dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie kornik, spuszczel, kołatek? co słychać w drewnie?

    Coś słychać w drewnie kominkowym. Czy wywalać z domu? A może nie jest niebezpieczne dla parkietu, drzwi itp?

    Drewno ponad roczne. Włożyłem część do drewutni i słychać skrobanie, albo schnięcie?

    Czytałem na forum i nie mam jednoznacznej odpowiedzi.

    Kornik raczej w żywym drzewie i korze. Chyba nie jest niebezpieczny dla parkietu, drzwi i dachu.

    Spuszczel w drewnie iglastym - czyli raczej też nie

    i zostaje kołatek podobno lubi mokre pomieszczenia
    nie tolerują natomiast takich suchych miejsc jak strychy i pomieszczenia z centralnym ogrzewaniem
    wg Wikipedia
    Czyli nawet jak jest to nie zeżre nic w domu?

  2. #2
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Uważam, że niebezpieczne zabawy uprawiasz. Sam nawet nie wiesz jakie badziewie do domu zwlekasz.
    Zwykle miejsce do dosuszania drewna było murowane i z niewielkim progiem.
    Co by to nie było, to jeszcze nie lata. Jest w stadium larwalnym. Po murowanym daleko nie zalezie.
    Zrób tak, żeby to opałowe na parkiecie nie polegiwało.
    Najlepiej prosto z drewutni do paleniska. Najbezpieczniej.
    Ale może się mylę.
    Adam M.

  3. #3

    Domyślnie Re: kornik, spuszczel, kołatek? co słychać w drewnie?

    Cytat Napisał max!
    nie tolerują natomiast takich suchych miejsc jak strychy i pomieszczenia z centralnym ogrzewaniem
    sory ale to bzdura..

    u rodziców wyczailiśmy spuszczela w stodole po tym jak w upalne słoneczne dni łupał drewno. Jak się wchodziło do środka do było słychać gryzienie aż miło. Spuszczele najlepiej żerują w słoneczne i gorące dni. A stodoła to własnie suche i przewiewne miejsce.

    i lepiej tak jak radzi kolega nie magazynuj tego w domu, bo potem możesz biegać ze strzykawką i aplikować do każdej dziurki.... ochyda

  4. #4

    Domyślnie

    sory ale to bzdura..

    u rodziców wyczailiśmy spuszczela w stodole po tym jak w upalne słoneczne dni łupał drewno. Jak się wchodziło do środka do było słychać gryzienie aż miło. Spuszczele najlepiej żerują w słoneczne i gorące dni. A stodoła to własnie suche i przewiewne miejsce
    spuszczel w ciepłych warunkach, suche stare drewno
    Kołatek trochę inne warunki i dlatego podobno działają zamiennie, nie wchodząc sobie w drogę (jeden na górze, drugi na dole ...


    Ale chyba macie racje. Zaraz to wyp..... na zewnątrz
    Oczywiście bezpośrednio na parkiecie ro nie leży, ale nie będę ryzykował.

    Dzięki. Czekam na dalsze podpowiedzi

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Owady, które żerują Ci w drewnie suszonym przywiezionym z lasu raczej nie zagrażają Twoim parkietom i innym elementom drewnianym.
    Inne gatunki żerują pod korą (szkodniki fizjologiczne np ogłodki, korniki) a inne w drewnie już wysuszonym i wyrobionym (szkodniki techniczne drewna - jak np przytoczony tu spuszczel czy choćby kołatki).
    Ja tak palę i raczej jestem spokojny. Warunek trzeba dobrze wysuszyć drewno. Ja robię tak przywoże kupę drewna w lipcu, dziabię rzucam na kupę i lezy to na dworze moknie, przewiewa. Przed zimą wkładam i układam w drewutni. W zimę palę. Teraz do kominka przedłuże ten okres suszenie o następny rok.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki. Dodałeś mi otuchy. Ale ważniejsza jest wiedza od spokoju sumienia

    Tak właśnie dedukuję. Jeżeli to kołatek a wszystko na to wskazuje, to nie jest niebezpieczny dla parkietu w suchym domu.

    Ale na wszelki wypadek wywaliłem to z domu na taras. Przed zimą wróci do drewutni obok kominka lub zrobię tam półki na książki

    Czekam na dalsze głosy w dyskusji w obie strony.

  7. #7

    Domyślnie

    Teraz to się zdenerwowałem

    Znalazłem takie robale w parkiecie dębowym . CO TO JEST!?

    Czy to mogło wejść do parkietu z zewnątrz czy już wcześniej było w parkiecie?
    http://foto0.m.onet.pl/_m/96ce27d6e4...470,3,19,0.jpg
    http://foto2.m.onet.pl/_m/313e8a6e49...5fe,3,19,0.jpg
    http://foto0.m.onet.pl/_m/9ec0f5341e...900,3,19,0.jpg
    http://foto3.m.onet.pl/_m/5672fc3411...a7f,3,19,0.jpg

  8. #8

  9. #9

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Zdjęcie nr 4 to jest skorek .
    Zdjęcie Nr 5 nieczytelne.
    A na 2 i 3 napewno nie są szkodniki techniczne.
    Owady są najliczniejsze w świecie zwierząt.

  11. #11

    Domyślnie

    dzięki
    Skorek jest ok. Faktycznie teraz poznaje

    Strasznie się przewrażliwiłem i z żoną na kolanach wszelkie robaczki prześladujemy dobrze że roztoczy nie widzę

    Uf wolę muszkę owocówkę wysłać i się wspólnie pośmiać niż szkodnika przeoczyć. Pewnie przez jakiś czas będziemy czujni.

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    difka

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    6

    Domyślnie prosze opomoc w związku z szkodnikami drzewa!!!!

    Witam, przeczytałam wszystkie posty w tym temacie. Bardzo dużo informacji zdobyłam, jednakże nie na tyle aby wiedzieć z jakimi owadami ja mam problem. Obecnie wymieniamy z rodzicami dach. Niektóre bale ok 12x14 ja chce użyć wtórnie aby moc je wyeksponować, liczą one sobie okolo 5 lat. kiedy je czyściłam zauważyłam "kanaliki" wypełnione zmielonym drewnem. jest to sosna. oczywiście w miejscach gdzie była kora, pod nią także znajdują sie kanaliki. sa także dziurki wielkości kilku milimetrów lub mniejsze, ale rzadko się zdarzają, może kilka na jednej długiej krokwi. drzewo to ma służyć mi za słupki podpierające szeroki bal na którym oparte są krokwie. Boje się także że owady te przejdą do zdrowego drzewa konstrukcyjnego, które jest świeże, pokryte preparatem do drewna konstrukcyjnego i także jest sosnowe. proszę o poradę, jak powinnam postąpić. wszystkie słupki już stoją, są połączone z więźbą dachową. Już część tych starych bali jest nasączona przeze mnie środkiem owadobójczym - nie mam przy sobie nazwy ale jest to jakiś tam drewnochron,może V3, napisze później, w każdym razie 3 razy nasącza sie drewno zakażone i powinny owady i larwy wyginąć. nie wiem czy to coś da. gdy dzis nanosiłam ten preparat zauważyłam owada siedzącego na tym nasączonym słupku, zaraz kolo dziurki średnicy 2-3 mm. możliwe ze stamtąd wyszedł, lub przyfrunął. wielkość około 1cm. czarny kolor, podobny do mrówki latającej tylko skrzydełka jak u żuka. mam fotografie ale już po zabiciu jest trochę zmiażdżony.... jesli mogę otrzymać jakakolwiek pomoc będę bardzo wdzięczna!!!!!!!!!!![/img]
    skype: difka81

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Z twojego opisu wynika, że może to być spuszczel i tu zaczunają się schody .
    Tu znajdziesz dużo informacji i zdjęcia

  14. #14

    Domyślnie

    Ej! Co robicie moim braciom? MORDERCY!!!

  15. #15

    Domyślnie

    próbowałam cię trafić noga, ale szybki jesteś, tylko mi sie monitor rozdeptał

    a tak na marginesie super atawarek, jak żywy

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    difka

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redwald
    Z twojego opisu wynika, że może to być spuszczel i tu zaczunają się schody .
    Tu znajdziesz dużo informacji i zdjęcia
    jeśli zaczynają sie schody to jak na nie umiejętnie wejść? znaczy wydaje mi sie ze jest to spuszczel po zapoznaniu sie z tekstem zaproponowanym. Nie słyszę drążeń i zadnych odgłosów przy pracy z tym drewnem, może są to opuszczone żerowiska. 3 razy już impregnowałam, ale nie wiem czy to wystarczająco. teraz chce pomalować lazurą do drewna aby zabezpieczyć. czy jednak powinnam poczekać i jeszcze zabezpieczać płynami te drewno.... nie wiem co robić, a chce je mieć znaczy drewno,a nie szkodniki nadal czekam na rady DZIĘKUJE
    skype: difka81

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Kurcze, nie zauważyłem tematu i napisałem tu:
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=109976
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  18. #18

    Domyślnie

    no to wam opowiem ciekawostke z moich doswiadczen, ktore wstepnie koncza sie jutro,
    dwa lata temu kupilem drewno na opal, drewno bukowe 5 kubikow, na 33 cm, nastepnie pocialem sobie na czesci myslalem ze bedzie jak znalazl do kominka na 5 lat, malo pale bo jeszcze nie mieszkam itd, poniewaz nie ma mnie w domu a drewno lezalo na zewnatrz przez rok i go troche ubylo jakies 2 kubiki sasiedzi pozyczyli ( kota nie ma a myszy po posesji harcuja), zeby wszystkiego nie stracic postanowilem wniesc do domu (garazu) pozostale drewno.
    kiedys wchodze do garazu a tu trzeszczy jak cholera i mysle sobie ale drewno schnie az TRZESZCZY, bedzie super wysuszone do kominka
    potem wchodze i znowu trzeszczy, no drewno schnie za az milo i tak bylo przez dlugi czas, ale dlaczego trzeszczy w tak wilgotny dzien cos mi tu nie gra postanowilem to sprawdzic i zobaczylem spuszczele i ich larwy cale masy, drewno od pierwszego widzenia zmienilo sie nie do poznania, z kazdego jednego sie sypie kora zezarta i larwy ida mocno w glab, dobrze ze po wakacjach weszly mi do domu mrowki i dalem do garazu wiele roznych srodkow przeciwko mrowkom i plytki globol, dziwne dla mnie bylo skad w garazu tyle zuczkow wlasnie tymu spuszczel, martwych lezacych kolo drewna, teraz wiem co mi grozi tzn. mojej calej wiezbie, musze osluchac co tm na strychu, dom wykonczony jeszcze nie zamieszkaly a tu grozba wymiany dachu za 20-30 lat, wiezba byla impregnowana ale widzialem jak oni to robili, cholernie szybko tylko pedzlem i niedokladnie, cala stolarka w domu drewniana,
    nie moge nawet teraz sprawdzic i ogledzin zrobic dopiero w styczniu, mam teraz jeszcze jedno pytanie jak daleko ten spuszczel lata i czy szybko
    pozrawiam i przestrzegam przed wkladaniem drewna w cieple suche miejsce w domach, lepiej niech sie w zimie wymroza i spokoj
    kazalem jutro drewno zabrac rodzicom i w jeszcze tej zimy spalic :-/
    to nie sztuka wybudowac nowy dom, ale sztuka jest mu nadac dusze - Gregor

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    paula33

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Redwald
    Z twojego opisu wynika, że może to być spuszczel i tu zaczunają się schody .
    a[/url]
    Spuszczel jest czarnym lub ciemnobrunatnym chrząszczem o wyraźnie spłaszczonym ciele długości 7-25 mm, pokrytym krótkimi, gęstymi, szarymi włoskami. Najczęściej drążą kanały w części bielastej drewna, ale można spotkać chodniki w dobrze wykształconej twardzieli sosnowej. Są one prawdopodobnie spowodowane ucieczką larw, chroniących się przed przemarzaniem zimą. rzeciętna szerokość chodników wygryzionych wygryzionych przez wyrośnięte larwy wynosi około 6 mm, z których może wysypywać się mączka drzewna. Zwalczanie Spuszczela ze względu na szczególną specyfikę żerowiska jest bardzo trudne, wymaga agregowanych metod chemicznych. O tym szkodniku możesz więcej dowiedzieć się na stronie www.spuszczel.pl tam na pewno znajdziesz metody zwalczania. pozdrawiam.

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    brak06

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Milicz
    Kod pocztowy
    56-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam! Mamy problem ze szkodnikami w belkach na antresoli. Śladów po szkodnikach nie widać ale je słychać. Wydają odgłosy jakby były tam myszy, jakieś delikatne stukanie, drapanie. Całe poddasze jakieś kilka miesięcy po remoncie. Co prawda belek, dachu i całej jej drewnianej konstrukcji nie wymienialiśmy ale mąż wszystko pryskał jakimś preparatem na szkodniki. Co zrobić z naszym nieprzyjacielem??

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony