dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 159
  1. #1

    Domyślnie Precedens - Zwrot za przyłącze wod-kan od granicy działki

    Sąd uznał roszczenia - Co wy na to?
    Cytat z "Dziennik"
    Marcin Musiał - Wall Street Journal Polska
    "Spółki wodno-kanalizacyjne i gminy muszą przygotować się na lawinę wniosków o zwrot inwestorom indywidualnym nakładów poniesionych przez nich na budowę przyłączeń kanalizacyjnych. Chodzi o koszty odcinków od granicy prywatnych działek do magistrali kanalizacyjnych. Tak wynika z ogłoszonej wczoraj uchwały Sądu Najwyższego.
    Sprawa trafiła do SN z powodu pytania prawnego Sądu Okręgowego w Olsztynie, który zajmował się sporem olsztyńskiej spółki wodociągowo-kanalizacyjnej z inwestorem. Wybudował on przyłączenie domu do sieci kanalizacyjnej. Część instalacji przebiega przez jego prywatną działkę, ale prawie 10 m znajduje się pod ulicą, poza jej granicami. Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu na warunkach uzgodnionych w umowie. Na podstawie tego przepisu inwestor zwrócił się do spółki, by ta przejęła kanalizację pod drogą i zwróciła mu 5 tys. zł poniesionych kosztów budowy. Jego zdaniem nie może on ponosić wydatków na inwestycje poza granicami swojej działki. Firma odmówiła, twierdząc, że kanalizacja ta jest częścią przyłącza, którego budowa powinna być finansowana przez inwestora. Sąd rejonowy uwzględnił pozew i nakazał zapłatę 5 tys. zł. Sąd drugiej instancji, do którego trafiło odwołanie spółki wodociągowej, uznał, że w sprawie są istotne wątpliwości, które powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.
    Według Teresy Rakuszyńskiej, radcy prawnego reprezentującej przedsiębiorstwo, części instalacji poza działką nie można uznać za urządzenie kanalizacyjne, gdyż nie służy ono zaspokajaniu szerszych potrzeb poza przyłączem do prywatnej nieruchomości. Argumenty te nie przekonały Sądu Najwyższego. W uchwale (III CZP 79/07) stwierdził, że „wybudowany z własnych środków przez odbiorcę usług zbiorowego odprowadzania ścieków odcinek przewodu kanalizacyjnego, łączący wewnętrzną instalację kanalizacyjną nieruchomości tego odbiorcy z istniejącą siecią kanalizacyjną stanowi w części leżącej poza granicą jego nieruchomości gruntowej urządzenie kanalizacyjne, o jakim mowa w art. 31 ust. 1.”
    Utrzymanie się takiej interpretacji oznacza, że na zwrot kosztów mogą liczyć wszyscy inwestorzy, którzy budują kanalizację poza granicami działek. – Gminy i przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne może czekać lawina wniosków. Problem może być bardzo duży, gdyż tego typu roszczenia nie są ograniczone terminowo – mówi Teresa Rakuszyńska.
    Obawy te potwierdza Michał Drozdalski, specjalista ds. ekonomicznych i prawnych Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. – Skala roszczeń rzeczywiście może być duża. Musimy jednak poczekać na pisemne uzasadnienie uchwały. Każda sytuacja jest inna – uważa Michał Drozdalski. Zwraca uwagę, że uchwałę podjął sąd w składzie trzech sędziów, a nie siedmiu, bo wtedy miałaby ona rangę obowiązującej zasady prawnej. "

    Czyli wszyscy co budowali ruszają po zwrot kasy, albo ci "przed" budową już przy załatwianiu muszą o to walczyć

  2. #2

    Domyślnie

    chcialabym sie dowiedziec jakie dokumenty trzeba konkretnie przedstawic w gminie aby ubiegac sie o zwrot pieniedzy, moze ktos wie???

  3. #3

    Domyślnie wodociągi i kanalizacja

    Nawiązując do tematu, przedstawię moją sytuację w kwestii podłączenia wody i kanalizacji.
    Warszawa, Targówek. Rozebrany został stary budynek, na jego miejscu postawiony nowy. Do starego istniało podłączenie wody. W warunkach podłączenia MPWiK nakazały budowę nowego podłączenia wody. Takowe własnym kosztem 3 tys zł ( 8 mb) wykonałem. Nawiasem mówiąc stare by mi w zupełności wystarczyło – należałoby je tylko przedłużyć o ok. 3 mb. MPWiK żąda, bym jeszcze swoim kosztem zlikwidował stare podłączenie.
    W ostatnich kilku miesiącach, z racji wycieków/pęknięć przyłączy w kilku innych miejscach w tej samej ulicy MPWiK musiało wymienić w całości przyłącza do tamtych posesji – na swój koszt. Czujecie temat???
    Czy Ktoś jest zorientowany w temacie, by podpowiedzieć mi, jak dalej nie dać się „rolować” monopoliście?
    Temat następny – kanalizacja. Dwa miesiące temu położono główną rurę w ulicy. Oczywiście MPWiK nie zezwala na jednoczesne wykonanie tzw przykanalików. Wszystko więc zasypano, ulicę utwardzono, nawierzchnia wróciła do stanu początkowego. Po odebraniu prac przez MPWiK będzie można ponownie demolować drogę realizując przykanaliki do poszczególnych posesji – koszt takiej inwestycji 8-10 tys od „łepka” za ok. 10 mb + studzienka.
    Jakieś opinie na ten temat – poproszę.
    Pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za ten artykul. Przed nami pociagniecie az 150m kanalizy, wiec na pewno zapamiętamy tę informację Czekamy tylko na uzasadnienie.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    YreQ

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.911
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    207

    Domyślnie

    Cytat Napisał coffee
    Dzięki wielkie za ten artykul. Przed nami pociagniecie az 150m kanalizy, wiec na pewno zapamiętamy tę informację Czekamy tylko na uzasadnienie.
    Ja też dziękuję..............ale oczami wyobraźni widzę zdziwienie dyrekcji naszych wodociągów, bo na jednej rozmowie już byliśmy i dwoma wyrokami SN rzucałam na twarz - a oni nawet nie wiedzieli, że takowe zapadły. Podpieranie się prawem przez inwestorów - jest w ich ( gminy i przedsiębiorstw w-k) oczach nie tylko gafą i bezczelnością ale .... łamaniem prawa - bo jak chcesz "wodę i siku" TO SE ZBUDUJ SAM.
    Dzięki takiej a nie innej postawie jednostek działających w " państwie prawa" ale bez prawa jest to, że m.in. sąsiedzi wypowiadają sobie niepotrzebnie wojnę.

    Również czekam na uzasadnienie.
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Ktoś sie orientuje kiedy bedzie uzasadnienie wyroku ?

  7. #7

    Domyślnie

    Jaro'71, wielkie dzięki za dobre newsy, może uda się z naszej Gminy troche odzyskać kasy, spróbować zawsze warto

    Pozdrawiam
    e-Mandzia

  8. #8

    Domyślnie

    Ja też robilam od ogolnej sieci przyłącze wodociągowe oraz instalacje elektryczną.

    Elektryka odrzuciła mój wniosek o zwrot kosztów, ale czy mieli rację.
    Może warto się odwołać?

    czy to dotyczy także wodociągu?


    W sumie to prawie 10 tys zł.
    Może się spełnią nasze marzenia...

  9. #9

    Domyślnie

    Najgorsze, że nie bardzo wiem jak to się praktycznie ma odbywać. Będę chciał niedługo podłączyć wodociąg, który leci w drodze. Biorę gościa z uprawnieniami, żeby wciął się w rurę, przekopał się do mnie, wystawił zawór w domu na ścianie i dokonał odbioru. Tylko w jaki sposób mam facetowi wytłumaczyć, że płacę mu nie za całe 12 metrów które wykopał tylko za te 6 na mojej działce Nie ogarniam tego. Nie płacę przecież wodociągom tylko hydraulikowi... Pozostaje jedynie ubiegać się o zwrot kosztów po fakcie, no bo jak inaczej

  10. #10

    Domyślnie

    Z zamieszczonego tekstu wynika, że aby starać się o zwrot kosztów trzeba je ponieść. Rozumiem to tak, że w Gminie przedstawiam r-ki (f-ry) na zakup materiałów i za wykonaną usługę – zastanawiam się czy w r-ku za usługę koszty powinny być podzielone na ten zakres prac, który został wykonany na mojej działce i na ten, który był wykonany poza nią (na drodze gminnej). Jeśli chodzi o koszty materiałowe, no to już prosta sprawa.
    Jest tylko pytanie, czy Gmina będzie chciała podpisać umowę i na jakich warunkach, bo tylko podpisana przez obie strony umowa, będzie podstawą do zwrotu części kosztów poniesionych przez inwestora.

    Zobaczymy

  11. #11

    Domyślnie

    W praktyce to wygląda mw tak
    Uchwałą Rady Gminy przyjmowany jest Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków, który zawiera takie np. zapisy:

    W przypadku braku technicznych możliwości świadczenia usług, Przedsiębiorstwo może zaproponować osobie/osobom ubiegającej/ubiegającym się o przyłączenie do sieci wydanie "Warunków przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej", które będą obejmowały nie tylko zgodę na wybudowanie przyłącza wodociągowego i/lub kanalizacyjnego, ale również warunki techniczne wybudowania przez przyszłego Odbiorcę/Odbiorców ze środków własnych, urządzeń wodociągowych i/lub kanalizacyjnych.
    Przed wydaniem ww warunków Przedsiębiorstwo i osoba/osoby ubiegająca/ubiegające się o przyłączenie do sieci dokonują pisemnych uzgodnień dotyczących trybu i zasad odpłatnego przejęcia przez Przedsiębiorstwo urządzeń, które zostaną wybudowane z własnych środków przez osobę/osoby ubiegającą/ubiegające się o przyłączenie.
    Uzgodnienia powinny określać w szczególności:
    - termin wybudowania urządzenia,
    - warunki techniczne, jakie urządzenie musi spełniać,
    - zasady kontroli realizacji inwestycji przez Przedsiębiorstwo,
    - zasady wyceny inwestycji.
    Po wybudowaniu i podłączeniu urządzeń wraz z przyłączami Przedsiębiorstwo i osoba/osoby która/które wybudowała/wybudowały urządzenia zawierają w oparciu o dokonane uzgodnienia stosowną umowę w formie pisemnej.
    Warunkiem przystąpienia do prac zmierzających do przyłączenia nieruchomości do sieci jest pisemne uzgodnienie z Przedsiębiorstwem dokumentacji technicznej ( w tym projektu) i zawarcie z Przedsiębiorstwem umowy o przyłączenie do sieci określającej sposób prowadzenia tych prac oraz warunki i sposób dokonywania przez Przedsiębiorstwo kontroli robót. Przed przyłączeniem do sieci Przedsiębiorstwo dokonuje odbioru wykonanego przyłącza

    sprawdźcie w swoich gminach, w google "nazwa gminy" Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków
    Pozdrawiam Duśka

  12. #12

    Domyślnie Re: Precedens - Zwrot za przyłącze wod-kan od granicy działk

    Cytat Napisał jaro'71
    Czyli wszyscy co budowali ruszają po zwrot kasy, albo ci "przed" budową już przy załatwianiu muszą o to walczyć
    Dobry wieczór,

    Chciałabym tylko zapytać czy ten precedens odnosi się także do budowy samego przyłącza wodociągowego bez kanalizacji. Przede mną położenie 150 metrów rury w drodze gminnej... Bez podpisania umowy o przekazaniu wybudowanego na mój koszt kawałka wodociągu firmie GIWK nie dostanę w ogóle warunków na przyłącze wodne potrzebnych do pozwolenia na budowę.

    Będę bardzo wdzięczna za pomoc
    Pozdrawiam z Gdańska
    Berdi
    Moja głowa ...

  13. #13

    Domyślnie

    też mnie ten temat interesuje i ewentualne uzasadnienie wyroku, gdyż w maju podciągnąłem sobie 150m wody za 12tyś, tylko kurcze nie wziąłem żadnego rachunku

  14. #14

    Domyślnie Re: Precedens - Zwrot za przyłącze wod-kan od granicy działk

    Cytat Napisał Berdi
    Cytat Napisał jaro'71
    Czyli wszyscy co budowali ruszają po zwrot kasy, albo ci "przed" budową już przy załatwianiu muszą o to walczyć
    Dobry wieczór,

    Chciałabym tylko zapytać czy ten precedens odnosi się także do budowy samego przyłącza wodociągowego bez kanalizacji. Przede mną położenie 150 metrów rury w drodze gminnej... Bez podpisania umowy o przekazaniu wybudowanego na mój koszt kawałka wodociągu firmie GIWK nie dostanę w ogóle warunków na przyłącze wodne potrzebnych do pozwolenia na budowę.

    Będę bardzo wdzięczna za pomoc
    Pozdrawiam z Gdańska
    Berdi
    Ja bym nie spieszył się z tym podpisaniem przekazywania gminie czegokolwiek swojego, ale podejrzewam że taki stan może potrwać parę lat zanim się to ustawowo rozwiąże a Ty zostaniesz bez przyłącza. Na dwoje babka wróżyła. Podejrzewam że precedens dotyczy również kanalizacji o ile jest sieć gminna

  15. #15

    Domyślnie

    Berdi
    poczytaj ten regulamin, Gdańsk ma na stronie internetowej i są korzystne zapisy dla Ciebie, to jest podstawa prawna do zawarcia z przeds. wodkan stosownej umowy, poza tym w regulaminie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
    http://www.sng.com.pl/r_gdansk.pdf

    Taki regulamin jest w każdej gminie i jest prawem lokalnym np w regulaminie tego miasta jest zapis
    § 6. 1. Przekazywanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych wybudowanych ze środków własnych osób trzecich dokonuje się odpłatnie na warunkach określonych w umowie zawartej z Miastem Gdańsk lub przedsiębiorstwami wodno- kanalizacyjnymi z zastrzeżeniem ust.2.
    2. Urządzenia opisane w ust. 1 wybudowane i oddane do użytku przed datą wejścia w życie niniejszej uchwały mogą być przekazywane odpłatnie GIWK na podstawie stosownej umowy.

    Przedsiębiorstwo wodkan działa wyłącznie w oparciu o ten regulamin.
    Ja uważam że już na etapie promesy do WZ inwestorzy powinni przypilnować swojego interesu

    ale kto o tym wtedy myśli.........
    Pozdrawiam Duśka

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dusia2006
    Berdi
    poczytaj ten regulamin, Gdańsk ma na stronie internetowej i są korzystne zapisy dla Ciebie, to jest podstawa prawna do zawarcia z przeds. wodkan stosownej umowy, poza tym w regulaminie znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
    http://www.sng.com.pl/r_gdansk.pdf

    Taki regulamin jest w każdej gminie i jest prawem lokalnym np w regulaminie tego miasta jest zapis
    § 6. 1. Przekazywanie urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych wybudowanych ze środków własnych osób trzecich dokonuje się odpłatnie na warunkach określonych w umowie zawartej z Miastem Gdańsk lub przedsiębiorstwami wodno- kanalizacyjnymi z zastrzeżeniem ust.2.
    2. Urządzenia opisane w ust. 1 wybudowane i oddane do użytku przed datą wejścia w życie niniejszej uchwały mogą być przekazywane odpłatnie GIWK na podstawie stosownej umowy.

    Przedsiębiorstwo wodkan działa wyłącznie w oparciu o ten regulamin.
    Ja uważam że już na etapie promesy do WZ inwestorzy powinni przypilnować swojego interesu

    ale kto o tym wtedy myśli.........

    Dziękuję ci bardzo zaraz poczytam!
    Niestety w umowie tej przedwstępnej jest napisane, że zobowiązujesz się do przekazania tego kawałka sieci GIKWowi za UWAGA - 100 zł !!
    i że zrzekasz się wszelkich roszczeń z tego tytułu...
    No a tak jak pisałam, bez podpisania tego nie dostanie się w ogóle warunków od SNG. Czasami mam wrażenie że śnię i wszyscy w tych urzędach niestety udają że nie widzą jakie to jest zdzierstwo...

    Jeszcze jedno mnie zastanawia - czy mogę wybudować studnię, jeśli w planie zagospodarowania mam napisane, że powinnam się podłączyć do istniejącej sieci wodociągowej? Jeśli nie, to już by zakrawało na spisek między gminą i SNG w celu wyłudzenia od wszystkich możliwych onwestorów kawałków sieci...

    Dzięki
    Berdi
    Moja głowa ...

  17. #17

    Domyślnie

    podpisałaś? jeśli nie, to oszacuj koszty i zaproponuj jakąś rozsądną cenę, ew. żądaj żeby sami zbudowali/ to niestety trwa ale muszą ci podać kiedy będą budować/ lub może zaproponuj żeby poniesiony przez Ciebie koszt budowy stanowił rozliczenie Twojego przyszłego zużycia wody. Wszystko oczywiście pisemnie do wiadomości wójta/burmistrza/prezydenta. NAPISZ W FORMIE SKARGI, podpieraj się regulaminem

    Ale mam wątpliwości, bo jeśli obowiązuje plan zp to w drodze gminnej jest pewnie planowany wodociąg i wówczas budowa należy do gminy. Ty budujesz tylko do niego przyłącze na swój koszt który przekazujesz, może się upewnij

    Jeśli jest miejscowy plan zp i tam jest warunek podłączenia do wodociągu to niestety chyba będzie kłopot z odbiorem domu, jeśli wz to możesz wpisać do wniosku że chcesz studnię; studnię lub wodociąg
    § 26.ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    3. W razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej działka, o której mowa w ust. 1, może być wykorzystana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z indywidualnego ujęcia wody..

    Studnię zawsze możesz zbudować (zgłoszeniem) http://forum.muratordom.pl/studnia-z...hlight=studnia
    Pozdrawiam Duśka

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał dusia2006
    podpisałaś? jeśli nie, to oszacuj koszty i zaproponuj jakąś rozsądną cenę, ew. żądaj żeby sami zbudowali/ to niestety trwa ale muszą ci podać kiedy będą budować/ lub może zaproponuj żeby poniesiony przez Ciebie koszt budowy stanowił rozliczenie Twojego przyszłego zużycia wody. Wszystko oczywiście pisemnie do wiadomości wójta/burmistrza/prezydenta. NAPISZ W FORMIE SKARGI, podpieraj się regulaminem

    Ale mam wątpliwości, bo jeśli obowiązuje plan zp to w drodze gminnej jest pewnie planowany wodociąg i wówczas budowa należy do gminy. Ty budujesz tylko do niego przyłącze na swój koszt który przekazujesz, może się upewnij

    Jeśli jest miejscowy plan zp i tam jest warunek podłączenia do wodociągu to niestety chyba będzie kłopot z odbiorem domu, jeśli wz to możesz wpisać do wniosku że chcesz studnię; studnię lub wodociąg
    § 26.ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    3. W razie braku warunków przyłączenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej działka, o której mowa w ust. 1, może być wykorzystana pod zabudowę budynkami przeznaczonymi na pobyt ludzi, pod warunkiem zapewnienia możliwości korzystania z indywidualnego ujęcia wody..

    Studnię zawsze możesz zbudować (zgłoszeniem) http://forum.muratordom.pl/studnia-z...hlight=studnia
    Dziękuję za rady, postaram się coś zawalczyć, chociaż ręce już mi trochę opadają... Ta studnia to była moja ostatnia deska ratunku

    Pozdrawiam
    Berdi
    Moja głowa ...

  19. #19

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    Po zakupie działki w grudniu ubiegłego roku udałam się Zakładu Gospodarki Komunalnej w mojej gminie w sprawie podłączenia wody. Bardzo miły Pan Dyrektor oświadczył mi że będę musiała wybudować wodocią długości 117m a gmina nie będzie partycypowała w kosztach bo nie ma pieniędzy ale będę mogła odzyskać pewną kwotę od następnych chętnych do podłaczenia. Pan dyrektor zaproponował mi że ZGK może pośredniczyć w wykonaniu projeku i uzyskaniu pozwolenia na budowę oczywiście za moje pieniądze. Ponieważ byłam wtedy zielona jak szczypior w temacie mediów zgodziałm się zapłaciłam i już w sierpniu miałam pozwolenienna budowę wodociągu i przyłącza. Oczywiście udałam się do miłego Pana Dyrektora żeby zapytać czy wodciągi mogą wykonać tę inwestyvcję i za ile. Otrzymałam wycenę z ZGK na kwotę 22k . Szukałam innej firmy wykonawczej, jedna wyceniła pracę na 17k ale generalnie po wizycie w ZKG stwoerdziła że najlepiej aby robiły to wodociągi, inne firmy w ogóle nie podjęły się wyceny normalna zmowa . Rozgrzało mnie to do czerwoności i za radą kilku Forumowiczów poszukałam przepisów. Okazało się że Pan Dyrektor wodociągów po prostu mnie oszukał . Zgodnie z regulaminem zaopatrzenia w wodę przed wydaniem mi warunków technicznych powinien zawrzeć ze mną umowę datyczącą odpłatnego przejęcia wodociągu. Wkurzona do granic wytrzymałości ruszyłam na wojnę z dyrektorem i napisłam pismo do wójta gminy zdając sobie sprawę z tego że być może nigdy nie podłączę mojej działki do wodociągu, ale od czego są studnie. W piśmie zawarłam mnóstwo paragrafów, zapisy ustawy o zaopatrzeniu w wodę z planu zagospodarowania, planu rozwoju gminy, regulaminów oraz opisałam całą sytuację czyli to jak pan dyrektor nabił mnie w butelkę. Oczywiście napisałam również że mam gdzieś inwestowanie w infrastrukturę gminy i że wywiercę sobie studnię. Odpowiedź przyszła bardzo szybko i zawierała trzy zdania jedno z nich brzmiało następująco : "prace związane z budową wodociągu do działki nr 30/14 (to moja) zostały przewidziane w preliminarzu budżetu gminy na rok 2008" .
    Opiszę jeszcze krótko inny temat dotyczący podłaczenia gazu może komuś się przyda. Z gazowni również dostałam informację że konieczna jest budowa nitki gazociągu długości 130m i że muszę ponieść koszt w wys. ponad 7k . I znów za radą Forumowiczów nawiązałam kontakt z sąsiadem -właścicielem następnej działki i poprosiłam aby również złożył wniosek o wydanie warunków. Ponieważ mój sąsiad jest właścicielem 2 działek a jego mama jeszcze jednej złożył 3 wnioski dla tych trzech działek . Wczoraj otrzymałam nowe warunki przyłączenia do gazociągu. Koszt wykonania nowej nitki gazociągu do naszych 4 działek to 37k a podmiot starający się o podłaczenie czyli ja mam ponieść opłatę w wysokości 920 zł słownie dziewięćset dwadzieścia + VAT . Dziękuiję serdecznie drogim Forumowiczom za dobre rady i polecam wszystkim nie ustępować zbyt łatwo i walczyć do końca o to aby opłaty za podłaczenie mediów były jak najmniejsze.
    Pozdrawiam

  20. #20

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony