dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kdebek

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2

    Domyślnie bezpieczna odległość od linii 110KV

    Witam,
    Kupiliśmy działkę budowlaną niestety w pobliżu linii 110KV. Czy ktoś mieszka w pobliżu takiej linii i może wyrazić opinię na ten temat? Ciężko znaleźć precyzyjne informacje w jakiej odległości (bezpiecznej) można pobudować dom. Przepisy mówią 15m ale czy to nie za mało? W takim razie może ktoś się zna na tym lepiej i potrafi podać bezpieczną odległość od takiej linii?
    Z góry dzięki za informacje.
    Kuba

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli boicie się zamieszkać w tak bliskiej odległości od linii wysokiego napięcia zastosujcie siatkę Faradaya.
    Ja planuję się wbudować 30m od linii 110kV i być może zastosuję taką siatkę.
    Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nie ma takiej odległości. W USA mieszkają parę metrów od linii. Często dzieci chorują na białaczkę ale tylko jeśli linia jest mniej niż 7m.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kdebek

    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki, to ciekawe co piszesz. Czy możesz napisać coś więcej o siatce Faradaya? Czy i gdzie wogóle to można kupić? Jest w necie coś o zastosowaniu w budownictwie (w Naszym przypadku)? No i jakie ma być oczko takiej siatki w celu ochrony przed konretnym polem z LWN 110KV?
    pozdr
    Kuba

  4. #4

    Domyślnie

    Siatka Faradaya jest to siatka z drutu miedzianego podłączona do uziemienia. Mówiąc szczerze nie widziałem takiej siatki na żywo.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  5. #5

    Domyślnie

    może są tu jacyś fachowcy od budowy serwerowni, którzy mieli styczność z taką siatką

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    grzesiek11

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Posty
    2

    Domyślnie

    jak szybko kupiles tak szybko sprzedawaj

  7. #7

    Domyślnie

    całkiem rozumiem Twoje rozterki. Kupiliśmy taką działką gdzie za rogiem płotu stoi słup 110kV i co? i nic!!!
    na początku się stresowałem i szukałem, czytałem i ...
    nie pamiętam wzoru ale liczyłem jakieś tam pole elektro... i wyszło że jeśli na stole masz czajnik elektryczny 2000W to jego pole elektro przy stole jest większe niż tego słupa oddalonego o 10m ( nei liczę na dodatkowe izolacje ścian itp). Pole elektroenergetyczne maleje wprost proporcjonalnie do odległości od źródła.
    poza tym rozmawiałem z ludźmi którzy mieszkają w bardzo bliskiej odległości od kabli (mniej niż 5m od krawędzi dachu) i ZERO zauważalnych problemów - nic się nie dzieje (a mają małe dzieci).
    moim zdaniem ludzie się boję tego co duże...., nikt nie komentuje linii wys napięcie ukrytych między blokami mieszkalnymi (bo przecież one tam też są!!!)które dostarczają prąd do centrum miast. A stacje TRAFO ładnie schowane w budynkach..? a na koniec małe pytanie, małe bo używane tel. komórkowe są małe - jakie promieniowanie ma aparat kom.? - eksperci twierdzą że małe, a jednak ten aparacik musi się połączyć z najbliższą stację bazową i nie robi tego "pchlim " wysiłkiem! a mimo to dziś taki tel. ma prawie każde dziecko w szkole!!!
    decyzja należy do Ciebie, ale poza estetycznym minusem, moim zdaniem olej sprawę i się buduj
    pozdrawiam
    P
    "Lepiej zrobić małe COŚ niż wielkie NIC"

    Budujemy domek: http://picasaweb.google.pl/pawolc/

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzesiek11
    jak szybko kupiles tak szybko sprzedawaj
    wniosłeś wiele do dyskusji swoją wypowiedzią :/ poza tym darowanym koniom...
    pa-ma wszystko fajnie, ale na mnie trafiło nie 110kV tylko 220kV, do tego zdajesz sobie chyba sprawę, że nie gotuje się wody 24h/dobę, a w necie są jakieś angielskie wyniki badań, z których wynika wzrost zachorowania na niektóre choroby u ludzi mieszkających w niewielkiej odległości od linii WN

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    pati25

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    12

    Domyślnie

    U mnie na osiedlu w Krakowie powstała nowa dzielnica i taka linia idzie w wzdłuż osiedla ..he he he gdzies tak z20 metrów od bloku .W sumie po tym topiku dopiero teraz to zauważyłam .Stoja tam ogromne 7 bloków(w zdłóż tej lini) które zostały wybudowane z 2 lata temu ...wątpię zeby komuś ta linia przeszkadzała bo po co kupował by tam mieszkanie .
    Sama ma nadajnik gsm koło działki w odległości 500m i powiem szczerze ze działkę mam już 2 lata i dopiero niedawno w ogóle go zauważyłam .Na obecnym miejscu zamieszkania w okolicy stoi 6 takich nadajników .W miastach takie linie ,nadajniki (sa na szkołach ,dachach ,marketach,blokowiskach ) to codzienność ,nikt nie zwraca na to uwagi .

  10. #10
    Pyrekcb
    Guest
    Pyrekcb

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.arek
    pa-ma wszystko fajnie, ale na mnie trafiło nie 110kV tylko 220kV, do tego zdajesz sobie chyba sprawę, że nie gotuje się wody 24h/dobę, a w necie są jakieś angielskie wyniki badań, z których wynika wzrost zachorowania na niektóre choroby u ludzi mieszkających w niewielkiej odległości od linii WN
    Miałem podobny problem, szukałem badań w necie i nic nie znalazłem.
    Radziłem się wielu osób, ale nikt sceptycznie nastawiony nie potrafił podać konkretnej przyczyny. Każdy radził "na wszelki wypadek"...
    Rzeczywiście, z wyliczeń teoretycznych w mieszkaniu masz mocniejsze pole (i nie tylko z czajnika), niż z takiej linii. A w praktyce? Któż to wie...
    Faktem jest, że w mieście czesto bloki są w bezpośrednim sąsiedztwie linii WN. Zresztą na zabudowę pod dz.g. możesz uzyskac pozwolenie nawet bezpośrednio po linią, więc gdyby chodziło tylko o wytwarzane pole, takiej zgody być nie powinno.
    Radziłem się też brata elektryka - rozwiał moje wątpliwości. Zresztą, sam ma linię blisko domu...
    Także ja bym nie demonizował.

  11. #11

    Domyślnie

    a ja pracuje przy takim napieciu i wiem z czym to jest zwiazane

  12. #12

    Domyślnie

    zboże bezpośrednio pod liniami lepiej rośnie... co do autorytetów...http://zep.ie.pwr.wroc.pl/zespol/marek_szuba.htm
    http://www.uke.gov.pl/uke/_gAllery/5...an_Rozycki.pdf
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  13. #13

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał m.arek
    to co tu podajesz, to jest akurat praca oszołoma. Żeby nawiązać tylko do wypowiedzi na temat doktora Szuby powiem ,że uczestniczyłem w warsztatach PEM w Instytucie Pracy w Łodzi gdzie dr Szuba mówił wyraźnie i jasno o zagrożeniach jakie niosą za sobą linie wysokiego napięcia. Akurat strona umtsno nie jest żadnym wyznacznikiem dialogu i dochodzenia do prawdy na temat pól elektromagnetycznych i ich oddziaływania na środowisko. Jest za to świetną tubą dla ludzi, którzy przeciwko jakiemukolwiek promieniowaniu w naszym środowisku protestują. Bez względu na jego natężenie.
    A na marginesie warto dodać, że poziom szumu elektromagnetycznego w niektórych miastach świata a nawet Polski w niektórych miejscach jest większy niż norma emisji dla stacji bazowych w Polsce przewidziana Polskim prawem. A normy mamy takie, że cała protestująca przeciwko PEM Europa nam zazdrości...


    PS .żeby nikt nie posądził mnie żę jestem zwolennikiem PEM w środowisku sam powiem, że wystrzegam się noszenia komórki w kieszeni spodni, a domu pod linią energetyczną SN lub WN na pewno bym nie wybudował .SN jest na skraju mojego osiedla z dala od miejsca, z którego właśnie piszę, gdzie notabene właśnie poddaję się promieniowaniu ze strony komputera, gniazdek elektrycznych, a za chwilę kuchenki mikrofalowej gdy zejdę do kuchni odgrzać sobie coś szybko do jedzenia

    a ,jeszcze jedno, pamiętam taką akcję jak jeden z operatorów postawił wieżę w pewnej wsi. nagle przestały sie nieść kury, prawie wszystkie gospodynie bolała codziennie głowa. Rad nie rad przedstawiciel operatora pojechał na spotkanie z mieszkańcami "gasić lęki i rozwiewać wątpliwosci" Mieszkańcy na spotkaniu pożalili się, że przez wieżę na pobliskiej górce źle się czują a kury się nie niosą, na co przedstawiciel operatora odpowiedział... ale myśmy tam jeszcze żadnej anteny nie powiesili...
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  15. #15

    Domyślnie

    Nie znam się na tym, więc nie potrafię ocenić kto jest oszołomem. Szkoda tylko, że nikt nie potrafi pomóc

  16. #16

    Domyślnie

    Jeste wiele opracowań poświęconych szkodliwości pól elektromagnetycznych. Sporo na ten temat można znaleźć w necie. Ja miałem kupować działkę w odległości około 60m od 220kV. Po wywiadzie środowiskowym i lekturze gogle jednak zrezygnowałem. Zostało przeprowadzonych wiele badań, w których wykazano, że linie wyskokiego napięcia mają zły wpływ na człowieka, nawet jeżeli są oddalone powyżej 100m. Oczywiście im dalej tym "bezpieczniej".
    Ale niektóre domy budowane są nawet w odległości tych 20 metrów, ludzie w nich mieszkają i cieszą się dobrym zdrowiem. Wydaje mi się, że to zależy od konkretnego orgaznizmu i czasu przebywania w takim domu.
    Wielu ekspertów mówi, że to bajka, ale ja wolałem tego nie testować na własnej rodzinie.
    Proponuję poszukać w google i samemu ocenić czy warto.
    Pozdrawiam
    grregg

  17. #17

    Domyślnie

    Linie wysokiego napięcia wywołują pole elektromagnetyczne... W takim razie przed czym się bronicie? Równie dobrze musieli byście wyrzucić telefony komórkowe i inny tego typu sprzęt... Ale to tylko moje zdanie.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał matilda
    Linie wysokiego napięcia wywołują pole elektromagnetyczne... W takim razie przed czym się bronicie? Równie dobrze musieli byście wyrzucić telefony komórkowe i inny tego typu sprzęt... Ale to tylko moje zdanie.
    Zgadza się, tylko telefon jest najbardziej aktywny podczas rozmowy. W moim przypadku to 3-4 godziny miesięcznie i to większość na zestawie. Wiem, wiem... jest tyle tych urządzeń. Ale większość z nich używamy sporadycznie, a pod linią mieszka się cały czas. W najgorszej sytuacji są osoby które najwięcej siedzą w domu (dzieci, niepracujący, ludzie starsi itp.). Jest wielu specjalistów, którzy dowodzą szkodliwości linii wysokiego napięcia, ale jest też dużo, którzy twierdzą, że są mało szkodliwe. Ja jednak wolałem nie testować tego na swojej rodzinie.
    Pozdrawiam
    grregg

  19. #19

    Domyślnie

    Nie twierdzę, że to całkowicie bezpieczne, jednak wszystkie te pola cały czas nas przenikają i nic na to nie poradzimy.
    Nie uważam, żeby to było kryterium przy kupowaniu nowego domu, ponieważ chociażby posty Panów, którzy polecali te siatki - myślę, że to wystarczające zabezpieczenie.

  20. #20

    Domyślnie Podobny problem.

    Witam,
    właśnie dzisiaj kupuję działkę położoną obok linii 110, pytałem gdzie mogłem i oprócz "wad" typu szum podczas upałów, albo błysków podczas burzy nic groźnego nie usłyszałem. Dom zamierzam budować w odległości około 40-50m od linii 110. Teraz mieszkam w wieżowcu na pierwszym piętrze i z tego co twierdził jeden z specjalistów z którymi rozmawiałem, przeprowadzę się w bezpieczniejsze dla zdrowia miejsce. Do tego zamierzam odgrodzić się drzewami, oczywiście w ramach przepisów 15m od linii 110 (ze względów estetycznych).
    Pozdrawiam
    Sławek

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony