kierunku niższego terenu. I jabko uwierz nie ma sensu spierać się bo to są dane na podstawie profesjonalnych badań wykonanych na mojej działce. Spro zależy od rodzaju gruntu i układu geologicznego.
    Czy tu każdy musi być specjalistą od wszystkiego
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    Drogi Panie Mice

    Koledze jabko chodziło bardziej o pompowanie wody w trakcie prowadzenia robót fundamentowych, a nie odwadnianie sąsiadów

    no i tak na wszelki wypadek proponowałbym tą studzienkę w dwóch przeciwległych miejscach planowanego budynku

    po fundamentach - przestać

    co do "danych na podstawie profesjonalnych badań" - nie trzeba być profesjonalistą, lub takiego szukać, aby o tym wiedzieć
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    Drogi Panie Mice

    Koledze jabko chodziło bardziej o pompowanie wody w trakcie prowadzenia robót fundamentowych, a nie odwadnianie sąsiadów

    no i tak na wszelki wypadek proponowałbym tą studzienkę w dwóch przeciwległych miejscach planowanego budynku

    po fundamentach - przestać

    co do "danych na podstawie profesjonalnych badań" - nie trzeba być profesjonalistą, lub takiego szukać, aby o tym wiedzieć
    Drogi Panie Barbossa
    wiem o co chodzi i wiem jak to zrobić, problem w tym, że tej wody nie ma gdzie pompować i to usiłuję pokazać. Skoro na całej działce mam wysoko wodę, to w tej tymczasowej studni chłonnej też. Przy założeniu, że wkoło sąsiedzi, a woda non stop napływa, wszystko się obrywa w wykopach to gdzie mam to pompować ? "Studnia" o głębokości 2,5m i szerokości 4m (jak robili przyłącze wody) w ciągu kilku godzin napełniła wodą samoistnie do poziomu tych 60-70cm. Oczywiście można wykopać basen głęboki na 60cm o powierzchni z 20m2, żeby pompować wodę ponad stan lustra, tylko trza mieć w tym momencie jeszcze na to miejsce i założyć, że starczy taki basenik.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    nawet wylewając w teren (oczywiście jak najdalej od wykopów) w ten sposób obniży się poziom wód gruntowych na czas robót, a przecież o to chodzi
    jest to pompowanie praktycznie tej samej wody więc jest to rozwiązanie tylko tymczasowe
    no chyba że buduje się w linii wodnej
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  16. #16

    Domyślnie

    dzięki, zobaczymy zatem albo woda się "sama" dzięki pogodzie obniży na tyle, żeby można budować albo będzie trzeba basen z części działki zrobić. Obawiam się tylko tego jak szybko woda będzie nachodzić w razie wysokiego stanu.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    A możesz wykopać rowy ?

    Pompować możesz nawet na 100m do jakiegoś najbliższego rowu a nawet na łakę (jeśli sąsiad nie ma nic przeciwko).
    Wykopy dziś po południu - beton jutro rano.
    Muszisz utrzymac wykopy suche przez jedną noc (sam tak robiłem pompą z biedronki za 60zł).
    Z tym że ja mam rów niedaleko.
    A wode miałem nawet na -10cm do momentu kiedy nie wykopałem rowów dookoła działki.
    Dren opaskowy robiłem 1m od budynku na takiej wysokości aby miał spadek do rowu.
    Teraz ława stoi w wodzie (ścianka fundamentowa już nie).
    Natomiast za drenem woda jest troszke wyżej (czylli działa)
    A za rowami woda jest na -20 (sprawdzane w sobotę )
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał jabko
    A możesz wykopać rowy ?

    Pompować możesz nawet na 100m do jakiegoś najbliższego rowu a nawet na łakę (jeśli sąsiad nie ma nic przeciwko).
    Wykopy dziś po południu - beton jutro rano.
    Muszisz utrzymac wykopy suche przez jedną noc (sam tak robiłem pompą z biedronki za 60zł).
    Z tym że ja mam rów niedaleko.
    A wode miałem nawet na -10cm do momentu kiedy nie wykopałem rowów dookoła działki.
    Dren opaskowy robiłem 1m od budynku na takiej wysokości aby miał spadek do rowu.
    Teraz ława stoi w wodzie (ścianka fundamentowa już nie).
    Natomiast za drenem woda jest troszke wyżej (czylli działa)
    A za rowami woda jest na -20 (sprawdzane w sobotę )
    Hmmm rowy niby mogę ale tymczasowe tylko. Zobaczymy co będzię bo w piątek ruszamy... Byłem w sobotę i woda powolutku opada. Może opadnie na tyle, że wystarczy.
    Generalnie geotechnicy w opini poradzili zrobić ławy ciut powyżej wody obecnej i bez drenażu bo i tak nic nie da w moim przypadku (a potem tak jak u Ciebie ławy mogą sobie stać w wodzie), podobnie powiedział kierownik budowy a komuś muszę wierzyć. Fakultetu z konstrukcji nie mam czasu robić
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  19. #19

    Domyślnie

    1. Poczekać na porę "suchą".U mnie w marcu woda jest na 20cm,fundamenty stoją w wodzie.Latem sucho.
    2. Na tą porę roku zalecam pompowanie wody z wykopu
    3. Ewentualny drenaż nic nie da jak nie ma gdzie jej odprowadzić
    4. Studnia wykopana "gdzieś z boku" pomoże tylko przy niższym poziomie wód gruntowych,przy wysokich stanach /marzec,początek kwietnia/ nie spełni pokładanych w niej nadziei No powiedzmy poziom wód obniży się krótkotrwale o 5-10cm
    5.W Szczytnikach prawie wszędzie jest woda na 0,80-1,00m a ile domów tam już stoi,więc raczej nie jesteś wyjątkiem na tym terenie Niestety fajnych działek,blisko Poznania jest już stosunkowo mało i coraz więcej zdarzały się będą sytuacje,że komuś wybije woda na powierzchni terenu lub okaże się ,że jest jakiś torf czy inne nienośne grunty na działce....

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony