dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 182
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krisb10

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    6

    Domyślnie instrukcja Budowy kominka z KG

    Witam
    Mam zamiar zrobić sobie kominek SAM bez majstrów. Kominek ma być mały narożny. Jako wład mam zamiar użyć Blanzek 520. Obudowa od góry do dołu z KG. Komin w przekroju 14x14cm. Podmurówka z cegły, na tym 2 kątownik na nich wkład. Doprowadzenie powietrza PCV100. Wstępny koszt około 3600-4000 razem z wierzchnią cienka płytą marmurową (coś w stylu nowoczesny).
    Będę pokazywał kolejne etapy realizacji. Teraz proszę o wstępne projekty i propozycję. Taki poradnik pomoże na pewno wszystkim spełnić marzenie o kominku. W naszej okolicy płocka ceny takich usług z suporka obłożonego piaskowcem to 6500-7000 za 5 godzin pracy. Niedajmy się zwarjować

    komin 14x14 jest ok - koza budowlana rozgrzewała się do czerwoności a u rodziców piec 20kw chodzi aż się drzwi zamykają. [/img]

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar SylwekW
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    505
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    No to ja będę śledził ten wątek. Mieszkamy już ponad rok a kominek ciągle nie obudowany.

    Mam też przy okazji pytanie ... czy główna konstrukcja obudowy musi byc np z cegły szamotowej czy może to być zwykłą cegła lub inny materiał.
    To czym go obłozymy z wierzchu to już inna sprawa.

    No i czy ktoś ma gdzieś jakiś taki "przewodnik" pomagający wykonać obudowę samemu?

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krisb10

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Też szukałem jakieś instrukcje.
    Dziadek jest zdunem i powiedział, że na takich nie zna, ale tak żeby grzało lux to mi pomoże. Podmurówka będzie z bloczka lub cegły jeszcze nie wiem

  4. #4

    Domyślnie

    No ja tez zaczynam budować sam kominek z cegły przedwojennej znalazłem rozwalona stodołe , która mnie zaopatruje w materiał zobaczymy jak mi wyjdzie .

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Witam
    Zrobiłem sam kominek i jest to do przejścia.
    Wiem już co zrobiłem dobrze a co źle wiec mogę pomóc/doradzić.
    Mam praktycznie całą dokumentację zdjęć z etapów prac. Jak coś to mogę podesłać na priva. Tylko nie zapomnijcie podać swojego maila

    Miejsce pod kominek

    W trakcie budowy

    Efekt końcowy

  6. #6

    Domyślnie

    Super.
    Mój kominek stoi od grudnia i wciąż nieobudowany.
    Czy u Ciebie kończy się rura która wchodzi w strop.?
    Robiłeś komorę dekompresyjną pod sufitem?
    Liczę na zdjęcia. Dzięki.
    [email protected]

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cieszę się że sie podoba.
    Rura idzie na strych i ocieplonym kanałem (długość 6m) wchodzi do łazienki w suficie.
    Pierwotnie rura kończyła się przy suficie ale przez to sauna była ponad głową.
    Dlatego na strychu zamontowałem silnik z wentylatorem od okapu kuchennego starego typu gdzie wentylator to walec z masą podłużnych łopatek (takie jak w obecnych turbinach do kominków za 700 zł)
    W łazience rurę przedłużyłem kanałem prostokątnym do wentylacji i kończy się 30 cm od podłogi (powinna kończyć się przy podłodze ale technicznie u mnie niewykonalne).
    Kominek w zimę pozwolił mi uzyskać temperaturę w pokojach 36 stC czego nie udało mi się uzyskać przy ogrzewaniu gazowym.
    Koszt ogrzewania gazem 3600 zł. Kominkiem - 1000 zł Chyba się opłaca

  8. #8

    Domyślnie

    No nareszcie znalazłem coś w sieci w kwestii budowy obudowy kominka. Proszę o wspomniane wcześniej zdjęcia. Z Pewnością bardzo mi się przydadzą, ponieważ to mój pierwszy raz. Nie wiem dokładnie jak sobie poradzić z izolacją. Czy otwór na kratkę ma być zrobiony przez np. płytę K-G i izolcję, czy tylko przez płytę a za izolacją ma pozostać przestrzeń zamknięta izolacją? Chociaż to dziwne..., aa proszę o krótki instruktaż. Ewentualnie jakich błędów unikać. Pozdrawiam i dziękuję.
    [email protected]

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    jak chcecie zobaczyć etapy budowy kominka, zejdz na odnośnik zdjęcia ruinki, a potem inny album autora. przepraszam za bałagan w tym albumie, może za tydzień tam posprzątam i dołożę kilkadziesiąt zdjęć. a tak na marginesie kto robi kominek w 5 godzin? mi zajmuje to około tygodnia, albo i więcej. jak macie jakieś problemy to mogę doradzić. tylko troszkę cierpliwości, żadko zaglądam na forum, zawalony jestem robotą
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Co do odpowiedzi na pytanie to otwory robi się też w izolacji aby był swobodny wypływ gorącego powietrza. Polecam dokładne zaizolowanie ściany bo może to źle wpłynąć na trwałość/konstrukcję ściany.
    Jeśli izolacja to wata mineralna to polecam szczelnie taśmą pozaklejać łączenia i brzegi waty bo okruchy waty dostaną się na pokój i będą wdychane.
    Błędy jakie popełniłem to:
    - szpara pomiędzy góra wkładu a obudową [ dym przedostaje się z kominka do czopucha i kopcą się wyloty i sufit. Niech nikt mi nie mówi że to wina komina lub ciągu, zawsze wejdzie tam choćby mała ilość dymu przy otwieraniu drzwiczek. Otwory do zasysania powietrza z pokoju powinienem zrobić po bokach obudowy. Dylatacja musi być w koło wkładu ale elastyczna zrobiona slilikonem do wys. temp.]
    - zbyt mała średnica otworu pod kominkiem do piwnicy skąd zasysane jest powietrze i prowadzone rurką przed popielnik.
    - nie zrobiłem podczas budowy spirali z rury miedzianej która otaczała by wkład. [Zamiast wydawać masę forsy na kominek z płaszczem wodnym wystarczy taka spirala. Rura kupowana w kręgu w jednym kawałku aby nie trzeba jej lutować z końcami wyprowadzonymi do zasobnika ciepłej wody. Jestem pewien że taka spirala zagrzeje bojler 80l bo temperatura w czopuchu jest strasznie wysoka. Skoro powietrze wychodzące w łazience (odległość 10m) nagrzewa kanał metalowy tak że się go dotknąć nie da to wody nie zagrzeje ??
    Jest to mój pierwszy kominek więc na nim się uczyłem a fachowca od kominków nie znam. Następny kominek w nowym domku który staram się budować nie będzie już miał tych błędów.
    Pozdrawiam

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    [b]Raton[b]kopcenie zależy od paleniska, im wyższy wkład nad drzwiczkami tym mniej, albo wcale nie kopci, jest to tzw komora dymowa w kominkach otwartych, jak otworzy się drzwiczki to w tym momencie działają te zasady.
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    robiłem sam obudowe

    i wiem

    przektój komina 14x14 jest za mały powinien byc taki jak wylot z czopucha

    kominek stoi na ytongach obudowa zrobiona jest pod sufit wiec zachowałem komore dekompresyjna, wloty powietrza z salonu zrobiłem po bokach 2 x 14na 14 i oczywiscie dolot z zewnatrz domu. wyloty mam 2x 10x37

    stelarz z profilków wełna 3cm rocwola z folią i tasma taka do 300st do mocowania

    kozystałem z dziennika jeziera on tez sam robił, sama przyjemnosc

    i oszczednosc ok 1500zł

  13. #13

    Domyślnie

    Dziękuję. Troszkę pojaśniało. Nie wiem za bardzo jak się zabrać do izolacji termicznej. Z przodu, drzwiczki kominka po bokach i z góry obudowałem (tzn. jestem w trakcie) cegłą klinkierową. Czy pozostałą przestrzeń powinienem obłożyć wełną? Kominek mam z płaszczem wodnym, czy na wysokości kominka też ma yć izolacja?Wiem, że przestrzeń podsufitową oddziela się zamkniętą przestrzenią z otworem wlotowym i wylotowym. Czy od dołu też ma być wełna?
    Aha, jak przymocować tą izolację?

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    wszedzie izolacja

    scienki nie mogą sie grzac, inaczej nie powstanie efekt konwekcji
    powietrze ma sie zimne z dołu ogrzewając przy wkładzie rozpedzac i wiac w góre siepłe i wylatywac na salony przez kratki a nie grzac gipsiory

  15. #15

    Domyślnie

    cześć

    Raton mam prośbę przelślij mi wszystko co dotyczy budowy kominka
    mój adres: [email protected], na pewno mój mąż się ucieszy jak mu te wszystkie notatki wydrukuję i poproszę, żeby mi taki kominek też wybudował
    też mamy kominek narożny, a właściwie to Twój wypisz, wymaluj taki jak chcem , więc będzie nam łatwiej i szybcie posiłkować się na Twoich doświadczeniach

    pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Polecam wątek:
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=72433
    i mój post w tym wątku z dnia 9 czerwca 2006 roku.

    Cytat Napisał Raton
    (...)dym przedostaje się z kominka do czopucha i kopcą się wyloty i sufit. Niech nikt mi nie mówi że to wina komina lub ciągu, zawsze wejdzie tam choćby mała ilość dymu przy otwieraniu drzwiczek.(...)
    Z mojej praktyki wynika co innego. Otóż w kominkach bez szybra zjawisko nie występuje, jeśli tylko drzwiczek nie otwiera się zbyt szybko. Natomiast w kominkach z szybrem zdarza się tylko wtedy, gdy drzwiczki otworzy się bez wcześniejszego otwarcia szybra lub otworzy się je wraz szybrem zbyt szybko. Gdy jest szyber, to drzwiczki należy otwierać na 3 ruchy. 1 - otworzyć szyber i odczekać chwilę, 2 - lekko uchylić drzwiczki na parę centymetrów i po kolejnych paru sekundach 3 - otworzyć je zupełnie. Gdy się tego przestrzega i wejdzie to w nawyk, to jeśli tylko ciąg komina jest dobry - spaliny nigdy nie wydostają się do pokoju ani do obudowy kominka.
    Pozdrawiam
    Jeż

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    jeź ma racje

    chodzi o wyrównanie cisnien

  18. #18

    Domyślnie

    Witam
    Mam podobny dylemat gdyż sam chcę obudowac wkład kominka.
    Czy mógłbym dostać zdjęcia z realizacji obudowy.

    Krzysiek

    [email protected]

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    maksiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    12.216
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    382

    Domyślnie

    Cytat Napisał Raton
    Witam
    Zrobiłem sam kominek i jest to do przejścia.
    Wiem już co zrobiłem dobrze a co źle wiec mogę pomóc/doradzić.
    Mam praktycznie całą dokumentację zdjęć z etapów prac. Jak coś to mogę podesłać na priva. Tylko nie zapomnijcie podać swojego maila
    Witaj

    mam propozycje, jeśli nie miałbyś nic przeciwko, mógłbym wrzucić komplet twoich zdjęc wraz opisami poszczególnych etapów na moją stronkę www, tak aby każdy mógł sobie to spokojnie poogladać.
    W każdym razie ja sam prywatnie chętnie zapoznałbym sie z twoja dokumentacja foto i opisami, tak wiec prosze o zdjęcia na adres [email protected]
    pozdrawiam
    m.

    ps. do dziś tj 01.01.2009 nic do mnie nie dotarło, więc proszę nie pisać do mnie o udostępnienie materiałów
    pozdrawiam

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wicekK
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    1.199
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    132

    Domyślnie

    Witam w temacie kominków .
    Też się zastanawiam nad samodzielną budową kominka .
    Korci mnie jednak kominek z otwartą komorą spalania - bez wkładu .
    Czy ktoś coś takiego zbudował ?

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony