dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Budynek, a granica działki...

    Jeśli budynek ze ścianą bez okien postawię na przepisowych 3 metrach od granicy działki, a później ocieplę ścianę np styropianem grubości 10 cm, to rzeczywista odległość budynku od granicy zmniejszy się do 2,9 m. Czy w związku z tym wejdę w kolizję z prawem, czy "upierdliwy" sąsiad będzie miał podstawy by ściągnąc mi na głowę nadzór budowlany?
    Jak to właściwie jest z tymi przepisowymi odległościami, czy rzeczywiście wszystko musi być co do centymetra?

  2. #2

    Domyślnie Re: Budynek, a granica działki...

    Cytat Napisał adiz1
    Jeśli budynek ze ścianą bez okien postawię na przepisowych 3 metrach od granicy działki, a później ocieplę ścianę np styropianem grubości 10 cm, to rzeczywista odległość budynku od granicy zmniejszy się do 2,9 m. Czy w związku z tym wejdę w kolizję z prawem, czy "upierdliwy" sąsiad będzie miał podstawy by ściągnąc mi na głowę nadzór budowlany?
    Jak to właściwie jest z tymi przepisowymi odległościami, czy rzeczywiście wszystko musi być co do centymetra?
    przepis dotyczy zewnetrznej krawedzi wykonczonej powierzchni sciany ...

    tzn powinien dotyczyc pow tynku na izolacji... w pzt budynek powinien byc sprawdzany po wym. zewnetrznych - teoretycznie jestnak sa dopuzczaone drobne odchylki pomiedzy lokalizacja zud/wykonana - i w poziomie jest to wlasnic chyba 10 cm (nie jestem pewien) no i nie wiem czy praktycznie jest to problem jak 3,0 zejdzie go 2,9....


    nie mniej Warunki techniczne mowia tak jak napisalem - zewnetrzna krawedz - odleglosc moze byc zmniejszona przez grysmy, okapniki, balkony - ale ciezko ocieplenei pod to podciagnac

  3. #3
    Guest

    Domyślnie Re: Budynek, a granica działki...

    Cytat Napisał theodolit
    ... zewnetrzna krawedz - odleglosc moze byc zmniejszona przez grysmy, okapniki, balkony - ale ciezko ocieplenei pod to podciagnac
    j.w.

  4. #4

    Domyślnie

    Bez owijania w bawełnę - mogą być problemy?

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    jesli sąsiad poinformuje nadzór budowlany - mogą
    macie geodezyjnie wytyczoną granice ?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jak upierdliwy sasiad, to jego "donosik" może być skuteczny - niestety i problemy z tym związane.
    Można spróbować innej drogi -TEORETYCZNIE istnieje taka możliwość.
    Nie robisz ocieplenia na rzeczonej ścianie. Dokonujesz "odbioru budynku". Po "jakimś czasie" zgłaszasz zamiar wykonania ocieplenia ściany budynku. Jak nie bedzie sprzeciwu urzedu - robisz ocieplenie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7

    Domyślnie odległość

    A ja chcialem się zapytać o taki problem.
    Mamy z sąsiadem bardzo długie działki ,ale wąskie.Domy nam sie zmieszczą i zostaje po 4m do granicy działki.Myślimy o sprzedaniu tylnej cześci działek ,ale musimy zrobić dojazd.Jeśli weżmiemy np.4m na droge ,to zostanie nam do drogi po 2m .
    Czy możemy coś takiego zrobić ?? Jak to jest z tymi odległościami??

    Bo jeszcze słyszałem że to nie chodzi dokładnie o 4m od granicy ,tylko 8m od drugiego budynku ,i jeśli masz pozwolenie od sąsiada to możesz nawet budować sie 3m od granicy działki.
    Prosze o pomoc.
    amator

  8. #8
    Guest

    Domyślnie Re: odległość

    Cytat Napisał erni
    ... Jeśli weżmiemy np.4m na droge ,to zostanie nam do drogi po 2m .
    Czy możemy coś takiego zrobić ?? Jak to jest z tymi odległościami?? ...
    jesli nie stworzycie z tej wykrojonej części osobnej działki - drogi, a jedynie ustanowicie słuzebnośc przejazdu po tym pasie /dla innych działek/
    to jest to dozwolone

  9. #9

    Domyślnie

    Wez wypis z planu zagospodarowania lub wystap o decyzje w sprawie warunkow zabudowy. U mnie jest zapis, ze na dzialkach o szerokosci mniejszej niz 18 metrow mozna budowac w granicy lub 1,5 od niej i to formalnie bez wystepowania o zgode sasiada. Ale sasiaduje z sasiadami wlasnie tymi dlugimi bokami, wiec jak ja sie przysune i oni sobie przysuna bedzie naprawde kiepsko. Wiec mimo, ze dzialka waska, zostawiam wiecej niz 4 metry.
    Jesli na dzialkce jest pas drogi, od ktorego ogrodzenie mozesz miec w liniach rozgraniczajacych drogi, to tez moga to byc rozne szerokosci w zaleznosci, jaka to bedzie droga. Ja np. odsuwam ogrodzenie prawie o 3 metry o faktycznej drogi.
    Od ktorej strony jestescie sasiadami? Moze jakos to naszkicujesz i wkleisz?
    qlpiak

  10. #10

    Domyślnie

    W tej chwili nie ma takiej mozliwości, ze za zgoda sąsiada możesz się zbliżyć do granicy. Na 3m można się zbliżyc budynkiem jeżeli w scianie nie ma zadnych otworów okiennych/drzwiowych.

  11. #11

    Domyślnie odległość

    sorki ale nie wiem jeszcze jak wklejac zdjęcia.
    Ale chodzi mi o te dłuższe boki działki ,tzn 120 m ,bo moja działka to 21m na 120m.no i jesteśmy sąsiadami od tych 120 m , bo od strony 21m jest główna droga.Także domek mam szer. 12 metrów z lewej zostawie 4m a z prawej 3m no i 2m szer dogi ,sąsiad 2m szer drogi i 2m odległość do domu od drogi.
    Chyba nie zamotałem za bardzo .
    /4m/12m dom/3m/2m moja połowa drogi/2m sąsiada połowa drogi/2m/sąsiada dom/4m/
    pozdrawiam
    amator

  12. #12

    Domyślnie

    Aha, dojazd do dzialki na tylach ma byc wzdluz granicy miedzy Waszymi dzialkami, tak? Wtedy to pewnie wystarczy zachowac odleglosc od granicy miedzy dzialkami, jak pisze Brzoza. Zastanawiajac sie nam usytuowaniem domu na dzialce wez pod uwage kierunki swiata. Ja np. b. zaluje, ze u mnie ten poludniowy bok dzialki to wlasnie ten krotki. Jesli chcesz miec sciane bez okien, to najlepiej, zeby byla na polnoc. Ale 20 metrow to nie tak malo znowu. Ja mam od 17.3 do 17.6.
    qlpiak

  13. #13

    Domyślnie odległość

    tak tak ,nad usytuowaniem sie zastanawiałem .domek mi pasuje bardzo dobrze,tylko chodziło mi o to ,co zrobic z reszta działki ,a że z kasą krucho ,a i sąsiad chce swoja połowe sprzedać ,to i ja sie nie bede zastanawiał.
    A i pod Krakowem to i moze coś grosza wezme za nią.

    A propo czy jest u was w gminie coś takiego ,że jeśli chce ktoś sie budowac ,to musi miec działke min 13 arów ??

    Czy może sobie gmina coś takiego ustalić ??
    amator

  14. #14

    Domyślnie

    Pytanie pomocnicze: jest u Was plan zagospodarowania? U mnie, wioska w gmienie pod Krakowem , jest minimalna powierzchnia dla nowo wydzielancyh dzialek dla zabudowy jednorodzinnej 700 m z minimalna szerokoscia 18m. Jak nie ma planu wystepujesz o decyzje o warunki zabudowy z projektem podzialu. Ale jesli plan jest w trakcie przygotowywania, to moga ci decyzje zablokowac na rok. Tak jest np. w Krzeszowicach, gdzie maisto nie ma planu i wstzymuje podzialy
    Wydział Architektury gminy i lokalny geodeta i dwa telefony i bedziesz wszystko wiedzial.
    qlpiak

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał brzoza
    jesli sąsiad poinformuje nadzór budowlany - mogą
    macie geodezyjnie wytyczoną granice ?
    Są słupki graniczne.

  16. #16
    Guest

    Domyślnie

    to odpada tłumaczenie, ze granica jest ustalona polubownie i nie da sie jej wskazac z dokładnością do kilku cm

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wbrat
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    1.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    88

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że przepisy mówią też o tym, jaka jest minimalna odległość domu od drogi. Ale wartości nie znam.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja też mam pytanie: co grozi sąsiadowi za samowolne powiększenie swojej działki?? To stara sprawa - dom ma 50 lat i jak to bywało wcześniej sam budował i "było mu na rękę" przesunąć dom o 1,5m ( i jednocześnie swoją działkę). Co teraz jeśli geodeta stwierdzi, że jego dom nie leży w granicach działki? Jakieś sankcje? Mam nadzieję, że opisałam zrozumiale.... Dzięki za odpowiedzi

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał wbrat
    Wydaje mi się, że przepisy mówią też o tym, jaka jest minimalna odległość domu od drogi. Ale wartości nie znam.
    Jesli ten dojazd u erniego ma byc formalnie odrebna dzialka droga to moze byc kiepsko. U mnie np. minimalne szerokosci drogi dojazdowej w liniach rozgraniczajacych to 8 metrow. Natomiast jest ma byc sluzebnoscia wydzielona z dwoch dzialek, to dla erniego wazna jest odleglosc sciany od granicy z sasiadem, czyz nie. Tylko, czy sluzebnosc moze byc wydzielona z dwoch dzialek po 2 metry z kazdej? Moze zadaj to pytanie na prawie i finansach.
    qlpiak

  20. #20

    Domyślnie

    odległości odległościami i przepisy przepisami...a mój sąsiad ma ściane domu, długi mur z oknem (!), który stanowi granice naszych dzialek .... i co ja mogę? otóż chyba nic

    pozostaje mi akceptowac oczy sąsiada za firnaką, trzy metry od mojego ganku ... i jakis metr od miejsca, gdzie będzie stół pod jesionem .... ani płotu 2,20 mu nie zrobię - bo zasłonię cale światło (!) ani nie kiwne palem...bo nic się nie da zrobić. moge sobie kwiatkow nasadzić ...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony