dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 58
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 1151
  1. #141

    Domyślnie

    Wentylacja mechaniczna to komfort - wchodząc do domu z wentylacją mechaniczną od razu można poczuć świeże powietrze - ja właśnie w okresie zimy, odwiedzając znajomych w ich nowych domach doceniłem rekuperacje i podjąłem decyzję o zainstalowaniu jej we własnym domu.

  2. #142
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Trzeba sobie uczciwie powiedzieć, i mówię to jako projektant i wykonawca instalacji:
    - jeśli masz typową WG w nowym domu, to w większości przypadków można tylko szacować jej wydajność zimą przy pozamykanych i uszczelnionych oknach na max 50-80 m3/h (skoro wykrapla się wilgoć, to większej wydajności na pewno nie ma, raczej jest mniejsza)
    - jeśli masz dobrze zaprojektowaną i wykonaną WM, z odzyskiem rzędu 80%, to średniodobowa wydajność przy Twojej powierzchni nie przekracza 150 m3/h

    Więc z jednej przy WM strony masz 3-4 x większą wymianę powietrza, z drugiej strony odzysk 80%, więc w sumie wychodzi się na 0 z oszczędnością energii


    Tylko efekt w postaci zawsze świeżego powietrza - w porównaniu z zakiśniętą wilgocią przy WG - jest natychmiast zauważalny. I właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż WM.

    Re Tomek
    Nie ma problemu, mogę zaprojektować i wycenić WM na dobrym Jan-Gazie. A także CO z powietrzną PC - średnioroczny COP wynosi tylko nieco poniżej 3, a cena w porównaniu do wodnej PC o średniorocznym COP rzędu 4 - o ok. 30 k niższa (licząc wszystkie koszty). Przy komplecie instalacji do wykonania zawsze jest taniej
    Ostatnio edytowane przez Indiana_ ; 25-09-2011 o 15:21

  3. #143

    Domyślnie

    Mam nadzieję,że ta WM z reku nie za 22 tys.Nawietrzniki podciśnieniowe lub higrosterowalne też robisz(gdybym nie chciał wm i reku)?Jaka pompa p/w w ofercie?
    Żadna ze mnie elita

  4. #144
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lesz

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    poznan
    Posty
    363
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Indiana_ Zobacz post
    Nie ma problemu, mogę zaprojektować i wycenić WM na dobrym Jan-Gazie. A także CO z powietrzną PC - średnioroczny COP wynosi tylko nieco poniżej 3, a cena w porównaniu do wodnej PC o średniorocznym COP rzędu 4 - o ok. 30 k niższa (licząc wszystkie koszty). Przy komplecie instalacji do wykonania zawsze jest taniej
    ja bym nie patrzył na całoroczny cop dla projektowania CO z PCpow(nie w tym klimacie). Bo w większe mrozy pewnie nie da rady i COP poleci na 1,3-1,6 :/ No chyba, że takie założenie przyjąć od początku tj. PC do np. lekko poniżej 0, a potem zawsze dogrzewamy się czymś innym (kominek, grzejniki>prąd, grzałka, itd).

    i sorry za offtop(bo o PC w wątku o went), ale akurat to mi się rzuciło w oczy. A w sprawie reku - też jestem na etapie przebierania w maszynkach. Ale chyba poczekam już na nowy rok, może jakieś promocje się trafią jak wejdą nowe modele
    Ostatnio edytowane przez lesz ; 26-09-2011 o 22:00

  5. #145

    Domyślnie

    To nie ten wątek istotnie ,ale naciągasz indaiana - nie ma 30tys różnicy między pompę pow/woda a gruntową.Tzn może taka być ,porównując tani model pow/woda i bardzo drogi gruntowy
    Żadna ze mnie elita

  6. #146

    Domyślnie

    Witam!

    Czy ktoś ma jakieś praktyczne doświadczenia z rekuperatorem Dospel'a OPTIMAL 400?
    głownie mi chodzi o głośność i uwagi o użytkowaniu
    nieustający remont :/

  7. #147
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Sorki za off-topic:
    Re Tomek
    Robiłem teraz podłogówki w dwóch domach: ze szwedzką pompą ciepła z wymiennikami pionowymi za 51k całość (PC o mocy 10 kW i koszt odwiertów), i w drugim domku PC powietrzną Daikin Altherma 10kW za ok. 20k. Różnica wynosi więc jak byk 30k, obie pompy z wyższych półek.
    Fakt że przez kilka zimowych tygodni przy powietrznej masz COP rzędu 1,5-2, ale za to zostaje 30k w kieszeni, a rachunki niewiele wyższe.
    Ostatnio edytowane przez Indiana_ ; 27-09-2011 o 23:13

  8. #148
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rutino78
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Jastrzębie-Zdrój
    Posty
    1.013

    Domyślnie

    witajcie.
    za tydzień albo dwa moja parterówka będzie miała strop, zatem czas najwyższy na cos się zdecydować. Mam kilka wycen, ale ceny dość sufitowe, ile te rurki mogą w końcu kosztować.
    Ale moje pytanie jest takie: Czy w tych przewodach, ew, w samej centrali moze rozwinąć się pleśń?

  9. #149

    Domyślnie

    tylko jeżeli będzie użytkowana inaczej niż powinna, jeżeli będziesz chciał od tych rurek cudów to i nie pleśń ale i cuda mogą się pojawić, jeżeli natomiast będziesz wentylował jak w książce pisze to pleśń i inne pieczarki nie będzie tam miała warunków do rozwoju
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  10. #150
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Kto chce się pobawić, to sobie robi sam, sporo można tu o tym poczytać - wielu osobom się udało. A ile kosztuje wentylator prądu stałego? 100 czy 150 EUR? Tak naprawdę płaci się głównie za wiedzę włożoną w różne programatory elektroniczne, know-how i niuanse, tak więc jeśli ktoś celuje w bardzo "elektroniczny" dom, a zainwestuje na dzień dobry w duży sterownik PLC i samokształcenie, zaoszczędzi furmankę kasy przy budowie. Elektronika dla profesjonalistów jest tania jak barszcz, reszta to ich stawka godzinowa.
    A to jest ciekawe:

    http://www.ebay.ca/itm/NuTone-Broan-...item53eb57eaea

    http://www.ebay.ca/itm/NuTone-Broan-...item3ef2422db0


    Tak abstrahując od cen central w Polsce

  11. #151

    Domyślnie

    wszystko krzyżówki a luna pp i tańsza
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  12. #152
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No niby tak ale tam są inne zarobki za jedną średnią pensję można kupić od 6 do 10 reku
    Więc można zadać pytanie ile w Polsce Lun za jedną pensję - jedną

  13. #153

    Domyślnie

    na to nic nie poradzimy, w gównianych zarobkach w unii wyprzedza nas tylko rumunia
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  14. #154

    Domyślnie

    A mówią, że Polacy są najgorsi...
    A tutaj patrz - na drugim miejscu

  15. #155
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    A mówią, że Polacy są najgorsi...
    A tutaj patrz - na drugim miejscu
    Chociaż w czymś lepsi

  16. #156

    Domyślnie

    Oby tak na EURO
    Drudzy....

  17. #157
    Banned
    miki121

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Żywiec
    Kod pocztowy
    34-300
    Posty
    3.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerado28 Zobacz post
    Oby tak na EURO
    Drudzy....
    Od końca

  18. #158

    Domyślnie

    Nikol

  19. #159

    Domyślnie

    Cytat Napisał tank102 Zobacz post
    Nikol
    co Nikol??

  20. #160

    Domyślnie

    "rekuperator jakiej firmy" - tak brzmi temat
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

Strona 8 z 58

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony