dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Linia zabudowy - wyjątki?

    Słyszałem o interpretacjach przepisów mówiących o tym, że obowiązującą linię zabudowy można przekroczyć np. wiatrołapem/gankiem, który ma wysokość tylko parteru. Czy ktoś może o tym słyszał, czy można np. wyjść garażem poza linię zabudowy (też parterowym).

  2. #2

    Domyślnie

    Ja się podłaczę do tego tematu

    Czy przekroczeniem linii zabudowy jest taras podparty na słupie, na wysokości parteru - 1m nad ziemia bo są piwnice. A co z ewentualnymi schodkami z takiego tarasu - przekracza to linie zabudowy czy to wyłącznie o sam budynek chodzi.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W zgodzie z obowiazujacymi przepisami linie zabudowy liczy sie od "ściany zasadniczej" (elewacji) budynku przylegajacego do linii zabudowy.
    Natomiast przez analogie mogą wymagac - nie wiem czy słusznie, aby:
    5. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać odległości od granicy działki budowlanej, o których mowa w ust. 1, o więcej niż 0,8 m, natomiast części budynku, takie jak balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy - o więcej niż 1,3 m. - poprawiłem zgodnie z nowelą.
    Pozdrawiam
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4

    Domyślnie

    Heja. Witam wszystkich. Właśnie rozpoczynam formalności papierkowe związane z budową i kupnem działki, piszę tu na Forum po raz pierwszy, więc proszę ewentualnie o wyrozumiałość.
    sSiwy12 troszkę, te wymiary są inne. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać wymaganej odległości od granicy działki o więcej jak 0,8m, natomiast balkony, galerie, rampy, etc o więcej jak 1,3m. Odległość ściany z otworami okiennymi od granicy działki to minimum 4m, a bez otworów to 3m. Co do tarasów to jeśli nie jest on zasłonięty ścianą pełną (a zapewne tak nie jest), a np jest słup między tarasem, a ścianą to traktuje się to jak otwór okienny, a więc odległość 4m.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Fakt - "wkleiłem" rozporządzenie przed nowela z 2004r. Jest tak jak piszesz.
    Przepraszam za wprowadzenie w błąd - już poprawiłem.

    Ps. Cytowany zapis mówi o "odległościach od granicy działki i reguluja to zapisy Rozporzadzenia .... Tu jednak mamy do czynienia z "linią zabudowy", a tą reguluje Ustawa o "Planowaniu...." - gdzie napisano jedynie "o ścianie głównej (elewacji) budynku". Dlatego mam watpliwości, czy można na podstawie Rozporządzenia okreslać linię zabudowy, bo Rozporządzenie określa odległości od granic działki, a ta nie zawsze pokrywa sie z linia zabudowy.
    Logiczna i zgodna z przepisami jest sytuacja, gdzie linię zabudowy liczy sie do "ściany", a wszystkie "wystajace" elementy do granic działki.

    I jeszcze jedno. Bardzo czesto w MPZP jest zapis "co to znaczy" (ilekroś w Uchwale jest mowa o ...) - powinno byc w pierwszych paragrafach. Bardzo często jest tak
    "Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:
    7) obowiązującej linii zabudowy – należy przez to rozumieć linię wyznaczającą obowiązkowe usytuowanie budynku w stosunku do drogi, z zastrzeżeniem, że może ona być przekroczona maksymalnie o 2m przez takie elementy budynku jak: wykusze, zadaszenia wejściowe, schody, podesty i okapy,"
    To wtedy taki zapis wyjasnia rzeczoną kwestię i jest obowiazkowy.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6

    Domyślnie

    Rozumiem, że jak nie ma zapisu o odstępstwach to nie można przekroczyć. A jeżeli nie ma planu ale warunki zabudowy, czy odstępstwo też musi być wpisane czy wynika z innych przepisów?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jeśli nie jest zapisane,lub brak planu, to moim zdaniem, licz od elewacji ściany fratowej budynku, uważając przy tym aby "wystające" elementy mieściły sie w dopuszczeniach o "granicy działki" - czyli od końca (poczatku) np, schodów nie mniej niż 2,7 od granicy działki.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony