dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 30
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 593
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pik33

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.389
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie Iglaste drewno w kominku

    Podobno nie należy takim drewnem palić. Co, konkretnie, dzieje się z kominkiem po załadowaniu do niego iglastego drewna? Czy, jeśli niedaje się palić czystym iglastym, czy można palić mieszaniną iglastego i liściastego?

    Mogę kupić za 350 złotych - kilkanaście m3 czegoś takiego...

    Kominek na 90% będzie z Tarnawy.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Moi rodzice dwa ostatnie sezony palili tylko drewnem sosnowym, nawet wilgotnym. W przyszłosci bedą tez palili tylko takim drewnem. Czy cos sie dzieje? Nie, po prostu pali sie i daje tanie cieplo.

    Zobacz tez inne wypowiedzi na forum. Drewno iglaste moze tak samo dobrze sluzyc paleniu w kominku jak inne. Zalezy to od tego, ktore jest łatwiej dostepne i tansze.

  3. #3

    Domyślnie

    dziwne
    u mnie fachowcy od komnkow stanowczo twierdzili ze drewno iglase potwornie "zasyfia" - (tu pozwolilem sobie zacytowac), caly srodek kominka i komina. z reszta mieli racje. tynkarze palili stemple w kominku i teraz nie moge domyc szyby, jest jakby zasmolona.

  4. #4

    Domyślnie

    iglaste po prostu szybciej się spala i daje troche mniej ciepła
    jak za 350 możesz kupić kilka m3 to polecam.
    paliłem kiedyś podarowanymi uschnietymi sosnami może trzeba było częściej dokładać ale drzewo miałem za free

    częściej też musiałem czyścić szybkę ale czemu to przeszkadza?
    najważniejsze chyba to zachować PLN w kieszeni jak najwięcej

  5. #5

    Domyślnie

    Stanley
    twierdzisz ze bez problemu dowmywasz szybe ??? ja jakos nie moge sobie z tym poradzic , a nie zastanwiales sie co musi sie dziac w kwasowce, przy szybrze i calym kominie . sa czesci w srodku ktorych nie dasz rady doczyscic , i i co wtedy ????

  6. #6

    Domyślnie

    chyba nie powinienem tego pisać bo się zaraz na mnie gromy posypia ale co tam .

    raz na jakis czas otwieram wszystko co możliwe jak już sobie rozpalę w kominku i wtedy wszystko samo mi się czyści
    raz nawet trochę spanikowałem jak mi się języczki ognia pokazały nad kominem

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    Sadza jest związana z niewlasciwym paleniem. Daj odpowiednią ilosc powietrza, to otrzymasz maskymalną ilosc ciepla i minimalną sadzy. O tym uczylismy sie w szkole podstawowej na lekcjach chemii.

    Drewnem iglastym trzeba palic umiejetnie. Drewno to spala sie szybciej, wiec nie nalezy go "dlawic" lecz czesciej dodawac mniejsze ilosci. Komin i szyba będą czyste.

    Sprobujcie sami, a sie przekonacie.

    W kazdym razie polecam drewno iglaste, jesli jest tanie i dostepne. Z kazdego dobrze spalonego drewna zostanie tylko garstka popiolu. Po co wiec sie szarpac i przepłacać za np. lisciaste.

  8. #8

    Domyślnie

    a tak na powaznie

    szyba nie brudzi się tak strasznie jeśli powiększysz trochę szczelinę (ja mam taką możliwość)
    to co na niej zostaje można dość łatwo zmyć - płym kupisz w każdym markecie co kominki sprzedaje.

    kominiarz jest od czyszczenia kominów i nie obchodzi mnie jak on to zrobi ma być czysto i już za samą wizytę i papierek kasy odemnie nie uświadczy

    jeśli chodzi o kwasówkę to nie widziałem ani kszyny nalotu na niej ( a miusiałem niestety rozebrać celem wstawienia dodtkowego szyberka bo za duży ciąg był )

    sadza się pali w związku z czym nie widzę problemu z nia na szybrze od kominka


    poza tym dla mnie starego piromana (kiedyś zrobiłem w moim rodzinnym domu ognisko w trocinach na strychu - oj pamietam to do dziś bolesne poniekąd wspomnienie ) to frajda jest "opiekować" się kominkiem, nieważne czy czyścić czy palić.

    I tak jakoś nie mogę stwierdzić abym się specjalnie z tym czyszczeniem napracował (a szybka czysta być musi bo widok ognia przedkładam nade wszystko [to nie ja podpalam lasy we Fracji ])

    Moi znajomi palą czym popadnie byle było drewniane, w miarę suche no i najlepiej jak mogą to za darmo zdobyć - w związku z czym często są to sosnowe stęple, deski z szalunków albo sosna oddana za wycięcie.
    Nie stwierdziłem również u nich problemów z czyszczeniem czegokolwiek.

    A tak BTW - węgiel też strasznie "zasyfia" sadzą kominy i jakoś nikt tak bardzo nie krzyczy na ten temat- dlaczego?
    Ano właśnie dlatego że kominiarz tez człowiek i popracować musi aby żyć .

    Pozwodzenia w doczyszczaniu szybki

  9. #9

    Domyślnie

    a dodam jeszcze kolejne parę groszy od siebie

    nie ma nic przyjemniejszego jak palące się drewno wesoło trzaska w kominku
    a najlepsze "trzaskanie" to tylko z iglastego drewienka

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysiekS
    Zarejestrowany
    Feb 2002
    Posty
    1.115

    Domyślnie

    A z iglastego drewna po podworzu i okolicy unosi sie taki naprawde przyjemny aromatyczny dym.

    Jesli utrzymasz wysoką temperature dając odpowiednią ilosc powietrza, to spali cie sie nawet sadza na szybie od kominka.

  11. #11
    Darek B.
    Guest
    Darek B.

    Domyślnie

    Z dobrego kominka przy prawidłowym spalaniu dym ma jasną barwe i nieważne czy palimy liściastym czy iglastym. Prawidlowe spalanie dwuetapowe wymaga jedynie suchego paliwa i odpowiedniej ilości tlenu. Są wkłady o bardzo dziwnej budowie co zatykajasie od spalin ale tu rodzj i jakość drewna jest nieistotna[ wkłady 100% szczelności {szybra hi hi.}]Wiecie o jakie biega?

  12. #12
    Darek B.
    Guest
    Darek B.

    Domyślnie

    do pik33. Jak kupisz Tarnawe to po problemie. Tarnawa jest bezszybrowa regulacja tempa spalania to ilość dostarczanego tlenu przez otwory w kurtyne [3 strony] Brak szybra powoduje że niepowstaja zawirowania spalin i niema brudzenia podczas rozpalania i dopalania. W Tarnawie dopuszczano początkowo palenie nawet węglem kamienym a ty masz problem czy drewnem iglastym???

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Palenie drewnem iglastym jest nieco demonizowane zarówno na forum jak i przez samych producentów/importerów wkładów.
    Powtórzę generalną zasadę: o wiele gorsze jest palenie mokrym drewnem liściesty niż suchym iglastym.
    A poza tym: tylko w drewnie sosnowym są obecne przewody żywiczne. Świerk, modrzew i jodła mają żywicę ale jej ilość jest nieporównywalnie mniejsza od drewna sosnowego.
    Wiem bo jestem z wykształcenia leśnikiem (z zawodu - długo też).
    I na koniec zagwozdka - drewno iglaste wydziela nieporównywalnie więcej ciepła w przeliczeniu na jednostki czasu od jakiegokolwiek liściastego. Z tym że jego mała gęstość powoduje iż ta sama ilość wagowa spala się o wiele szybciej niż to drugie (mowa o liściastym twardym).
    Pozdrawiam.

  14. #14
    Rysiek S.
    Guest
    Rysiek S.

    Domyślnie Drzewo do kominka

    Jakie drzewo do kominka i ile powinno schnąć. Proszę o podanie orientacyjnych cen.

  15. #15

    Domyślnie Re: Drzewo do kominka

    Cytat Napisał Rysiek S.
    Jakie drzewo do kominka i ile powinno schnąć. Proszę o podanie orientacyjnych cen.
    Popatrz na wątek Dobry kominek to jest to
    Pozdrowienia

  16. #16

    Domyślnie

    grab, grab i jeszcze raz grab
    Schnięcie minimum 1,5 roku

  17. #17

    Domyślnie

    Waldek, a czemu nie dąb albo brzoza. Ja planuję nie tylko kominek, ale i piec do CO zgazowujący drewno i planuję wykorzystywać właśnie te trzy rodzaje drewna. Z tego brzoza jest najtańsza (na lubelszczyźnie ok 60zł za 1,2 m przestrzennego), dąb i grab to ok. 80 zł za taką samą ilość. Drewno powinno schnąć ok 2 lat.
    Pozdrawiam Krzysztof

  18. #18

    Domyślnie rysiek...

    debina ,buczyna i troche brzozy.Drewno powinno byc pociete i polupane pod dachem 12m-cy .
    Ja szukam kontaktow w lesie <kupno drewna za gotówke>
    Jesli ktos ma namiar dryndrijcie 0601 447 444
    andrzejj_

  19. #19

    Domyślnie

    Andrzej musisz dokładnie określić gdzie mieszkasz. Wokół nas (lubelskie) jest sporo lasów, ale ja kupuję najbliżej, gdyż koszty transportu są spore. W innym nadleśnictwie drewno jest sporo tańsze ale przywóz to znacznie podraża.
    Pozdrawiam Krzysztof

  20. #20

    Domyślnie krzysztof...

    mieszkam w katowicach..zaraz zobacze ile to km .Krzysiek ,podaj cene u Was w lesie za mp debiny lub buczyny pozdrawiam 0601 447 444
    andrzejj_

Strona 1 z 30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony