dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 26
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 520
  1. #1

    Domyślnie odżelaziacz i zmiękczacz

    Muszę na dniach kupić te ustrojstwa i chciałbym się poradzić, czy urządzenia tej firmy są dobre i godne polecenia?
    www.tapworks.pl
    Może ktoś jest użytkownikiem tych filtrów i coś doradzi.

  2. #2

    Domyślnie

    nikt nie użytkuje takich urządzeń i innych podobnych?
    Wszyscy mają cudowną i czystą wodę.

  3. #3

    Domyślnie

    jezeli moge cos doradzic to nie kupuj zmiekczacza kompaktowego - tylko i wylacznie z osobnymzbiornikiem na solanke. Ja mam odzelaziacz ze zbiornmikiem na KMNO4 z mechaniczną głowicą - 3900zł i zmiekczacz 3000zł.
    Do zmiekczacza spokojnie wchodza 2 worki soli 25kg
    Michał z Łodzi

  4. #4

    Domyślnie

    jakiej firmy masz te urządzenia?
    Możesz podać jakieś namiary, stronkę?

  5. #5

    Domyślnie polecam firmę EPURO

    Zadzwoń do firmy EPURO i zaproponują coś konkretnego.
    Stacje EPURO sprzedawane są także po logo Bimsa i Viessmanna

  6. #6

    Domyślnie

    johny27,
    dlaczego nie kompaktowy zmiękczacz? Sprzedaję filtry i chciałbym się dowiedzieć, co klienci mają przeciw kompaktom.
    Małe zmiękczacze, moim zdaniem, lepsze są kompaktowe, czyli w jednej obudowie. Osobne zbiorniki stosuje się w 'przemysłówce", ew. przy dużej twardości.
    Ale może się mylę, chętnie poznam opinię Użytkownika.
    Co do odżelaziacza, kosztuje ok. 3000 zł (butla 10 x 54 cale, wystarcząca na domek jednorodzinny, z głowicą elektroniczną - więcej możliwości ustawień).
    3900, to lekka przesada, chyba, że jest to duży filtr, bo złoże jest drogie).

    VIP JacekTe urządzenia są dobre!
    Pod warunkiem, że serwis jest równie dobry.
    Mając analizę wody wyśli zapytania do kilku firm w Twojej okolicy.

    Zwróć uwagę na ścieki, jeżeli masz mało manganu możesz kupić filtr, z którego popłuczyny z płukania można odprowadzać bezpośrednio do ogródka.
    Zmiękczacz musi być z tzw. "zaworem mieszającym", woda uzdatniona nie może być zmiękczona całkowicie! Nie daj się wrobić! Woda zmiękczona calkowicie (do zera stopni niemieckich) jest jak deszczówka, mydło ciężko się zmywa, instalacja szybko koroduje.
    To oczywiście uproszczenie, ale można detale "wyguglować".

    Każde urządzenie jest dobre, pod warunkiem, że serwis jes blisko!

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar hes
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.858

    Domyślnie

    "Woda zmiękczona calkowicie (do zera stopni niemieckich) jest jak deszczówka, mydło ciężko się zmywa, instalacja szybko koroduje."

    W deszczówce akurat mydło zmywa się łatwiej, to w wodzie twardej
    nie chce sie pienić.

  8. #8

    Domyślnie

    To w sumie te wszystkie kompaktowe odżelaziacze i zmiękczacze niczym się od siebie nie różnią. Zasada działania jest taka sama.
    Ale chyba zdecyduję się na www.tapworks.pl

    Ale opinie użytkowników mile widziane.

  9. #9

    Domyślnie Odżelaziacz i zmiękczacz

    Tapworks to fajne elektroniczne urządzenie-Nalezy jednak zwrócić uwagę ,że nie ma tam normalizowanych gwintów na zbiornikach i głowicach,jak cos sie zepsuje to pozosatje tylko serwis ten i nie inny.Kupić odżelazaicz i zmiękczacz ale z komponentów ,które wszedzie możan zamienić-w każdej firmir uzdatniającej wodę.Ceny możan osiągnąć niższe niż 4000 i 3000 zł.

  10. #10

    Domyślnie

    A tak z ciekawości: po co Ci zmiękczacz (zwłaszcza kompaktowy). Jaką masz twardość wody?

  11. #11

    Domyślnie

    Moje badania wody:
    żelazo ogólne - 1,60 mgl Fe
    twardość ogólna - 328,0 mg/ CaCO3
    mangan - 0,27 mg/l Mn
    odczyn - 7,33 pH
    Jeszcze się ostatecznie nie zdecydowałem, że kupię z tej firmy.
    Dalej czekam na opinie.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał VIP Jacek
    Moje badania wody:
    żelazo ogólne - 1,60 mgl Fe
    twardość ogólna - 328,0 mg/ CaCO3
    ...
    Żelaza faktycznie sporo.
    Pytałem o zmiękczanie, bo od 3 lat używam wody studziennej 306 mg CaCO3. Bez żadnego zmiękczacza i bez specjalnych problemów. Moja twarda woda jest smaczna i "pożywna". Dodam, że jestem generalnie krytyczny w stosunku do nadmiernej fascynacji przerabianiem wody na wodę. No ale oczywiście nie mam recepty na nieomylność...

  13. #13

    Domyślnie

    myciek, to co radzisz, aby nie zakładać odkamieniacza w moim przypadku?

  14. #14

    Domyślnie

    Zamiast radzić wolałbym pokazać Ci dla porównania moją sytuację. Radzenie jest trudne, bo nie znam potrzeb. obyczajów itd.
    Jak pisałem u mnie woda podobnie twarda ale ze zdecydowanie mniejszą ilością żelaza i manganu. W związku z tym jedyny filtr to mechaniczny zabezpieczający armaturę przed piaskiem. Jeśli chodzi o twardość to do celów spożywczych jest ona na pewno dobra. Co więcej byłoby dziwne gdybym odwapniał wodę do picia po czym w sklepie kupował np. Muszyniankę do picia bo smaczna i z dużą ilością "niezbędnego do życia wapnia". Minus jest taki, że w herbacie jest delikatny osad - wytrącanie kamienia (ale jakoś nam to nie przeszkadza). Co ciekawe jest to taki rodzaj kamienia, który w czajniku się tworzy i bardzo łatwo odpada, więc czajnik nigdy nie jest zarośnięty kamieniem. Przy okazji: są różne rodzaje twardości i efekty z nią związane też mogą być różne.
    Jeśli chodzi o sprawy użytkowe to:
    - mam zasobnik wody przygotowany na wodę twardą - zbiornik ma taki kształt, że lekko rusza się wraz ze zmianami ciśnienia i "otrząsa" tworzący się kamień.
    - szklane drzwi prysznica wycieram po kąpieli (2 ruchy taką gumową ściągaczką do wody) - w przeciwnym wypadku tworzys się brzydki osad.
    - nie zauważyłem, żebym musiał używać więcej mydła/żelu do kąpieli w porównaniu z miejscami gdzie wiem, że woda jest miękka.
    - pralka i zmywarka - uwzględniam twardość odpowiednią chemią.

    Może warto zastanowić się nad selektywnym zmiękczaniem: np. filtr przed pralką/zmywarką ale już zmiękczanie wody do kibla to chyba lekka przesada. W dużym stopniu to kwestia kosztów. C

    Jeszcze kwestia zdrowotna: ktoś tam pisał o zbiorniku na solankę przy zmiękczaczu. Czyli wymieniacz pracuje w cyklu sodowym dodając dodatkową porcję sodu do wody. Jak to się ma do zalecenia dietetyków ograniczania spożycia sodu?

  15. #15

    Domyślnie

    VIP Jacek, możesz nie zakładać filtrów filtrów. Nie otrujesz się od takiej wody. Wapń i magnez (czyli najprościej mówiąc twardość) są pożądane przez człowieka, żelazo występujące w wodzie jest nieprzyswajalne. Jeżeli chodzi o magnez, to w szklance herbaty jest go więcej niż w 3 litrach Twojej wody.
    Więcej o szkodliwości różnych substancji w wodzie:
    http://www.who.int/water_sanitation_...n/index.html#M
    Kup filtry jeżeli masz kłopoty z rudymi zaciekami i kamieniem na ciepłej wodzie.
    Taka ilość żelaza i manganu na pewno zostawia ślady. Twardość jest dość wysoka i może sprawiać problemy. Obejżyj główkę prysznica, dno czajnika (tam najlepiej widać kamień kotłowy), rozbierz pralkę i wyjmij z niej grzałkę.
    Kamień kotłowy pokrywa od wewnątrz instalację i zabezpiecza ją przed korozją, jednocześnie jest złym przewodnikiem ciepła i koszty podgrzania wody są wyższe.
    Żelazo i mangan jest przyczyną powstawania rudych plam i zacieków. Usuwaniem w/w zajmuje się żona jednocześnie zaniedbując inne obowiązki (np. obiad ). I na tym plega szkodliwość metali przejściowych.

    Załóż odżelaziacz i zmiękczacz. Jeżeli masz dużo amoniaku przydałby się aspirator (tzw. napowietrzacz). Urządzenia w praktyce różnią się głowicami filtrów. Najbardziej znani producenci to: Fleck, Autotrol, Clack.
    Jeżeli chcesz samemu wykonywać prace serwisowe, polecam firmę Clack. Prost budowa, można samemu rozkręcić głowicę na części pierwsze praktycznie ręką.
    Przy zakupie filtrów spytaj o koszy eksploatacyjne. W twojm przypadku (tak z grubego palca to może być do 1 zł za metr sześcienny wody uzdatnionej).

  16. #16

    Domyślnie Żelazo w wodzie

    Dopiero teraz widzę,że wyniki wody t.j. zawartość żelaza i manganu jest tak wysoka,że musisz najpierw zainwestować w odżelaziacz.Dlaczego?Żywica jonowymienna w zmiękczaczu traci swoją żywotność ,gdy w wodzie jest żelazo.Ponadto może nie usunąc manganu.
    Zawsze w pierwszym rzędzie zakłada się odżelaziacz.Jeżeli jest hydrofor przelotowy to można zastsoswać odżelaziacz z aspiratorem przed hydroforem.Jeżli jest hydrofor przeponowy to pozostaje odżelaziacz regnerowany nadmanganianem potasu.

  17. #17

    Domyślnie

    free_shop, narazie to nie używam wody do celów użytkowych, jedynie do podlewania ogrodu i budowy.
    Szukam dobrych i sprawdzonych przez użytkowników filtrów, ale Ty chyba jesteś przedstawicielem tej firmy Clack?
    W każdym razie wysłałem zapytanie odnośnie filtrów i moje badanie wody.

  18. #18

    Domyślnie

    Jestem przedstawicielem firmy "Krzak", sprzedaję tzw. "składanki" czyli, wybieram najlepsze elementy z dostepnych na rynku (staram się unikać napraw gwarancyjnych).
    Zajmuję się też serwisem filtrów i szlag mnie trafia jeżeli do rozkrecenia czegokolwiek potrzebuję pięciu śrubokrętów, kompletu kluczy nasadowych, pomocnika itd.
    Z praktyki, kilka rad (do wykorzystania lub nie):
    - wszystkie zbiorniki filtracyjne są dobre (amerykańskie, włoskie, chińskie..., niektóre wyglądają lepiej, niektóre gorzej)
    - głowice filtracyjne lepsze są z wyświetlaczem elektronicznym (większa możliwość ustawień, a co za tym idzie mniejsza ilość ścieków, po dłuższym okresie eksploatacji koszty inwestycyjne się zwracają)
    - urządzenia należy kupić w firmie, która ma serwis, jest blisko i dysponuje częściami zamiennymi
    - wszystkie urządzenia należy zamontować tak, aby była możliwość ich odcięcia (w przypadku awarii) i puszczenia tymczasowo wody nieuzdatnionej

    A tak z obserwacji, większość Klientów jest zadowolonych z urządzeń (jakiejby nie były firmy). Większość kłopotów wynika ze złego ich doboru.
    Dlatego proponuję zadać pytanie w kilku firmach. Zapytać się: jaka będzie woda uzdatniona? co mi "zdejmą" filtry? co mi to da? jakie są koszty eksploatacyjne (chemikalia do regeneracji filtrów, ilość ścieków)?
    Później spokojnie dokonać wyboru.

    P.S. za sprzedane urządzenia firmy Clack nie dostałem od dystrybutora nawet otwieracza do piwa

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie Re: Żelazo w wodzie

    Cytat Napisał darowoda
    Jeżli jest hydrofor przeponowy to pozostaje odżelaziacz regnerowany nadmanganianem potasu.
    Mam u siebie coś takiego. Czy to bardzo złe rozwiązanie?

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Jestem użytkownikiem stacji uzdatniania wody odżelazianie + zmiękczanie + sterylizacja UV.
    Zgadzam się z free_shop że kazdy bedzie zadowolony jak stacja bedzie prawidłowo działać. Chcę zwrócić jeszcze uwagę że zmiękczanie wody jest bardzo fajna sprawą ale trzeba zrwócić uwagę aby nie przesadzić. Proces zmiękczania powszechnie stosowany polega na zastąpieniu jonów węglanowych jonami sodu. O ile jony weglanowe są kożystne dla zdrowia i poprawiają smak wody to jony sodu juz takie dobre nie są. Jony sodu są obojetne do ilości 200mg/l. Powyżej tej wartości będziemy mieli wodę słoną. Z tego względu po uruchomieniu zmiekczacza zalecam wykonanie sprawdzenia zawartosci jonów sodu. Jeśli jonów będzie wiecej niz 200mg/l to niestety poziom zmiekczania nalezy zmniejszyć i uzytkować wodę bardziej twardą.
    U mnie wyglada to tak że z ujecia pobieram wodę b. twardą t.j. ok 30...33 st. d (niemieckie) aby nie przekroczyć ilości jonów sodu 200mg/l nie moge bardziej zmiekczyć wody niż do ok. 7 st. d . Przy takiej twardości zawartośc jonów sodu z poczatkowej wielkości w wodzie surowej 22mg/l rosnie do 190mg/l. Akurat tak się składa że woda o twardości 7 st. d jest bardzo dobrej jakości więc w moim przypadku jest ok. Ale gdyby woda surowa pobierana z ujecia miała wyzszą twardość to twardośc uzdatnionej wody by musiała byc odpowiednio wyzsza.
    Pozdrawiam

Strona 1 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony