dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie jakieś larwy w młodych pędach sosny - pomocy

    Mam młodą sosnę Watereri, kupioną i wsadzoną tej wiosny. Obserwuję młode przyrosty na razie są to świeczki bez igieł i widzę gdzieniegdzie niepokojące objawy. W okółkach trochę jakby białej waty. Tam gdzie ona jest to świeczki są bardziej anemiczne, czasem sklejone jedna z drugą. Łatwo się odłamują, w dolnej części są w środku puste - wydrążone przez jakieś nieduże larwy. Na oko mają 5 mm są jasnobrązowe z czarnym łbem - o ile to łeb
    Zauważyłem to w kilku miejscach, nie jestem pewien może jest tego więcej, ale nie będę wszystkiego odłamywał przecież. Proszę o pomoc co to być może no i jak, kiedy i czym zwalczać ...

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Jeśli w pędach, to Rhyacionia buoliana- zwójka sosnóweczka. Pędy z robalami usuwać, palić. Potrzeba preparatów wgłębnych (Sumithion 500 EC- 0,15 %) lub systemiczne (Bi 58 Nowy) Letnie pokolenie zwalczamy w lipcu. Gąsienice początkowo żerują przy podstawie igieł, pod delikatnym oprzędem, a potem wgryzaja się w pąki, gdzie żerują i zimują.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Jeśli w pędach, to Rhyacionia buoliana- zwójka sosnóweczka. Pędy z robalami usuwać, palić. Potrzeba preparatów wgłębnych (Sumithion 500 EC- 0,15 %) lub systemiczne (Bi 58 Nowy) Letnie pokolenie zwalczamy w lipcu. Gąsienice początkowo żerują przy podstawie igieł, pod delikatnym oprzędem, a potem wgryzaja się w pąki, gdzie żerują i zimują.
    Dzięki Mirek
    Tego się będę trzymał. Spróbuję wytępić paskudztwo Bi 58 Nowy. Pocieszam się, że nie ma tego aż tak dużo i są też całkiem zdrowe przyrosty. Szukałęm też w internecie o zwójce (jak już przeczytałem Twoją odpowiedź) i tylkko nie bardzo rozumiem co to są te "czarcie miotły" bo jeśli dobrze rozumiem to takie coś się na mojej watererce też zrobiło na jednej gałęzi. Widzę, że w ubiegłym sezonie była gałąź ucięta na czubku, a teraz ma 20 albo i 30 sztuk małych pąków. Zastanawiam się co z tym zrobić? Odłamywać te pąki czy uciąć gałąź jeszcze niżej?[/list]

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Zostawić w spokoju. Ale to nie jest czarcia miotła.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Zostawić w spokoju. Ale to nie jest czarcia miotła.
    Za późno
    już zdążyłem poobłamywać te pąki
    Ale może to i dobrze bo przecież kiedyś by zaczęły wzrastać, a jak na jednym odcinku 20 cm gałęzi może być 30 pąków?
    A wydawało mi się, że to jest właśnie czarcia miotła bo wyczytałem, że CZARCIA MIOTŁA - patologiczne, gęste skupienie pędów na drzewach.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Zrobiło się na uciętej gałęzi. To nie jest patologia. Zresztą większość HB na iglakach ma przyczynę genetyczną, nie patologiczną.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony