dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    Maciej155
    Guest
    Maciej155

    Domyślnie Wibrowanie betonu

    czy konieczne jest wibrowanie betonu w lawach po zalaniu ich 'z gruchy' ???
    Slyszalem ze wibrowac trzeba tylko po recznym kreceniu.

    A co z betonem na stropy - tez go sie wibruje???

  2. #2

    Domyślnie

    Maciej, ław nie wibrowałem, ale stropu nie radzę odpuścić. Widząć tylko w jednym miejscu kawałki zbrojenia ( bo lanca wibratora była za krótka ) nie mam w tym względzie wątpliwości. Jeżeli masz możliwość to wibruj.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja ławy wylewałem betonu B20 konsystencja K5-płynna, bez pompy.
    Beton był przegarniany łopatami - to wystarczyło za wibrowanie. Zbrojenie na pewno jest dobrze otulone betonem.

  4. #4

    Domyślnie

    Wibrowanie jest niezbędne jeśli chce sie uzyskać dobry beton, a sposób wykonania mieszanki nie ma tu znaczenia. Dzieki niemu zbrojenie jest dokładnie otulone i uwalniają sie pęcherze powietrza, które dostały się w trakcie układania betonu. Przy czym nadmierne wibrowanie tez nie jest korzystne, bo może nastąpić sedymentacja mieszanki (rozdzielą się frakcje).

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar rafałek
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    6.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    179

    Domyślnie

    Kiedyś był poruszany taki temat i z tego co pamiętam większość uważałą, że przy przegarnianiu łopatami wibrowanie nie jest potrzebne - samo rozgarnianie już wystarcza by odprowadzić powietrze z betonu.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie radziłabym wibrować stropu podpartego drewnianymi stemplami i klinami , bo może się to rozluźnić i strop się ugnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Zaraz, zaraz
    - ława to podsrawa pod fundament jest w guncie dość szeroka, a zbrojenie jest stosunkowo rzadkie - łopata wystarczy ( nie bez znaczenia jest też tempo betonowania )
    - Strop jest bardziej skomplikowany, posiada żebra wieńce podciągi ( ja tak miałem, niestety ) wibrator był konieczny.
    Pyrka . Chyba każdy strop jest podparty stęplami. Nic mi się nie ugieło. Fakt, że to był las stępli i że stały jeszcze dobry miesiąc.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    ław nie trzeba wibrować zalewałem ławy betonem z gruchy i topiłem kamienie i jest ok strop jak bendziesz wibrował to mogom puścić stemple a pompa sama wbije beton można lekko renkami poruszać zbrojenie powodzenia

  9. #9

    Domyślnie

    Beton powinien być zawibrowany zarówno wławach,jak i stropie. Jeżeli lawy można sobie odpuscić,to stropu bezwzględnie nie. Wyobrazcie sobie pory w betonie,albo po pustkach powietrznych,albo po odparowanej wodzie. Przecież beton to nie pumeks.

  10. #10

    Domyślnie

    Ludzie, deskowanie które może się rozluźnić przy wibrowaniu nie powinno być w ogóle odebrane przez Kierownika Budowy - to grozi katastrofą . Wiecie jak duże jest parcie betonu lanego z pompy !?!?! jeśli deskowanie ma przenieść parcie betonu to pod wibratorem nie powinno nawet drgnąć !!!

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Bardzo slusznie.

  12. #12

    Domyślnie

    Co innego jest parcie statyczne a co innego wibracje.

  13. #13

    Domyślnie

    sęk w tym, że parcie z pompy jest obciazeniem dynamicznym...

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    pitbull

    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Posty
    5.745

    Domyślnie

    Zadnych sekow w szalunkach prosze.
    Oj staropolszczyzny Ci sie zachciewa (Kabaret "Dudek")

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Beton nie wibrowany wykazuje spora porowatośc, a przez to zwiększoną podatność na korozję i tzw. karbonatyzację. Akurat "siedze" mocno w betonach (zawodowo) i wiem, że beton nie wibrowany może wykazywać nawet o 50% niższą wytrzymałość niż wibrowany.

    Wniosek prosty: Mając świadomośc tego, o czym napisałem powyżej, kto chce mieszkać w domu i zastanawiać się czy kolejna szafa na poddaszu spowoduje pęknięcie sufitu? Albo czy kolejne roztopy wiosenne "pomogą" domowi w upodabnianiu się do słynnej wieży w Pizie?

    WIBROWAĆ BEZWZGLĘDNIE! A tym budowlańcom, którzy twierdzą co innego zadac pytanie czy byli choć raz w życiu na prawdziwej budowie czy zawsze tylko chałturzyli cudze domki?

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    Epoka wibracji już minęła. Jezeli już zamawiacie beton w gruszce - zamawiajcie samozagęszczaly. Przecież żyjemy w XXI wieku i to w środku Europy.

    Kamienie wrzucane do ławy z dużym prawdopodobieństwem przypomną o sobie po latac6h. Wrzucanie kamieni do ław to kardynalny błąd. To jest tak oczywiste, że ręce opadają na samą myśl, że musiałbym tumaczyć dlaczego.
    Po co ludzie wypowiadają się w tematach, na których się nie znają?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar kgadzina
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    3.883

    Domyślnie

    Beton samozagęszczalny tak! Tylko ile wytwórni betonu w Polsce jest w stanie dochowac rezimu technologicznego dozowania polimerów do mieszanki betonowej? 2%? 3% ogółu? Jeszcze dość długa droga przed betonami samozagęszczalnymi, oj długa.

    Natomiast podam jako ciekawostkę - jaką udało się dotąd osiągnąć najwyższą wytrzymałosć betonu na ściskanie?
    Japończycy "wyciągnęli" 870 MPa!!!!!!!!!!!!!! A u nas niektórzy projektanci wpisują B-20 na płyty fundamentowe...
    Aha - nie polecam kucia tego japońskiego betonu. Nie warto.

  18. #18

    Domyślnie

    Hey..
    Alanta i kgadzina mają bezwzględną rację...każdy element żelbetowy powinien być zawibrowany (może to być nawet zagęszczanie prętem, stukanie w deskowanie itp.). Jest to bardzo ważny element technologiczny wykonywania monolitycznych, żelbetowych elementów konstrukcyjnych.
    Pozdrawiam.

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    zastanawiam sie czy podczas takiego wbijania pretow uda nam sie wiecej powietrza uwolnic z betonu czy do niego wtloczyc?

    ma ktos jakies przemyslenia na temat teorii zageszczania?
    bo wydaje mi sie ze wiekszosc nie rozumie zagadnienia (ja chyba do nich naleze)

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Ciekaw właśnie jestem ile betonowni w Polsce ma możliwość zaoferować beton samozagęszczalny - mnie się tylko raz zdarzyło akurat na laboratorium tym bawić ale to B50 było

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony