dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1127 z 2199
Pokaż wyniki od 22.521 do 22.540 z 43973
  1. #22521
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zochna
    Ale jak będzie nie teges , to przyjedziecie własnymi ręcami
    przestawiać
    Zosiu, Ty nie wiesz, na co byś się naraziła...

    "Nie" z imiesłowami rozdzielnie to BŁĄD na maturze???
    Czy to świat zwariował czy co? W ciągu paru lat pisownia dotychczas uznawana za jedynie obowiązującą nagle stała się pisownią absolutnie błędną?
    Uczni? Swetr?

    Ja się z tego wypisuję, nie przyjmuję do wiadomości.
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  2. #22522
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wu
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    38.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    wymiękłam normalnie czerwono przed oczami mam chyba zacznę pisać ze słownikiem bo widzę że głupieć zaczynam a do tej pory pisałam prawie bezbłędnie

  3. #22523
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar braza
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    40.664
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Nie wiem, czy to przeskoczymy. Coraz więcej osób używa "nowomowy" niestety. Ja jednak trwam w konserwie i wziąć mogę każdego, kto będzie chciał wziąść mnie, na stronę
    Uwielbiam to uczucie, kiedy wstaję rano i wiem, że przez cały dzień mogę się opier...ć
    Droga do Uroczyska
    Brazowe komenty
    Wnętrza

  4. #22524
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Przed chwilą ciocia mi zreferowała odpowiedź językoznawców z UJ. I wiecie co? Intuicja dobrze mi służy!
    1. Wyłącznie "minus dziewiętnastostopniowy". O pisowni łącznej nie ma mowy w żadnej wersji polszczyzny.
    2. Pani językoznawca, zna dobrze cztery języki obce w tym niemiecki. Jej pierwsze skojarzenie było dokładnie takie jak moje - "to wygląda na zbyt dosłowne tłumaczenie z niemieckiego - kalka językowa".
    3. Taka zbitka wyrazów jest kompletnie bez sensu i właściwie wcale nie powinniśmy się zastanawiać, jak to pisać, bo tak się po prostu nie pisze.


    Przyłączam się do grona niepogodzonych z "swetr", "uczni", "na świetlicy" i "wziąść"! Niech sobie różni tacy nawet mówią, że to poprawne w potocznej czy niepotocznej polszczyźnie, ja tam będę mówiła po staremu.
    Z tymi imiesłowami to nie tak prosto było. Dawniej poprawna była pisownia łączna i rozdzielna w zależności od znaczenia. Pamiętam, jak tłumaczyłam uczniom, kiedy jak mają pisać. Widocznie ktoś miał już dosyć tłumaczenia, a może sam nie mógł pojąć i zasady zmieniono - zawsze razem. No, prawie zawsze...
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  5. #22525
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar braza
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    40.664
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Za cholerę nie będę wiedziała, kiedy razem, ale kiedy jest to "prawie"
    Uwielbiam to uczucie, kiedy wstaję rano i wiem, że przez cały dzień mogę się opier...ć
    Droga do Uroczyska
    Brazowe komenty
    Wnętrza

  6. #22526
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zochna
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Skąd
    3miasto
    Posty
    5.879

    Domyślnie

    Cytat Napisał anSi
    Poszlem i swetr tez sa dla mnie nie do przyjecia.
    Bo się mówi się poszłem po swetr

    Braza - a czemu Ty nie chcesz kuchni kaflowej ? Fajna jest -
    grzyby można suszyć i buty po sankach Poza tym jak Ci prąd i gaz odetną to co
    Wegetarianie nie jedzą wprawdzie zwierząt, ale zjadają im pożywienie ...

  7. #22527
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zochna
    Cytat Napisał anSi
    Poszlem i swetr tez sa dla mnie nie do przyjecia.
    Bo się mówi się poszłem po swetr
    godo sie poszołech po cwiter
    a co będzie jak zostanie tylko ż czy rz albo tylko h czy ch
    z tym ostatnim to przynajmniej graficiarze nie będą robić błędów
    PS. no i tylko u bo po co ó

  8. #22528
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar braza
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    40.664
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Jamles, to już apokaliptyczne wizje

    Zochna, w zamian będzie piec kominkowy z miejscem na postawienie czajnika z wodą na ten przykład Grzyby i tak się wysuszą w inny sposób, sanki zostawiam w wiatrołapie buty też - w przyszłości będzie dobrze ogrzany i ciepły. Nie znoszę tej kuchni i koniec i kropka!

    Cześć i czołem wszystkim! U mnie mróz, ta zima zaczyna mnie wnerwiać powoli, bo mi się chce już ciepełka! Idę robić łazienki
    Uwielbiam to uczucie, kiedy wstaję rano i wiem, że przez cały dzień mogę się opier...ć
    Droga do Uroczyska
    Brazowe komenty
    Wnętrza

  9. #22529
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wu
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    38.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    dzień dobry
    Brazula jak tak już o łazienkach mówisz to ja przyszłam popłakać czy przypadkiem nie masz jeszcze mojej pięknej górnej łazienki co to mi ją taka śliczną zrobiłaś bo w tych przysłanych jej nie ma

  10. #22530
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar braza
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    40.664
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    163

    Domyślnie

    Mam Wusiu, zaraz podeślę Ci album
    Uwielbiam to uczucie, kiedy wstaję rano i wiem, że przez cały dzień mogę się opier...ć
    Droga do Uroczyska
    Brazowe komenty
    Wnętrza

  11. #22531
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agduś
    Przed chwilą ciocia mi zreferowała odpowiedź językoznawców z UJ. I wiecie co? Intuicja dobrze mi służy!
    1. Wyłącznie "minus dziewiętnastostopniowy". O pisowni łącznej nie ma mowy w żadnej wersji polszczyzny.
    2. Pani językoznawca, zna dobrze cztery języki obce w tym niemiecki. Jej pierwsze skojarzenie było dokładnie takie jak moje - "to wygląda na zbyt dosłowne tłumaczenie z niemieckiego - kalka językowa".
    3. Taka zbitka wyrazów jest kompletnie bez sensu i właściwie wcale nie powinniśmy się zastanawiać, jak to pisać, bo tak się po prostu nie pisze.


    Przyłączam się do grona niepogodzonych z "swetr", "uczni", "na świetlicy" i "wziąść"! Niech sobie różni tacy nawet mówią, że to poprawne w potocznej czy niepotocznej polszczyźnie, ja tam będę mówiła po staremu.
    Z tymi imiesłowami to nie tak prosto było. Dawniej poprawna była pisownia łączna i rozdzielna w zależności od znaczenia. Pamiętam, jak tłumaczyłam uczniom, kiedy jak mają pisać. Widocznie ktoś miał już dosyć tłumaczenia, a może sam nie mógł pojąć i zasady zmieniono - zawsze razem. No, prawie zawsze...
    I tej wersji będę się trzymać.
    Młodego podpuszczę, żeby pani poszukała źródeł i wytłumaczyła zagadnienie, haha.

    Ciocia Braza, pamietaj, że ja w kolejce pierwsza stoję po kafle i tę resztę! Zwłaszcza przecudnej urody drzwiczki do paleniska i popielnika.
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  12. #22532
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zochna
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Skąd
    3miasto
    Posty
    5.879

    Domyślnie

    Cytat Napisał DPS
    Ciocia Braza, pamietaj, że ja w kolejce pierwsza stoję po kafle i tę resztę! Zwłaszcza przecudnej urody drzwiczki do paleniska i popielnika.
    hm...
    Wegetarianie nie jedzą wprawdzie zwierząt, ale zjadają im pożywienie ...

  13. #22533
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar wu
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Posty
    38.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Brazulka Kochanie album doszedł tylko nie chce ze mną gadać

  14. #22534
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar anSi
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    3City
    Posty
    7.745

    Domyślnie

    Cytat Napisał DPS
    Cytat Napisał Agduś
    Przed chwilą ciocia mi zreferowała odpowiedź językoznawców z UJ. I wiecie co? Intuicja dobrze mi służy!
    1. Wyłącznie "minus dziewiętnastostopniowy". O pisowni łącznej nie ma mowy w żadnej wersji polszczyzny.
    2. Pani językoznawca, zna dobrze cztery języki obce w tym niemiecki. Jej pierwsze skojarzenie było dokładnie takie jak moje - "to wygląda na zbyt dosłowne tłumaczenie z niemieckiego - kalka językowa".
    3. Taka zbitka wyrazów jest kompletnie bez sensu i właściwie wcale nie powinniśmy się zastanawiać, jak to pisać, bo tak się po prostu nie pisze.


    Przyłączam się do grona niepogodzonych z "swetr", "uczni", "na świetlicy" i "wziąść"! Niech sobie różni tacy nawet mówią, że to poprawne w potocznej czy niepotocznej polszczyźnie, ja tam będę mówiła po staremu.
    Z tymi imiesłowami to nie tak prosto było. Dawniej poprawna była pisownia łączna i rozdzielna w zależności od znaczenia. Pamiętam, jak tłumaczyłam uczniom, kiedy jak mają pisać. Widocznie ktoś miał już dosyć tłumaczenia, a może sam nie mógł pojąć i zasady zmieniono - zawsze razem. No, prawie zawsze...
    I tej wersji będę się trzymać.
    Młodego podpuszczę, żeby pani poszukała źródeł i wytłumaczyła zagadnienie, haha.
    Wiecie co - niezle jaja z tym ninusem. Poniewaz i ja mialam mnostwo watpliwosci - telefonowalam dzisiaj do poradni jezykowej UG i otrzymalam wyasnienie, ze....minusdziewietastostopniowym... pisze sie lacznie - jezeli juz w ogole komus do glowy taki przymiotnik przyjdzie, bo zdaniem lokalnego jezykoznawcy mozna bylo w dyktandzie uzyc sformułowania: ...chlodnym, bo i tak byla "szansa" na zrobienie błedu - jesli o to autorom dyktanda chodzilo


  15. #22535
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar anSi
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    3City
    Posty
    7.745

    Domyślnie

    I jeszcze raz- ostatni raz w sprawie minusa. Wczoraj napisalam tez do poradni językowej przy UJ i zobaczcie, jaką odpowiedz otrzymalam

    I Zadane pytanie:

    Witam, w dyktandzie szkolnym pojawiło się sformułowanie:..."Omiótł plac minus dziewiętnastostopniowym spojrzeniem." Proszę o wyjaśnienie - jak powinno się napisac ten dziwnie brzmiący wyraz: minus dziewiętnastostopniowym czy minusdziewiętnastostopniowym? Pozdrawiam A. S. Gdańsk

    Odpowiedź:

    To jest jeden wyraz, przymiotnik złożony. Co w nim ma brzmieć dziwnie - tego nie wiem, choć na pewno ten neologizm przez chwilę może zastanowić. Po co takie rzeczy wymyślać i wkładać do dyktanda, też nie mam pojęcia. Wystarczyło dać np. ponaddwudziestostopniowy. Ale widocznie zaraza katowicka (dyktando doroczne) źle oddziałuje na niektorych ludzi.
    prof. Mirosław Skarżynski


  16. #22536
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... WSZECHOBECNANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar anSi
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    3City
    Posty
    7.745

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zochna
    Cytat Napisał anSi
    Poszlem i swetr tez sa dla mnie nie do przyjecia.
    Bo się mówi się poszłem po swetr

    ...
    O ja gupia c..... Male po i od razu cieplej

    I dzien dobry wszystkim. Mrozno troche dzisiaj- swetry tudziez swetery - mocno wskazane


  17. #22537
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWY MISTRZ PIÓRAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Agduś
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    20.349
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    249

    Domyślnie

    Wniosek z tego jeden - sami językoznawcy nie wiedzą, jak toto pisać. No i szczerze mówiąc nie wiem, po co sobie głowę łamać, skoro sam wyraz jest dziwaczny i normalni ludzie go nie używają. Tę odpowiedź przekażę cioci, może widząc się znów z tamtą, nieznaną mi z nazwiska panią, zapyta jeszcze raz. A u nas dzisiaj jest mróz jedenastostopniowy. I wszyscy wiedzą, o co chodzi

    Braza, jakby co, to ja druga w kolejce po ten Twój piec. Może Depsia się rozmyśli... Ja w całości, nie same drzwiczki, poproszę.
    mój dziennik
    komentarze
    nowy dziennik
    agdusiowe wojaże

    Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia!

  18. #22538
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar DPS
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    z 44 wysp
    Posty
    33.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zochna
    Cytat Napisał DPS
    Ciocia Braza, pamietaj, że ja w kolejce pierwsza stoję po kafle i tę resztę! Zwłaszcza przecudnej urody drzwiczki do paleniska i popielnika.
    hm...


    I w całości, od początku mówiłam o kaflach!!!
    Dziennik
    Komentarze
    Blog ze wsi
    Nie próbuj mi wmawiać, że natura nie jest cudem, nie opowiadaj mi, że życie nie jest baśnią. Ktoś, kto jeszcze tego nie zrozumiał, być może pojmie to dopiero wtedy, gdy baśń zacznie się kończyć. /Jostein Gaarder/

  19. #22539
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zochna
    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Skąd
    3miasto
    Posty
    5.879

    Domyślnie

    prove it ..

    minusczternastostopinowoipół u nas.
    Wegetarianie nie jedzą wprawdzie zwierząt, ale zjadają im pożywienie ...

  20. #22540
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    u nas mróz jedenastoipółstopniowy - był rano, bo teraz nie wiem!

    mnie tam jest goraco, bo impregnowałam podlogę olejowaną (polecam zmarzniętym na rozgrzewkę)...
    ...a zaglądając tu ostatnio regularnie powtarzam sobie w myślach tekst, który zaczyna sie od słów:

    "szłem łąką, kwiaty pachły, ona mnie odepchła - więc poszłem do domu i trzaslem drzwiami"

    pozdrawiam cieplutko
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

Strona 1127 z 2199

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony