dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 32
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 638
  1. #1
    Guest

    Domyślnie TRAWNIK - pielęgnacja trawnika: nawożenie, odchwaszczanie, podlewanie, wertykulacja

    W tym roku założyłem trawnik, wyrównałem teren i nawiozłem torf.
    Zdaje mi się że zbyt gęsto posiałem trawę 2 kg na 50 m2.
    Trawnik pięknie rósł i był podlewany codziennie. Przed pierwszym koszeniem trawnik zwałowałem. Odczekałem kilka dni i skosiłem na wys. 4cm. Niestety trawnik teraz stracił swój ładny wygląd tzn trawa zaczeła żółknąć i nie wiem dlaczego.
    Proszę o porady i wskazówki.

    Radkosz.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Macias

    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Na opakowaniach mieszanek trawnikowych zwykle znajduje się norma wysiewu. Zazwyczaj jednym kilogramem nasion powinniśmy obsiać od 30 do 40 m2 powierzchni. Zmniejszenie jak i zwiększenie wysiewu powoduje pewne konsekwencje. Zbyt mała obsada roślin na m2 wpłynie na powolne zadarnianie się trawnika. Wolne miejsce jest szybko zajmowane przez chwasty. Zwiększenie wysiewu przyspiesza efekt naszej pracy ale przekroczenie normy o 100% może spowodować, że duża liczba roślin nie jest w stanie utrzymać się przy życiu na małej powierzchni. Osłabione rośliny są łatwo atakowane przez choroby i są zbyt słabe żeby przetrwać zimę.
    Wiele czynników może wpłynąć na zły wygląd trawnika np. nieodpowiednio dobrana mieszanka traw (odmiany pochodzące z innej strefy klimatycznej lub niedostosowane do danego użytkowania lub stanowiska glebowego), zlokalizowanie trawnika w dużym cieniu, wymoknięcie przez długo zalegającą wodę lub śnieg, niewłaściwie wykonany zabieg nawożenia lub oprysk chwastobójczy, nadmierne wydeptanie, jak też skoncentrowane odchody zwierząt.
    Renowację najlepiej jest przeprowadzić wiosną lub wczesną jesienią. Pierwszą czynnością jest bardzo niskie skoszenie powierzchni poddawanej renowacji. Następnie trawnik intensywnie wertykulujemy - wyczesując obumarłe resztki i słabe rośliny, nacinamy powierzchnię gleby na głębokość około 2 cm. Kierujemy się zasadą: co da się wyrwać podczas tego zabiegu wyrywamy. Miejsca na trawniku szczególnie uczęszczane powinniśmy poddać napowietrzeniu wgłębnemu. Robimy to przy pomocy aeratora lub wideł amerykańskich nakłuwając na 10 - 15 cm w 10 cm odległościach i lekko podważając.
    Pozdrawiam
    Maciej

  3. #3
    Karol N.
    Guest
    Karol N.

    Domyślnie Trawnik kiedy kosic, jak nawozic

    Kiedy ostatnie koszenie przed zima. Trawa chyba nie lubi byc za krotka przed mrozami? Czy tak?

    Pytanie na nastepny rok.
    Jak nawozic trawnik okolo 4000m2. Kupujac nawozy w sklepach ogrodniczych te ladnie opakowane to mozna pojsc z torbami. Na pewno jest mozliwosc kupowane nawozow tam gdzie sie rolnicy zaopatruja. Jest tylko problem - jakie?
    Pozdrowienia
    Karol N.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Ja proponowałbym kupno nawozów:HYDROCOMPLEX firmy HYDRO lub CROPCARE firmy KEMIRA--tylko w składach nawozowych dla rolników lub w sklepach ze środkami ochrony roślin
    BARDZIEJ opłaca się wtedy kupić 40 kg worek nawet na dwa lata niż w małych opakowaniach--ceny zabójcze--nawóz się nie popsuje
    co do ilosci to jest to uzależnione wieloma czynnikami ale myślę że na 4000 m2 powinno być ok 200 kg wysiane w dwóch dawkach-jedna bardzo wcześnie wiosną druga latem
    co do nawozów w.w. to są super --wszystkie makro i mikro elementy--sam ich używam na szeroką skalę
    z tańszych-polskich-poleciłbym PLOIFOSKĘ S--z f. POLICE
    do w.w. można dodać dodatkowo nawóz azotowy np MOCZNIK lub SALETRZAK MAGNEZOWY
    UWAGA DO WSZYSTKICH
    nawozy należy rozsiewać bardzo dokładnie aby nie sypać w jednym miejscu za dużo bo sie spali trawę
    lepiej siać częściej a po trochu niż raz a dużo
    najlepiej przed deszczem lub podlewaniem
    PS
    piszę może dla kogoś zbyt szczegółowo ale sądząc po pytaniach napływających do mnie e-mailami to nie wszyscy "wszystko wiedzą"
    pozdrawiam wszystkich

  5. #5

    Domyślnie

    to wyżej napisał WEYNROB
    zapomniałem się zalogować
    jeszcze raz pozdrawiam

  6. #6
    Karol N.
    Guest
    Karol N.

    Domyślnie

    [quote="Anonymous"]Ja proponowałbym kupno nawozów:HYDROCOMPLEX firmy HYDRO lub CROPCARE firmy KEMIRA--tylko w składach nawozowych dla rolników lub w sklepach ze środkami ochrony roślin
    BARDZIEJ opłaca się wtedy kupić 40 kg worek nawet na dwa lata niż w małych opakowaniach--ceny zabójcze--nawóz się nie popsuje
    co do ilosci to jest to uzależnione wieloma czynnikami ale myślę że na 4000 m2 powinno być ok 200 kg wysiane w dwóch dawkach-jedna bardzo wcześnie wiosną druga latem
    co do nawozów w.w. to są super --wszystkie makro i mikro elementy--sam ich używam na szeroką skalę
    z tańszych-polskich-poleciłbym PLOIFOSKĘ S--z f. POLICE
    do w.w. można dodać dodatkowo nawóz azotowy np MOCZNIK lub SALETRZAK MAGNEZOWY
    UWAGA DO WSZYSTKICH

    MOCZNIK lub SALETRZAK MAGNEZOWY dodawac do tych tanszych polskich, czy do tych podanych na poczatku rowniez?

    Obliczylem, ze przy jednokrotnym sypaniu ok 25g na 1m2.

    Pozdr.
    Karol N.

  7. #7

    Domyślnie

    można dodać i do jednych i do drugich.....
    tylko wszystko z umiarem
    nie wiem jak to się ma do 1 m2--jest to w praktyce nie istotne-bo nie do zmierzenia i wykonania--przyjmuje sie dawki na 1 ha ew.na 100 lub 1000 m2

  8. #8
    Karol N.
    Guest
    Karol N.

    Domyślnie

    Cytat Napisał weynrob
    można dodać i do jednych i do drugich.....
    tylko wszystko z umiarem
    nie wiem jak to się ma do 1 m2--jest to w praktyce nie istotne-bo nie do zmierzenia i wykonania--przyjmuje sie dawki na 1 ha ew.na 100 lub 1000 m2

    Dzieki

  9. #9

    Domyślnie Stary trawnik

    A ja mam stary, równy i nawet dosyć ładny z daleka trawnik. Kupiłam razem z domem. Jestm poczatkująca w tematach ogrodowych i nie wiem, czy warto ruszać taki trawnik.
    Jak sie blizej przyjrzeć, to i chwasty tam są i mech (troszkę!).
    Ale całość ładnie koszona i nie ma łysych placków.
    Chciałabym troszkę ładniejszy, ale boję się, że jak ruszę to zepsuję.
    Czy mam coś zrobić przed zimą?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Nic, na wiosne zasilic nawozem.

  11. #11

    Domyślnie

    I nie rozpoczynać tematu perzu
    w.

  12. #12

    Domyślnie

    Obecność mchu świadczy, że gleba jest zakwaszona. Powinnaś dać /rozrzucić/ wapno, najlepiej przed zimą.

  13. #13

    Domyślnie

    Dzięki.
    Rozsypię to wapno (Tak po prostu rozrzucić, na górę trawnika?), a na wiosnę zasilę. (to wiem jak!)
    Dzięki.
    I nic o perzu nie bede pisać, tym bardziej, ze go nie zauważyłam u siebie.

  14. #14

    Domyślnie

    Po prostu rozrzuć. Tak, na górę trawnika. A jak inaczej ? Od spodu ?
    A z perzem,to masz rację,odpuść sobie,nawet jak się pojawi.
    Zyczę zielonej trawy.

  15. #15

    Domyślnie Jakim nawozem posypać trawnik

    Witam
    W zeszłym roku we wrzesniu posiałem trwę na trawnik. Wzeszła mi bardzo ładnie, choć jeszcze nie ma 10 cm i nie nadaje sie do pierwszego koszenia.
    Mam pytanie , jakim nawozem posypac młody trawnik, zeby się dobrze ukorzenił. Podajcie nazwe lub typ nawozu i jakie stosować dawki.
    Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Stosuj nawozy wieloskładnikowe w dużych opakowaniach-25 kg-wychodzi to najtaniej i najlepiej.Może być np Hydrocomplex,Cropcare ew coś w stylu Polifoski.Ilość dostosuj do gleby i nawadniania-lepiej częściej po trochu niż raz dużo.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał _weynrob_
    Stosuj nawozy wieloskładnikowe w dużych opakowaniach-25 kg-wychodzi to najtaniej i najlepiej.Może być np Hydrocomplex,Cropcare ew coś w stylu Polifoski.Ilość dostosuj do gleby i nawadniania-lepiej częściej po trochu niż raz dużo.
    A bezpieczna najmniejsza dawka to ile? Trzeba przeciez od czegosc zaczac aby nie "przedobrzyc" z tym nawozem.

    Karol N.

  18. #18

    Domyślnie

    Powiedzmy że 300-400 kg na hektar--przelicz sobie

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał _weynrob_
    Powiedzmy że 300-400 kg na hektar--przelicz sobie
    Wychodzi 30 - 40 g/m2

    Karol N

  20. #20

    Domyślnie

    czyli pol szklanki ?

Strona 1 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony