dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
  1. #1

    Domyślnie Maty trzcinowe..

    Mam pytanko.czy ktoś używa i z jakim powodzeniem maty trzcinowe jako osłona ogrodu przed ciekawskimi sąsiadami ?? Takie maty widziałam ostatnio w OBI , 6m długości 1,5 wys kosztuje ok 70zł. Jak to się sprawdza ?? Czy trzeba je jakoś specjalnie impregnować żeby się nie rozleciały po paru miesiącach / deszcz+słońce/

  2. #2

    Domyślnie

    Pierwszą matę trzcinową założyłem kilka (około 3) lat temu w miejscu gdzie mieszkałem wcześniej. Dziś nie wygląda najlepiej, zszarzała od słońca i deszczu i jest bardziej poszarpana no i mój pies zauważył, że to najsłabsza część ogrodzenia i wygryzł sobie odpowiedniej wielości dziurę jako alternatywną bramę.

    Na nowej działce maty trzcinowe założyłem, aby zasłonić nimi mniej atrakcyjnie wyglądające fragmenty sąsiednich działek. Spełniają swoją rolę znakomicie - na posesji zrobiło się przytulnie i ładniej. Początkowo zamówiłem maty wiklinowe, te jednak były bardzo ażurowe i nie spełniały swojej roli, więc je wymieniłem na trzcinowe o wysokości 1,8m.

    Maty zamocowane są do siatki ogrodzeniowej, więc są bardzo stabilne i razem z siatką stanowią dosyć solidne ogrodzenie. Na pewno nie można stosować ich samodzielnie - rozpiętych między słupkami. Wiatr je wtedy porwie z łatwością.

    Impregnacji nie stosuję żadnej, zamierzam jedynie obsadzić ogrodzenie żywopłotem i zdjąć maty, gdy się zniszczą, a żywopłot do tego czasu podrośnie.

    Jeszcze jedno - lokalny producent (lubuskie) oferuje maty trzcinowe w cenie 4 zł za m2, a wiklinowe 8 zł/m2. wysokość od 1,2m do 2 m. Długość 6m. To dla porównania ofert.

    Tutaj fotki mojego ogrodzenia. Zdjęcia sugerują piękne otoczenie, jednak maty zasłaniają m.in. naprawdę nieciekawie wyglądający autobus i dużą szklarnię:



    miałem budować, zamiast tego kupiłem dom

  3. #3

    Domyślnie

    Zamiast takich mat proponuję nabyć maty z wikliny :O)

  4. #4

    Domyślnie

    suwalek z nieba mi spadłeś, własnie niedawno zamocowałam sobie kilka tych mat na próbę, do siatki ogrodzeniowej,
    niestety, mam problemy z zamocowaniem ich tak aby nie było widac mocowań a jednocześnie żeby były solidnie przypięte,
    czy mółbyś mi napisac jak to zrobiłeś?
    na zdjęciu nic nie widać a u mnie strasznie to wygląda (mocowałam na sznurek),
    bardzo bardzo tez prosiłabym o priv z telefonem lub jakims innym namiarem do tej firmy w lubuskim z której tak tanio zakupiłes te maty, potrzebuje ich jeszcze sporą ilość, a te zakupiłam w castoramie po 64 zł będę wdzieczna za odpowiedź, pozdrawiam


    acha, kabietka maty wiklinowe ponoć gniją no i przede wszystkim nie spełniają swojej roli jak tzw. zasłaniacze

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar joan
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    2.366
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    W obi sa maty trzcinowo-bambusowe - są troche mocniejsze - pewnie dlatego droższe.
    Odkąd założyłam u siebie -zrobiło sie milej - jest więcej intymności - choć nie zasłaniają do końca - ale to nawet lepiej - nie czuję sie odcięta od świata... Liczę że przetrwaja do czasu zarośnięcia ogrodu i płotu pnączami...
    Czasem trzeba skoczyć z mostu zanim rozwiną się skrzydła.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja też poproszę o namiary na producenta mat (łącznie z telefonem).
    Ostatnio wypatrzyłam producenta w Lesznie pod W-wą, o połowę tańszy niż obi i inne ale mimo wszystko wiklinowa wychodzi po 18 zł za m2.

  7. #7

    Domyślnie

    suwalek zupełnie fajnie te maty u ciebie wyglądają ....... i niczym tego nie impregnujesz??? tak sobie założyłeś w takiej formie jak zostały zakupione ???? no i napisz koniecznie cos o mocowaniu tego do siatki

  8. #8

    Domyślnie

    Dla ułatwienia sobie życia namiary na producenta mat. podam w tym miejscu, może przydadzą się tez innym forumowiczom.
    Pani Beata - tel. 95 743 27 22, adresu nie znam, wiem, że zakład jest w okolicach Międzyrzecza - ok. 50 km od Gorzowa Wlkp. Przy okazji druga informacja - mąż pani Beaty zajmuje się układaniem strzech.

    Odnośnie samych mat muszę napisać, że wydaje mi się, że są one nieco gorszej jakości niż te, które widziałem w Castoramie - poszczególne witki nie przylegają do sobie tak ściśle, zdarzają się trzciny nieco sfatygowane, cienkie i w dwóch-trzech matach na około 15 mat które kupiłem były pęknięte 1-2 druty poziome - tak na długości około 0,5-1m.

    Te wady dla moich zastosowań nie dyskwalifikowały towaru. Zresztą w mojej miejscowości nie tylko ja mam maty od tego producenta.

    Teraz o mocowaniu. Aby maksymalnie ułatwić sobie robotę użyłem kilkuset zaczepów plastikowych takich jak ten:



    Cena kilka zł za 100szt. Grosze
    Najwygodniejsze są zaczepy o długości 20cm. Z krótszymi trzeba sie więcej męczyć. Mojej żonie w każdym razie baaardzo takie małe zaczepy nie pasowały

    Za ich pomocą spiąłem (a właściwie moja żona ) od zewnętrznej strony druty siatki z drutami mat - na 3 wysokościach: góra - zawsze ten sam drut maty z górnym drutem siatki (dzięki temu górna krawędź mat jest równa i nie "faluje", środek (tutaj starałem się zmieniać druty - aby jeden z nich nie trzymał całej maty) i dół (podobnie jak środek).

    Ja osobiście trzymałem w czasie spinania matę i naciągałem ją jak mogłem najmocniej, aby nie była "brzuchata".

    Po mocnym zaciągnięciu zapięcia, znikały ono pomiędzy trzcinowymi witkami i obecnie widać je tylko z bliska:



    Następnie wystające końcówki zaczepów plastikowych obciąłem cążkami, dzięki czemu z zewnątrz (od strony sąsiada) są ledwo widoczne.



    A - jeszcze o matach wiklinowych. Te od pani Beaty po założeniu wyglądały jak brązowe firanki - wszystko co za nimi było wyraźnie widoczne. Trzcinowe mimo wad które podałem, dla tego typu zastosowań są lepsze.

    Co do impregnacji - szczerze mówiąc nawet o tym nie pomyślałem - podobnie jak moi sąsiedzi. Ich maty co prawda są już trochę sfatygowane, jednak nie wiem czy impregnacja by coś dała. Impregnacja to raczej działanie przeciwko wilgoci, a natura trzciny jest tak delikatna, że wilgoć wedrze sie zawsze, podobnie jak wiatr. Teoretycznie

    Może jednak warto by spróbować jakiegoś szpreja? Praktykował to ktoś?

    Nie wiem jak sprawują się maty bambusowe.
    miałem budować, zamiast tego kupiłem dom

  9. #9

    Domyślnie

    Podciągam temat ,bo dawno nieruszany.
    Jak wygląda stan waszego ogrodzenia po wichurach jakie nas niedawno nawiedziły ?????

    Mam ogrodzenie tymczasowe z okorowanych stempli i zwykłej siatki, ale dość dobrze wykonane, dobrze naciągnięte, po roku wygląda świetnie więc myślę że jeszcze ze dwa, trzy lata postoi. Chcę posadzić na wiosnę tuje, a wcześniej wykorzystać te maty aby mogły mnie zasłonić zanim tuje wyrosną na 2-3metry
    Na allegro jest za 63zł 1.8m wys. 6m długie - http://www.allegro.pl/item330639142_...grodzenie.html

    Ciekawi mnie tylko, czy te wiatry zachodnie sobie z tą matą zbyt łatwo nie poradzą

  10. #10

    Domyślnie

    porywiste zachodnie wiatry zerwały maty, które były za siatką - popękały zaczepy Maty po drugiej stronie działki - założone NA siatkę, nie zostały w żadnym stopniu naruszone. Rozwiązanie - przełożyć maty tak, aby były zawsze od zachodniej strony siatki. Sprawdzone - skuteczne - po kolejnej wichurze żadna z mat nie została zerwana.
    miałem budować, zamiast tego kupiłem dom

  11. #11

    Domyślnie

    dzięki za info o allegro, niedaleko, ceny wydają się przystepne, skorzystam

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał suwalek
    porywiste zachodnie wiatry zerwały maty, które były za siatką - popękały zaczepy Maty po drugiej stronie działki - założone NA siatkę, nie zostały w żadnym stopniu naruszone. Rozwiązanie - przełożyć maty tak, aby były zawsze od zachodniej strony siatki. Sprawdzone - skuteczne - po kolejnej wichurze żadna z mat nie została zerwana.
    Dzięki suwalek, tak właśnie przypuszczałem, tak zrobie

  13. #13

    Domyślnie

    A spotkaliście się z matami wrzosowymi? ostatnio natrafiłem na taką w Castoramie, były 1m i 1,5m zamierzam je wykorzystać na przedłużenie dachu nad tarasem bo mają brązowy kolor jak moje dachówki.

  14. #14

    Domyślnie

    podnoszę temat, bo coraz więcej osób ma takie maty i pewnie więcej się wypowie.

    Mnie interesuje to ile lat wytrzyma taka mata??
    Czy ktoś wie może??
    A próbował jednak ktoś to impregnowac??


    Pozdrawiam
    pomóżcie

  15. #15

    Domyślnie

    Właśnie byłem u jednego gospodarza który ma do sprzedania wiklinę w wiązkach, ale już z rok leżą w stodole. ponieważ planuje remont stodoły chce się pozbyć wszystkiego, chce 3 zł za wiązkę ( 2-3m wys.). więc wezmę wszystko co ma, około 180 wiązek. Mam nadzieję że na 120m. płotu starczy. Ale będzie zabawy z przymocowaniem tego do płotu, chcę je przymocować bardzo gęsto, aby nie było dużych prześwitów.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał madziunia85
    podnoszę temat, bo coraz więcej osób ma takie maty i pewnie więcej się wypowie.

    Mnie interesuje to ile lat wytrzyma taka mata??
    Czy ktoś wie może??
    A próbował jednak ktoś to impregnowac??


    Pozdrawiam
    u mnie wisi 1,5 roku, straciła pierwotny kolor ale jest ok, mam nadzieje ze jeszcze 2-3 lata wytrzyma (wtedy juz zywoplot z tujek wszystko mi zasloni)
    swoje maty trzcinowe kupowalem przez allegro

  17. #17

    Domyślnie

    Podciągam temat, bo właśnie zastanawiamy się ,które maty lepsze: wiklinowe, trzcinowe, bambusowe, wrzosowe itp?

    Gdzie w okolicach Krakowa można tanio kupić takie maty?
    Ceny dzisiejsze z Castoramy:
    mata wiklinowa:
    100x500 88zł
    140x300 77zł
    140x500 123 zł
    160x300 88zł
    180x300 99zł

    trzcina:
    180x600 82zł
    100x600 59zł

    Nie sprawdzaliśmy,która jest bardziej szczelna.
    Z jakiego materiału mata będzie bardziej trwała?

  18. #18

    Domyślnie

    Napiszcie jeszce jaką siatkę macie, czy słupki są metalowe.
    Chcę zrobić ok. 20 m takiego ogrodzenia od strony lasu.
    Liczę, że słupki metalowe wystarczą bez murowania podmurówki.

  19. #19

    Domyślnie

    Miałem właśnie kupić maty wiklinowe - producenci wypowiadali się, że są trwalsze niż trzcinowe - ale nikt nie zwrócił uwagi, że przez maty wiklinowe więcej widać. Pytanie do użytkowników:
    1. Czy rzeczywiście wiklina to tylko "firanki"?
    2. Czy trzcina jest mniej trwała od wikliny, ale jest bardziej "szczelna"?
    Z góry dziękuję za odpowiedzi, wstrzymuję się z kupnem do czasu rozstrzygnięcia.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wiklina jest trwalsza. Przeźroczystośc zależy od gęstości gałązek. Zakładasz ze sąsiedzi bedą filowac na twoj ogró? Dojdą rosliny, pnącza i nie bedzie miało znaczenia.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony