POMOCY

Jesteśmy wraz z innymi właścicielami działek położonymi wzdłuż drogi na etapie przystąpienia do budowy sieci wodociągowej.Mamy już zatwierdzony projekt i lada moment ruszamy z robotami. Koszt budowy wodociągu ok 27 tyś zł + przyłącza do każdej działki, za co płacimy my. Droga w której będzie szedł wodociąg jest współwłasnością wszystkich właścicieli działek, nie jest to droga gminna.
Powiedzcie, czy mamy szanse na ubieganie się o zwrot kosztów budowy sieci?
Jak odbywa się sprawa przekazania wodociągi gminie, bo z tego co mi powiedzieli w gminie to przejdzie on na ich własność tylko kiedy i w jaki sposób, czy mamy sobie to zastrzec w jakiejś umowie, kiedy takową podpisać i na jakich warunkach???

A i istotne bardzo pytanie jako inwestor w projekcie jest jeden z właścicieli, pomimo, że wg tego projektu będzie podłączone kilka innych działek, powiedzcie czy wododiąg będzie uznawany za własność tego inwestora wg projektu czy nas wszystkich, którzy się na niego złoż, jak zapewnić sobie "prawo własności"- tak to nazwę, do tej sieci. Czy wystarczy, że wszyscy, którzy złożą się na wodociąg będą wymienieni w umowie z wykonawcą prac budowy sieci, i będą posiadali fv za wykonaną usługę.

POMOCY jestem kompletnie zielona w temacie, a mam do wyłożenia ok 10 tyś zł - bo mam dwie działki, a chciałabym móc ubiegać się o jakiś zwrot.