dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 155 z 258
Pokaż wyniki od 3.081 do 3.100 z 5150

Temat: KULINARIA

  1. #3081
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Władca Przysmaków
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    01-376
    Posty
    1.060

    Domyślnie

    Dzisiejsza niedziela to:

    śniadanie - bułeczka homarowa i pasta z grillowanego tuńczyka + kawa

    lunczyk - stek + piwo sezonowe master dyniowy Tröegs i grudniowa świateczna ipa Sierra Nevada

    obiad - w kasynie








  2. #3082
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Władca Przysmaków
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    01-376
    Posty
    1.060

    Domyślnie

    Dzisiaj śledzie na dwa sposoby, chłopski i pański.


    Słoik 3l, cebula, przyprawy, pieprz, oliwka dziewicza.




  3. #3083
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Władca Przysmaków
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    01-376
    Posty
    1.060

    Domyślnie

    Pańskie. Moje ulubione, w zalewie winnej. Bardzo pracochłonne, ale warto.




  4. #3084
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWY MISTRZ ZŁOTEJ PATELNIFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Chef Paul

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Florida
    Posty
    5.472

    Domyślnie

    ... a właśnie dziś wieczorem, jestem zaproszony "na śledzika"
    te powyżej wyglądają bardzo apetycznie
    unde venis et quo tendis

  5. #3085
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Władca Przysmaków
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    01-376
    Posty
    1.060

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chef Paul Zobacz post
    ... a właśnie dziś wieczorem, jestem zaproszony "na śledzika"
    te powyżej wyglądają bardzo apetycznie
    Udanej zabawy!

    Z nudów zrobiłem coś bardzo szybkiego.











    Do zamknięcia kompozycji smakowej dobrałem dwudniowego pilsnera o goryczce 35 ibu.


  6. #3086

    Domyślnie

    Cytat Napisał Władca Przysmaków Zobacz post
    Udanej zabawy!

    Z nudów zrobiłem coś bardzo szybkiego.











    Do zamknięcia kompozycji smakowej dobrałem dwudniowego pilsnera o goryczce 35 ibu.

    Och co ja patrzę! Co za full wypas śledzie z ziemniakami, jakie to musi być dobre i te zdjęcia.

  7. #3087
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Wczoraj tadżin z jagnięciny z kiszoną cytryną i bulgurem
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161119_191511.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	373758
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15135785_1173096139440332_7429003809343507976_n.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	33,5 KB
ID:	373759

    A na dzisiaj, w planie są polędwiczki wieprzowe, z gąszczem z jabłek i czerwonej cebuli na domowym wytrawnym cydrze.

  8. #3088
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał G.N. Zobacz post
    Wczoraj tadżin z jagnięciny z kiszoną cytryną i bulgurem
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161119_191511.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	373758
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	15135785_1173096139440332_7429003809343507976_n.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	33,5 KB
ID:	373759

    A na dzisiaj, w planie są polędwiczki wieprzowe, z gąszczem z jabłek i czerwonej cebuli na domowym wytrawnym cydrze.
    Nie ukrywam G.N, że z ciekawością (pewnie nie tylko ja) czytam twoje posty o gotowaniu. O sporej części tego co opisujesz nawet nie słyszałem, nie mówiąc o próbowaniu. Co to jest "gąszcz z jabłek"?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  9. #3089
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Gąszcze to sosy w sumie mocno zbliżone do chutney-a czyli słodko kwaśno pikany, oparty na owocach i warzywach. Różnica taka że chutney wywodzi się z kuchni indyjskiej, a gąszcze ze staropolskiej, więc wybór owoców inny zamiast mango, tamaryndowca czy kokosa są jabłka, śliwki, wiśnie czy gruszki. Poza tym w gąszczach często przewija się cydr lub wino a nawet widziałem miód pitny w jakimś przepisie.
    Ten akurat robiłem tak że zeszkliłem na oleju dwie posiekane czerwone cebule, dodałem dwa pokrojone jabłka, półtorej szklanki wytrawnego cydru, pół łyżeczki cynamonu, kilka zmielonych goździków, 1 posiekaną drobno papryczkę habanero, trochę soli i czarnego pieprzu. Całość gotowałem odkryte na małym ogniu, aż składniki się rozpadły a sos dosyć mocno zredukował (jakieś 40 minut) Musi być w miarę gęsty. W oryginalnym przepisie był jeszcze miód, ale jabłka miałem bardzo słodkie, więc sobie darowałem.
    Fajne do delikatnego mięsa jak polędwiczka czy cielęcina.

  10. #3090
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Nie ukrywam G.N, że z ciekawością (pewnie nie tylko ja) czytam twoje posty o gotowaniu. O sporej części tego co opisujesz nawet nie słyszałem, nie mówiąc o próbowaniu. Co to jest "gąszcz z jabłek"?
    Witam.
    Jeśli literatura nie kłamie ,a autorowi chodziło o sos , to wujek Google przemówił:

    Czatnej lub czatni (ang. chutney) to indyjski gęsty sos z owoców i warzyw z różnymi pikantnymi lub słodkimi dodatkami - istnieje tu spora dowolność. Sos można stosować do potraw wegetariańskich i mięsnych. W Polsce taki sos znany był już w XVII w. i nazywał się „gąszcz”. W nazwach polskiej i indyjskiej można się nawet doszukać wspólnych korzeni.
    pzdr.

  11. #3091
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał G.N. Zobacz post
    Gąszcze to sosy w sumie mocno zbliżone do chutney-a czyli słodko kwaśno pikany, oparty na owocach i warzywach. Różnica taka że chutney wywodzi się z kuchni indyjskiej, a gąszcze ze staropolskiej, więc wybór owoców inny zamiast mango, tamaryndowca czy kokosa są jabłka, śliwki, wiśnie czy gruszki. Poza tym w gąszczach często przewija się cydr lub wino a nawet widziałem miód pitny w jakimś przepisie.
    Ten akurat robiłem tak że zeszkliłem na oleju dwie posiekane czerwone cebule, dodałem dwa pokrojone jabłka, półtorej szklanki wytrawnego cydru, pół łyżeczki cynamonu, kilka zmielonych goździków, 1 posiekaną drobno papryczkę habanero, trochę soli i czarnego pieprzu. Całość gotowałem odkryte na małym ogniu, aż składniki się rozpadły a sos dosyć mocno zredukował (jakieś 40 minut) Musi być w miarę gęsty. W oryginalnym przepisie był jeszcze miód, ale jabłka miałem bardzo słodkie, więc sobie darowałem.
    Fajne do delikatnego mięsa jak polędwiczka czy cielęcina.
    Gdzieś zniknęły te przepisy. Owszem, w książkach można znaleźć ale, z ręką na sercu, komu chce się jeszcze robić takie rzeczy. Aby szybciej, do gara, do gęby i do komputera. Takie czasy...
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  12. #3092
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Władca Przysmaków
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    01-376
    Posty
    1.060

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Gdzieś zniknęły te przepisy. Owszem, w książkach można znaleźć ale, z ręką na sercu, komu chce się jeszcze robić takie rzeczy. Aby szybciej, do gara, do gęby i do komputera. Takie czasy...
    Święta prawda, ale to mogę jeszcze pojąć. Najgorsze są tłuki, które starają się serwować "rozwolnienie kulinarno-umysłowe", ręce opadają na widok niespecjalnych tłuków kuchennych.

    Ado, tak smakują cudownie. Moim sekretem jest królowa śmietan czyli crème fraîche.



    Do ziemniaków dodaje jogurt dobrej jakości, obecnie mam 3ch faworytów. Ziemniaki powyżej były z greckim.




  13. #3093
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Władca Przysmaków
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    01-376
    Posty
    1.060

    Domyślnie

    Coś do małej lemoniady z prądem, czyli resztki śledzi w zalewie winnej.












  14. #3094

    Domyślnie

    iWładco , zrobiłeś mi smaka na śledzia tak apetycznie to wszystko wyglada, dobrze , ze święta sie zblizaja

  15. #3095
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Władca Przysmaków
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    01-376
    Posty
    1.060

    Domyślnie

    Cytat Napisał Valencja Zobacz post
    iWładco , zrobiłeś mi smaka na śledzia tak apetycznie to wszystko wyglada, dobrze , ze święta sie zblizaja
    Siekany śledzik jest bardzo ceniony w świecie kulinarnym. Bardzo popularną odmianą jest tradycyjnie dodawane siekane jabłko i gotowane na twardo siekane jajko. Bardzo polecam!

  16. #3096
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Narobiłeś mi smaka na śledziki. Muszę nastawić takie w oleju lnianym z pieprzem i cebulą i drugie z suszonymi grzybkami. Do tego dobrze zmrożona wódeczka... rozmarzyłem się a tu czas się brać do roboty

    Jeśli chodzi o puree ziemniaczane to dla mnie no 1 z jogurtem kozim.

    A wracając do starych przepisów to mam wrażenie że pomału ten zachłyst gotowcami z kostki/torebki/puszki/słoika jakby mijał. Że ludzie zaczynają trochę liczyć i wychodzi im że dali się wystrychnąć na dudka, kiedy dali sobie wmówić że normalne gotowanie to jakaś męczarnia na dodatek wymagająca małpiej zręczności, benedyktyńskiej cierpliwości i wieloletniego studiowania wiedzy tajemnej. Oczywiście bez minimalnych podstaw się nie da, czego miewamy przykłady i na tym forum, ale nadludzkich zdolności to nie wymaga. Spędzania całych dni w kuchni też nie. A jak się gotuje normalnie to albo wychodzi albo znacznie taniej, albo za te same pieniądze można sobie pozwolić na składniki znacznie lepszej jakości (przynajmniej w polskich realiach). Świat reklam rozmaitych sosów, pomysłów na, fixów itp. usiłuje kreować obraz, że ugotowanie prostej zupy to jakiś wyczyn, ale chyba coraz mniej osób daje się na to nabierać. Poza tym zrobiła się moda na gotowanie, jako sposób na fajne spędzenie razem czasu i coraz więcej ludzi próbuje coś tam pichcić. Jednym wychodzi świetnie innym mizernie, ale przynajmniej próbują.
    Na koniec jeszcze o kolejnej staroci która odeszła w zapomnienie. Chodzi mi o wężymord czyli inaczej skorzonerę oraz drugie podobne i często mylone czyli salsefie inaczej kozibród. W Polsce raczej wężymord, dalej na południe raczej salsefia. Skrobanie dosyć czasochłonne i trochę upierdliwe, bo trzeba od razu po obraniu wrzucać do zakwaszonej wody żeby nie ciemniały, ale warto się pobawić. Ugotowane polane masełkiem, albo w wersji ful wypas sosem holenderskim, pyszne. Moim zdaniem zdecydowanie lepsze od szparagów. Szkoda że sezon na nie właściwie się skończył.

  17. #3097
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWY MISTRZ ZŁOTEJ PATELNIFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Chef Paul

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Florida
    Posty
    5.472

    Domyślnie

    Kochani,
    serdecznie Wam dziękuję za te niezmiernie smakowite posty i proszę piszcie dalej i ... jeszcze i więcej ... okres świąt coraz bliżej.

    GN, chyba "natchnąłeś" mnie do rozpoczęcia pisania nowej książki "Kulinaria nieZapomniane", ... (a może naskrobiemy coś wspólnie, wszyscy razem ?)

    pozdrawiam ciepło i smakowicie
    unde venis et quo tendis

  18. #3098
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chef Paul Zobacz post
    ... "Kulinaria nieZapomniane"...
    Pomysł przedni.
    Kuchnia się zmienia to naturalne, inaczej nadal na rwalibyśmy zębami niesolone mięsiwa z ledwie opieczonych nad ogniskiem ćwierci zwierząt.
    Ale niektóre rzeczy warto przypominać.
    Np. ostatnio widziałem w necie dyskusję, gdzie kilku gości miało duży ubaw ze zdjęcia cennika (prawdopodobnie jakiegoś lokalnego masarza) bo jedna z pozycji była opisana "zając wieprzowy".
    Wspomniany zając (nie mylić z tzw. "fałszywym zającem") współcześnie wędlina praktycznie zapomniana, a pamiętam z dzieciństwa że był to jeden z elementów obowiązkowych każdego świniobicia (przynajmniej na Podkarpaciu)

  19. #3099
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Władca Przysmaków
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    01-376
    Posty
    1.060

    Domyślnie

    Cześć chłopaki! Całkowicie się zgadzam, i zabieram się do gotowania.

    U mnie skromnie. Kasza, dziczyzna marynowana w nalewce malinowej i żurawina (kupna ale organiczna).








  20. #3100
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Władca Przysmaków
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    01-376
    Posty
    1.060

    Domyślnie

    Mięso podam z musem malinowojeżynowym w słodkoostrym tonie.



    Żurawina gotowana na soku z 2ch pomarańczy.

Strona 155 z 258

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony