dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie jaka mąka do jakiego ciasta

    Może dziwnie brzmi: ale są różne numery tej mąki: 450, 500, 550. No i właśnie kiedyś gdzieś czytałam, że do naleśników to nr taki i taki, do drożdżowego taki i taki, do pierogów jakiś tam inny. O to mi chodzi.
    Kucharze, odezwijcie się.

  2. #2

    Domyślnie

    Najdrobniejsza czyli 550 to ta do nalesnikow , to jak z papierem sciernym im wieksza liczba tym mniejsze ziarno .
    "And no one sings me lullabies
    And no one makes me close my eyes
    So I throw the windows wide
    And call to you across the skies..."

  3. #3

    Domyślnie

    Generalnie przyjmuję taka zasadę:
    450 do ciast wszystkich drożdżowych, kruchych , biszkoptowych itp.
    500 do naleśników , pierogów, zagęszczania sosów
    550 nie kupuję w ogóle, jest to mąka grubszego przemiału i " na oko" jest koloru szarawego , do ciast nie nadaje się, chyba że masz przepis, który wymaga dodania właśnie takiej mąki.

  4. #4
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Co to jest typ mąki ?

    Typ mąki, wg obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących przetworów zbożowych, jest określany na podstawie zawartości w niej popiołu (czyli pozostałości po całkowitym spopieleniu składników organicznych w próbce produktu w określonej temperaturze). Wyraża w gramach na 100 kg mąki. Dla przykładu: mąka typ 500 oznacza, że w 100 kg mąki znajduje się około 500 g popiołu, a w mące typ 850 w 100 kg zawartość popiołu wynosi około 850 g i tak dalej.

    Podstawowe typy mąk pszennych:



    mąka poznańska, typ 500 - polecana do ciast kluskowych, pierogowych, na pizzę, a także do zasmażek i sosów
    mąka luksusowa, typ 550 - polecana do ciast drożdżowych i smażonych
    mąka tortowa, typ 450 - polecana do ciast biszkoptowych i biszkoptowo - tłuszczowych
    mąka krupczatka, typ 500 - polecana do ciast kruchych i półkruchych oraz parzonych i makaronowych
    mąka wrocławska, typ 500 - polecana do ciast drożdżowych, francuskich, półfrancuskich, naleśników oraz zup i sosów

  5. #5

    Domyślnie

    no to mi namieszalyscie
    "And no one sings me lullabies
    And no one makes me close my eyes
    So I throw the windows wide
    And call to you across the skies..."

  6. #6
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mufka
    no to mi namieszalyscie
    namączyłyście...

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Odpytałam fachowca co oznacza ten numer na mące. Odpowiedż prosta to zawartośc popiołu. Z tym w parze idzie zawartość glutenu którego jest najwięcej pod skórką ziarna a popiól to nic innego jak pozostałości po skórce otrębach itp. Dlatego im wyższy numer tym mąka ciemniejsza i ma więcej glutenu. I dlatego im wyższy numer tym bardziej nadaje się do ciast typu chlebowego i drożdżowego.

  8. #8

    Domyślnie

    Do kruchego tylko krupczatka!

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar joan
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    2.366
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    im grubsza - tym zdrowsza
    Czasem trzeba skoczyć z mostu zanim rozwiną się skrzydła.

  10. #10

    Domyślnie

    O, dziękuję dziewczyny za odzew. Zwykle używałam 500 jako najbezpieczniejszej, wrocławskiej, bo lubię Wrocław albo Poznańskiej, bo też lubię

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    jakoś tak mam ,że tylko krupczatka ...... do wszystkiego

  12. #12

    Domyślnie

    Az sobie poczytalam o tych makach:
    Mąka Śnieżynka typ-400 - idealna do wypieku ciast tortowych

    Mąka Tortowa typ-450 - przeznaczona do wypieku ciast biszkoptowych, tortów i ciast francuskich

    Mąka Wrocławska typ-500 - mąka przeznaczona do wypieku pierników, kruchych ciast, naleśników, omletów

    Mąka Poznańska typ-500 - mąka przeznaczona do wyrobu domowych makaronów, lanych klusek

    Mąka Krupczatka typ-500 - szerokie zastosowanie w kuchni domowej do wypieku babek, ciast z owocami, wyrobu makaronów, ciasta do pierogów

    Mąka Luksusowa typ-550 - do wypieku ciast drożdżowych, naleśnikowych oraz kopytek, knedli, klusek

    Mąka Promocja typ-650 - do wypieku bułek, wypieku pierników, miodowników i ciast ciemnych, robienia zasmażek, jako naturalny składnik zagęszczający do zup i sosów

    z: http://www.polskiemlyny.pl/www/index...d=71&Itemid=35
    "And no one sings me lullabies
    And no one makes me close my eyes
    So I throw the windows wide
    And call to you across the skies..."

  13. #13

    Domyślnie

    Aha czyli chyba dobrze mi switalo ze im wieksza liczba tym maka delikatniejsza? Jak myslicie?
    Ee popatrzylam na tabelke i chyba jednak nie jest tak . W kazdym razie mi wychodza zarowno nalesniki, biszkopty, ciasta drozdzowe, torty, ciasta kruche pizza, knedle, pierogi, kopytka, pierogi leniwe, szarlotki, makowce, mazurki, wiecej ciast nie pamietam ( no i wylazl ze mnie lasuch...)
    "And no one sings me lullabies
    And no one makes me close my eyes
    So I throw the windows wide
    And call to you across the skies..."

  14. #14

    Domyślnie

    ja wszystko robię na 550 mące i sie udaje i ciasto i naleśniki i pierogi i pizza - problemów nie mam z typem mąki raczej z marką - co firma to inna mąka nawet jeśli typ ten sam. Z doświadczenia zauważyłam, że im droższa mąka tym gorsza i właśnie wśród tych droższych mąka jest taka szarawa, dlatego kupuje najtańszą 550 i nie ma prawa coś się nie udać.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Elutek, Ty albo koleżanka moja po fachu, albo biegła w internecie

  16. #16
    elutek
    Guest
    elutek

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek1950
    Elutek, Ty albo koleżanka moja po fachu, albo biegła w internecie
    mogę być... koleżanką?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) DOBRY DUSZEK FORUM...ŻÓŁTA KARTKA!!!!KOMTUR MAZURSKI - napisał "Wrócę"...FORUMOWY MISTRZ PIÓRANAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWA DOBRA DUSZA I POMOCNA DŁOŃUŚMIECH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar tomek1950
    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    14.233
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    247

    Domyślnie

    Cytat Napisał elutek
    Cytat Napisał tomek1950
    Elutek, Ty albo koleżanka moja po fachu, albo biegła w internecie
    mogę być... koleżanką?
    Oczywiście, miło mi.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja też jestem łasuch i już od tygodnia powtarzamy sobie w domu, ż koniec z pieczneiem ciast, ale nijak nam nie wychodzi. Tzn. właściwie wychodzi. Z piekarnika, dużo.
    Dziś robię kopytka (mniam, reszta rodziny cierpi), więc potrzebna mi mąka 550. Muszę poszukać. A mnie się wydawało, że im wyższy nr, tym bielsza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony