dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie jak sie tynkuje

    zamiezam sam tynkowa dom od wewnatrz.dajcie kilka wskazówek jak powinno odbywa sie tynkowanie .od czego zacząc.chciałbym poprostu spróbowac.jak przygotowc sciane jak narzucac tynk itp.albo dajcie linki do stron gdzie moge znalezc takie porady

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Geno

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Posty
    6.867

    Domyślnie

    Najpierw to wypadałoby określić czym chcesz tynkowac bo to nie Uganda,że jest jeden rodzaj tynku....

    Dwa, znajdź sobie jakąś stodołed o poćwiczenia bo od razu "miszczem" nie zostaniesz.
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  3. #3

    Domyślnie

    ok .kupiłem zaprawe murarską firmy atlas,a bede eksperymentował na pomieszczeniu zwanym kotłownia oczywiscie w moim domu.

  4. #4

    Domyślnie

    sprostowanie zaprawe tynkarską taki ze mnie nowicjusz he he

  5. #5

    Domyślnie

    najprosciej mówiąc i w miare przystępnym językiem -jeżeli pytanie dotyczy tynku cementowo wapiennego kat III narzucanego ręcznie to:
    -wykonananie obrzutki pod tynk z zaprawy cementowej (bez dodatku plastyfikatora, piasek tzw.ostry)
    -zamocowanie listew prowadzących (w piwnicy nie konieczne)
    -wykonanie warstwy narzutu z zaprawy cementowo wapiennej -wypelnienie nierówności
    - no i trzecia warstwa końcowa z zaprawy najlepiej wapiennej na drobnym piasku zatarta na gładko packa styropianową

    Przestrzegam raczej przed samodzielnymi próbami wykonywania tynków - najlepiej podpatrzeć jak to robia fachowcy

  6. #6

    Domyślnie

    zastanów się co wyjdzie taniej w przypadku jak cos pójdzie nie tak i zniszczysz materiał, ale... świat nalezy do ludzi odważnych.
    EKO-KIELAR II 23,4 KW

    Pozdrawiam

    Kulin

  7. #7

    Domyślnie

    nie jest to wcale trudne - ale trzeba znać parę prostych kruczków

  8. #8

    Domyślnie

    jutro zaczynam albo dzis po południu dam znac. w niekturych miejscach miedzy pustakami wystaje zaprawa.trzeba to wyrównac.tak.jak przygotowac sciane do tynkowania czy cos trzeba znią zrobic .a jeszcze sa miejsca gzie murarzom przesunoł sie szalunek chyba. przy suficie i troche odstaje czym to wyrównac

  9. #9

    Domyślnie

    drugą warstwą narzutu z zaprawy

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar carringtontomas
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Tarnowskie Góry / Nakło Śląskie
    Posty
    1.367
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał kapusta
    nie jest to wcale trudne - ale trzeba znać parę prostych kruczków
    może podaj te kruczki - też najprawdopodobniej będę tynkował sam - i najprawdopodobniej też zacznę od pomieszczenia gospodarczego

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    1. obrzucac od dołu do góry - uwaga na kołnierz - pierwsze próby nie beda przyjemne dla ciala
    2. Nie dopuszczac do calkowitego wyschnięcia wartwy poprzedzającej (a jeżlei już do takiego czgoś dojdzie) warstwe poprzedzającą solidnie zwilżyc
    3 prowadnice możnazatynkowac lub też wyjąć. Ja zatynkowalem.
    4. zacierac dopiero po przystygnięciu zwilżając sciane delikatnie szcoztka moczona w wodzie z wapnem. delikatnie jak z kobietą wszystko9 z wyczyciem. nie podnoście na ścieną tego co zostaje z zacierania. wszystko co na podłodze do ponownego przerobu - ale nie wcierac w ścianę. Po zatarciu można całośc przefilcować (czyli packa z filcem woda i delikatna przecierka)

    Sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  12. #12

    Domyślnie

    gdybys decydował się na gipsowe to tu jest instrukcja :

    http://www.nowa-dolina.pl/main.php/p...canych_recznie

    gipsowy jest chyba łatwiejszy do roboty

  13. #13

    Domyślnie

    sebo8877 własnie takich rad mi trzeba dzieki wczoraj troche połozyłem .jest troche chropowate,czy teraz na to gładz gipsowom mam połozyc czy docierac

  14. #14

    Domyślnie

    Odgrzebuję dość stary temat ale też mam zamiar tynkować sam garaż i kotłownię.
    W zadzie wiem na czym polega tynkowanie i widziałem jak to robi tynkarz ale czy mógłby mi ktoś napisać jak "krowie na miedzy" jak się tynkuje.
    Tynkowanie tradycyjne z wapnem hydro, albo może wygodniej kupić gotowe mieszanki.
    Mam jeszcze pytanie odnośnie listw w narożnikach, jak mam ścianę szerokości 50 cm z jednej strony sa drzwi a z drugiej narożnik z drugą ścianą to jak przymocować listwy?
    Proszę zapiszczcie jakie proporcje piasku wapna i cementu.

  15. #15

    Domyślnie

    Witam gutekgg ja najpierw zaczynałem od założenia listew tynkowych są różnej grubości od 0.5 cm do 1,5cm jak dobrze pamiętam, ja tynkowałem trochę inaczej brałem pace styropianową o szer. 50cm na nią nakładałem zaprawę przykładając pacę do ściany ruchem zygzakowatym nakładałem, na początku trochę nie wychodziło mi ale później szło jak burza. Zawsze zaprawy trzeba dać więcej później jak miałem nałożoną zapr.między listwami to brałem szer. poziomice i ściągałem nadmiar zaprawy i następnie zacierałem pacą. Zaprawę robiłem: 2 łopaty cementu 5 łopat wapna i później piach. wszystko w zależności jaka jest betoniarka w moim przypadku mam jakąs o poj. 60l taka mała i robiłem w takich proporcjach. Pozdrawiam[/b]

  16. #16

    Domyślnie

    Teraz jest nie odpowiednia temperatura na tynkowanie ale wczoraj nie mogłem wytrzymać i kupiłem gotową zaprawę Atlas do ręcznego tynkowania.
    Jak się zrobi cieplej to ją wyprobuję.
    Widziałem też gips do ręcznego tynkowania, nakłada się go raz i powierzchnia jak lustro. Zastanawiam się czy takim gipsem nie jest taniej i szybciej.

    W zasadzie to mam tynkować tylko garaż ale czy w garażu nie mozna zrobić gipsu .

    Czytałem że pod gips ścianę trzeba zagruntować specjalną emulsją, moje ściany są z betonu komórkowego. A czy nie można zrobić obrzutki rzadką mocna zaprawą.
    Obrzutka pod tynk tradycyjny wapienny to podstawa ale zastanawiam się jak to jest z tynkiem z gipsu.

    Zastanawiam się też nad listwami. Tynk wapienny zawiera wapno czy te listwy nie będą korodować.
    Widziałem w sklepie dwa rodzaje listew na rogi, zwykły kątownik ocynkowany z dziurkami i kątownik z metalową siatką też ocynkowany. Który się stosuje do tynku z gipsu a który do wapiennego. Czy to nie ma znaczenia?

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał I.W.
    gdybys decydował się na gipsowe to tu jest instrukcja :

    http://www.nowa-dolina.pl/main.php/p...canych_recznie

    gipsowy jest chyba łatwiejszy do roboty
    To czytałeś?

  18. #18

    Domyślnie

    Tak czytałem ten opis jest dobrze napisany w zasadzie to wszystko jest jasne tylko zastanawiam się jak to jest w praktyce.

    Widziałem jeszcze u jakiegoś faceta na budowie taki bardzo drobny połyskujący piasek robił on nim tynki i mówił że to tynki kwarcowe.
    Słyszał ktoś z was o takim rodzaju tynku, Wspomniał też że w przeciwieństwie do gipsu czy tradycyjnego ściana po zatarciu ma inna powierzchnię nie taką śliska jak gips i nie chropowatą jak wapienny tylko coś pomiędzy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony