dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie Czym się różni kocioł od urządzenia gazowego?

    Jak w temacie? Dokładniej chodzi mi o taki przepis z rozporządzenia min. infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

    Przewody i kanały spalinowe odprowadzające spaliny od urządzeń gazowych, z wyłączeniem kotłów, powinny spełniać następujące wymagania:
    1) przekroje poprzeczne przewodu, a także kanału spalinowego powinny być stałe na całej długości,
    2) długość pionowych przewodów spalinowych powinna być nie mniejsza niż 0,22 m, a przewodów poziomych ułożonych ze spadkiem co najmniej 5% w kierunku urządzenia - nie większa niż 2 m,

    U mnie problem polega na tym, że instalatorzy odcinek poziomy zrobili ze spadkiem, ale w stronę komina a nie pieca - jak mówili - po to, żeby skropliny z tego odcinka spływały do komina, który od dołu za pomocą rurki podłączony jest do kanalizacji (piec nie jest kondensacyjny).

    Oczywiście kominiarz zakwestionował mi ten spadek. I tak się zastanawiam - skoro przepis ten dotyczy urządzeń gazowych, ale nie kotłów, to może nie ma on racji. W końcu kupowałem kocioł gazowy(dokładniej kocioł gazowy Termet Minimax Turbo).

    Poza tym trochę to dziwne - skoro przepisy te nie dotyczą kotłów, to jakie przepisy dotyczą kotłów??

  2. #2

    Domyślnie

    Masz kocioł Turbo, czyli o ile się nie mylę z zamkniętą komorą spalania. Tutaj przepisy są jeszcze łągodniejsze niż przy zwykłych kotłach.
    Przeważnie jest tak, ze kominiaże ich (kotłó) nie rozróżniają i wszystkie traktują tak samo. Kocioł z zamkniętą komorą wogóle nie potrzebuje komina, rurą koncentryczną można wyprowadzić przez ścianę i tyle, ciąg spalin jest wymuszony przez wentylator.
    Powiedz kominiarzowi żeby sie nie wygłupiał.

    Pozdrawiam
    Doświadczenie, to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
    Zobacz: www.borelioza.org Strona Stowarzyszenia - Borelioza

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał Talbot
    Masz kocioł Turbo, czyli o ile się nie mylę z zamkniętą komorą spalania. Tutaj przepisy są jeszcze łągodniejsze niż przy zwykłych kotłach.
    Niestety nie mogę znaleźć tych przepisów. I nadal nie wiem jak rozumieć, że spadek w stronę urządzenia dotyczy urządzeń gazowych a nie kotłów...

  4. #4

    Domyślnie

    Nie ma tu nic do rzeczy, czy kocioł jest z zamkniętą komorą spalania, czy z otwartą. Kolego Talbot, proszę nie sprowadzać tematu na manowce. Ważne jest, że to jest kocioł, a nie inne urządzenie gazowe, czyli na przykład gazowy ogrzewacz wody przepływowy (zwany potocznie termą) lub zasobnikowy, zatem przepis o spadku nie dotyczy kotła.

    Nawiasem mówiąc "zwykły kominiarz" nie ma uprawnień do kontroli przewodów spalinowych, w których ciąg jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych, więc nie może kontrolować przewodu, do którego jest przyłączony kocioł z zamkniętą komorą spalania. Jeżeli kontroluje, to znaczy, że próbuje Cię naciągnąć.

    "Poza tym trochę to dziwne - skoro przepisy te nie dotyczą kotłów, to jakie przepisy dotyczą kotłów??"

    Inne przepisy, cała masa.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał czajnik
    Ważne jest, że to jest kocioł, a nie inne urządzenie gazowe, czyli na przykład gazowy ogrzewacz wody przepływowy (zwany potocznie termą) lub zasobnikowy, zatem przepis o spadku nie dotyczy kotła.
    Tak dla wyjaśnienia wszystkich wątpliwości: w przypadku kotła może być kilkuprocentowy spadek w kierunku komina?

    Cytat Napisał czajnik
    Nawiasem mówiąc "zwykły kominiarz" nie ma uprawnień do kontroli przewodów spalinowych, w których ciąg jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych, więc nie może kontrolować przewodu, do którego jest przyłączony kocioł z zamkniętą komorą spalania. Jeżeli kontroluje, to znaczy, że próbuje Cię naciągnąć.
    Jest to kominiarz, który działa na zlecenie firmy przyłączającej gaz. Ja nie płacę mu ani grosza.

    Jaki to "niezwykły" kominiarz może kontrolować przewody, których ciąg jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych? Czy do protokołu potrzebnego do odbioru budynku będę musiał wezwać takiego "niezwykłego" kominiarza, czy wystarczy ten "zwykły"?

  6. #6

    Domyślnie

    Nie. Ale za to czopuch może być prowadzony poziomo, naljepiej jednak, żeby był ze spadkiem w kierunku kotła, choć przepis kotłów nie dotyczy (jak zresztą sam byłeś łaskaw zauważyć).

    Tak zwany "zwykły" kominiarz, to osoba posiadająca kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Na mocy ustawy Prawo budowlane jest upoważniony do kontroli przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Nie ma znaczenia, kto zatrudnia kominiarza.

    Do kontroli przewodów z ciągiem wymuszonym pracą urządzeń mechanicznych jest upoważniona wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności. Na dodatek, taka osoba może kontrolować to wszystko, co kominiarz, i jeszcze parę innych rzeczy, jak kominy wolnostojące, kominy przemysłowe itp., czego "zwykły" kominiarz nie może robić

    Niestety, ludzie o tym nie wiedzą, kominiarze się cieszą, a frajerzy płacą. . Na szczęście ja do takich nie należę.

    Nie ma czegoś takiego, jak "niezwykły" kominiarz. Jest tylko "zwykły". To tak samo, jak kupujesz bilet na autobus, albo pociąg. Prosisz o bilet "zwykły". Ale to nie oznacza przecież, że są też bilety "niezwykłe", więc złośliwości zostaw sobie kolego wbrat dla kogoś innego. Zamiast tego ciesz się, że ktoś Ci chce coś wyjaśnić bezinteresownie.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Cytat Napisał czajnik
    Nie ma czegoś takiego, jak "niezwykły" kominiarz. Jest tylko "zwykły". To tak samo, jak kupujesz bilet na autobus, albo pociąg. Prosisz o bilet "zwykły". Ale to nie oznacza przecież, że są też bilety "niezwykłe", więc złośliwości zostaw sobie kolego wbrat dla kogoś innego. Zamiast tego ciesz się, że ktoś Ci chce coś wyjaśnić bezinteresownie.
    nie wiem gdzie wyczytałeś złośliwość w moim poście. Skoro napisałeś, że zwykły kominiarz czegoś nie może, to uznałem, że jest taki, który może a określenie niezwykły miało jedynie odróżnić tego drugiego od pierwszego (tak jak biletem niezwykłym jest dla mnie np. tygodniowy, miesięczny itp).

    Cytat Napisał czajnik
    Nie. Ale za to czopuch może być prowadzony poziomo, naljepiej jednak, żeby był ze spadkiem w kierunku kotła, choć przepis kotłów nie dotyczy (jak zresztą sam byłeś łaskaw zauważyć).
    Sorki, ale nie bardzo wiem do czego odnosi się "nie" - dobrze rozumiem, że nie może być spadku w stronę przeciwną niż kocioł? (to też nie było złośliwe) Przecież przy wyrzucaniu spalin przez ścianę producenci kotłów wręcz nakazują, by rura miała spadek w kierunku poruszania się spalin...

  8. #8

    Domyślnie

    Spox. Po prostu rozsierdził mnie ten "niezwykły" kominiarz.

    Może i ktoś tak zaleca, żeby spadek był do komina (ja się z tym osobiście nie spotkałem), ale to nie jest poprawne technicznie, bo spaliny powinny iść w górę, a nie w dół, ew. poziomo. Jeżeli zwrócisz uwagę na ofertę któregokolwiek producenta elementów kominowych, to zobaczysz, że nawet trójnik, który potocznie nazywa się "90 stopni" w rzeczywistości ma 87 stopni, a więc fabrycznie jest wykonywany spadek 3 % w kierunku kotła.

    W przypadku wyrzutu przez ścianę, to rzeczywiście, nie jest to istotne. Ale tu nie masz problemu, bo jak już napisałem wcześniej, kominiarzowi nic do tego przewodu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony