dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 182

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krisb10

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    6

    Domyślnie instrukcja Budowy kominka z KG

    Witam
    Mam zamiar zrobić sobie kominek SAM bez majstrów. Kominek ma być mały narożny. Jako wład mam zamiar użyć Blanzek 520. Obudowa od góry do dołu z KG. Komin w przekroju 14x14cm. Podmurówka z cegły, na tym 2 kątownik na nich wkład. Doprowadzenie powietrza PCV100. Wstępny koszt około 3600-4000 razem z wierzchnią cienka płytą marmurową (coś w stylu nowoczesny).
    Będę pokazywał kolejne etapy realizacji. Teraz proszę o wstępne projekty i propozycję. Taki poradnik pomoże na pewno wszystkim spełnić marzenie o kominku. W naszej okolicy płocka ceny takich usług z suporka obłożonego piaskowcem to 6500-7000 za 5 godzin pracy. Niedajmy się zwarjować

    komin 14x14 jest ok - koza budowlana rozgrzewała się do czerwoności a u rodziców piec 20kw chodzi aż się drzwi zamykają. [/img]

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar SylwekW
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    505
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    No to ja będę śledził ten wątek. Mieszkamy już ponad rok a kominek ciągle nie obudowany.

    Mam też przy okazji pytanie ... czy główna konstrukcja obudowy musi byc np z cegły szamotowej czy może to być zwykłą cegła lub inny materiał.
    To czym go obłozymy z wierzchu to już inna sprawa.

    No i czy ktoś ma gdzieś jakiś taki "przewodnik" pomagający wykonać obudowę samemu?

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krisb10

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Też szukałem jakieś instrukcje.
    Dziadek jest zdunem i powiedział, że na takich nie zna, ale tak żeby grzało lux to mi pomoże. Podmurówka będzie z bloczka lub cegły jeszcze nie wiem

  4. #4

    Domyślnie

    No ja tez zaczynam budować sam kominek z cegły przedwojennej znalazłem rozwalona stodołe , która mnie zaopatruje w materiał zobaczymy jak mi wyjdzie .

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Witam
    Zrobiłem sam kominek i jest to do przejścia.
    Wiem już co zrobiłem dobrze a co źle wiec mogę pomóc/doradzić.
    Mam praktycznie całą dokumentację zdjęć z etapów prac. Jak coś to mogę podesłać na priva. Tylko nie zapomnijcie podać swojego maila

    Miejsce pod kominek

    W trakcie budowy

    Efekt końcowy

  6. #6

    Domyślnie

    Super.
    Mój kominek stoi od grudnia i wciąż nieobudowany.
    Czy u Ciebie kończy się rura która wchodzi w strop.?
    Robiłeś komorę dekompresyjną pod sufitem?
    Liczę na zdjęcia. Dzięki.
    [email protected]

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Cieszę się że sie podoba.
    Rura idzie na strych i ocieplonym kanałem (długość 6m) wchodzi do łazienki w suficie.
    Pierwotnie rura kończyła się przy suficie ale przez to sauna była ponad głową.
    Dlatego na strychu zamontowałem silnik z wentylatorem od okapu kuchennego starego typu gdzie wentylator to walec z masą podłużnych łopatek (takie jak w obecnych turbinach do kominków za 700 zł)
    W łazience rurę przedłużyłem kanałem prostokątnym do wentylacji i kończy się 30 cm od podłogi (powinna kończyć się przy podłodze ale technicznie u mnie niewykonalne).
    Kominek w zimę pozwolił mi uzyskać temperaturę w pokojach 36 stC czego nie udało mi się uzyskać przy ogrzewaniu gazowym.
    Koszt ogrzewania gazem 3600 zł. Kominkiem - 1000 zł Chyba się opłaca

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    walóś

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Posty
    1

    Domyślnie kominek

    Cytat Napisał Raton Zobacz post
    Cieszę się że sie podoba.
    Rura idzie na strych i ocieplonym kanałem (długość 6m) wchodzi do łazienki w suficie.
    Pierwotnie rura kończyła się przy suficie ale przez to sauna była ponad głową.
    Dlatego na strychu zamontowałem silnik z wentylatorem od okapu kuchennego starego typu gdzie wentylator to walec z masą podłużnych łopatek (takie jak w obecnych turbinach do kominków za 700 zł)
    W łazience rurę przedłużyłem kanałem prostokątnym do wentylacji i kończy się 30 cm od podłogi (powinna kończyć się przy podłodze ale technicznie u mnie niewykonalne).
    Kominek w zimę pozwolił mi uzyskać temperaturę w pokojach 36 stC czego nie udało mi się uzyskać przy ogrzewaniu gazowym.
    Koszt ogrzewania gazem 3600 zł. Kominkiem - 1000 zł Chyba się opłaca
    witam,mam problem z temperaturą wychodzaca z kominka ,czy rura z rozprowadzenia musi być w konkretnej odległości nad wkładem kominkowym ?

  9. #9

    Domyślnie

    Witam. MAm pytanie dotyczace ustawienia wkładu.Ogólne przyjmuje sie że wkład powinien mieć luż miedzy obudowa ok 10 cm Z tyłu i 5cm po bokach.Czy ten luż może byc wiekszy np 20cm - czy wtedy wkład będzie grzał za słabo czy wymogi tego luzu sa ściśle określone? Bardzo prosze o odpowiedz gdyz jestem na etapie budowy kominka .

  10. #10

    Domyślnie

    No nareszcie znalazłem coś w sieci w kwestii budowy obudowy kominka. Proszę o wspomniane wcześniej zdjęcia. Z Pewnością bardzo mi się przydadzą, ponieważ to mój pierwszy raz. Nie wiem dokładnie jak sobie poradzić z izolacją. Czy otwór na kratkę ma być zrobiony przez np. płytę K-G i izolcję, czy tylko przez płytę a za izolacją ma pozostać przestrzeń zamknięta izolacją? Chociaż to dziwne..., aa proszę o krótki instruktaż. Ewentualnie jakich błędów unikać. Pozdrawiam i dziękuję.
    [email protected]

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    jak chcecie zobaczyć etapy budowy kominka, zejdz na odnośnik zdjęcia ruinki, a potem inny album autora. przepraszam za bałagan w tym albumie, może za tydzień tam posprzątam i dołożę kilkadziesiąt zdjęć. a tak na marginesie kto robi kominek w 5 godzin? mi zajmuje to około tygodnia, albo i więcej. jak macie jakieś problemy to mogę doradzić. tylko troszkę cierpliwości, żadko zaglądam na forum, zawalony jestem robotą
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raton

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Co do odpowiedzi na pytanie to otwory robi się też w izolacji aby był swobodny wypływ gorącego powietrza. Polecam dokładne zaizolowanie ściany bo może to źle wpłynąć na trwałość/konstrukcję ściany.
    Jeśli izolacja to wata mineralna to polecam szczelnie taśmą pozaklejać łączenia i brzegi waty bo okruchy waty dostaną się na pokój i będą wdychane.
    Błędy jakie popełniłem to:
    - szpara pomiędzy góra wkładu a obudową [ dym przedostaje się z kominka do czopucha i kopcą się wyloty i sufit. Niech nikt mi nie mówi że to wina komina lub ciągu, zawsze wejdzie tam choćby mała ilość dymu przy otwieraniu drzwiczek. Otwory do zasysania powietrza z pokoju powinienem zrobić po bokach obudowy. Dylatacja musi być w koło wkładu ale elastyczna zrobiona slilikonem do wys. temp.]
    - zbyt mała średnica otworu pod kominkiem do piwnicy skąd zasysane jest powietrze i prowadzone rurką przed popielnik.
    - nie zrobiłem podczas budowy spirali z rury miedzianej która otaczała by wkład. [Zamiast wydawać masę forsy na kominek z płaszczem wodnym wystarczy taka spirala. Rura kupowana w kręgu w jednym kawałku aby nie trzeba jej lutować z końcami wyprowadzonymi do zasobnika ciepłej wody. Jestem pewien że taka spirala zagrzeje bojler 80l bo temperatura w czopuchu jest strasznie wysoka. Skoro powietrze wychodzące w łazience (odległość 10m) nagrzewa kanał metalowy tak że się go dotknąć nie da to wody nie zagrzeje ??
    Jest to mój pierwszy kominek więc na nim się uczyłem a fachowca od kominków nie znam. Następny kominek w nowym domku który staram się budować nie będzie już miał tych błędów.
    Pozdrawiam

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    an-bud

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    kuj.pom.
    Posty
    5.734

    Domyślnie

    [b]Raton[b]kopcenie zależy od paleniska, im wyższy wkład nad drzwiczkami tym mniej, albo wcale nie kopci, jest to tzw komora dymowa w kominkach otwartych, jak otworzy się drzwiczki to w tym momencie działają te zasady.
    an-bud ...... Przyznaję że Polska mi zbrzydła za dużo święconej wody za mało zwykłego mydła (Tadeusz Boy Żeleński)
    Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.(Stanisław Lem)

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    robiłem sam obudowe

    i wiem

    przektój komina 14x14 jest za mały powinien byc taki jak wylot z czopucha

    kominek stoi na ytongach obudowa zrobiona jest pod sufit wiec zachowałem komore dekompresyjna, wloty powietrza z salonu zrobiłem po bokach 2 x 14na 14 i oczywiscie dolot z zewnatrz domu. wyloty mam 2x 10x37

    stelarz z profilków wełna 3cm rocwola z folią i tasma taka do 300st do mocowania

    kozystałem z dziennika jeziera on tez sam robił, sama przyjemnosc

    i oszczednosc ok 1500zł

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuję. Troszkę pojaśniało. Nie wiem za bardzo jak się zabrać do izolacji termicznej. Z przodu, drzwiczki kominka po bokach i z góry obudowałem (tzn. jestem w trakcie) cegłą klinkierową. Czy pozostałą przestrzeń powinienem obłożyć wełną? Kominek mam z płaszczem wodnym, czy na wysokości kominka też ma yć izolacja?Wiem, że przestrzeń podsufitową oddziela się zamkniętą przestrzenią z otworem wlotowym i wylotowym. Czy od dołu też ma być wełna?
    Aha, jak przymocować tą izolację?

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    wszedzie izolacja

    scienki nie mogą sie grzac, inaczej nie powstanie efekt konwekcji
    powietrze ma sie zimne z dołu ogrzewając przy wkładzie rozpedzac i wiac w góre siepłe i wylatywac na salony przez kratki a nie grzac gipsiory

  17. #17

    Domyślnie

    cześć

    Raton mam prośbę przelślij mi wszystko co dotyczy budowy kominka
    mój adres: [email protected], na pewno mój mąż się ucieszy jak mu te wszystkie notatki wydrukuję i poproszę, żeby mi taki kominek też wybudował
    też mamy kominek narożny, a właściwie to Twój wypisz, wymaluj taki jak chcem , więc będzie nam łatwiej i szybcie posiłkować się na Twoich doświadczeniach

    pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Polecam wątek:
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=72433
    i mój post w tym wątku z dnia 9 czerwca 2006 roku.

    Cytat Napisał Raton
    (...)dym przedostaje się z kominka do czopucha i kopcą się wyloty i sufit. Niech nikt mi nie mówi że to wina komina lub ciągu, zawsze wejdzie tam choćby mała ilość dymu przy otwieraniu drzwiczek.(...)
    Z mojej praktyki wynika co innego. Otóż w kominkach bez szybra zjawisko nie występuje, jeśli tylko drzwiczek nie otwiera się zbyt szybko. Natomiast w kominkach z szybrem zdarza się tylko wtedy, gdy drzwiczki otworzy się bez wcześniejszego otwarcia szybra lub otworzy się je wraz szybrem zbyt szybko. Gdy jest szyber, to drzwiczki należy otwierać na 3 ruchy. 1 - otworzyć szyber i odczekać chwilę, 2 - lekko uchylić drzwiczki na parę centymetrów i po kolejnych paru sekundach 3 - otworzyć je zupełnie. Gdy się tego przestrzega i wejdzie to w nawyk, to jeśli tylko ciąg komina jest dobry - spaliny nigdy nie wydostają się do pokoju ani do obudowy kominka.
    Pozdrawiam
    Jeż

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    jeź ma racje

    chodzi o wyrównanie cisnien

  20. #20

    Domyślnie

    Witam
    Mam podobny dylemat gdyż sam chcę obudowac wkład kominka.
    Czy mógłbym dostać zdjęcia z realizacji obudowy.

    Krzysiek

    [email protected]

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony