dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 122
  1. #21

    Domyślnie

    ....a masz moze jakiss schemat, ktory bardziej obrazowo przemawia do mnie i nie tylko......Z Twojej odpowiedzi nic nie moge wykorzystac...doslownie nic. ...Pozdrawiam

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejHH
    ....a masz moze jakiss schemat, ktory bardziej obrazowo przemawia do mnie i nie tylko......Z Twojej odpowiedzi nic nie moge wykorzystac...doslownie nic. ...Pozdrawiam
    To tyle co ja wydobywam z Twoich pytań.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejHH
    ...moze ktos inny podzieli sie swoimi wiadomosciami .............nie chce ,by ten temat rzeka tak szybko sie zakonczyl..Prawda
    Pozdrawiam Andrzej
    Witam!
    Rzeczywiście mały jest odzew. Jest co prawda na tym forum wątek na temat amatorskiego "uczynienia budynku inteligentnym". I jak najbardziej chwała im za to. Nie są to jednak instalacje powtarzalne, tzn. o powiązaniach i konstrukcji wie tylko zainteresowany (ten co fizycznie to klecił). Dlatego jeśli mogę ci radzić wybierz jeden z systemów EIB, LCN, czy jakikolwiek inny, byle powtarzalny i dobrze udokumentowany. W tym przypadku nawet jak główny projektant straci zainteresowanie (np. zejdzie z tego świata), to każdy inny co zna "system" będzie potrafił ci pomóc w razie problemów. Jest to na pewno droższe rozwiązanie, ale mające też i większe możliwości.
    Tak na marginesie to u siebie w domu zainstalowałem LCN.
    Pozdrowienia

  4. #24

    Domyślnie

    Ja nie bardzo rozumiem, czego Ty oczekujesz.
    Nie ma czegoś takiego jak ogólny schemat - to wszystko zależy od mnóstwa czynników, a m.in. od:
    1. systemu, jaki ostatecznie wybierzesz (EIB, LON, LCN, PLC, self made)
    2. geometrii pomieszczeń domu
    3. zakresu "inteligencji"
    4. rodzaju sterowania (architektury): centralne (jeden sterownik sterujący wszystkim), rozproszone (dużo małych sterowników, być może nawet jeden w każdym ze sterowanych punktów - jak w LCN), czy jakaś hybryda powyższych (np. jeden sterownik centralny i kilka mniejszych "podsterowników" czy też interfejsów)
    i od 1001 jeszcze innych spraw.
    Myślę, że powinieneś zacząć od poszukania w necie informacji n/t rozwiązań fabrycznych i ich struktury (EIB, LON, LCN, inne), po zgłebieniu tego zastanowić się, co tak na prawdę z tego potrzebujesz (czy też chcesz mieć) w domu, i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję o wyborze systemu i konkretnych rozwiązaniach, które zastosujesz.

    A jeśli tego nie wiesz/nie masz czasu/????, to albo odpuść, albo ciągnij od każdego włącznika w ścianie przewody sygnałowe (telefoniczny lub skrętka) do jakiegoś centralnego punktu w domu - na takim okablowaniu pójdzie Ci wszystko, ale musisz liczyć się z tym, że na koniec pewnie okaże się, że 90% z tych przewodów jest niepotrzebnych.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  5. #25

    Domyślnie

    ...witam ponownie!!!!!!!!!!
    Dziekuje za zainteresowanie i odpowiedzi..Msz racje Bigbeat wiele czynnikow wplywa na charakter i funkcjonalnosc int.instal.,a w efekcie jej funkcjponalnosc.
    Nie decyduje sie na EIB i LON . Tylko na LCN Sterowniki na szyne DIN np.Siemensa polaczony np. z panelem dotykowym.Ktory steruje wszystkimi roletami np 12 szt razem i oddzielnie,steruje swiatlem /kilka scenek swietlnych/.Planuje podlaczyc jeszcze kilka czujek p.poz. gazu. wiatru deszczu.i kilka inych, acha jeszcze otwieranie bram przuez pilot i przez panel dotykowy...do tego kilka kamerek ..i to wszystko.
    Masz racje mozna wszedzie podciagnac kabelki sterujace....ale pytanie ile ich chcesz w przyszlosci wykorzystac/zgadzam sie z tym i Toja opinia/.
    Czyli wracajac do sedna naszego tematu....................
    Jak w w/w przypadku rozprowadzic kabelki przed tynkowaniem.

    do sterowania kilkoma roletami..........i sterowaniem kilkoma obwodami swietlnymi/sceny swietlne/..............mysle , ze to konkretne jest rozwiazanie i konkretne pytania....moze ktos sie chce wypowiedziec i odpowiedziec
    nire zapominajac ...ze jest to temat dla poczatkujacych ,czyli taaaaaaaaaaaakich laikow jak ja
    pozdrawiam was Andrzej

  6. #26

    Domyślnie

    .............to ,jak nikt nie chce sie podzielic swoimi wiadomosciami w wersji
    podstawowej.........????????????????????

  7. #27

    Domyślnie

    Ja ostatnio, szukajac alternatywy dla drogich zagranicznych sterownikow rolet, trafilem na firme Bister z Poznania. Produkuja oni proste i tanie sterowniki rolet, umozliwiajajace sterowanie centralne i grupowe, a po dolozeniu dodatkowych elementow rowniez sterowanie timerem/ukladem pogodowym. Dzisiaj otrzymalem od nich maila z informacja, ze testuja wlasnie nowe rozwiazanie automatyki domu konkurencyjnej dla EIB. Z niecierpliwoscia czekam na wiecej informacji od nich. Jak tylko je dostane, to sie podziele.

    A wiecej o sterownikach RCS mozna poczytac na ich stronie:
    http://www.put.poznan.pl/~wlopar/index1.html
    Marcin Stefaniak
    Blog Budowlany
    Galeria

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejHH
    .............to ,jak nikt nie chce sie podzielic swoimi wiadomosciami w wersji
    podstawowej.........????????????????????
    Andrzeju, założyłeś sobie wątek dla początkujących, ale nie spodziewaj się, że ktoś ochoczo będzie poświęcał swój czas na uczenie Ciebie od podstaw, jak budować takie instalacje. Nie spodziewaj się również, że ktokolwiek poda Ci swój numer telefonu lub Skype, żebyś mógł dzwonić i pytać...

    Wysil się trochę i najpierw poczytaj o różnych typach instalacji (nie tylko na tym forum). Posiadając już jakąś wiedzę dopiero zadawaj konkretne pytania, to może ktoś odpowie.

    Napisałeś, że wybrałeś system LCN. Przecież topografia tej instalacji jest znana, więc bez problemu znajdziesz w sieci wytyczne odnośnie okablowania.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  9. #29

    Domyślnie

    ...dziekuje za wszystkie odpowiedzi....takze szczere od Zbyszka .
    Tak to prawda praktycznie wszystko jest w necie , i tam mozna wszystko znalezc.Jednak czasami brak tej jednej odpowiedzi ...no moze szczegoliku,czy tez madrej podpowiedzi od kolegow bardziej doswiadczonych.Nie chce nic na tycy ..czyli gotowej instalacji czy schematu,gdyz wszystkie sa inne i rozne .I maja rozne zadania.
    Zalozylem specjalnie ten temat dla osob , ktore tak jak ja klada kabelki
    lub sa w jej fazie.....i od nich wlasnie licze na swoje doswiad<czenia czy uwagi.
    Mysle ze ten temat w roznych etapach w roznych stopniach wtajemniczenia jest zawsze ciekawy i inspirujacy ....prawda
    Co do telefonu czy skype to bylo moje pytanie...tylko......
    ...bede musial jeszcze raz przeczytac kilkadziesiat stron ....ale licze na
    Was .......o dalsze swoje spostrzezenia i wlasne uwagi o swoich
    int. instalacjach
    Z powazaniem Andrzej

  10. #30

    Domyślnie

    .....mam jeszcze krotkie pytanie do Zbyszka.
    Jaki system bys obecnie wybral dla siebie....masz zapewne juz funkcjonujacy,
    ale co w jednym zdaniu mogl bys nam poradzic...?
    Dziekuje i pozdrawiam

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejHH
    ...dziekuje za wszystkie odpowiedzi....takze szczere od Zbyszka .
    Tak to prawda praktycznie wszystko jest w necie , i tam mozna wszystko znalezc.Jednak czasami brak tej jednej odpowiedzi ...no moze szczegoliku,czy tez madrej podpowiedzi od kolegow bardziej doswiadczonych.Nie chce nic na tycy ..czyli gotowej instalacji czy schematu,gdyz wszystkie sa inne i rozne .I maja rozne zadania.
    Zalozylem specjalnie ten temat dla osob , ktore tak jak ja klada kabelki
    lub sa w jej fazie.....i od nich wlasnie licze na swoje doswiad<czenia czy uwagi.
    Mysle ze ten temat w roznych etapach w roznych stopniach wtajemniczenia jest zawsze ciekawy i inspirujacy ....prawda
    Co do telefonu czy skype to bylo moje pytanie...tylko......
    ...bede musial jeszcze raz przeczytac kilkadziesiat stron ....ale licze na
    Was .......o dalsze swoje spostrzezenia i wlasne uwagi o swoich
    int. instalacjach
    Z powazaniem Andrzej
    Andrzeju, to jest baaardzo rozległy temat i nie sposób tu pisać od podstaw o wszystkich systemach i rozwiązaniach (a jest ich wiele).
    Wybierz jakiś konkretny system, konkretne rozwiązanie i wtedy możemy rozmawiać o szczegółach, układaniu okablowania, itp.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejHH
    .....mam jeszcze krotkie pytanie do Zbyszka.
    Jaki system bys obecnie wybral dla siebie....masz zapewne juz funkcjonujacy,
    ale co w jednym zdaniu mogl bys nam poradzic...?
    Dziekuje i pozdrawiam
    W jednym zdaniu nie można tego opisać
    W moim "starym" domu instalacja elektryczna jest oparta na prostych modułach ściemniaczy i przekaźników bistabilnych. Mam w domu pięć rozdzielni elektrycznych, do których schodzi się okablowanie (głównie w układzie gwiazdy). Częściowo sterowanie realizowane jest przez centralę alarmową Satel Integra 128 i dołączone do niej sterowniki radiowe (włączanie, ściemnianie, wyłączanie pilotem), czujki ruchu i kontaktrony w drzwiach wewnetrznych.
    W nowym domu sterowanie mam rozwiązane podobnie, tylko mniej jest rozdzielni (bo i dom mniejszy i parterowy ).
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  13. #33

    Domyślnie

    .....skoro masz az tyle skrzynek elektrycznych ..to mam rozumiec , ze wszystkie przekazniki bistabilne zamocowane masz na szynie DIN , czy tez rozproszone.I jakie rozwiazanie wg. Ciebie jest lepsze ,lub praktyczniejsze
    Prosimy o kilka zdan Zbyszku .
    pozdrawiam Andrzej

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejHH
    .....skoro masz az tyle skrzynek elektrycznych ..to mam rozumiec , ze wszystkie przekazniki bistabilne zamocowane masz na szynie DIN , czy tez rozproszone.I jakie rozwiazanie wg. Ciebie jest lepsze ,lub praktyczniejsze
    Prosimy o kilka zdan Zbyszku .
    pozdrawiam Andrzej
    Tak, przekaźniki bistabilne i ściemniacze mam umieszczone w rozdzialniach lokalnych na szynie DIN.

    Uważam, że takie rozwiązanie jest bardziej uniwersalne i jest lepsza dostępność do modułów w rozdzielni, niż w puszkach. Ponad to przy takim układzie instalacji mam możliwość wprowadzania zmian. Przy układzie rozproszonym - nie.
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  15. #35

    Domyślnie

    no i jak tam ci idzie panie Andrzeju? Jakies postepy w budowie domu inteligentnego?

  16. #36

    Domyślnie

    .............a tak,sa jakies postepy , wg. planu nastepuja,i w miare przyplywu srodkow sa realizowane .Elektrycy rozlozyli kabelki,a chcac chocby troszeczke poznac temat ,a jednoczesnie nie dac sie wpuscic w maliny , posluchalem rad fachowcow /kolegow z forum/ i dwukrotnie przeczytalem temat inteligentnch domow,programowanie instalacji itd. Po to,aby miec jakas podstawowa wiedze w tym zakresie . Naprawde kopalnia wiedzy warto czytac.
    Co do systemu nie jestem jeszcze zdecydowany, jaki mam wybrac PLC , czy moze jakis gotowy pakiet. Co roku wchodza jakies nowosci . Mysle ,ze zdecyduje sie na sterowanie przez telefon komorkowy albo tez internet calym systemem.To na tyle.Pozdrawiam serdecznie.
    Pozdrawiam Andrzej HH

    Moja pasja - to budownictwo
    .......dlatego buduje domy.***

  17. #37

    Domyślnie

    .............a tak na marginesie dzisiaj ,tak jak co trydzien przyszla do mnie reklama z Metro , a tam .........z Firmy MEDION ALL-IN-ONE PC za 697,33 €.Czyli dotykowy monitor 21,5" FULL HD z TV Internet E-Mail Telefon oczywiscie wszystko na dotyk Tauchscreen itd. ...i tak sobie pomyslalem ,czy nie mozna wykorzystac wlasnie tego np. w holu jako panel dotykowy z mozliwoscia sterowania domem ,podgladem na poszczegolne kamery itd.
    Intel Pentium procesor T4400 2.2 GHZ Windos 7 ........
    Byc moze jest mozliwosc sprzezenie tego komput . z Alarmem lub PLC ...co wy o tym sadzicie ...................temat jest napewno ciekawy.
    pozdrawiam Andrzej
    Pozdrawiam Andrzej HH

    Moja pasja - to budownictwo
    .......dlatego buduje domy.***

  18. #38

    Domyślnie

    ...
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  19. #39

    Domyślnie

    Czyli jak??????????
    Pozdrawiam Andrzej HH

    Moja pasja - to budownictwo
    .......dlatego buduje domy.***

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał AndrzejHH
    Czyli jak??????????
    Ja obserwuje temat, na pewno ciekawie jednak 0 (zreo) wiedzy narazie zdobywana wiec ja osobiście nie udzielę odpowiedzi ale jakaś mądra głowa powinna

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony