dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Wymiana podgrzewacza wody na zasobnik Junkersa - warto???

    Witam,

    Mam mały dylemat związany ze sposobem przygotowywania c.w.u. u mnie w domu. Kupiłem dom z zastaną instalacją składającą się z Junkers Eurostar (jednofunkcyjny, zawór trójdrożny) – nieużywana funkcja przygotowywania wody oraz podgrzewaczem wody o poj. 185 litrów (jakaś amerykańska produkcja). Do pieca można podłączyć zasobnik Junkersa o pojemności np. 75 litrów i sterować wodą poprzez piec. W tej chwili co i cwu działają całkowicie niezależnie.

    Pytanie – czy warto zainwestować w zasobnik Junkersa i zrezygnować z oddzielnego podgrzewacza? Jak wygląda ekonomia w obu przypadkach (mieszkam jeszcze za krótko, żeby stwierdzić ile gazu zużywamy aktualnie).

    To co chciałbym osiągnąć w kolejności ważności:

    1) Komfort – non stop ciepła woda o zadanej temperaturze. Teraz zasobnik starcza na jedną dużą kąpiel i to tylko wtedy, gdy jest ustawiony na max (HOT)
    2) Jak najniższe koszty eksploatacji
    3) Ciśnienie wystarczające na porządny prysznic ze stałą (wysoką) temperaturą wody

    Inwestycja to koszty rzędu 4 tys. – warto się bawić, czy kąpać się dalej w letniej wodzie

    Proszę o opinie i pozdrawiam

    Andrzej

  2. #2

    Domyślnie

    Nie ma idealnych rozwiązań, i trudno będzie idealnie spełnic wszystkie twoje wymagania.
    Zasobnik do kotła byłby lepszym rozwiązaniem bo odnośnie punktu 1 to nagrzewanie zasobnika przez kocioł było by dużo, dużo szybsze niz w podgrzewaczu, bo zasobnik zależnie od typu może mieć wężownicę o mocy 16, 18, 24kW a podgrzewacz ma palnik o mocy (przypuszczam bo nie znam typu) nie większej niż 5kW
    Podgrzewacz w przerwach pomiędzy grzaniem wychładza się z powodu ciągu kominowego - plus na korzyść zasobnika.

    Koszt 4 tyś to chyba z montażem ( chciałbym tyle zainkasować ) ale serio
    możesz zastosować nieorginalny, ja np. często stosowałem firmy Galmet i za 150 litrów wężownica o mocy bodajże 16 czy 18 kW kupisz do 1000 zł do tego jeszcze czujnik temp zasobnika na jesieni płaciłem ok 120 zł
    Z montażem powinieneś zmieścić się w 2000zł

    Najniższe koszty eksploatacji uzyskasz montując wannę na balkonie a słońce za darmo ogrzeje wodę
    Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki. 4 tys to max z montażem. Myślę, że będzie kilka stówek taniej. Czy zasobnik nieoryginalny współpracuje z piecem Junkersa? Pewnie nie.
    Pozdrawiam
    Andrzej

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Trochę to dziwne że podgrzewacz gazowy o pojemności 185L nie wystarcza do jednej kąpieli
    Pierwszą rzeczą jaką radził bym zrobić to zaprosić do domu serwisanta celem gruntownego oczyszczenia i wyregulowania amerykańskiego ustrojstwa Ma on niewielką moc ale przy tej pojemności powinno pomóc
    Zamiana podgrzewacza na zasobnik do kotła gazowego z punktu widzenia zużycia gazu niewiele zmieni ale oczywiście że można i koszt powinien być znacznie mniejszy niż 4 k oczywiście do prawie każdego kotła gazowego jedno funkcyjnego można podłączyć dowolny zasobnik dostępny na rynku bez żadnego problemu
    Dla przykładu zasobnik Biawaru Quarto 150L powinien kosztować w granicach 1300zł
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony