dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie ratunku! o co chodzi w tej więźbie?

    witam,
    na rysunku: www.kaptur.eu/wiezba1.jpg
    widac fragment rzutu więźby. Widac "podwojone" krokwie "K16". Czy ktos potrafi mi pomóc i odczytac z tego rysunku ( oryginalny projekt ) na czym one sie opieraja, w jaki sposob maja być położone. Głowi sie nad tym moj wykonawca i ja od wczoraj..
    Z góry dzieki!

  2. #2
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    A co na to architekt ? Bo rozumiem, że Twoje pierwsze zapytanie w tej sprawie zostało skierowane do niego ?

  3. #3

    Domyślnie

    Wg mnie idą podobnie tak jak te obok oznaczone K5.
    Ale K16 zaczynają się gdzieś na końcu murłaty M1 albo też idą aż do K25 (niewielka różnica nie widzę dokładnie), następnie są podparte na stolcu oznaczonym KL1 (poziome krawędziaki) a kończą się mocowaniem do KN1.

    Mam nadzieję że pomogłem
    Inwestor to brzmi dumnie....

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedz!
    Tez mi sie wydaje ze oparte sa na górze na "KN1" i "KL1" (poziome kleszcze wokół słupów). Problem jest na dole. K25 to krokiew na lukarnie.
    Gdzie te k16 maja sie opierać na dole? W miejscu gdzie dochodza nie ma juz murłaty m1, jest mur - słupek lukarny.. i tu jest problem

  5. #5

    Domyślnie

    źle napisałem - k25 to oczywiście te krótkie krokwie od murłaty do końca dachu

  6. #6

    Domyślnie

    acha.. architekt na urlopie :/

  7. #7

    Domyślnie

    Więc będzie to tak
    Krokwie te idą od głównej krokwi koszowej dachu(nazwanej tu KN1) do samej murłaty M1 (nie dalej), opierają się na płatwi P1 , schodzą sie z koszową główną . Po co ?
    Dlatego są podwójne i tam sie znajdują żeby płatwie lukarny K25 oprzeć na nich,prawdopodobnie nie było możliwości oparcia płatwi lukarny na głównych płatwiach , biegną za wysoko .

  8. #8

    Domyślnie

    Mają się opierać na słupku od lukarny. Wydaje mi się że te belki lecą w poziomie. Od strony lukarny spoczywają na słupkach , i częściowo wystają - często są widoczne na zewnątrz. Te belki dżwigają całą konstrukcję lukarny. To coś w rodzaju murłaty dla krokwi lukarny.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał FREDY
    Mają się opierać na słupku od lukarny. Wydaje mi się że te belki lecą w poziomie. Od strony lukarny spoczywają na słupkach , i częściowo wystają - często są widoczne na zewnątrz. Te belki dżwigają całą konstrukcję lukarny. To coś w rodzaju murłaty dla krokwi lukarny.
    '

    Jeśli przyjmiemy, że jest jak piszesz: czy te belki maja leżeć na płatwiach p2?

  10. #10

    Domyślnie

    Wydaje mi się że te krokwie K16 są tak samo położone jak inne np. sąsiadująca K5. Są one zdublowne bo oparta jest na niej mniej więcej w połowie płatwia P2 która leci poziomo. Płatwia P2 jest podporą na której wsparte są krokwie od lukarny K18,K19. Płatwia P2 leci na wysokości sufitu poddasza.Z jednej strony oparta jest na krokwiach K16 a zdrugiej na słupku od lukarny. Oczywiście trochę wystaje na zewnątrz aby można byłoby zrobić drobny wykusz.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał FREDY
    Wydaje mi się że te krokwie K16 są tak samo położone jak inne np. sąsiadująca K5. Są one zdublowne bo oparta jest na niej mniej więcej w połowie płatwia P2 która leci poziomo. Płatwia P2 jest podporą na której wsparte są krokwie od lukarny K18,K19. Płatwia P2 leci na wysokości sufitu poddasza.Z jednej strony oparta jest na krokwiach K16 a zdrugiej na słupku od lukarny. Oczywiście trochę wystaje na zewnątrz aby można byłoby zrobić drobny wykusz.
    OK! Dzieki ale do czego na dole maja byc przymocowane k16?? tam juz nie ma murłaty, jest słupek od lukarny!

  12. #12

    Domyślnie

    U mnie było tak:
    Krokwie o które pytasz spoczywają na murłacie - dokładnie na jej końcu.Obok kończącej się murłaty wypuściłem pręty zbrojeniowe z wieńca. Te pręty zostały obmurowane cegłami i powstał słupek ( przylegający do tych krokwi). Na wysokości nadproża okna pomiędzy słupkami lukarny daliśmy belkę drewnianą jako nadproże którą przykręciliśmy kotwami do słupków. Belka ta wystawała poza słupek tak aby mogła się na niej oprzeć płatwia. Całość została obita deskami i ocieplona.
    Mieszkam już 2gi rok i wszystko się świetnie trzyma.

  13. #13

    Domyślnie

    Więżba troche przekombinowana. Krokwie K16 to zdublowane tzw kulawki pomiędzy którymi jest lukarna zbudowana na poziomych płatwiach P2 z jednej strony przymocowanych do kulawek a z drugiej strony podpartymi pionowymi słupami w linii murłat na jej koncu lub na wymurowanym ściance czołowej lukarny i wystają za mur na długość okapu lukarny. Skrajne kulawki powinny wystawać za mur tak jak inne krokwie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony