dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie trójwarstwowa - czy rzeczywiście taka droga?

    Wszyscy piszą, że trójwarstwowa ściana jest najlepsza, ale za droga. Co powiecie na bloczek silikatowy + wełna + cegła elewacyjna w cenie 81 zł/m2 (oferta na stronie silikatów Białystok). Myślę, że mamy tutaj wszystkie zalety ściany trójwarstwowej i jedną z najniższych cen za m2. Zresztą www.abcdom.com.pl podaje zestawienie silka + styropian + silka łamana za jedną z najtańszych ścian (70zł/m2).
    Za ciepłotę odpowiada warstwa ocieplenia, bloczki równiutkie, można na klej, duża akumulacyjność, dźwiękochłonność. Z elewacja po zaipregnowaniu można nic nie robić przez 10 lat. Ściana nie jest taka strasznie gruba: 18 + 15 + 6,5 = 40,5 cm.
    Czy ktoś mógłby mi skutecznie obrzydzić taką ścianę?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: trójwarstwowa - czy rzeczywiście taka droga?

    Cytat Napisał wg
    Wszyscy piszą, że trójwarstwowa ściana jest najlepsza, ale za droga. Co powiecie na bloczek silikatowy + wełna + cegła elewacyjna w cenie 81 zł/m2 (oferta na stronie silikatów Białystok). Myślę, że mamy tutaj wszystkie zalety ściany trójwarstwowej i jedną z najniższych cen za m2. Zresztą www.abcdom.com.pl podaje zestawienie silka + styropian + silka łamana za jedną z najtańszych ścian (70zł/m2).
    Za ciepłotę odpowiada warstwa ocieplenia, bloczki równiutkie, można na klej, duża akumulacyjność, dźwiękochłonność. Z elewacja po zaipregnowaniu można nic nie robić przez 10 lat. Ściana nie jest taka strasznie gruba: 18 + 15 + 6,5 = 40,5 cm.
    Czy ktoś mógłby mi skutecznie obrzydzić taką ścianę?
    Rozwiązanie nie jest złe. Zapytaj konstruktora Twojego domu czy ściana konstrukcyjna gr. 18 cm będzie miała wystarczającą wytrzymałość i czy jej zastosowanie nie bedzie wiązało się z koniecznością wzmocnienia pozostałej konstrukcji.
    Producenci materiałów często podają zaniżone wyceny robocizny i materiałów innych niż ich własne.
    Sprawdź najpierw czy znajdziesz wykonawców, którzy za wyliczoną przez producenta cenę będą chcieli taką ścianę wykonać (zapewniając odpowiednią jakość wykonania).

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź!
    Co do robocizny to sprawdzę, jeśli zaś chodzi o ceny materiałów, to raczej nie ma obawy: silikaty Białystok są również hurtownią budowlaną i można u nich kupić komplet matriałów na tę ścianę. Cena, którą podałem obowiązuje w promocji "jeden pokój za darmo". W tej promocji jest jeszcze drugie zestawienie: ściana DW silikat + styropian w systemie ALPOL w cenie 55 zł/m2!

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie Re: trójwarstwowa - czy rzeczywiście taka droga?

    Cytat Napisał wg
    Wszyscy piszą, że trójwarstwowa ściana jest najlepsza, ale za droga. ......
    Wcale nie uważam, że trójwarstwowa jest najlepsza...... Ma wiele wad. min. cenę o której piszesz oraz olbrzymie trudności z ewentualnym powiększeniem (pogrubieniem) warstwy izolacji w przyszłości.

    W swoim poglądzie nie jestem wcale odosobniony.
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Dorzucę jeszcze inną kwestię. W trójwarstwowej nigdy nie będziemy wiedzieli w jakim aktualnie stanie jest nasze ocieplenie. Może wełna zamokła, a może w styropianie harcują myszy...

  6. #6

    Domyślnie

    Wowka
    Tutaj cena jest dosyć niska, silikaty są tanie.
    Czy znasz inne wady oprócz ceny i braku dostępu do ocieplenia? Jeśli tak to proszę o informacje, jeszcze nie jestem do końca zdecydowany.

    Wydaje mi się, że można od razu dać dostatecznie grube ocieplenie. Myślę, że U=0,2 wystarczy z zapasem, szczegółnie, że ściany to tylko pewien procent strat ciepła.

    Dla mnie argumentem jest brak konieczności konserwacji warstwy elewacyjnej i jej większa trwałość. Elewacje z silikatu łupanego są b. ładne.
    Nie twierdzę, że trójwarstwowa jest najlepsza dla każdego, podobają mi się takie elewacje i jest to rzecz dosyć subiektywna

    Czy w przypadku ściany dwuwarstwowej można tanio dołożyć ocieplenia, po prostu je doklejając? Wydaje mi się, że koszt docieplenia byłby dość duży, lepiej od razu z zapasem, mając na uwadze potencjalny wzrost cen ogrzewania.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz63
    Dorzucę jeszcze inną kwestię. W trójwarstwowej nigdy nie będziemy wiedzieli w jakim aktualnie stanie jest nasze ocieplenie. Może wełna zamokła, a może w styropianie harcują myszy...
    Czy w dwuwarstwowej widać, że ocieplenie jest mokre?

  8. #8

    Domyślnie

    W dwuwarstwowej ocieplenie naturalnie odsycha, natomiast w trójwarstwowej, źle skonstruawanej (źle wentylowanej) może dojść do trwałego zawilgocenia wełny... Tak przynajmniej twierdzą w różnych artykułach mądrzejsi ode mnie...

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg
    Wowka
    Tutaj cena jest dosyć niska, silikaty są tanie.
    Czy znasz inne wady oprócz ceny i braku dostępu do ocieplenia? Jeśli tak to proszę o informacje, jeszcze nie jestem do końca zdecydowany.

    Wydaje mi się, że można od razu dać dostatecznie grube ocieplenie. Myślę, że U=0,2 wystarczy z zapasem, szczegółnie, że ściany to tylko pewien procent strat ciepła.

    Dla mnie argumentem jest brak konieczności konserwacji warstwy elewacyjnej i jej większa trwałość. Elewacje z silikatu łupanego są b. ładne.
    Nie twierdzę, że trójwarstwowa jest najlepsza dla każdego, podobają mi się takie elewacje i jest to rzecz dosyć subiektywna

    Czy w przypadku ściany dwuwarstwowej można tanio dołożyć ocieplenia, po prostu je doklejając? Wydaje mi się, że koszt docieplenia byłby dość duży, lepiej od razu z zapasem, mając na uwadze potencjalny wzrost cen ogrzewania.
    W pierwszym swoim zdaniu napisałeś Wszyscy piszą, że trójwarstwowa ściana jest najlepsza, ale za droga. I właśnie z tym sformuowaniem sie nie zgadzam. Popatrz w archiwalne posty na forum. Dyskusje były zażarte
    Wybrany sposób dokonania docieplenia jest sprawą indywidualną na którą składa się wiele elementów. I to nie tylko ekonomicznych. Ty wybrałeś jako budulec silikat gdyż oprócz jego wartości fizycznych spodobał się Tobie także jako materiał elewacyjny. Nie chcesz go tynkować - twój wybór. Niemniej jesteś w mniejszości. Większość budujących jednak tynkuje swoje trójwarstwowce
    Ja np. budowałem z bloczka max. Nie jest to najestetyczniejszy mat. bud. wobec czego ukrywam go pod tynkiem.

    Plusy (ekonomiczne) tego rozwiązania: mniej materiału na sciany zewnętrzne, tańsza robocizna (buduje się tylko jedna scianę a nie dwie), max jest tańszy od silikatów czy porothermu.
    Minusy muszę dać grubsze o jakieś 2 cm ocieplenie ze styropianu + siatkę z klejem. Czyli jakieś 4m3 styropianu=600 zł.

    O dylematach i rozterkach trójwarstwowców poczytaj np. w postach z ostatnich dni gdzie forumowicz (trójwarstwowiec bodaj, ze 6cm styropianu) pyta się czy może zwiększyć izolację poprzez dodanie kolejnej warstwy ocieplenia - tym razem na zewnatrz.

    Niemniej wybór metody ocieplenia jest kwestią indywidualną. Każde przemyślane działanie połączone z rzetelnym, zgodnym z zasadami sztuki budowlanej wykonaniem jest prawidłowe.
    Życzę dokonania wyboru z którego bedziesz zadowolony.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    [/quote] max jest tańszy od silikatów czy porothermu[/quote]

    Ile kosztuje m2 maxa (sam mateirał)? Wydawało mi się, że silikaty są tańsze (ok 30 zł/m2 dla ściany konstrukcyjnej grubości 18 cm).

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz63
    W dwuwarstwowej ocieplenie naturalnie odsycha, natomiast w trójwarstwowej, źle skonstruawanej (źle wentylowanej) może dojść do trwałego zawilgocenia wełny... Tak przynajmniej twierdzą w różnych artykułach mądrzejsi ode mnie...
    Ale dla styropianu ta wada odpada?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg
    Czy w dwuwarstwowej widać, że ocieplenie jest mokre?
    Jak najbardziej - za pomoca kamery termowizyjnej lub sondy (wilgotnościomierza) można w prosty sposób "obejrzeć" stan ocieplenia
    Jasiu

  13. #13

    Domyślnie

    Dobrego MAXa można obecnie kupić za 1,85-2,00 zł brutto za sztukę. Przyjmując 2 zł mamy:
    dla muru gr. 19 cm: 15 szt x 2 zł =30 zł/m2
    dla muru gr. 29 cm: 22 szt x 2 zł =44 zł/m2

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    max jest tańszy od silikatów czy porothermu[/quote]

    Ile kosztuje m2 maxa (sam mateirał)? Wydawało mi się, że silikaty są tańsze (ok 30 zł/m2 dla ściany konstrukcyjnej grubości 18 cm).[/quote]

    Prosze bardzo: (przy założeniu 1max 30x20x23 =1,70 zł)
    Max - ściana konstrukcyjna o grubości 288mm 21x1,70 = 35,70 zł
    Max - ściana konstrukcyjna o grubości 188mm 15x1,70 = 25,50 zł

    A gdzie kolejny koszt postawienia ścianki z "połówki" maxa?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg
    Cytat Napisał Grzegorz63
    W dwuwarstwowej ocieplenie naturalnie odsycha, natomiast w trójwarstwowej, źle skonstruawanej (źle wentylowanej) może dojść do trwałego zawilgocenia wełny... Tak przynajmniej twierdzą w różnych artykułach mądrzejsi ode mnie...
    Ale dla styropianu ta wada odpada?
    Dla styropianu pozostają harcujące myszy...

  16. #16

    Domyślnie

    Wowka
    Z czego masz ścianki działowe?
    Wydaje mi się, że silikaty lepsze (równe, lepsza dźwiękochłonność, może być cieńsza). Zakładając, że cena jest porównywalna z maxem jeśli chodzi o ścianę konstrukcyjną chyba lepiej mieć ścianki działowe z tego samego materiału, gdyż wtedy tak samo pracują i mniejsze ryzyko pęknięc na łączeniu. Czy dobrze myślę?

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Ścianki działowe (w tym nośne) mam także z maxa lecz o grubości 188mm. Jedna scian z podwójnej kratówki (też glina)
    Ściany zewnętrzne grubość -288 mm
    Zbyt mało wiem niestety o zaletach silkiatów by odpowiedziec na Twoje pytanie co jest lepsze. Co do równości maxa to nie narzekałem zarówno ja jak i tynkarze. Było OK

    Cena rzeczywiście będzie porównywalna (max tańszy o jakieś 3000 zł na cały dom - ale to właściwie pryszcz w porównaniu do ceny całej inwestycji ) oczywiście o ile nie zdecydujesz się na ścianę trójwarstwową - wtedy ta technologia będzie jednak droższa.....

  18. #18

    Domyślnie

    A ja mam tak:

    U-220 -> 1.7zł * 22 szt. /mkw. -> 37,4 zł/mkw.
    FS15-12cm -> 100 zł/msześć. -> 12 zł/mkw.
    E-115 (osłonowa 11,5cm x 25cm x 38cm) -> 2.0 zł * 11 szt./mkw. -> 22 zł/mkw.

    RAZEM 71.5 zł / mkw. ściany

    (lukabuka)

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzegorz63
    Dorzucę jeszcze inną kwestię. W trójwarstwowej nigdy nie będziemy wiedzieli w jakim aktualnie stanie jest nasze ocieplenie. Może wełna zamokła, a może w styropianie harcują myszy...
    i dalej
    W dwuwarstwowej ocieplenie naturalnie odsycha, natomiast w trójwarstwowej, źle skonstruawanej (źle wentylowanej) może dojść do trwałego zawilgocenia wełny... Tak przynajmniej twierdzą w różnych artykułach mądrzejsi ode mnie...
    Cytat Napisał Jasiu
    Cytat Napisał wg
    Czy w dwuwarstwowej widać, że ocieplenie jest mokre?
    Jak najbardziej - za pomoca kamery termowizyjnej lub sondy (wilgotnościomierza) można w prosty sposób "obejrzeć" stan ocieplenia
    Jakieś dziwne porównania robicie .
    Dlaczego zakładacie, że ściana trójwarstwowa będzie żle wykonana ?
    Równie dobrze mozna powiedzieć, że przy źle wykonanej ścianie dwuwarstwowej izolacja zamoknie i co więcej, bedzie problem z jej wysuszeniem (polecam lekturę lekturę ).
    Również w ścianie dwuwarstwowej problemem mogą być gryzonie.
    Nie uważam, żeby skontrolowanie stanu ściany trójwarstwowej było dużo bardziej skomplikowane niż dla ściany DW - metody te same, no może dodatkowo dochodzi wiercenie otworów o niewielkiej średnicy.
    Przy metodzie termowizyjnej nawet taki argument odpada.
    Podoba mi się natomiast rzeczowa argumentacja Wowki .

  20. #20

    Domyślnie

    Widziałam niedawno ścianę dwuwarstwową ze styropianem, która była źródłem budulca dla ptaków. Dziury kilkucentymetrowej średnicy, z których wydziubany był styropian.
    A czy gryzoniom nie łatwiej harcować w dwuwarstwowych?[/list]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony