dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Nadproza razem z wiencem....

    Wlasnie niedawno odkrylem , ze w moim projekcie wszystkie nadproza sa wylewane razem z wiencem tj. stanowia jego czesc.
    Jestem ciekawy jak sie to ma w praktyce i czy ktos moze ma jakies ciekawe uwagi co do takiego rozwiazania.

    Musze sie przyznac, ze zrobilem obchod lokalnych budowli i nie spotkalem takiego czegos....
    pozdrowki dla wszystkich
    Maybe this world is another planet's Hell...

  2. #2

    Domyślnie

    Po mojemu jeżeli z różnicy poziomów górnej krawędzi okien i stropu wychodzi, że nadproże styka się z wieńcem, to lepiej jest wylewać je razem, aby stanowiły monolit. Trzeba tylko pamiętać o solidnym podparciu i szalowaniu, bo taki układ skutkuje dużą wysokością słupa betonu oraz dobrym dociepleniu, ale przy wieńcu oddzielonym od nadproży też.
    Myślę, że nie jest to jakaś "ameryka" (świadomie z małej litery, bo nie o kontynent tu idzie).
    Pozdrowionka
    Metal

  3. #3

    Domyślnie

    ja tak sobie zrobiłem (obniżyłem o 10 cm ściany). Powiem Ci jedno: jeśli nadproża będziesz robił z elek to nie zapomnij ich związać. Ja zapomniałem

    Jak mi jedne mi wyskoczyło podczas zalewania to stałem nad nim z rułą ze sztetera... W ułamku sekundy zobaczyłem (w wyobraźni) jak wszystkie inne wylatują. Na szczęście tylko te jedne wypadło i trochę betonu. Parę innych się pogięło - będę musiał kombinować ze styropianem. Przerwałem robotę i pościągałem je takimi dużymi ściskami (cwingami)

    Możesz też wylewać na 2 razy.
    D-30 się buduje

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki za odzew.
    Ja to planuje poprostu porzadnie wszystko zaszalowac, zazbroic i wylac.
    Mam nadzieje ze bedzie bez niespodzianek
    Maybe this world is another planet's Hell...

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie murarz zaproponował podnieść okna tak żeby wieniec był nadprożem, że to taniej. Pomyślałem i wyszło mi że w takim układzie (dom parterowy) górna krawędź okna wyszłaby powyżej poziomu okapu i kazałem robić zgodnie z projektem, czyli nadproże stykające się z wieńcem.

  6. #6

    Domyślnie

    No wlasnie u mnie w planie jest, ze od podsibitki czy jak to tam sie zowie........ do gornej krawedzi okna bedzie 27 cm i nie wiem jak to bedzie wygladalo...???
    Maybe this world is another planet's Hell...

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Malybialy
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Witam, czy zgodne jest ze sztuką budowlaną wylewanie nadproży razem z wieńcem i stropem? Czy tak ktoś z Was ma u siebie?
    Proszę o opinie.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Mam u siebie i jest zgodne ze sztuką.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agalind
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Posty
    10.098
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    U nas w oknach narożnych nadproża i wieniec wylali razem. Wszystko jest ok.


  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Malybialy
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Mazowieckie
    Posty
    84
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Jednak czy nie będzie przez to większych strat ciepła przez taki duży mostek? W mojej okolicy nikt tak nie robił, wszędzie widzę, że jest nadproże, cegła lub pustak i dopiero wieniec ze stropem. Ok Agalind, ale resztę nadproży macie przemurowane cegłą. Czy mój wykonawca chce iść na skróty i odwalić fuszerkę (aby szybciej skończyć pracę) nie martwiąc się o późniejsze straty ciepła?
    Ostatnio edytowane przez Malybialy ; 31-08-2011 o 13:01

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Dodam odnośnie mostka cieplnego. W cały wieniec i wszystkie nadproża dawany był styropian 3 cm od zewnątrz i dopiero zalewany. Ocieplenie właściwe mam 20 cm siwego styropianu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony