dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Question Kolumna tarasowa a odległość od granicy działki

    Jaka może byc odległość kolumienki podtrzymującej daszek nad tarasem od granicy działki? Czy w tym wypadku ma zastosowanie paragraf o tarasie (1,5m)?

    Pozdrowienia!

  2. #2

    Domyślnie

    taras jest niezadaszony.
    Jakiekolwiek podparcie dachu traktuje się jako ścianę(obrys budynku).

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProMyst Zobacz post
    Jakiekolwiek podparcie dachu traktuje się jako ścianę(obrys budynku).
    Nie jest to prawdą!

    § 12.
    5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:

    1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części
    budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa,
    Prościej – żaden „wystający” element budynku, nie może być w odległości mniejszej, niż 1,5m od granicy.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Nie jest to prawdą!
    niestety jest to prawda



    Cytat Napisał sSiwy
    Prościej – żaden „wystający” element budynku, nie może być w odległości mniejszej, niż 1,5m od granicy.
    ale wszelkie podparcia to min. 3m

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojgoc Zobacz post
    niestety jest to prawda




    ale wszelkie podparcia to min. 3m
    A podeprzesz tą tezę jakimś konkretnym przepisem - może cytacik ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6

    Domyślnie

    z tego co wiem z mojego doświadczenia podparcie dachu typu słup to już jest traktowane jako "sciana". Okap może być 1,5 m. Nie podparcie.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    A podeprzesz tą tezę jakimś konkretnym przepisem - może cytacik ?
    Linia zabudowy jest to odległość, w jakiej od granicy działki lub (częściej) drogi, można zbudować budynek. Obowiązujące linie zabudowy, dokładnie określają, w którym miejscu musi znaleźć się ściana budynku i wyznaczane są w miejscach istotnych urbanistycznie. Nieprzekraczalna linia zabudowy z kolei, oznacza, że budynki nie mogą być poza tą linią zlokalizowane [por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 kwietnia 2000 r., sygn. SA/Sz 41/99]. Nieprzekraczalna linia zabudowy wyznacza zatem usytuowanie ściany zewnętrznej budynku (lica budynku) w określony sposób. Lico budynku to elewacja frontowa wraz z wszystkimi elementami. Jeżeli ani z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani z decyzji o warunkach zabudowy nie wynika, że owa linia może zostać przekroczona przez części dodatkowe lub drugorzędne budynku, jak balkony, schody zewnętrzne, wykusze itp., to należy stwierdzić, że usytuowanie takich elementów poza nieprzekraczalną linią zabudowy nie jest dopuszczalne. Na poparcie przedstawionej tezy można wskazać sposób skonstruowania regulacji dotyczącej nieprzekraczalnej linii zabudowy na gruncie przepisów prawa budowlanego. Chodzi o § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.), który zezwala na przekroczenie minimalnej odległości od granicy działki sąsiedniej tylko wymienionym częściom budynku, takim jak: balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy, określając jednocześnie maksymalny wysięg tych elementów. Z tej regulacji można wyprowadzić co najmniej trzy wnioski. Po pierwsze, przekroczenie minimalnych odległości jest możliwe jedynie w doniesieniu do wymienionych w przepisie elementów budynku. Po drugie, przekroczenie minimalnych odległości nie jest możliwe w odniesieniu do innych niż przewidziane w tym przepisie elementów. Po trzecie, gdyby prawodawca pojmował nieprzekraczalną linię zabudowy jako granicę, która nie odnosi się do elementów dodatkowych (drugorzędnych) budynku mogących w związku z tym wykraczać poza tą linię, to zbyteczny byłby przepis § 12 ust. 5 omawianego rozporządzenia, regulujący kwestie związane z wysięgiem części dodatkowych budynku poza minimalne odległości od granicy sąsiedniej działki. Mając na uwadze przedstawiony wyżej tok rozumowania, możliwość naruszenia nieprzekraczalnej linii zabudowy przez wykusz budynku powinna wynikać z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a jeżeli decyzja na ten temat milczy, przekroczenie takiej linii nie jest dopuszczalne. Kwestia usytuowania sąsiedniego budynku nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia rozpatrywanej sprawy, ponieważ po pierwsze, nie wiadomo jaka była treść tamtej decyzji o warunkach zabudowy, po drugie, nie wiadomo, czy decyzja - bez względu na swoją ostateczność - była wadliwa, czy prawidłowa, a po trzecie, decyzja o warunkach zabudowy (podobnie jak decyzja o pozwoleniu na budowę) jest decyzją administracyjną określającą sytuację indywidualnie oznaczonego adresata w konkretnej sprawie, niezależnie od rozstrzygnięć wobec innych adresatów w sprawach dotyczących innych nieruchomości. Można jedynie domniemywać, że nie można wykluczyć, iż organy rozpatrujące lokalizację sąsiedniego budynku mogły przyjąć, że nieprzekraczalna linia zabudowy może zostać naruszona przez elementy dodatkowe budynku (np. wykusz), aczkolwiek w ocenie udzielającego odpowiedzi na pytanie taka interpretacja byłaby błędna.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Utożsamianie linii zabudowy (nieprzekraczalnej !) z minimalną odległością od granicy jest bardzo dużą nadinterpretacją – choćby z racji, że są to dwie diametralnie różne sprawy.
    Również przytoczony przykład, dotyczący wykusza wystającego poza nieprzekraczającą linię zabudowy – czyli ukazujący zupełnie inny problem - odbiega zdecydowanie od poruszanego tu zagadnienia.

    Cytat Napisał ProMyst Zobacz post
    z tego co wiem z mojego doświadczenia podparcie dachu typu słup to już jest traktowane jako "sciana". Okap może być 1,5 m. Nie podparcie.
    Teoretycznie tak, jeśli dotyczy to linii zabudowy, określonej i na „warunkach” urbanisty.
    Tu chodzi o odległość od granicy – czyli Rozporządzenie i przepisy par. 12.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #9

    Domyślnie

    nie wiem może macie innych urzędników.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    minimalna odleglość od granicy to 3m dla sciany i wszelkich podpór,
    4m dla sciany z otworem okiennym.
    liia zabudowy nie moze byc mniejsza od minimalnych odleglosci - i nie bardzo wiem co tu jest niezrozumiale

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Dokładnie te dwie opcja kołatały mi się po głowie - interpretacja, że podpora to ściana lub te 1.5m..

    No nic, do 3m brakuje mi 20cm, więc albo skrócę nieco taras, albo poproszę o wyjątek. Jak myślicie jest szansa?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    a to od strony sąsiada? czy ulicy?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojgoc Zobacz post
    minimalna odleglość od granicy to 3m dla sciany i wszelkich podpór,
    4m dla sciany z otworem okiennym.
    liia zabudowy nie moze byc mniejsza od minimalnych odleglosci - i nie bardzo wiem co tu jest niezrozumiale
    Być może jestem upierdliwy, ale może ktoś poda mi „przepis”, że podpora/y (kolumna/y podpierająca/e) to „ ściana”.
    I dlaczego, wobec takiej interpretacji, taras nie jest pomieszczeniem, a „ściana” ograniczona podporami nie jest wliczana w kubaturę budynku.

    Określenie „linia zabudowy”, jest określeniem urbanistycznym i może być mniejsza niż podane minimalne odległości tj. 3 i 4m.
    Natomiast tu chodzi o minimalna odległość od granicy z sąsiednia działką, a to oznacza, że jeśli nie ma dodatkowych wytycznych w MPZP lub WZiZT, to obowiązują przepisy Rozporządzenia i Prawa Budowlanego, które nigdzie nie definiują podpór jako ściany (dla takiego przypadku).
    Dla przypomnienia – minimalne odległości od granicy (par.12) wprost wynikają z przywołanych par.271-273 – czyli przepisów –p.poż.

    Jeśli jednak w jakimś urzędzie jest ktoś, kto tak jak wojgoc nadinterpretuje obowiązujące przepisy, to w projekcie wystarczy zaznaczyć, że podpora będzie wykonana jako „ściana” oddzielenia p.poż.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    sSiwy,
    dyskusja z Tobą to jak dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy - bez sensu.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Być może jestem upierdliwy, ale może ktoś poda mi „przepis”, że podpora/y (kolumna/y podpierająca/e) to „ ściana”.
    Może się mylę – jest okazja aby naprowadzić mnie na właściwą drogę – wystarczy odpowiedzieć na postawione pytanie – konkretnie jaka jest podstawa prawna takiego stwierdzenia ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #16

    Domyślnie

    zadzwoń do starostwa powiatowego i się zapytaj

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProMyst Zobacz post
    zadzwoń do starostwa powiatowego i się zapytaj

    Nie mam, ani nie miałem takiej potrzeby, ani sytuacji.
    Pierwszy raz słyszę o takiej interpretacji.
    Ktoś kto tak twierdzi, powinien podać podstawę prawną – a tej jakoś brak.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #18

    Domyślnie

    powiedz to urzędnikowi - powtarzam

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    W takich sprawach, zawsze proszę o podanie podstawy prawnej dla takiego żądania i to na piśmie – to po pierwsze.
    Po drugie - podałem „sposób” na obejście tak durnej i bezpodstawnej interpretacji.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    W takich sprawach, zawsze proszę o podanie podstawy prawnej dla takiego żądania i to na piśmie – to po pierwsze.
    Po drugie - podałem „sposób” na obejście tak durnej i bezpodstawnej interpretacji.
    to powodzenia w praktycznej realizacji swojej interpretacji

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony