dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1

    Domyślnie Jaki może być najmnieszy spadek sieci kanalizacyjnej?

    Nieczystości będą płynąć rurą PCV o fi=160 mm. Oczywiście podajcie spadek w %.

  2. #2

    Domyślnie

    Zalecany jest 3%. Choć u mnie miejscami w projekcie mam 2%. Byleby nie pod górkę
    .

  3. #3

    Domyślnie

    Ja mam spadek 150 cm na 100 m co daje ok. 1,5%. I to działa już dłuższy czas.

  4. #4

    Domyślnie

    szczerze mowiac jak wyda tak wyda... papier wszystko przyjmie a zycie zweryfikuje... mozna zakladac ze wg PN jest powiedzmy 3 % a jak przyjdzie do kladzenia rur to moze sie okazac ze spadek jest mniejszy... tak jak pisze Witos ... Byleby nie pod gorke

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    speek

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.133
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    69

    Domyślnie

    Przy duzych odleglosciach musi byc 3%

  6. #6

    Domyślnie

    Nie rób mniej niż 3%, bo będzie się zatykać! Według mnie 2 lub mniej % to ryzyko, a będzie to widoczne (i wyczuwalne) po kilku latach. Pomimo starń i samokontroli, to jednak zawsze może się tam coś osadzić i zatkać.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    hmmm

    sieci kanalizacyjne - to kanalizacja ta "uliczna"

    "miejska" czy "gminna"

    do której się przyłącza domki


    spadki w nich to co najwyżej kilka promilli

    czyli tak na metry np 1 do kilku metrów na kilometr




    pisze też autor wątku o średnicy rury 160 mm

    raczej nie występują sieci kanalizacyjne o tak małym przekroju...

    podejrzewam że chodzi mu o przyłączenie się do sieci
    kanalizacyjnej - przykanalik tzw - no to te 2-3% spadku...

  8. #8

    Domyślnie

    Prawdopodobnie chodzi o przyłacze kanalizacyjne - sieci uliczne maja średnicę conajmniej 200mm.

    Cytat ze strony muratora:

    "Spadek przykanalika kanalizacji bytowo-gospodarczej lub ogólnospławnej powinien być zgodny z wymaganiami normy "Instalacje kanalizacyjne. Wymagania w projektowaniu" oraz wytycznymi producenta rur.

    W zależności od średnicy przewodu ułożone rury powinny być ze spadkiem, co najmniej minimalnym, zapewniającym samooczyszczanie się przewodu, czyli uzyskania prędkości uniemożliwiających tworzenie się na dnie osadów.

    Zgodnie z normą PN-92/B-01707 minimalny spadek przykanalika o średnicy 160 mm dla ścieków bytowo-gospodarczych oraz ogólnospławnych powinien wynosić 1,5%."

    Za duży spadek spowoduje, że woda wymieszana z nieczystoscimi stałymi będzie spywała szybciej niz to "stałe" i w rurze może powstawac osad.

  9. #9

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję za "oświecenie".
    Nie napisałem, że budowlańcy kanału ulicznego "puścili" mi od trójnika 3 - metrowa rurę przykanalika (jej nie mogę ze względów przejazdu wyjąć) ze spadkiem 25 % (w górę) w kierunku mojego obejścia. Mój spadek, wg projektu, powinien być 8 %. Usiłowałem zmniejszyć ten spadek kolanem, jednak w handlu istnieją in minimum tylko 15- stopniowe (z trygonometrii wynika, że tylko 10 stopni uratowałoby sytuację). Na razie położyłem "swoją" 3-metrową, ale nie może być takiego spadku, bo moje ścieki miałyby pod górę. Wobec tego kupiłem 3 rury o dł. 1-metrowych, które chcę wkopać na miejsce tej 3 metrowej. Chcę w ten sposób "zgubić" spadek 25% , sumarycznie do 8%. Czy to mi się uda?
    Pytanie 2-gie: czy dla ułatwienia montażu (mniejszy wsp. tarcia) rur PCV mogę zastosować pastę do połączeń gwintowanych? Mam obawy, co do gumowych uszczelek w kielichach rur.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Chcę w ten sposób "zgubić" spadek 25% , sumarycznie do 8%.

    zrób studzienkę

  11. #11

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi spadkami: od ulicy do swojej linii rozgraniczającej masz 25% spadku na długości 3m, tak? Jaka jest sumaryczna długość przyłącza?
    beton44 dobrze radzi - studzienka przelotowa na twoim przyłączu skutecznie zniweluje różnicę spadków (i tak musisz mieć studzienkę u siebie na działce). Wówczas odcinek od studzienki do połączenia z domem kładziesz pod dowolnym spadkiem nie mniejszym niż 1,5% (i nie większym do 15% żeby zachować warunki do samoczyszczenia rur)

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chatte
    ..Zgodnie z normą PN-92/B-01707 minimalny spadek przykanalika o średnicy 160 mm dla ścieków bytowo-gospodarczych oraz ogólnospławnych powinien wynosić 1,5%."
    Dokładnie tak, chociaż zwykle przyjmuje się 2%.

    Cytat Napisał Chatte
    Za duży spadek spowoduje, że woda wymieszana z nieczystoscimi stałymi będzie spywała szybciej niz to "stałe" i w rurze może powstawac osad.
    A to jest "rewelacja", o której czytam na forum muratora juz nie pierwszy raz. I przyzanm szczerze nigdy w żadnym wiarygodnym źródłe nie spotkałem sie z podobną teorią, co oczywiście nie znaczy że nie ma w niej racji.
    Ale czy ktoś mógłby mi podac jakiekolwiek źródło, kóre potwierdzaloby tę dziwną hipotezę?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    1,5 % w zupelności wystarczy, może być i więcej i nic się nie stanie, prędkości i tak będą małe (ale większe niż samooczyszczania) przy tak małych przepływach zazwyczaj jakie są w domkach jednorodzinnych.

  14. #14

    Domyślnie A pasta?

    czy dla ułatwienia montażu (mniejszy wsp. tarcia) rur PCV mogę zastosować pastę do połączeń gwintowanych? Mam obawy, co do gumowych uszczelek w kielichach rur.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał falkon
    ...........
    A to jest "rewelacja", o której czytam na forum muratora juz nie pierwszy raz. I przyzanm szczerze nigdy w żadnym wiarygodnym źródłe nie spotkałem sie z podobną teorią, co oczywiście nie znaczy że nie ma w niej racji.
    Ale czy ktoś mógłby mi podac jakiekolwiek źródło, kóre potwierdzaloby tę dziwną hipotezę?
    Wiarygodnym źródłem jest ktoś kto naprawia takie instalacje.
    "Rewelacja" jest faktem, przekroczysz 3%, masz pewne kłopoty.

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    ...Wiarygodnym źródłem jest ktoś kto naprawia takie instalacje. "Rewelacja" jest faktem, przekroczysz 3%, masz pewne kłopoty.
    Jestem projektantem, wykonawcą i inspektorem nadzoru - nigdy nie spotkałem się z zatkaniem kanalizacji, która wyniknęłaby ze zbyt dużego spadku.
    Mało tego - pod wpływem jednej z dyskusji na forum moderatora zapytałem znajomego, który pełni funkcję techniczną w budownictwie od 40 lat i również pierwszy raz usłyszał o takim pomyśle. Dlatego trudno mi jest uwierzyć w tego typu informacje.
    Czy jesteś przekonany, że kłopoty o których piszesz wynikają ze spadku większego niż 3%?
    Mógłbys podac jakis konkretny przykład - interesuje mnie to nie tylko dlatego, że sam rozpocząłem budowę, ale też od strony zawodowej. Co konkretnie się dzieje ze ściekami, kóre odpływają rurą ze spadkiem większym niż 3% i jakie były objawy kłopotów tych instalacji z którymi miałeś doczynienia?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Cytat Napisał falkon
    ...........
    A to jest "rewelacja", o której czytam na forum muratora juz nie pierwszy raz. I przyzanm szczerze nigdy w żadnym wiarygodnym źródłe nie spotkałem sie z podobną teorią, co oczywiście nie znaczy że nie ma w niej racji.
    Ale czy ktoś mógłby mi podac jakiekolwiek źródło, kóre potwierdzaloby tę dziwną hipotezę?
    Wiarygodnym źródłem jest ktoś kto naprawia takie instalacje.
    "Rewelacja" jest faktem, przekroczysz 3%, masz pewne kłopoty.

    Co sie będzie działo przy spadku w przylączu lub sieci większym niż 3%? Ja również takie coś pierwsze słyszę i wiem że nie należy przekraczać dopuszczalnych prędkości i to nie jest rewelacja. Spadek ma mieścić prędkość w granicach od ok. 0,6 do 3-5 m/s. A w przyłączach które mają średnicę DN160 spadek 3,5 % (ten niby ktory takie problemy stwarza) daje prędkość ok. 1,8 m/s przy 70% napełnienia. Żeby usyskać prędkość powyżej 3 m/s spadek musiałby być ok. 10 % i to przy ilości ścieków- 70% napelnienia, która jest niemożliwa dla uzyskania dla domku jednorodzinnego.

  18. #18

    Domyślnie Ale niech ktoś napisze o paście

    Czy dla ułatwienia montażu (mniejszy wsp. tarcia) rur PCV mogę zastosować pastę do połączeń gwintowanych? Mam obawy, co do gumowych uszczelek w kielichach rur.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał falkon
    Cytat Napisał Krzysztofik
    ...Wiarygodnym źródłem jest ktoś kto naprawia takie instalacje. "Rewelacja" jest faktem, przekroczysz 3%, masz pewne kłopoty.
    Jestem projektantem, wykonawcą i inspektorem nadzoru - nigdy nie spotkałem się z zatkaniem kanalizacji, która wyniknęłaby ze zbyt dużego spadku.
    Mało tego - pod wpływem jednej z dyskusji na forum moderatora zapytałem znajomego, który pełni funkcję techniczną w budownictwie od 40 lat i również pierwszy raz usłyszał o takim pomyśle. Dlatego trudno mi jest uwierzyć w tego typu informacje.
    Czy jesteś przekonany, że kłopoty o których piszesz wynikają ze spadku większego niż 3%?
    Mógłbys podac jakis konkretny przykład - interesuje mnie to nie tylko dlatego, że sam rozpocząłem budowę, ale też od strony zawodowej. Co konkretnie się dzieje ze ściekami, kóre odpływają rurą ze spadkiem większym niż 3% i jakie były objawy kłopotów tych instalacji z którymi miałeś doczynienia?
    Tym wiarygodnym źródłem jest mój teść (już na emeryturze), zajmował się tym całe życie. Chciiałem u siebie zrobic większy spadek ale wybił mi to z głowy omawiając kilka przykładów.
    Najważniejsze jest zachowanie ciągłości niewielkiego spadku wtedy wszystko ładnie spływa. Jeżeli spadek będzie zbyt duży woda poleci a to "twarde" zostaje.
    Jeśli jesteś projektantem, to dlaczego w projektach widnieje spadek 2%? W Twoich jest 4%?

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Tym wiarygodnym źródłem jest mój teść (już na emeryturze), zajmował się tym całe życie. Chciiałem u siebie zrobic większy spadek ale wybił mi to z głowy omawiając kilka przykładów.
    Własnie chodzi mi o te przykłady - jakie były objawy "awarii"? Mógłbyś podać?


    Cytat Napisał Krzysztofik
    ....Jeśli jesteś projektantem, to dlaczego w projektach widnieje spadek 2%? W Twoich jest 4%?
    Każdy projekt to indywidualne podejście. Z reguły jest to 2% bo tak wynika z ekonomii takiego spadku - bezpieczeństwo odpływu i brak znacznego zagłębienia przewodów kanalizacyjnych. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy spadek jest znacznie większy (aby nie przekraczał dopuszczalnych przez producenta wartości). Spodowane jest to przeważnie warunkami terenowymi.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony