dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Co zrobić żeby sernik po upieczeniu nie opadł?

    ... bo mnie zawsze opada.

  2. #2

    Domyślnie

    ja każde ciasto zostawiam w wyłączonym piekarniku na jakieś 10-15 minut (wcześniej kończę pieczenie), a następnie delikatnie uchylam drzwiczki (tylko, żeby mała szparka była) i zostawiam na kolejnych 5 minut, potem robię większa szparę i 5 minut a potem otwieram i zostawiam tak do wystygnięcia. U mnie to działa - choć sernik chyba zawsze troszkę opadnie (wilgotne ciasta tak mają).

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Aby zrozumieć mechanizm opadania ciasta trzeba wiedzieć dlaczego rośnie.
    Drożdże lub proszek do pieczenia powodują powstawanie w cieście dwutlenku węgla
    w postaci gazowej. Gaz wydatnie zwiększa swoją objętość w funkcji temperatury.

    Gorące ciasta są plastyczne tzn. mało sprężyste a sernik dodatkowo jest jeszcze ciężki,
    kiedy więc wyjmiesz ciasto z piekarnika z 200*C.... temperatura zaczyna raptownie spadać.
    Wtedy bąbelki gazu tracą swoją objętość, a ciasto z powodu braku sztywności opada.
    Żeby nie opadało należy uważać żeby nie przeziębić ciasta , łagodnie zmniejszać temp.
    aż do całkowitego wyrównania z otoczeniem np. zgodnie z opisem post powyżej.
    beton wiąże ludzi...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Aby zrozumieć mechanizm opadania ciasta trzeba wiedzieć dlaczego rośnie.
    Drożdże lub proszek do pieczenia powodują powstawanie w cieście dwutlenku węgla
    w postaci gazowej. Gaz wydatnie zwiększa swoją objętość w funkcji temperatury.

    Gorące ciasta są plastyczne tzn. mało sprężyste a sernik dodatkowo jest jeszcze ciężki,
    kiedy więc wyjmiesz ciasto z piekarnika z 200*C.... temperatura zaczyna raptownie spadać.
    Wtedy bąbelki gazu tracą swoją objętość, a ciasto z powodu braku sztywności opada.
    Żeby nie opadało należy uważać żeby nie przeziębić ciasta , łagodnie zmniejszać temp.
    aż do całkowitego wyrównania z otoczeniem np. zgodnie z opisem post powyżej.
    czyli z tego wynika, że dobrze robię heh...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Dobrze dobrze !
    beton wiąże ludzi...

  6. #6

    Domyślnie Re: Co zrobić żeby sernik po upieczeniu nie opadł?

    Cytat Napisał Gutek & Fredek
    ... bo mnie zawsze opada.
    współczuję
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Renata27
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    306
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Kilka rad, które ja stosuję:
    1) przede wszystkim nie dodaję wszystkich białek (tzn. jak robię z 10 jaj, to ubijam pianę tylko 5 jaj)
    2) po upieczeniu też zostawiam sernik w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami (na jakieś 2 min.)
    2) zaraz po wyjęciu z piekarnika dokładnie "obkrawam" nożem od brytfanny
    3) jeśli sernik wystaje poza brytfannę to wkładam go do środka, wtedy nie tworzy się ten wysoki brzeg po opadnięciu sernika, tylko całość jest równa. Może trochę to dziwnie zapisałam, ale mam nadzieję, że dobrze zrozumieliście. Jeśli nie to proszę pytać, będę pisać jeszcze raz (jaśniej)

    Pozdrawiam Rena

  8. #8

    Domyślnie

    Co zrobić żeby sernik po upieczeniu nie opadł?
    zjeść tak szybko, żeby nie zdążył...

  9. #9

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ankaJW

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    2

    Domyślnie CO ZROBIĆ ABY CIASTO NIE OPADŁO

    A co zrobić jeśli nie jestem pewna czy ciasto przypadkiem jest jeszcze surowe? Bo raczej otwierać nie powinnam, prawda?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Musisz zajrzeć do środka, zeby stwierdzić czy już można wyłączyć. Jeśli jest już gotowe, to tak, jak pisali poprzednicy wyłączyć, zamknąć na kilka minut drzwiczki piekarnika, po kilku minutach uchylić, ale jeszcze nie wyciągać. Studzić przez jakiś czas z uchylonymi drzwiczkami. Wyjąć dopiero po jakimś czasie, wtedy mniej opada

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ankaJW

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    2

    Domyślnie

    ale czy jak zajrzę i wbije jakis szpikulec to mi nie opadnie ciasto?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Jak nie będziesz trącać blachy z ciastem, to nie powinno opaść. Ja do sernika nie wbijam szpikulca, bo to jest mokre ciasto i patyczek będzie wilgotny. Staram się rozpoznawać po kolorze ciasta (zarumienienie), no i po objętości. Sprawdzam parę minut przed upływem czasu pieczenia podanego w przepisie.

  14. #14

    Domyślnie

    Ja również nie wyjmuję sernika od razu z piekarnika.I absolutnie nie traktuję go patykiem Opada,ale w granicach rozsądku,tzn.zawsze coś z niego zostaje w formie ciasta a nie placka
    Cokolwiek się wydarzy-jutro i tak wzejdzie słońce!

  15. #15

    Domyślnie

    Ja znam jeszcze patent z "rzucaniem" ciasta Raz się przemogłam i rzuciłam blachą o podłogę Faktycznie opadło mniej niż zwykle.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar ullerowa
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    6.216
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Last Rico
    Aby zrozumieć mechanizm opadania ciasta trzeba wiedzieć dlaczego rośnie.
    Drożdże lub proszek do pieczenia powodują powstawanie w cieście dwutlenku węgla
    w postaci gazowej. Gaz wydatnie zwiększa swoją objętość w funkcji temperatury.
    ja do serika drożdzy ani proszku dopieczenia nie dodaje
    ale mój sernik nigdy nie opada bo dodaję ........gotowanego ziemniaka
    no i jak poprzednicy powolutku studzę

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Last Rico
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    2.036

    Domyślnie

    Cytat Napisał ullerowa
    ja do serika drożdzy ani proszku dopieczenia nie dodaje
    Są różne serniki
    Nawet jeśli nie dajesz proszku do masy serowej, to pewnie dajesz go do ciasta (tego na spodzie).
    Gotowany ziemniak dobra rzecz, zamiast niego może też być 1 łyżka mąki ziemniaczanej.
    beton wiąże ludzi...

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    A ja daję budyń (w proszku).

  19. #19
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    a ja robię serniki bez spodów /zbyt duże ryzyko zakalca /

  20. #20

    Domyślnie

    zawsze można spód lekko podpiec i dopiero wyłożyć resztę ciasta.

    Dużo zależy od piekarnika, mojej teściowej nigdy nie wychodzi zakalcowaty spód, a mnie kiedyś bardzo często, a przepis, długość pieczenia i temp. te same.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony