dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Nowoczesny wg projektu indywidualnego pod Olsztynem

    Dobra, zaczynam dziennik. Na start kilka uwag dla czytajacych:
    1. Piszę najczęściej wieczorem, czesto po piwku lub dwóch ( uwielbiam.... ), więc będą błędy ortograficzne, literówki itp.... Za dnia nie ma czasu.
    2. Z uwagi na w/w brak czasu i sporo innych zajęć mogą nastapic przerwy w opisach.
    3. Jak mawia moja żona - kiedy wszyscy sa na TAK, ja jestem na NIE, zawsze w opozycji, więc znajdzie to zapewne odbicie w dzienniku i niektórych decyzjach

    Zaczęło się od dziecka. Pierwotny plan zakładał kupno dużego mieszkania - min. 100m2, gdzieś w centrum Olsztyna. Wiadomo - wygoda,bezobsługowość,dobra komunikacja, nizsze koszty, więcej czasu dla siebie. Pojawienie się Hani, a następnie dwa miesiące wakacyjne z maluszkiem spędzone u teściowej w domu w Augustowie przesądziły - szukamy działki, budujemy dom !!! Dwa miesiące poszukiwań, obejrzane wszystkie osiedla, wioski w okolicach Olsztyna i udało się znaleźć działkę w doskonałej lokalizacji i rozsądnej cenie. Dorotowo, 10 km od scisłego centrum Olsztyna, dojazd bardzo dobry, pełne uzbrojenie z gazem i TP włącznie, 600 m do pieknego, dużego jeziora, 200 m do lasu, pow. 880 m2. OKazało sie także, że była to zawsze wymarzona miejscówka mojej lepszej połowy. Krótkie i ostre negocjacje z właścicielem i oto stalismy sie posiadaczami kawałka ziemi.

    Faza druga - projekt. Po przejrzeniu setek projektów gotowych uznaliśmy, że nie rozsądnego nie znajdziemy. Tu coś nie tak, tam cos nie tak..... fakt, iz jednym z naszych przyjaciół jest architekt, przesądził o zamówieniu projektu indywidulanego. Pomimo, iż róznica w stosunku do "gotowca" była bardzo duża, jesteśmy absolutnie przekonani o słuszności podjetej dezycji i na dzień dzisiejszy nie żałujemy ani jednego z tysięcy groszy wydancyh na projekt indywidualny. Jedno zdanie naszego przyjaciela - architekta przeważyło: "Chłopie, wydajesz kilka tysięcy na rower ( jestem maniakiem rowerowym ), kilkadziesiat tysięcy na auto - te rzeczy służą Ci zaledwie kilka lat, a żałujesz na projekt domu, który bedzie służył Tobie, z potem może twoim dzieciom kilkadziesiat lat, a jego utrzymanie będzie głowym wydatkiem w Twoim budżecie ?". Poza tym, jesteśmy z żoną oboje zwolennikami nowoczesnej architektury, gdyby miejscowy plan pozwalał, na naszej działce stanęłaby parterówka płaskim dachem cała w duzych przeszkleniach i geometrycznych formach, musi nas zadowolić bardziej tradycyjna bryła z dachem krytym dachówką, 35-45 st, parter i poddasze.. taki był wymóg planu miejscowego, a pod Olsztynem wszedzie są takie warunki zabudowy.... lokalizacja działki rekompensuje nam całkowicie forme domu, zresztą nasz architekt wzorowo wywiązał sie z zadania i mamy dom o nowoczesnej, zwartej bryle, jednocześnie wpisujacy się w lokalną tradycje budownictwa.....
    Miały być: obszerny parter - kuchnia, jadalnia, salon - połączone z sobą, a jednocześnie kuchnia wyizolowana od salony, gabinet koniecznie z wejściem z wiatrołapu ( żeby ew. klienta nie wpuszczać do domu, a czasami ich przyjmujemy ), WC, garaż z przejsciem do domu, spizarnia. Pietro - dwa pokoje dzieci i ich łazienka, nasz sypialnia z prywatną garderobą i łazienką, pralnia z prasowalnią. Oraz - moje marzenie - salon na wysokośc dwóch kondygnacji. Nie udało sie niestety zmieścić tego wszystkiego na planowancyh 120-130 m2, dom rozrósł się w trakcie projektowania do 165m2 p.u., żona stwierdziła: dobra, jak juz wywalimy pół bańki na chałupę, róbmy to tak jak chcemy.

    Technologia, instalacje itp:
    Ściany - Ytong 30cm + ocieplenie 15 lub 20 cm. W projekcie jest 15 cm wełny, ale chyba zamienimy to na 20 cm styro. Czyli ściana 50 cm, ciepła
    Ogrzewanie - gaz ziemny, piec dwufunkcyjny z zasobnikiem. Żadnego innego sposobu ogrzewania nie brałem pod uwagę. Zyję w XXI wieku i nie bedę niczym niewolnik babrał sie w rąbanie drewna albo dorzucanie pelletów. O weglu nie wspominając. Dom am byc WYGODNY I BEZOBSŁUGOWY!!! To było jedno z założeń jego budowy. Pompa ciepła odpadła - koszt inwestycji zbyt wysoki w stosunku do okresu zwrotu, zwłaszcza że pod ręką mamy gaz ziemny. Podobnie z solarami - na pewno modnie, na pewno ekologicznie, ale póki co jest to nieopłacalna inwestycja dla 3-4 osobowej rodziny, okires zwrotu inwestycji 15 lat to zbyt długo, za 15 lat moge juz przewracac sie w grobie albo miec kolejny dom. Ogrzewanie tylko podłogowe w całym domu, jedyny dodatkowy grzejnik drabinkowy elektr. w łazience i garażu. Uważam podłogówkę za najlepsze rozwiazanie, instalacja grzewcza jest uproszczona ( zadnych mieszaczy, zwrotnic itp ), brak w pokojach brzydkich grzejników ( ładne sa bardzo drogie ).
    Dach - klasycznie, dachówka ceramiczna, ale zupełnia płaska, drozsza od klasycznej, ale zdecydowanie ładniejsza i pasuje do bryły.
    Fundament - płyta fundamentowa. Powód - prostota wykonania połaczona z lepszą izolacyjnościa cieplną. Koszt - zapewne porównywalny.
    Strop - lany beton. Wszelkie terivy i inne wynalazki - może szybciej, może minimalnie taniej, ale i tak musi wjechac grucha z betonem, trzeba zalewać, równać. W mojej i kilku znajomych opinii - lepiej lać normalny stroip, zwłaszcza w moim projekcie.

    Komputer sygnalizuje wyczerpamie baterii, w glowie szumi po 3 piwku, idę spać... C.D.N.

  2. #2

    Domyślnie C.D.

    Kominek - na początku z żoną stwierdziliśmy, że nie będzie. Bo: nie kręci nas, nie będzie chciało nam się rąbać drzewa, palić, sprzatać itp. Ponieważ w założeniu budujemy dom na ok 20 lat ( potem dzieci zmykają na studia, a my sprzedajemy i budujemy/kupujemy mniejszy i tańszy w utrzymaniu ), stwierdziliśmy, że kominek trzeba zrobić właśnie ze względu na potencjalnego nabywcę w przyszłości który może nie wyobrażać sobie domu bez kominka. Zatem kominek będzie, ale znając życie, będzie służył nam rzadko, od święta. Funkcja wyłącznie dekoracyjna.

    Wentylacja - od początku jestem zdecydowany na mechaniczną z rekuperacją - czyste, świeże powietrze niezależnie od warunków zewnętrznych. Krystalizuje się również myśl o budowie GWC, nie tyle dla oszczędności, co dla klimatyzacji latem.

    Projekt leży w domu, zaraz składamy papieru do ZUD w celu uzgodnienia przebiegu sieci, potem wniosek o PnB i od wiosny jedziemy, o ile oczywiście znajdziemy bank, który zechce sfinansować nasze marzenia Jak nauczę się wklejać fotki, to zaprezentuję kilka wizualizacji brył i wnętrza w moim wykonaniu
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OGROD-CEGLA---FOR-SGH.jpg
Wyświetleń:	467
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	19754   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	FRONT-CEGLA---FOR-SGH.jpg
Wyświetleń:	415
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	19755   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TYL-CEGLA---FOR-SGH.jpg
Wyświetleń:	385
Rozmiar:	94,9 KB
ID:	19756  

  3. #3

    Domyślnie

    Hej

    Nie widzę, komentarzy, więc wkleję się do dziennika....

    Dom zapowiada się baaardzo ciekawie! Może pokażesz jakieś rzuty???

    Życzę powodzenia w walece z formalnościami, może uda się wszystko pchnąć gładko

    Pozdrawiam i czekam na cd.....

  4. #4

    Domyślnie

    no ja też czekam szczególnie na wnętrza i zyczę powodzenia

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Oj mi też się bardzo podoba, trzymam kciuki.
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  6. #6

    Domyślnie

    Bardzo fajny projekt, czy możesz na priv podać nazwę biura lub jego stronę internetową, orz cenę za projekt.
    Dla chcącego nic trudnego!

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    No i cisza a szkoda
    Dla chcącego nic trudnego!

  9. #9

    Domyślnie

    Oj, nie mam czasu za często zaglądać na forum. Ceny za projekt podać nie mogę, namiar na mojego kolegę - architekta - www.ag-architekt.pl ( Warszawa ).Pozdrawiam.
    Właśnie czekamy na decyzje o PnB, papiery leżą w Starostwie, powoli kompletujemy dokumenty do banku. W końcu, oby się udało w tym roku dopiąć formalności i w marcu wbijamy łopaty !

  10. #10

    Domyślnie

    Wreszcie !!! Mamy PnB, zaraz zasuwamy do banku, mam nadzieję, że dostaniemy najlepszy prezent na Święta w postaci pozytywnej decyzji kredytowej !

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Mytka
    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    śląskie
    Posty
    199

    Domyślnie

    ..trzymam więc kciuki!!
    Bardzo ciekawy projekt który chciałbym zobaczyć zrealizowany

    na dobry początek mógłbyś jednak wkleić tu rzuty

  12. #12

    Domyślnie

    Zamiast rzutów załączam wizualizacje wnętrza - na razie totalny szkic, nie mam czasu jeszcze na szczegóły, ale do wiosny, przez zimę, posiedzę dłużej i będzie dokładniej.
    Na parterze salon dwukondygnacyjny, jadalnia, kuchnia, WC i gabinet z wejściem z przedsionka, oczywiście także garaż z przejściem do domu przez pom. techniczne. Na pietrze nasza sypialnia z łazienką i garderobą, dwa pokoje dzieci, łazienka, pralnia i antresola. Na zał. fotkach jeszcze tego nie widać, ale będą dwa tarasy - jeden duży, powiedzmy weekendowy z wejściem z salonu między ramionami litery L, drugi od kuchni, mały, szybki, śniadaniowy
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut parteru.jpg
Wyświetleń:	317
Rozmiar:	70,6 KB
ID:	32132   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut pietra.jpg
Wyświetleń:	281
Rozmiar:	72,6 KB
ID:	32133   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	salon z wysokosci.jpg
Wyświetleń:	258
Rozmiar:	84,2 KB
ID:	32135   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	salon jadalnia.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	32136   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kuchnia.jpg
Wyświetleń:	247
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	32139  


  13. #13

    Domyślnie

    Projekt wydaje się fajny. I w zasadzie trochę podobny do mojego. Będę śledzić Wasze poczynania. Życzę powodzenia na nowej, budowlanej drodze

  14. #14

    Domyślnie

    Papiery w banku, czekamy na decyzję. Powinna być przed Świętami.... nic tak nie łączy ludzi jak kredyt hipoteczny na 30 lat

  15. #15

    Domyślnie

    My czekaliśmy 3 miesiące Mam nadzieję, że u Was to nie Multibank i życzę, aby poszło szybciej!

  16. #16

    Domyślnie

    Decyzja ustna już jest - dwa tygodnie ( NORDEA ) od złożenie dokumentów, czyli błyskawicznie. Jeszcze czekamy na decyzję z DnB Nord, zażądali wielu dodatkowych dokumentów.... po Świętach pewnie będzie wiadomo wszystko.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar mauritius
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Zagłębie Miedziowe
    Posty
    41

    Domyślnie

    Projekt prześliczny, Dodaje do ulubionych i życzę powodzenia. Ja też mam zamiar mieć coś w podobnych klimatach.

  18. #18

    Domyślnie

    Zaczyna się
    Kasa z banku juz na koncie, ekipa do SSO wybrana, czekamy na wiosnę i zaczynamy !!!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony