dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Prąd od sąsiada. Jak to jest formalnie

    Mam pytanie dotyczące prądu na budowie? Próbowałem coś wyszperać nt. na forum i generalnie w internecie. Jak formalnie wygląda sprawa z "pożyczaniem" prądu od sąsiada? Zgodnie z prawem energetycznym, obrotem energią może zajmować się tylko firma posiadająca odp. koncesję. Czy przeciągnięcie przedłużacza od sąsiada to jest już obrót energią?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    To jest nielegalne , ale wiekszosc tak robi .
    Zeby uniknac klopotow kupilam agregat

  3. #3

    Domyślnie

    Wszyscy wokół mówią że pożyczanie prądu jest nielegalne
    Ja bardzo tym przejęta i wystraszona podczas załatwiania formalności w moim ZE
    zasięgnęłam języka u "źródeł". Bardzo miła pani poinformowała mnie, że nie interesuje ich skąd będę miała prąd, czy to będzie mój, czy od sąsiada najważniejsze, że nie będzie kradziony . I wszystko ok

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał rrmi
    To jest nielegalne , ale wiekszosc tak robi .
    Zeby uniknac klopotow kupilam agregat
    To jest tak nielegalne jak pożyczanie od sąsiada 20 zł na flaszkę. Teoretycznie to pozyczka i należałoby odprowadzić podatek. praktycznie ... chyba nie ma co tłumaczyć.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  5. #5

    Domyślnie

    no to to wszyscy wiedzą. Chodzi mi raczej o podstawy prawne, zacząłem wertować prawo energetyczne, aktualizowane 1.06.2007 (czyli nówka sztuka) i jakoś nie mogę znaleźć nic na ten temat. Podobno są do tego jakieś akty wykonawcze, rozporządzenia. Jak to jest formalnie?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Cytat Napisał retrofood
    To jest tak nielegalne jak pożyczanie od sąsiada 20 zł na flaszkę. Teoretycznie to pozyczka i należałoby odprowadzić podatek. praktycznie ... chyba nie ma co tłumaczyć.
    Chodzi tylko i wylacznie o to , ze nie skasuja nas za prad budowlany , czyli drozszy.
    Takie gadanie pani w ZE jest nic nie warte.
    Kwestia tylko czy ktos podpieprzy czy nie.
    Zaliczylam budowe na agregacie i nie denerwowalam sie .

  7. #7

    Domyślnie

    rrmi to jest dokładnie to co mi ojciec powiedział (a w ostatnio zdał egzamin SEP). Generalnie, wszystko zależy od "życzliwych". Moje pytanie jednak dotyczy podstaw prawnych. Jakie są? Już w tej chwili z ciekawości. A ile to kosztuje? Wypożyczaliście agregat? Jak z paliwem?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    rrmi

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    18.501

    Domyślnie

    Moim zdaniem wypozyczanie agregatu na wybudowanie domu jest niepowazne.
    Kupilam jakis tam w markecie i wytrzymal .
    Wciaz dziala , trzymam na emergency

    Podstaw prawnych nie znam

  9. #9
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Dzwoniłem do rejonu w Radomiu. Nie ścigają za takie praktyki. Ich głównie interesuje, aby nie było "ubytków" energii czyli płacimy sąsiadowi, sąsiad płaci energetyce i wszyscy są happy. Zdrowe podejście do tematu.

  10. #10

    Domyślnie

    No właśnie, wszyscy trąbią, że nielegalnie, ale jakoś nikt do tej pory nie potrafi podać podstawy prawnej poza tym, że prąd budowlany jest droższy.

  11. #11

    Domyślnie

    Dzisiaj składałem kwity o warunki na prąd docelowy. Nikt nawet nie pytał, z czego będę korzystał na czas budowy. Zapytali tylko, na kiedy potrzebuję prąd. Na moje pytanie, jakie warunki muszą być spełnione, żeby mi podłączyli usłyszałe, że do w stanie surowym zamkniętym, ze skrzynką i conajmniej 1 punktem. To wszystko.
    A podstaw prawnych dalej nie namierzyłem (jedyne co przychodzi mi do głowy to koncesjonowany obrót paliwami i energią).

  12. #12

    Domyślnie

    Witam
    ja niestety mialam jakiegos zyczliwego sasiada,ktory zlozyl donos do energetyki ze ciagniemy nielegalnie prad od sasiada.przyjechalo dwoch panow na kontrole i na szczescie nie bylo z tego zadnewgo problemu,ale tylko dlatego ze mamy zlozone papiery o przylacze.W innym przypadku,bylby problem.A tak na marginesie moze ktos wie jak przyspieszyc podlaczenie pradu???My z energa w Koninie bujamy sie od lutego-a pan projektanat nawet nie wykonal projektu.Domek gotowy do wprowadzki a pradu nie ma...Energa odpowiedziala,ze wlasciwie to projektatnt ma 6 m-cy na wykonanie projektu a pradu to nam moga wogole nie podlaczyc!!!!Dodam ze dzialka jest w miescie,objeta planem zagospod.przestrzennego jako budowlana.Pozdrawiam Gosia

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar markoto
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    21.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    220

    Domyślnie

    Ja rowniez zostalam poinformowana, ze to nie jest nielegalne ciagniecie pradu od sasiada, poniewaz on za ten prad sie rozlicza, nic nie zniknie.
    Pozdrawiam

    Marta

  14. #14

    Domyślnie

    energetyka to taki cholerny monopol - wczoraj byłem w ZE ogólnie mowiąc prąd będe miał za rok
    Budowlany mogłbym podciągnąć na własny koszt juz w tym roku ale ze jest około 90 metrów więc koszty wyszły by bardzo duże .
    Pożyczam prąd na budowę od sąsiada .
    Do drobniejszych prac na poźniej kupię sobie jakiś mały agregat prądotwórczy.

  15. #15

    Domyślnie

    Czyli jak mi wysadzi korki i poproszę sąsiada o prąd do kosiarki to przestępstwo/wykroczenie ???
    "Nielegalny obrót" to chyba chodzi o sprzedaż. Jak za darmo ...
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Mnie w energetyce powiedzieli : a po co pani prąd budowlany ? Przecież moż e pani od razu założyć docelowy ...
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  17. #17

    Domyślnie

    A powiedzieli przy okazji za ile lat będzie ten docelowy prąd ???

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    No właśnie. Podanie o prąd złożyłem 2 lata temu. Dziś cały dom juz stoi na prądzie od sąsiadki. Niech się pierony wezmą i zapewnią mi prąd na budowę to będę z niego korzystał i zapłacę nawet więcej. A tak to przez opieszałość Zakładu Energetycznego czekałem 2 lata. Teraz coś dopiero odpisali, że będą robić. A tu już osiedle domków powstaje. I każdy jakoś sobie "radził".
    Jeżeli prąd budowlany jest droższy i oni nie widzą w tym interesu, żeby go dostarczyć to ja nic nie rozumiem. Wiadomo, że minie jakiś czas i ten prąd bedą musieli mi dostarczyć. Ech życie.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorgonit
    A powiedzieli przy okazji za ile lat będzie ten docelowy prąd ???
    Jasne, że powiedzieli. Tylko i za docelowy i za budowlany i tak muszę zapłacić. Wolę więc zrobić to raz.
    Kiedyś budowlany był obowiązkowy. Teraz już nie.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  20. #20

    Domyślnie

    Nefer, tylko do prądu docelowego muszą być spełnione pewne warunki - jak składałem kwity na warunki, to pani w ZE pytała jaki chcę: budowlany czy docelowy. Na pytanie co musi być spełnione, aby był docelowy, usłyszałem, że musi być stan surowy zamknięty, skrzynka i conajmniej 1 odbiornik (np. żarówka). Czyli docelowego jak masz fundamenty raczej nie podłączą (pomijam kwestię terminów). Generalnie bardziej chodzi mi o względy bezpieczeństwa i odpowiedzialności stron w razie gdyby coś się stało - wiadomo jeżeli podłączenie wykona gość z uprawnieniami, to ja nie odpowiadam za ew. wypadek. a jak przeciągnę kabel od sąsiada po ogrodzeniu, żeby nie leżał w trawie to co jak coś się stanie?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony