Witam
No właśnie jak w temacie.
I proszę o wyrozumiałość, bo jestem zupełny "lejek" w tych sprawach...
Mam betonowe schody wylewane do tej pory była wykładzina,ale przestała się sprawdzać odkąd jest pies.Brudzi się strasznie i muszę ją zerwać.
Przyszedł mi do głowy pomysł, żeby na stopnie przykleić mozaikę przemysłową.Szukałam na forum, ale nic na ten temat nie znalazłam.
Zaznaczam, ze zupełnie się na tym nie znam.
Przykleiłabym ją wzdłuż stopnia, bez wystającego fragmentu z przodu,bez żadnych "ramek" z przodu czy po bokach, równiutko ze stopniem.Podstopnice zostawiłabym do pomalowania.
Przeczytałam, że stopień z litego drewna powinien mieć co najmniej 4 cm, inaczej może się odkształcić, z drugiej strony mozaika przemysłowa jest chyba mniej podatna na to? albo może przykleić dwie warstwy mozaiki,jedna na drugą, pod kątem prostym w stosunku do siebie?Tylko czym, tym samym klejem?
A może zastosować elastomer, czytałam o Sicaflexie?
Czy da radę ten pomysł zrealizować?
Jeszcze czym to potem potraktować?( Zaznaczam, że mam psa,dużego z długą sierścią,który wnosi "tony" piachu do domu.) Lakierem? Jeśli tak to jakim? wolałabym jak najbardziej matowy.Jak i kiedy to robić? Jaka przerwa od klejenia do cyklinowania? i czy od razu wtedy lakier? ile warstw i co ile nakładać?
Olejem? jakim? Jak go nakładać i kiedy od przyklejenia?A wosk?
i tu jeszcze pytanie. Przeczytałam coś takiego:
Palisander w łazience
Czy oprawa lustra z drewna palisandrowego, pokryta trzema warstwami oleju, może być zastosowana nad umywalką (w bliskim kontakcie z baterią). Jakie są zagrożenia w tej sytuacji dla drewna tego typu?

Nic złego nie powinno się dziać, jeśli drewno nie jest bardzo bogate w garbniki i ramka nie będzie mocno zachlapywana wodą. W takim przypadku możliwe jest brudzenie ramki stykających sie z nią przedmiotów na bordowo.
Czy to oznacza, że zaolejowane drewno może brudzić? Pies albo dzieci mogą mi od takich schodów "załatwić" białą kanapę?
Jakie ewentualnie drewno wybrać, które się sprawdzi?
Podłogę i drzwi wew. mam bukowe, mniej więcej takie:
podłłoga:
drzwi: też mniej czerwone, bardziej "brunatne?"
Ale mniej więcej to te kolory
I znalazłam takie drewno:
AMENDOIM - czy nadaje się na schody?
Jeśli nie to jakie byłoby w tym wypadku najlepsze?
A może jeszcze ktoś wie gdzie w szeroko rozumianej okolicy Lublina kupić dobrą mozaikę?
Jeszcze kiedy, jaką porą roku układać najlepiej?
Czy wskazówki zawarte w tym artykule:
http://www.muratordom.pl/wnetrza/pos...,6512_4055.htm
wystarczą do samodzielnego przyklejania, czy powinnam wiedzieć coś jeszcze?

Dodam, że schody,dosyć strome, mają stopnie cofnięte w o jakieś 6 cm(podstopnica jes pod kątem ostrym w stos. do stopnia) z boku to jest jak "Z", dlatego biorę pod uwagę tylko kładzenie na stopniach.
Stopnie mają ok. 100x27cm (pierwsze dwa u góry 87x27 - po obu stronach ściana), podest 09x110

Czy możliwe jest wykonanie tego o czym napisałam, czy ten pomysł ma sens?
Czy ma szanse udać się w własnymi siłami, bez angażowania fachowej siły do pomocy?
Alternatywą dla mnie jest tylko wykładzina dywanowa, a tego wolałabym uniknąć.
Dziękuję.