dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie Jak bardzo truje kominek?

    Jak że mod goni, to zakładam osobny wątek.
    Jak bardzo truje/dymi kominek.

    Elektrownia vs wypasiony kominek:

    Elektrownia węglowa. Za wikipedią, najbrudniejsza polska elektrownia Bełchatów, generuję 44g pyłów na 1MWh wyprodukowanego prądu.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7388220

    W tym poscie kolega MD napisał, że jego kominek emitujący 40mg /m3 powietrza. Najwyższa klasa!!! Napisał też o 200m3 powietrza na godzinę na 4h. To mu dało 8g dziennie przy paleniu 4h. Powiedzmy że ma wkład 10KW. Czyli przez te 4h wyprodukował 40kWh ciepła emitując 8g pyłów.

    Elektrownia: 1000Kwh - 44g
    Kominek (40mg/m3!!) - 200g przeliczając to na 1MWh.

    Takiego kominka wiele się poprawić nie da a da się zepsuć nieodpowiednim paleniem i złym opałem. Nowe elektrownie węglowe z powodzeniem mogą zejść do 10g.

    Do spalania gazu wszystkiego nie porównuję bo względem węgla i drewna to inna liga.

    Nawet nasze najbrudniejsze elektrownie, są nadal czystsze niż najlepsze kominki które ma mało kto i kosztuję tyle co pół pompy ciepła. Dodatkowo, elektroniwa wyrzuca spaliny wysoko. Dym z kominków ściele się przy ziemi. Przenosząc spalanie biopaliw do elektrowni, poprawilibyśmy jakość powietrza dam gdzie mieszkamy w sposób dramatyczny! No ale już by nie było tak tani

  2. #2
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Zakładasz kolejny watek na forum którego sam tytuł ma zniechęcać do kominków .


    Powtarzasz te same propagandowe głupoty.


    Odpowiedz na pytanie ;
    Skoro elektrownie spalające węgiel są , jak twierdzisz , tak "czyste" to czemu UE wskazuje je jako wyjątkowo szkodliwe dla środowiska .


    Czemu w wielu krajach UE , przykładowo Holandia, dotuje się piece centralnego ogrzewania do spalania pelletu [ przemielone i sprasowane DREWNO ] jako źródło podstawowego ogrzewania w domach jednorodzinnych .
    Darek B

  3. #3

    Domyślnie

    Kominek truje tak bardzo jak truć musi i na ile pozwala mu konstrukcja, oraz w zależności od umiejętności palacza. Co jeszcze chcesz wiedzieć więcej? Napisz do producentów kominków możne dokładnie się dowiesz ile pyłu wyrzuca każdy wkład. A jak się to dowiesz to co Ci to da? Podasz do sadu sąsiada ze Cie truje, czy jak bo nie wiem jaki sens jest zakładać kolejny temat, skoro o tym samym piszesz w innym wątku. Rozumiem że lepiej Ci się zrobi jak się dowiesz ze kominek strasznie truje, a ty nic sąsiadowi nie będziesz mógł zrobić bo robi to zgodnie z prawem. lepiej byście wszyscy zrobili dyskutując jak namówić sąsiadów żeby prawidłowo spalali w swoich piecach drewno lub węgiel. Ale podejrzewam że mało kto by się odważył sąsiadowi w oczy powiedzieć że truje wiec tu wylewa swoją frustracje.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    przykładowo Holandia, dotuje się piece centralnego ogrzewania do spalania pelletu [ przemielone i sprasowane DREWNO ] jako źródło podstawowego ogrzewania w domach jednorodzinnych .
    Wrzuć linka.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Jak że mod goni, to zakładam osobny wątek.
    Jak bardzo truje/dymi kominek.
    ...
    Czy Ty nie jesteś przedstawicielem lobby węgla kamiennego , brunatnego, mułów i flotów ?
    Chcesz mieć czyste powietrze czy chcesz likwidacji kominków?
    Ile można nadawać na ten sam temat?
    Jak porównujesz elektrownię do kominka to porównuj elektrownię do pieca na muły i na floty do dalej do kominków.
    Ile jest kominków w Polsce? lub ile produkują MWh w porównaniu do produkcji MWh przez elektrownie i przez piece na węgiel, muł i floty.
    To piece są problemem a nie kominki (ze względu na ich procentowo małą ilość).
    Ile jest pieców a ile kominków używanych jako główne źródło ciepła?
    Ile jest PiecoMWh a ile KominkówMWh ?

  6. #6

    Domyślnie

    Trudno ocenić jak truje - są to sprawy nieocenialne bez lat obserwacji przypadków klinicznych badań etc.

    To co moge powiedzieć to że zwyczajnie śmierdzi - głównie po dołożeniu do kominka. Widzę kominki sąsiadów i komin wiec jak jest wielki dym z komina to znaczy że było własnie podłożone zimne drewno. Jak juz się mocno rozpali to nie dymi szczególnie - wraz z rośnięciem ognia dym zanika.

    Ja czuję smród kominków z sąsiedztwa. Objawia się tym że nagle z anemostatów nawiewa uwędzone powietrze i muszę wtedy szybko wyłączać wentylację.
    Śmierdzi również z filtrów rekuperatora - zapach jest taki jakby się wyciągnęło filtr wprost z kominka/pieca.

    Nie wierzę też w nadzwyczajne właściwości tych kominków z wysoką klasą czystości spalin. Po rozpaleniu i solidnym zagrzaniu zapewne mało smrodzą, jednak nie wierzę że nie smrodzą/dymi przy dołożeniu zimnego drewna na rozpalony kominek
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 06-02-2017 o 20:13

  7. #7

    Domyślnie

    Zaraz Ci usuną wątek, bo robisz antyreklamę sponsorom (reklamodawcom)

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Po czym koledzy antykominkowi odróżniają smog i zapach (smrodu) z pieców na węgiel / muł od tego samego produkowanego przez kominki ?
    Adam626 czy Ty jesteś antykominkowy ?
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 06-02-2017 o 20:37

  9. #9

    Domyślnie

    Zlikwidować wszystko co dymi. Łącznie z elektrowniami i samochodami. Nie będzie problemu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Po czym koledzy antykominkowi odróżniają smog i zapach (smrodu) z pieców na węgiel / muł od tego samego produkowanego przez kominki ?
    Mułu/Flotu w Warszawie nikt nie pali bo tu sie nie opłaca go dowozić. Z tego co czytałem to na Śląsku to palą
    Ja rozróżniam po tym ze jak mi wczoraj zaśmierdziało nagle w pokoju to ubrałem się i wyszedłem na spacer z myślą że jeśli to podejrzany pali śmieci to musze to odnotować. Podejrzany nie palił nic a dym leciał od kominkowicza który nie ma kotła na węgiel - od normalnego kolesia w normalnym domu palącego normalne drzewo w zapewne nie najtańszym kominku. Widziałem dym z komina który wiatr zawiewał do mnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Adam626 czy Ty jesteś antykominkowy ?
    Mam kominek więc czasami zapalę. Natomiast trochę w nim już popaliłem (drugi sezon) więc poznałem cechy palenia w kominku. Zestawiając to z klimatyzacją czy ogrzewaniem gazowym wypada to słabo pod względem funkcjonalnym oraz bez żadnej przewagi pod kątem ekonomicznym.

    Więcej kominka bym nie robił.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    J

    W tym poscie kolega MD napisał, że jego kominek emitujący 40mg /m3 powietrza.
    Sprostuję. W tamtym poście podałem 40 mg bo wiedziałem, że taką normę spełnia. Dziś wiem ile dokładnie mój model emituje pyłów. Jest to 13 mg/m3 przy O2 13%. Normy podają wartości pyłów dla O2 10%. Podobno robi to różnicę. Jaką tego nie wiem.
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Z tą zawartością tlenu w spalinach chodzi o to, żeby można było porównać wyniki. Jakby ktoś wpadł na pomysł, żeby spaliny rozrzedzić powietrzem i polepszyć w ten sposób parametry - czyli porównujemy równo rozrzedzone. Przelicza się wyniki z proporcji, bo zawartość tlenu nigdy nie jest równa i zmienia się nawet w czasie pomiaru.
    A z map, na których Polska na tle Europy jest jedną czerwoną plamą, jeżeli chodzi o benzopiren i pyły, można by wysnuć wniosek, że w takich Niemczech na przykład kominków nie ma.
    Rzeczywiście nie ma (bo słyszałem, że więcej, niż u nas), czy nie ma czegoś innego - tzw. "śmieciuchów" i elektrowni węglowych?

    Pozdrawiam

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cozmo

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-080
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post

    ..... można by wysnuć wniosek, że w takich Niemczech na przykład kominków nie ma.
    Rzeczywiście nie ma (bo słyszałem, że więcej, niż u nas), czy nie ma czegoś innego - tzw. "śmieciuchów" i elektrowni węglowych?

    Pozdrawiam
    A może jednak Niemcy mają kominków więcej niż Polacy,w końcu jest ich kilka razy więcej , różnica polegać może na tym że u Nich nie pali się śmieci i mokrego drewna bo wysokie kary skutecznie odstraszają . Kto zna Niemiecki rynek kominkowy proszony jest o wypowiedz.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał cozmo Zobacz post
    [...] różnica polegać może na tym że u Nich nie pali się śmieci i mokrego drewna bo wysokie kary skutecznie odstraszaj.
    Może i polega.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Fredd

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    50

    Domyślnie

    Chemii nie oszukasz, nawet jak założysz filtr na komin...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Elektrownia_Belchatow.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	382448

    Bełchatow

    Jest ekologicznie, nie to co palenie drewnem (zazwyczaj z wycinki pielęgnacyjnej)

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie chodzi o oszukiwanie, tylko o wyłapywanie zanieczyszczeń.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał cozmo Zobacz post
    A może jednak Niemcy mają kominków więcej niż Polacy,w końcu jest ich kilka razy więcej , różnica polegać może na tym że u Nich nie pali się śmieci i mokrego drewna bo wysokie kary skutecznie odstraszają . Kto zna Niemiecki rynek kominkowy proszony jest o wypowiedz.
    W Niemczech jak z komina przez dłużej niż kilka(-naście) minut leci gęsty dym to można być pewnym interwencji Policji.

    W Polsce jest patologia i choć sąsiad sąsiada i jego rodzinę truje to jest na to społeczne przyzwolenie. Kto z Was zgłaszał sprawę do Straży Miejskiej czy Policji niech się wypowie.

  18. #18

    Domyślnie

    Jeżeli koncentrować się wyłącznie na emisji zanieczyszczeń wtedy łatwo stracić szerszy kontekst. A emisja to nie wszystko.
    Jestem świeżo po lekturze książki Larsa Myttinga "Porąb i spal". Komu jak komu, ale Norwegom braku dbałości o środowisko nie można zarzucić. Tymczasem rząd norweski jakiś czas temu stworzył zespół roboczy o nazwie Klimakur 2020 (mający na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych), który zaleca maksymalizację udziału biomasy w ogrzewaniu domów. Dlaczego? Zerowy bilans tlenowy. Samoodnawialność. Brak konieczności rozbudowy i utrzymania infrastruktury dystrybucji energii. Bezpieczeństwo geopolityczne. Minimalne w porównaniu z innymi źródłami energii zanieczyszczenie środowiska przy pozyskaniu i transporcie. Zerowe ryzyko katastrofy ekologicznej przy pozyskaniu, transporcie i przechowywaniu. Bezpieczeństwo energetyczne obywateli w razie awarii sieci. Problem emisji zanieczyszczeń jest oczywiście dostrzegany, ale od tego mają SINTEF (organizacja zajmująca się badaniem procesów spalania), żeby wciąż udoskonalać piece i stare zastępować nowymi, coraz czystszymi. Powoli i na spokojnie. Bez rewolucji. Konsekwentna strategia na dziesięciolecia.
    Podobne tendencje w strategii ogrzewania gospodarstw domowych mają pozostałe kraje skandynawskie.
    A u nas? Medialne ekoszaleństwo i ustawodawcza szamotanina od bandy do bandy
    Ostatnio edytowane przez Krakers70 ; 27-02-2017 o 17:48

  19. #19

    Domyślnie

    Też ją przeczytałem. Ale traktuję ją raczej jako beletrystykę. Poza tym można sobie promować drewno jak się ma udział węgla w energetyce na poziomie procenta z kawałkiem i 10 razy niższą gęstość zaludnienia.

  20. #20

    Domyślnie

    Palę drewnem. Więc dla mnie to nie tylko beletrystyka.
    A w kwestii źródeł energii, to jak to jest, że w Norwegii nie rządzi lobby naftowe?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony