dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Podmokła działka - pytanie do ekspertów budowlanych

    Byłem dzisiaj na swojej działce i zastałem w zaniżonych miejscach stojąca wodę oraz bardzo podmokły teren w dolnej części działki. Za miedzą na polu sasiada stoi w bruzdzie po orce dużo wody.
    W mojej studni woda jest do poziomu gruntu.

    W związku z tym mam pytanie czy na takim teretnie można wybudowac dom oraz jakie moga byc konsekwencje takiej budowy ewentulanie błędów popełnionych podczas budowy.
    Dodam, że nie mam w ulicy ani kanalizacji ani burzówki oraz, że teren jest gliniasty (glina zaczyna sie na około 50 cm i jest bardz głęboko - stuudnia ma 6,5 m i jeszcze jest glina).

    Dodam, że na wiosnę już jest sucho - poziom wody gruntowej na około 1,5 - 2 m.
    Co zorbić w takiej sytuacji - sprzedac działkę?
    A może moje obawy są nie uzasadnione.

    Pytanie mnie nagli bo chcę zacząć budowę na wiosnę.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    hmmmm nie wiem czy to do mnie ...

    ale chętnie się wypowiem...

    Dodam, że na wiosnę już jest sucho - poziom wody gruntowej na około 1,5 - 2 m.
    no nie nazwałbym tego że jest już sucho tak idealnie....

    oczywiście że można tam zbudować dom - aczkolwiek raczej niepodpiwniczony...

    w końcu np mosty są budowane w rzece i jakoś stoją...



    pomysł z sprzedaniem działki jest dobry - tylko należy zrobić to w lecie gdy będzie sucho

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Danusieńka
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-313
    Dzielnica
    Psie Pole
    Posty
    169

    Domyślnie

    Witam!
    Sądzę, że trzeba zrobić badania geologiczne gruntu. Geolog coś podpowie, takie badanie to koszt u mnie 600,-zł + Vat. Może okaże się rozwiązaniem opaska drenarska wokół domu, a wodę odprowadzić do studni chłonnej. O tej porze roku pola są mokre. Pytaj, może ktoś pomoże w tym temacie.

  4. #4

    Domyślnie

    Poszukaj na forum - było kilka wątków na ten temat. Ale ogólnie notowania nienajlepsze.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  5. #5

    Domyślnie

    ja sprzedałem razem z domem
    PRO

  6. #6

    Domyślnie

    a jak jest u sąsiadów!?
    Badania jak najbardziej 3ba zrobić!! Jak chcesz mieć dom podpiwniczony to na tej działce na pewno takiego nie pobudujesz.

    Pozdrawiam
    Piotrek>>>
    ŻELBET!!!! I love this game

  7. #7

    Domyślnie

    A skąd w studni woda jak jest cała otoczona gliną ? Ja nie ekspert, ale opinie z forum, zamiast niedrogich badań geologicznych to chyba zbyt duże ryzyko jak na inwestycję kilkusettysięczną

  8. #8

    Domyślnie

    witam
    tez buduje w pdobynm terenie , zrobilem badani geologiczne gruntu
    okazalo sie ze grunt jest nosni i jak trzeba to i blok 10 pieter mozna postawci
    jednak sa zalecenia opaska drenarsak wokol domu ze wzgldeu na zmienny poziom wod gruntowych.

    Krotki namysl , przeciez i tak mialem orbic opaske no to nie ma co sie zastnawiac , dzialka lekko spadkowa bedzie gdzie wode ewntualnie pusci.

    Zrobilem papiery itd... i jak budowalem sobie zjad zagadlem z sasiadem okzalo sie ze unich jest sucho bo maja rury drenarskie umnie wlasciciel poprzedni niechcial sie dolzyc to ma mokro, fakt standardowa merjolacjia w rejonie mojej dzialki jest zarosineta bede musial wlozyc torche pracy i pieniedzy aby doprowadzic Ja do porzadku.

    Sugeruje indywiduale podejscie do tematu z jakims specjalista nie szczegolnie z pod budki z piwem. Pogadac z sasiadami i dzialas albo "woz albo przewoz"

    pzodr.
    zender
    pozdrawiam
    zender

  9. #9

    Domyślnie Re: Podmokła działka - pytanie do ekspertów budowlanych

    Cytat Napisał dariusz_s
    ... czy na takim teretnie można wybudowac dom... teren jest gliniasty (glina zaczyna sie na około 50 cm i jest bardz głęboko - stuudnia ma 6,5 m i jeszcze jest glina).

    Dodam, że na wiosnę już jest sucho - poziom wody gruntowej na około 1,5 - 2 m.
    Dom oczywiście wybudować można, nawet z kondygnacją podziemną: jako izolowaną wannę szczelną. Bimbasz wtedy na poziom wód gruntowych.
    Ewentualnie układasz drenaż, obnizaż poziom wody i od wielkości tego obniżenia (i Twoich potrzeb) zależy czy z piwnicą czy bez.

    Jeżeli - jak piszesz - grunt w podłożu jest słaboprzepuszczalny, to założenie drenazu jest rozwiązaniem jak najbardziej poprawnym. Co więcej nie ma przeciwwskazań, żeby - przy poprawnie działających drenażu - zbudować sobie piwnicę. Kwestia potrzeb i kosztów.

    Z drenażem jest jednak problem: gdzie odprowadzić wodę. Ktoś tu chyba sygerował studnię chłonną. Rozwiązanie stosowane i do przyjęcia jednak pod pewnymi warunkami:
    - poziom wody w studni chłonnej musi być poniżej (im więcej tym lepiej) poziomu drenażu, a TY piszesz, że w Twojej studni woda jest na poziomie gruntu - zakładania drenażu pracującego na zatłaczaniu wody w grunt pod ciśnieniem nie polecam (drogie wykonanie no i eksploatacja przepompowni)

    Napisz dokładniej co wiesz o tej studni...

    Domyślam się, że jest to studnia kręgowa - 6,5 m to nie jest "bardzo" głęboko.
    Duże wachania wody poziomu stabilizacji zwierciadła mogą wskazywać na małą zasobność wodną ujętej warstwy, moze być też tak że "porządnej" warstwy wodonośnej nie ma w ogóle, a woda w studni nasącza się z drobnym soczewek i przewarstwień piaszczystych zalegających w warstwie glin. W takim przypadku studnia nie będzie chłonąć wody i cześć.

    A tak poza tym: zrób badania geologiczne (zresztą trudno, żebym akurat ja ich nie polecał ) i to prędko!

  10. #10

    Domyślnie podmokła działka - dylemat

    cześć,
    Dzięi za odpowiedź.

    Na tej połowie, gdzie ma być dom podłoże jest piaszczyste - przynajmniej do około 1 m bo tak wykonałem razem z architektem kilka wykopów. Druga połowa ta za domem jest trochę obniżona (okoóło 30-40 cm) i tam jest glina zaraz pod warstwą ziemi (około 30-50 cm).
    Studnię kopałem sam i niestety z braku czasu wartstwa gliny nie została przebita - te 6.5 metra głębokości to sama glina. jestem pewny, że jak bym kopał dalej to pewnie była by inna wartswa (tak myślę). Woda w studni pochodzi z wód gruntowych - jak kopałem studnie to trafiłem na warstwę na około 2-2,5 metra gzie leciała woda i to z tego miejsca nachodzi do studni. Latem moge tą wodę spokojnie wypompować do zera.

    Dom mam niepodpiwniczony więc nie am problemu z piwnicą ale boję się o naciąganie wody z gruntu w ściany. Czy to jest możliwe (zakładam, że izolacja będzie zrobiona OK). Intryguje mnie tez czy na takim podłożu dom bedzie stabilny.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    l boję się o naciąganie wody z gruntu w ściany. Czy to jest możliwe (zakładam, że izolacja będzie zrobiona OK).
    nie



    Intryguje mnie tez czy na takim podłożu dom bedzie stabilny.
    zaspokoi twoją ciekawość badanie geotechniczne
    http://www.google.com/search?hl=pl&q...gle&lr=lang_pl

  12. #12

    Domyślnie

    teraz mam mały stawik na działce, struktura gruntu to piach na glinie, mam natomiast takie pytanie czy rozwiązanie typu:

    - wykopać kilka głębokich dołów wokół domu - wodległości np 3 metrów, doły o głębokości 2 metrów, wypełnić je żwirem truchę ubić i od góry zasypać ziemią - czy toś da? sądzę że może woda będzie się w nich gromadzić i szybciej spłynie w dolne wastwy gruntu, ale może jest to złe rozwiązanie,

    co o tym sądzicie?

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar patka
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    344
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    witam my jestesmy po badaniach geotechnicznych i na razie czekam na ekspertyze. ale z tego co nam wstepnie powiedziano to glina nie jest bardzo zla jak jest twordoplastyczna, nie nalezy jej przesuszac i bedzie oki. wazne jest czy jet to glina czy pyl. u nas niestety dopiero ekspertyza wykaze. jesli chodzi o fundament to najlepsze rozwiazanie dla nas to plyta. chodzi o to by rowno osiadalo jak trzeba. Proponuje zrobic badania i to bardziej geotechniczne nie geologiczne. geotechnik powie jaki grunt jaka nosnosc itp.
    ps, a ja glupia myslalam ze torf to najgorsze co moze nam sie przytrafic

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony