dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Opłata skarbowa za pozwloenie na budowę?

    Witam wszystkich bardziej doświadczonych ode mnie Niedawno odebrałam pozwolenie na budowę domu, które wedle przepisów jest wydawane bez opłat. Ja musiałam jednak uiścić opłatę skarbową 40 zł, co zostało umotywowane tym, że dom będzie z garażem. Zaznaczę, że garaż jest zaprojektowany w bryle budynku, a nie osobno. W związku z tym pytanie: czy opłata została probrana słusznie? Zdania, nawet samych urzędników, są podzielone. W starostwie opłatę ode mnie pobrano, w urzędzie miasta za takie coś nie pobierają. A wszyscy przecież opierają się na jednej i tej samej ustawie o opłacie skarbowej! Czyżby to kolejna paranoja? Zaznaczę jeszcze, że sprawdziłam w ustawie, gdzie widnieje to 40 zł i jest to opłata za "inne budynki". Czy garaż w bryle domu to inny budynek?!
    Sylwia & Maciej

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Renia

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.938
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    Ja niedawno odebrałam pozwolenie na dom z garażem doprojektowanym do domu (wspólna ściana). Nie płaciłam nic. Musisz pouczyć urzędników, bo nie wiedzą co czynią.
    życie jest zdecydowanie za krótkie...
    i beznadziejne bez kota w domu !

    Dziennik
    Komentarze

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź- utwierdziła mnie w przekonaniu, że musze walczyć o swoje Nawet gdy chodzi o głupie 40 zł.
    Sylwia & Maciej

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Renia

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.938
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    Popieram, nigdy w życiu nie udało mi się na ulicy znaleźć 4 zł, a nie dopiero 40 !.
    Dlatego walczę na każdym kroku o swoje.
    życie jest zdecydowanie za krótkie...
    i beznadziejne bez kota w domu !

    Dziennik
    Komentarze

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Wwiola
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    223

    Domyślnie

    Oj, nie jestem w pracy więc nie mam przy sobie uzasadnienia, ale pracuje w Starostwie i my pobieramy 40zł od garażu. Było jakies uzasadnienie z ministerstwa, że garaż nie słuzy celom mieszkaniowym (a tylko takie są zwolnione z opłat) i pobiera się 40 jak za "inny budynek". Przy czym określenie "inny budynek" nie mówi o tym ,ze ma to być osobna budowla tylko inny niż :
    a) przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej
    b) służący celom gospodarczym w gosp. rolnym
    itd... wszystko na podstawie działu IV pkt. 7 ppkt. 1 Załącznika do ustawy.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Wwiola, dzięki za odpowiedź- jak dotąd pierwszą usprawiedliwiającą postępowanie starostwa . Tak się śmiesznie składa, że też jestem pracownikiem samorządu i u nas (Urząd Miejski) w budownictwie i geodezji takiej opłaty się nie pobiera i nigdy nie pobierało. I bądź tu urzędniku mądry???
    Sylwia & Maciej

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Wwiola
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    223

    Domyślnie

    Wiesz SiL my teżnie pobieraliśmy... do czasu. Mam takiego szefa, który w niejasnych sprawach (a tych jest wiele niestety) występuje do GUNB-u czy ministerstwa o wykładnię (i bardzo dobrze ) i właśnie od nich dostaliśmy taką interpretację. W zasadzie w naszym powiecie na tej podstawie wszystkie samorządy się opierają i pobierają te opłaty.

  8. #8

    Domyślnie

    A ja własnie przed chwila zapłaciłem 4zł (cztery) za złożenie wniosku o budowę wewnętrznej instalacji gazowej. Lokalizacja Poznań.
    To płaci się, czy nie?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Renia

    Zarejestrowany
    Sep 2003
    Posty
    2.938
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    160

    Domyślnie

    Ja mam garaż doprojektowany do bryły budynku i nie płaciłam nic, powtarzam. Rozumiem, że za garaż oddzielnie stojący może i trzeba pobierać opłatę, ale taki razem z domem, to nie jest garaż tylko DOM z garażem. Upierałabym się przy swoim.
    W prawie obowiązuje taka zasada, że jeśli dany przepis jest ustawą lub rozporządzeniem to obowiązuje jednakowo w całej Polsce i niedopuszczalna jest jego różna interpretacja. Natomiast jeśli jest to przepis stanowiony przez Urząd Gminy czy Miasta, obowiązuje tylko na terenie danej gminy lub miasta. W innej gminie mogą stanowić inne prawo lokalne. Tak jest np. z podatkami od gruntów, różnią się w różnych gminach.
    Trzeba po prostu sprawdzić jaki to jest przepis.
    życie jest zdecydowanie za krótkie...
    i beznadziejne bez kota w domu !

    Dziennik
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    Tydzień temy dostałem pozwolenie na budowę. Garaż w bryle budynku. Nic nie zapłaciłem i byłem bardzo zdziwiony. Muszę też dodać, że jak na razie to jestem mile zaskoczony łatwością załatwiania spraw w urzędach: Gmina, Powiat, Zakład Energetyczny, Sąd Rejonowy. Aby tak dalej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony