dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie nowy dom od podstaw - założenia

    Witam.
    Przymierzam się do budowy domu. Założenia są takie: dom ok 120-150 metrów użytkowych plus garaż 2 miejscowy przyklejony do boku. działka spora. dom parterowy z poddaszem użytkowym. Ogrzewanie to gaz z butli na podwórku, elektryczne albo pompa ciepła. Jak najbardziej ekonomiczny w ramach możliwości. Mam taką koncepcje( po lekturze forum):
    dom na płycie fundamentowej ciepłej ocieplony styro pod i po bokach fundamentów, gazobeton biały grubości 36 cm plus 20 cm styro, dach hmm... gont na płytach osb? okna co najmniej 3warstwowe. ogrzewanie pompą ciepła, gaz drogi w eksploatacji i go nie lubię bo już, paliwa stałe odpadają ze względu na pracę, elektryka tania w inwestycji droga w eksploatacji. chcę płacić jak najmniejsze rachunki nawet kosztem inwestycji. rekuperacja z wymiennikiem gruntowym. mechaniczna, jak najmniej kominów itd. tyle co do kominka w salonie co by ładnie było. szambo.
    Tak to sobie wymyśliłem, teraz pytanie, co nie gra? ps murrwany wychodzi mi taniej niż drewniany i to sporo.
    będę wdzięczny za pomoc, to mój pierwszy raz, proszę o litość
    Ostatnio edytowane przez greyhawk ; 05-10-2011 o 19:10

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Empus
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    78
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    zamiast szamba przydomowa oczyszczalnia ścieków, będzie dużo taniej w eksploatacji.

    No i musisz ocieplić dach, jak chcesz ciepło to ok 25-30cm wełny.
    Ostatnio edytowane przez Empus ; 05-10-2011 o 19:18

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    jak najbardziej ekonomiczny

    i przyjęte założenia budowy

    są jak najbardziej niekompatybilne


    aha. jakieś wyliczenia:

    garaż 2 stanowiskowy czyli jakieś 30 metrów kw. x 2000 = 60 000 PLN

    masz za to np węgla czy gazu sieciowego na 20 lat.... gazu z butli na 10....
    Ostatnio edytowane przez beton44 ; 05-10-2011 o 19:23

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał greyhawk Zobacz post
    w salonie co by ładnie było. szambo

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar qubic
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    2.520

    Domyślnie

    jeśli ma być ekonomiczny to zmniejszyłbym powierzchnię,szukał odpowiedniej działki względem stron świata i przemyślał projekt indywidualny.

  6. #6

    Domyślnie

    60 tys za garaż? za tyle to nie 30m2 tylko 300 chyba... ok może się nie zrozumieliśmy, nie chcę rezygnować z komfortu, chcę jak najmniej płacić za ogrzewanie i eksploatację. Rozumiem, że na to wpływ ma zastosowane źródło ciepła i izolacja. działka ma wjazd od południa. a szambo oczywiście nie w salonie przydomowa oczyszczalnia to ciekawy pomysł. Może też własna woda ze studni?

  7. #7

    Domyślnie

    Troche przesadzili z tymi 60tys za garaż na 2 samochody, ale to i tak będzie duży wydatek. 120m2 +30m garaż to za garaż będzie około 38tys.
    Łatwo to policzyć: Jeśli za SSO zmieścisz sie w 150 000zł(jeśli taniej to odpowiednio 1/5-1/6 mniej za garaż), to garaż będzie kosztował właśnie 38tys. 30m garaż to aż 1/5 - 1/6 Twojego domu. Oczywiście garaż niewykończony, bez bramy, beton na podłodze, ściany nieotynkowane, bez instalacji elektrycznej. Bardzo drogie musisz mieć samochody żeby budować im tak drogi garaż

    A pomysł własnej wody ze studni wcale nie jest głupi, gdybym miał możliwość mieć wode ze studni na działce już bym ją miał.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie wybudowałbym domu dla samochodów, ale Ty możesz mieć inne zdanie. Jeśli jednak chcesz mieć ten garaz, to na pewno nie 30 m, chyba że masz 2xTico. 40 m to moim zdaniem minimum.
    Przemyśl też grubość ściany. Po co aż 36cm suporeksu? Nie lepiej dać 24 cm + grubsza warstwa styropianu?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    Odpuść sobie balkony, wykusze, ryzality, lukarny itp... Chyba, że jesteś estetą?
    Jak już ustalisz z architektem rzuty dogadaj się z audytorem energetycznym co do obliczeń np. w OZC. Jak nie mieszkasz w pierwszej strefie klimatycznej zrób je koniecznie aby uniknąć rozczarowania przy rachunkach za gaz, prąd itd... Jak je zrobisz nie będziesz tracił czasu na czekanie i myślenie co by było gdybym dał inną lambdę... będziesz działał. W ogóle dzięki tym danym wiele rozwieje Ci się wątpliwości. Będziesz miał więcej czasu na myślenie o innych

    Pamiętaj, że studnia to inwestycja powiązana ze stacją uzdatniania wody i okresowym jej badaniem oraz zestawem hydroforowym, który trzeba gdzieś zmieścić. Prawie zawsze wiesz co pijesz. Mam nadzieję, że Twój ciek wodny będzie jak mineralka, niekoniecznie dopiero na setnym metrze najkrótszą drogą do Chin
    Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Sprawdź czy poziom wody gruntowej Ci na nią pozwoli oraz urzędnicy. Ale tak w ogóle to klawy pomysł.
    Na Twoim miejscu zastanowił bym się poważnie nad wiatą i webasto w aucie. Chyba, że lubisz majsterkować.
    Na wypadek, czego nie życzę, nie sprzyjających wiatrów rozważ lekturę w dziale dachy wątku. Robią mi TRUMNĘ !!!

    Jeśli, już nie masz, 5 osobowej rodziny w tym Ty i 4 kobiety. Naprawdę przemyśl jeszcze raz Czy potrzebujesz domu o powierzchni użytkowej 150m2. Jak się zastanowisz to dla Ciebie, Twojej lubej oraz Waszej Jednej pociechy też komfortowo zmieścicie się na 100m2. Za oszczędzone 150 tysięcy złotych. Będziesz miał i bezobsługowe i prawie darmowe źródło ogrzewania w ocieplającym się klimacie przez długie lata

    Jeśli dopiero się zastanawiasz co zrobić z kasą. Rozważ tzw. wóz Drzymały. Podróżujesz sobie po świecie, nie płacisz podatków, zawsze lato latem, zima zimą i te sprawy. Jak nauczysz się grać na gitarze na tzw. streecie masz źródło dochodów w nieustającej podróży. Pamiętaj jedynie o ubezpieczeniu w podróży! Jak zwiedzisz cały świat, odwiedzisz Eskimosów zimą, Aborygenów latem. Przemierzysz dżungle Amazonii i się to Tobie znudzi, kto powiedział, że nie możesz wybudować domu??? Tylko obarczony takimi przeżyciami pomyśl teraz w jaki sposób będziesz myślał o czterech ścianach???

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    Cytat Napisał greyhawk Zobacz post
    60 tys za garaż? za tyle to nie 30m2 tylko 300 chyba... ok może się nie zrozumieliśmy, nie chcę rezygnować z komfortu, chcę jak najmniej płacić za ogrzewanie i eksploatację. Rozumiem, że na to wpływ ma zastosowane źródło ciepła i izolacja. działka ma wjazd od południa. a szambo oczywiście nie w salonie przydomowa oczyszczalnia to ciekawy pomysł. Może też własna woda ze studni?
    zapraszam do współpracy - mianowicie greyhawk wybuduje mi budynek typu garaż o powierzchni 300 metrów kwadratowych
    a ja mu zapłacę za to 60 tys. zł...

  11. #11

    Domyślnie

    beton44:
    hehe, oczywiście poleciałem w skrajność, pasuje chyba, że ma być z kartonu?
    faktem jest, że to co napisałem w 1wszym poście czyli ogólne założenia to wstęp, z którego będę odkrajał i lepił od nowa

    heine84, rania:
    w sumie nie pomyślałem nawet o tym, żeby wywalić ten garaż. na projekcie wyglądało to fajnie i tego się trzymałem. sądzę, że nie będzie to nawet 38ty,sam dach i ściany to jednak ze 20k mnie by wyszło i teraz się zastanawiam czy sobie nie odpuścić. na razie mogę przecież trzymać samochód przed domem a garaż sieknąć potem. i na fundamencie też wtedy przytnę. WEBASTO to takie podgrzewanie a aucie na pilota?
    Zastanawiam się nad tymi 36cm bloczka, słyszałem różne opinie na ten temat, jedni mówią, że to lepiej, inni, że to bez sensu. Jak taki beton komórkowy akumuluje w końcu ciepło? rozumiem, że przy podłogówce wodnej zasilanej pompą ciepła chodzi o to żeby nagrzać i aby to ciepło było jak najdłużej utrzymane? czytałem, że płyta fundamentowa to niezły na to patent, nijak jednak nie wychodzi to taniej. czekam na wycenę od jednego specmana(tydzień już) ale wychodzi to kolo 55-80-tys. (takie rozbieżności mnie dobijają) z kanalizacją elektryką i podłogówka. ziutek murarz co całej wsi domy budował zrobi mi standardowy fundament za 20tys. z materiałem jak mu pomogę, a więc czy warto?
    Raźny:
    Za słaby na razie jestem na grę na streecie, ale ćwiczę
    estetą może i trochę jestem, ale bez przesady, nie znam połowy tych pojęć z których radzisz mi rezygnować joke ofc. tak mam zamiar zrobić tzn powywalać wszystkie kasożerne "upiększacze" , którymi ucieka w dodatku ciepło.
    Napiszesz coś więcej o tym audycie? tego jeszcze nie przerabiałem nie do końca kumam o co chodzi z tą strefą klimatyczną, OZC itd. (zapotrzebowanie energetyczne domu?)
    ps. to prawda, że prze niskim zużyciu można negocjować niższą stawkę w elektrowni?
    Na razie jestem sam z kobietą, te 150m2 to pod nas i planowaną 3ke dzieci, wychodziłem z założenia "jak budować to przyszłościowo" chociaż masz rację może, metraż przytłacza jak na 2 osoby na razie...
    "Bezobsługowe i prawie darmowe" - chodziło Ci o PC?
    Studnie chyba da radę, woda jest, tyle że "zażelaźniona"(jest takie słowo? ) kumplowi wyszło jakieś 10 tys. z filtrami już a mieszka 10 kilometrów ode mnie.
    Dzięki za wskazówki, mam teraz trochę do przemyślenia
    rzuciłem okiem na wątek o trumnie, zbadam temat potem, zaraz wychodzę do pracy. Wygląda BARDZO obiecująco, nie miałem pojęcia, że tak można. ciekawe jak koszty.
    Ostatnio edytowane przez greyhawk ; 08-10-2011 o 12:49

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    dodatkowa studnia =10 tysięcy zł = 2000metrów sześc. wody z wodociągu /tak przeciętnie/

    to jest zużycie 5 osobowej rodziny przez jakieś 8 lat

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    O audycie energetycznym lub obliczeniach w OZC. Co i po co. Możesz poczytać w moim poście tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthrea...3%B3w./page117

    Post nr #2326

    Jak się powołasz na moją osobę może wynegocjujesz rozsądną kwotę.

    Co do elektrowni to oni, w moim regionie, nie negocjują

    Czy ktoś słyszał o jakimś pasywniaku w 4 (czwartej) strefie klimatycznej?

    Nie chodziło mi o PC. Choć za 150 tys. możesz mieć i ją i na nią. Poczytaj wątek j-j.

    Jak jesteście ciągle jeszcze sami to się jeszcze raz zastanów. Masz działkę, także nie jesteś skazany na przebywanie tylko w 4 ścianach. Zawsze możesz pospacerować na działce. Jak Ci się znudzi w domu.

    Własna woda, oczyszczalnia, kocioł na holzgaz razem z własnym lasem i jesteś prawie autonomiczny.

    PS: U mnie wodociągi nie chcą mnie podłączyć choć z dwóch różnych stron mam 100m od budowy 2 różne nitki wodociągu. Zostaje studnia. Mam za to kanalizację.
    Ostatnio edytowane przez Raźny ; 08-10-2011 o 20:45

  14. #14

    Domyślnie

    koszt studni zawyżony trochę pewnie, zresztą marzy mi się jak największa samowystarczalność
    Raźny dzięki za linka. bezobsługowe i prawie darmowe - o co więc w tym chodziło? nie załapałem może zmęczony jestem. o który wątek j-j chodziło?
    działkę mam ok 6000m2 więc jak części nie sprzedam żeby za gotówkę budować, a nie kredyt to będę miał gdzie biegać. będę musiał jednak organoleptycznie się przekonać na własne oczy ile to 100 a ile 150m2 najlepiej. las też jest więc muszę się zastanowić nad ogrzewaniem drewnem. koszt instalacji nieporównywalny do PC a paliwko za free komfort też nieporównywalny, hehe. a tak serio, posiadając PC i reku oszczędzam na standardowych kominach wentylacyjnych. chcąc mieć kominek w salonie potrzebuje zatem tylko jednego komina na spaliny z wkładu plus doprowadzenie powietrza... tak? tylko w tedy dogrzać takim kominkiem to się raczej nie da, trza by to ciepełko jakoś rozprowadzić... od reku będą na pewno jakieś kanały, tym samym się tego ponoś nie robi więc budować obok? tyle że to już koszty do PC a to nie o to chodzi... ech. długo się uczyliście i planowaliście zanim zaczeliście budowę?

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Salomka
    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Dobczyce
    Kod pocztowy
    32-410
    Posty
    21

    Domyślnie

    Jeśli musi być szambo to tylko przydomowa oczyszczalnia ścieków, inne rozwiązanie jest nierozsądne, jest niewiele droższa od zwykłego jednak trzeba się trochę nachodzić aby go zalegalizować. Jeśli chodzi chodzi o te 150m to w domu nie jest to wcale jakaś wielka powierzchnia, przy dwójce dzieci już się robi ciasno.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał greyhawk Zobacz post
    koszt studni zawyżony trochę pewnie, zresztą marzy mi się jak największa samowystarczalność
    Studnia to niby taka smowystarczalność ? Prądu braknie i wody nie masz. Żadziej sa awarie wodociągów niż prądu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Prądu braknie i
    jak ja często to słyszę..., ale jak do tej pory jakoś nie przepadłem
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Agregaty prądotwórcze coraz tańsze...

  19. #19

    Domyślnie

    akurat u nas częściej o dziwo wysiadają wodociągi(jakaś studnia miejscowa, nie znam się na tym) niż prąd więc to nie aż taki problem, ale dzięki na zwrócenie uwagi. 150 to jednak nie tak dużo... czyli kwestia względna i będę musiał oblookać pare takich domków żeby mieć rozeznanie do swoich potrzeb. Salomka masz rację, patrzyłem na ceny i przy cenie budowy domu nie ma się nad czym zastanawiać, będzie oczyszczalnia.
    Ostatnio edytowane przez greyhawk ; 09-10-2011 o 02:50

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Raźny

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    291

    Domyślnie

    W kręgu moich znajomych jak miałem kiedyś 26 lat mówili 2 + 3. Teraz 80% z nich ma ma układ 2 + 1. Ale mam nadzieję w imieniu nas przyszłych emerytów, że wybijesz się ponad minimum. Czego serdecznie życzę

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony