dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29

Temat: Mały las

  1. #1

    Domyślnie Mały las

    Witam

    Mam pytanie do forumowiczów planuje w ogrodzie zrobić mały zagajnik(las) w rogu działki 20 m w każda stronę taki trójkąt sosny tego typu drzewa może cos lisciastego macie może jakies zdjęcia lub strony gdzie jest pokazane cos takiego

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Moim skromnym zdaniem nie polecam tego pomysłu bo po jakimś czasie lasy państwowe przejmą ten zagajnik. Nie chcę Ciebie zniechęcać, ale zrobisz jak zdecydujesz.
    Mam ten problem u siebie bo drzewa z samosiewu mam zakwalifikowane jako las. Oczywiście drzewa mają już 40-50lat, ale lasy przejęły je wiele lat temu. Jedyny pożytek z tego od ok. 10 lat podatek od tej części wynosi 0zł (uchwała gminy).
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  3. #3

    Domyślnie Re: Mały las

    Cytat Napisał Tomisk
    Witam
    (..) planuje w ogrodzie zrobić mały zagajnik(las) w rogu działki 20 m w każda stronę taki trójkąt (..)
    Pozdrawiam
    ja bym się raczej pokusił o stwierdzenie zagajniczek, jęli piszesz, że na on mieć bok 20m i być obsadzony sosnami i tym podobnymi to zakładając docelowe rozmiary drzew rozstawa pomiedzy nimi powinna wynosić co najmniej 3m a nawet i do pięciu lub wyżej, więc siłą rzeczy drzew będzie niewiele. Upewnij się czy ten zagajnik będzie się komponował z otoczeniem, bo może wyglądać nieco karykaturalnie.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Redwald
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał zygmor
    Moim skromnym zdaniem nie polecam tego pomysłu bo po jakimś czasie lasy państwowe przejmą ten zagajnik.
    Jak to przejmą?
    Kto im na to pozwoli?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Zygmor, nie pisz głupot. Jakie przejęcie?
    Po uznaniu terenu jako las jest prowadzony nadzór nad lasami prywatnymi. Jest do obowiązkiem starostwa. (Może ono zlecić LP jego prowadzenie). Pow większa od 10 a, aby to las był.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie wiem jak to teraz jest przeprowadzane.
    Nas przed laty nikt nie pytał czy tego sobie życzymy czy nie i lasy przejęły i już.
    A teraz tylko kłopot (choć podatek od lasu to tylko 0 złp.
    Fakt działka była duża.
    Pozdrawiam
    zygmor
    ----------------
    dziennik skomentuj Ogród
    starczy nam sił i środków?

  7. #7

    Domyślnie

    chyba jednak zrezygnuje z tego pomysłu nie mam koncepcji jak to zrobic moze dam cos takiego jak te sosny :
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...768149d3a.html

  8. #8

    Domyślnie Zagajnik

    Witam.
    Jestem nowym członkiem forum i nie bardzo śmiem się udzielać, ale wydaje mi się, że można zastosować zagajnik w rozumieniu Izabeli Czartoryskiej, stosowany w XIX w (o ile dobrze pamiętam).
    czyli posadzić kilka drzew, podsadzonych krzewami, aby stanowiły formę "miła dla oka".
    Drzewa się stosuje tak, aby pokrojem i forma się różniły i szybko rosły. Polecane przez nią były robinie, topole, świerki, jodły jako najwyzsze, potem niższe bp bzy, kaliny itd, a najnizsze pietro to krzewy ozdobne np, tawuły, róże, jaśminowce itd.
    Całość miała tworzyć formę stożkowatą.
    Jeżeli miejsca jest mniej to automatycznie zaczyna się od niższych gatunków, np leszczyny (dobrze zasłaniają)
    Jest o tym cały traktat ("Myśli kilka o sposobie zakładania ogrodów") dostępny w bibliotekach niektórych, bardzo przystępnie napisany ze szegółowym doborem gatunków.
    Mam o tym tez prezentację, jeśli potrzeba to mogę wysłać.

    Pozdrawiam

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar asia.malczewska
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.197
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie Re: Zagajnik

    Cytat Napisał madwo
    Witam.
    Jestem nowym członkiem forum i nie bardzo śmiem się udzielać, ale wydaje mi się, że można zastosować zagajnik w rozumieniu Izabeli Czartoryskiej, stosowany w XIX w (o ile dobrze pamiętam).
    czyli posadzić kilka drzew, podsadzonych krzewami, aby stanowiły formę "miła dla oka".
    Drzewa się stosuje tak, aby pokrojem i forma się różniły i szybko rosły. Polecane przez nią były robinie, topole, świerki, jodły jako najwyzsze, potem niższe bp bzy, kaliny itd, a najnizsze pietro to krzewy ozdobne np, tawuły, róże, jaśminowce itd.
    Całość miała tworzyć formę stożkowatą.
    Jeżeli miejsca jest mniej to automatycznie zaczyna się od niższych gatunków, np leszczyny (dobrze zasłaniają)
    Jest o tym cały traktat ("Myśli kilka o sposobie zakładania ogrodów") dostępny w bibliotekach niektórych, bardzo przystępnie napisany ze szegółowym doborem gatunków.
    Mam o tym tez prezentację, jeśli potrzeba to mogę wysłać.

    Pozdrawiam
    Bardzo ciekawe, przeczytałabym z chęcią - prześlesz Madwo na priva ? Dzięki![/b]

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam posadzony taki dziki zagajnik na koncu ogrodu.
    W okolicy niegdys bylo duzo lasow bukowych wiec czesc jest z zalozenia buczyna , w drugiej czesci drzew i krzewow krajowych wiele , roznych gatunkow.

    Tylko ze to nieszczesne prawo mnie troche hamuje i nie wiem co dalej z tym zrobic. Okolica podmiejska , nie wiem czy moi nastepcy chcieliby lasek miec czy moze cos innego z ziemia zrobic , a drzew duzych juz wyciac tak latwo nie mozna , pozwolenia , papierologia itp lub kary kosmiczne za wyciecie bez zgody urzedu
    Gdybym posadzil jakies egzoty to problem mniejszy bylby , ale egzotow nie sadze bo nie chce.
    Na razie postanowilem to mocno przycinac i niech bedzie karlowate.
    Za wyciecie karlowatego drzewa/ krzewu chyba kar nie ma?
    Wie ktos?

  11. #11

    Domyślnie

    Drzewa podlegają ochronie prawnej od pewnego ich wieku, o ile wiem od 70 lat. Owocowe nie podlegają.
    Chyba że to gatunki chronione to mają jeszcze inne prawa. Np bluszcz (hedera helix) jak zacznie kwitnac, jest pod ochrona. (tzn chyba jak osiąga taki wiek ) Chociaż niby jest chroniony sam w sobie. Dlatego np nie mozna wycinac uschnietych drzew porośniętych bluszczem

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar asia.malczewska
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.197
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Goni_Mnie_Peleton
    Ja mam posadzony taki dziki zagajnik na koncu ogrodu.
    W okolicy niegdys bylo duzo lasow bukowych wiec czesc jest z zalozenia buczyna , w drugiej czesci drzew i krzewow krajowych wiele , roznych gatunkow.

    Tylko ze to nieszczesne prawo mnie troche hamuje i nie wiem co dalej z tym zrobic. Okolica podmiejska , nie wiem czy moi nastepcy chcieliby lasek miec czy moze cos innego z ziemia zrobic , a drzew duzych juz wyciac tak latwo nie mozna , pozwolenia , papierologia itp lub kary kosmiczne za wyciecie bez zgody urzedu
    Gdybym posadzil jakies egzoty to problem mniejszy bylby , ale egzotow nie sadze bo nie chce.
    Na razie postanowilem to mocno przycinac i niech bedzie karlowate.
    Za wyciecie karlowatego drzewa/ krzewu chyba kar nie ma?
    Wie ktos?
    a może jakieś zdjęcia ?! pls
    ja też bym chciała posadzić kilka rodzimych drzewek, bo nie lubię innych niż lokalne ...

  13. #13

    Domyślnie

    Niewiele widac bo wiekszosc drzew posadzona zeszlej jesieni.








    [/img]


    Tak czy siak ta czesc ogrodu bedzie sie zajmowac sama soba , przy niewielkiej mojej ingerencji i moze kiedys bedzie dziko i pieknie ..... chociaz mi sie juz bardziej podoba od jakiegos "tujowo trawniczkowego miejsca".

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar asia.malczewska
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.197
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    No to jest nas dwójka, jeśli chodzi o upodobania. Ja wychodzę z załozenia, że skoro mieszkam na wsi, to nie będę wygłupiała się z jakimiś tujami i innymi iglakami w miniaturze (zrobię tylko jeden wyjątek dla sosny kaukaskiej, która rosła u mnie na balkonie i jestem do niej b. emocjonalnie przywiązana, ale ona zajmie miejsce na wrzosowisku).
    A na obecnej łące marzy mi się coś na kształt wąwozu (oczywiście b. łagodnego), trochę rodzimych drzew (brzozy, leszczyny, buki - to co rośnie u nas na ziemi lubuskiej) w kępach usytuowanych w końcu działki aby oddzielić się od drogi oraz stworzyć punkt zaczepienia dla moich oczu i mieć pewien cel, do którego można zdążać idąc sobie na malą przechadzkę wieczorkiem.
    U nas w wielu miejscach takie kępy drzew występują na polach uprawnych tworząc swego rodzaju wyspy zieleni i miejsce gdzie można się schronić podczas upału i zjeść śniadanie nie mając potrzeby wracać do domu.
    Potem, jak już przestaniemy mieć zadyszkę poremontową chciałabym mieć mozliwość ulokowania na łące parki hucułów (moja babcia była Hucułką i kochała te koniki), która miałyby tam swoje miejsce. Oj, marzy mi się, marzy!

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar asia.malczewska
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.197
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie


    niestety, nie wiem jak zmniejszyć obrazek, żeby był nie na całą kartkę - jeżeli ktoś potrafi, to proszę o jasną wskazówkę - postaram się zapamietać i zastosować ....

    głównie chodzi mi o pokazanie, jak wygląda perspektywa mojej łąki - na koncu jest drewniany płot a potem droga, za nią las na pagórku. Ja chciałabym stworzyć miniaturową perspektywę juz u mnie na działce, aby zasłonić częściowo przejeżdżające autobusy liniowe i inne pojazdy.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Olkalybowa
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    12.569
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    136

    Domyślnie

    Taki mini lasek ma Maxtorka. Była tak uprzejma i wkleiła zdjęcia w moich komentarzach do dziennika, zobaczcie tu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Olkalybowa
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    12.569
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał asia.malczewska

    niestety, nie wiem jak zmniejszyć obrazek, żeby był nie na całą kartkę - jeżeli ktoś potrafi, to proszę o jasną wskazówkę - postaram się zapamietać i zastosować ....
    Asiu odbierz wiadomość .

  18. #18

    Domyślnie

    Dzięki za fotki Olkalybowa może masz coś jeszcze całkiem ciekawie to wygladą mama działkę 32 ary z czego tak jak pisałem na lasek chce przeznaczyć tylko jeden róg. Ciągle zastanawiam sie jak to wkomponuje sie w reszt bawię sie Garden Composer 3D PLUS ale jakoś nie mam na to pomysłu.

    Narazie skleciłem cos takiego http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...331fbdc28.html

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Olkalybowa
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    12.569
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    136

    Domyślnie

    Niestety nie mam więcej inspiracji. Zamierzam u siebie zrobić taki lasek w połowie działki bo jest wąska i długa 21mX94m.

  20. #20

    Domyślnie klomb

    Witam. Odnalazłam prezentację o klombie XIXwiecznym.
    Zamiescilam linka na www.ogrody.forall.pl/mat/klomb.ppt
    Dla tych którzy chcą mieć zagajniki i klomby na działce sa tam szczegółowe informacje o doborze gatunków i zasadach projektowania. mam nadzieje ze będzie zrozumiałe to co napisałam. Informacje pochodzą z książki Izabeli Czartoryskiej "Myśli kilka o sposobie zakładania ogrodów"

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony