dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jakie punkty swietlne w lazience?

    Witam,

    Niedlugo bede robil instalacje elektryczna i chce przewidziec mozliwie jak najwiecej. Aktualnie trapi mnie to ile, gdzie i jakie dac punkty swietlne w lazience.
    Generalnie jestem przeciwnikiem duzej lampu na srodku sufitu, moze i jest praktyczna, ale w ogole mi sie nie podoba i chyba w zadnym pomieszczeniu w moim domu nie bede mial takowego swiatla. Jestem zwolennikiem kienkietow i punktowych swiatel o w miare konkretnym zastosowaniu.

    Wiec w lazience parterowej (ta na pietrze to znacznie dalsza przyszlosc) wymyslilem taka kombinacje:
    - ze 2 kienkietu na scianie
    - halogeniki nad kabina prysznicowa
    - kienkieciki przy lustrze nad umywalka
    - LED-owe swiatelka na polkach? (na fotkach w sieci fajnie to wyglada a jak z realem?)
    - LED-owe swiatla przy podlodze (niskonapieciowe) dajace atmosfere

    O ile co do trzech pierwszych punktow jestem w miare zdecydowany, to do ostatnich dwoch juz nie, nawet ze wzgledu na przepisy prawne (LED-y przy podlodze)

  2. #2

    Domyślnie Re: Jakie punkty swietlne w lazience?

    Cytat Napisał Deamos
    ...
    Wiec w lazience parterowej (ta na pietrze to znacznie dalsza przyszlosc) wymyslilem taka kombinacje:
    - ze 2 kienkietu na scianie
    - halogeniki nad kabina prysznicowa
    - kienkieciki przy lustrze nad umywalka
    - LED-owe swiatelka na polkach? (na fotkach w sieci fajnie to wyglada a jak z realem?)
    - LED-owe swiatla przy podlodze (niskonapieciowe) dajace atmosfere

    O ile co do trzech pierwszych punktow jestem w miare zdecydowany, to do ostatnich dwoch juz nie, nawet ze wzgledu na przepisy prawne (LED-y przy podlodze)
    Co do prysznica to sa nawet hermetyczne wiec mozesz podswietlac jak chcesz i gdzie chcesz, Led tez sie tam nadawaja poniewaz sa w oslonach hermetycznych, poza tym sa niskonapieciowe wiec sa bezpieczne.
    Co do LEDOW to zalezy jaki kolor generalnie ksiezycowe (zimne) wygladaja ladnie do podsweetlenia sciany zewnatrz ale ja wole te o cieplym swietle.
    Nie rozumiem tylko tego - przepisy prawne - ledy przy podlodze.
    Nie wiem o co chodzi mozesz rozwinac ten temat?

  3. #3

    Domyślnie Re: Jakie punkty swietlne w lazience?

    Cytat Napisał miHoo79
    Co do LEDOW to zalezy jaki kolor generalnie ksiezycowe (zimne) wygladaja ladnie do podsweetlenia sciany zewnatrz ale ja wole te o cieplym swietle.
    Ja tez jestem zwolennikiem cieplego koloru, sasiad ma w podbitce dookola domu jakies swiatelka w zimnej barwie i dziwnie to wyglada (musze go przy okazji wypytac czy to LEDy), ja u siebie tez cos takiego kiedys widze, ale o cieplej barwie.

    Cytat Napisał miHoo79
    Nie rozumiem tylko tego - przepisy prawne - ledy przy podlodze.
    Nie wiem o co chodzi mozesz rozwinac ten temat?
    Chodzi mi o normy mowiace o przeznaczeniu srodel swiatla, szczelnosci opraw, odleglosciach od roznych miejsc szczegolnie w lazience itp.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Jolasia
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie Re: Jakie punkty swietlne w lazience?

    Cytat Napisał Deamos
    Chodzi mi o normy mowiace o przeznaczeniu srodel swiatla, szczelnosci opraw, odleglosciach od roznych miejsc szczegolnie w lazience itp.
    Zerknij tutaj: http://swiatswiatla.pl/shop_content....y-ochrony-IPXX - opisane są tam strefy w łazience i wymagania dotyczące klas IP.
    To wykańczanie mnie wykończy!
    Mój dziennik
    Komentarze do dziennika

  5. #5

    Domyślnie

    ogólnie zgadzam się z Tobą.
    my akurat głównie korzystamy z łazienki na piętrze, gdzie mamy:
    - dwa podwójne kinkiety nad każdą z umywalek
    - halogeny na suficie
    - halogeny nad wanną
    - halogeny w półkach

    najczęściej używamy oświetlenia nad umywalkami - nie dość, że energooszczędne, to odbija się w lustrze i już samo z siebie ładnie oświetla łazienkę. nastrojowo fajnie sprawdza się oświetlenie w półkach; natomiast tego na suficie praktycznie nie włączamy, ewentualnie przy myciu kafelków, żeby nie pominąć jakiegoś brudu

  6. #6

    Domyślnie

    Właśnie muszę zaprojektować oświetlenie w łazience. Podpowiedzcie - czy nad lustrem musi byc osobne oświetlenie, czy wystarczą halogeny nad lustrem ale zamontowane na suficie ?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ninjacorps
    Właśnie muszę zaprojektować oświetlenie w łazience. Podpowiedzcie - czy nad lustrem musi byc osobne oświetlenie, czy wystarczą halogeny nad lustrem ale zamontowane na suficie ?
    Przy lustrze powinno byc swiatlo, ktore oswietli twarz bez cieni czyli powinno byc mozliwie jak najblizej lustra. Jak dasz w suficie, to zbyt dobrze twarzy sobie nie oswietlisz

  8. #8

    Domyślnie Re: Jakie punkty swietlne w lazience?

    Cytat Napisał Deamos
    Chodzi mi o normy mowiace o przeznaczeniu srodel swiatla, szczelnosci opraw, odleglosciach od roznych miejsc szczegolnie w lazience itp.

    na tej stronie:
    http://<a href="http://www.twojelamp...=294</a><br />

    masz normy tasm led (wodoszczelne tez) dokument pdf do poczytania

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony