dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 8
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 159
  1. #81
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mirkapki

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    194
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    POMOCY

    Jesteśmy wraz z innymi właścicielami działek położonymi wzdłuż drogi na etapie przystąpienia do budowy sieci wodociągowej.Mamy już zatwierdzony projekt i lada moment ruszamy z robotami. Koszt budowy wodociągu ok 27 tyś zł + przyłącza do każdej działki, za co płacimy my. Droga w której będzie szedł wodociąg jest współwłasnością wszystkich właścicieli działek, nie jest to droga gminna.
    Powiedzcie, czy mamy szanse na ubieganie się o zwrot kosztów budowy sieci?
    Jak odbywa się sprawa przekazania wodociągi gminie, bo z tego co mi powiedzieli w gminie to przejdzie on na ich własność tylko kiedy i w jaki sposób, czy mamy sobie to zastrzec w jakiejś umowie, kiedy takową podpisać i na jakich warunkach???

    A i istotne bardzo pytanie jako inwestor w projekcie jest jeden z właścicieli, pomimo, że wg tego projektu będzie podłączone kilka innych działek, powiedzcie czy wododiąg będzie uznawany za własność tego inwestora wg projektu czy nas wszystkich, którzy się na niego złoż, jak zapewnić sobie "prawo własności"- tak to nazwę, do tej sieci. Czy wystarczy, że wszyscy, którzy złożą się na wodociąg będą wymienieni w umowie z wykonawcą prac budowy sieci, i będą posiadali fv za wykonaną usługę.

    POMOCY jestem kompletnie zielona w temacie, a mam do wyłożenia ok 10 tyś zł - bo mam dwie działki, a chciałabym móc ubiegać się o jakiś zwrot.

  2. #82

    Domyślnie Wodociąg

    Czy ktos z forumowiczow budowal kawalek wodociągu w okolicach Piaseczna? Poszukuje niedrogiego i sprawdzonego projektanta i wykonawcy. Dziekuje

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirkapki
    POMOCY

    Jesteśmy wraz z innymi właścicielami działek położonymi wzdłuż drogi na etapie przystąpienia do budowy sieci wodociągowej.Mamy już zatwierdzony projekt i lada moment ruszamy z robotami. Koszt budowy wodociągu ok 27 tyś zł + przyłącza do każdej działki, za co płacimy my. Droga w której będzie szedł wodociąg jest współwłasnością wszystkich właścicieli działek, nie jest to droga gminna.
    Powiedzcie, czy mamy szanse na ubieganie się o zwrot kosztów budowy sieci?
    Jak odbywa się sprawa przekazania wodociągi gminie, bo z tego co mi powiedzieli w gminie to przejdzie on na ich własność tylko kiedy i w jaki sposób, czy mamy sobie to zastrzec w jakiejś umowie, kiedy takową podpisać i na jakich warunkach???

    A i istotne bardzo pytanie jako inwestor w projekcie jest jeden z właścicieli, pomimo, że wg tego projektu będzie podłączone kilka innych działek, powiedzcie czy wododiąg będzie uznawany za własność tego inwestora wg projektu czy nas wszystkich, którzy się na niego złoż, jak zapewnić sobie "prawo własności"- tak to nazwę, do tej sieci. Czy wystarczy, że wszyscy, którzy złożą się na wodociąg będą wymienieni w umowie z wykonawcą prac budowy sieci, i będą posiadali fv za wykonaną usługę.

    POMOCY jestem kompletnie zielona w temacie, a mam do wyłożenia ok 10 tyś zł - bo mam dwie działki, a chciałabym móc ubiegać się o jakiś zwrot.
    Według mnie nie ma znaczenia, że wodociąg budowany jest w drodze prywatnej. Komplikuje to tylko sytuację w zakresie ustanowienia służebności dla mediów. Uważam, że za sam wodociąg (bez przyłączy) macie prawo żądać zwrotu kosztów. Na pewno własność wodociągu nie przechodzi automatycznie po jego wybudowaniu na rzecz gminy. Musi tu być umowa.

    Umowę taką może zawrzeć przed wybudowaniem (ale najczęściej gmina zastrzega sobie, że tylko część kosztów pokrywa) lub po - i tu można zwrócić się o zwrot całych poniesionych kosztów. Wiadomo, że takie umowy są negocjowane i zależne od obu stron.

  4. #84
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mirkapki

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    194
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    [quote="Alkman"]
    Cytat Napisał mirkapki
    POMOCY


    Według mnie nie ma znaczenia, że wodociąg budowany jest w drodze prywatnej. Komplikuje to tylko sytuację w zakresie ustanowienia służebności dla mediów. Uważam, że za sam wodociąg (bez przyłączy) macie prawo żądać zwrotu kosztów. Na pewno własność wodociągu nie przechodzi automatycznie po jego wybudowaniu na rzecz gminy. Musi tu być umowa.

    Umowę taką może zawrzeć przed wybudowaniem (ale najczęściej gmina zastrzega sobie, że tylko część kosztów pokrywa) lub po - i tu można zwrócić się o zwrot całych poniesionych kosztów. Wiadomo, że takie umowy są negocjowane i zależne od obu stron.
    Dziękuję za odpowiedź
    jestem już po rozmowach z Gminą i co usłyszałam jak zaproponowałam by przejęli odpłatnie sieć, że 0 zł to też jest odpłatnie, i oni nic nie zapłacą bo nie mają pieniędzy, a jak im wodociągu nie "oddamy" to nam wody nie puszczą

    stanowisko Pani wójt jest takie, że skoro budujemy się w polach to wiedzieliśmy na co się decydujemy i oni nic namnie dopłacą

    jutro mam spotkanie z prawnikiem w tej sprawie bo chcemy walczyć o odzyskanie kosztów, czy macie jakieś doświadczenie w walce z Gminą o zwrot kosztów?

  5. #85

    Domyślnie

    Tak, ja otrzymałam zwrot.
    Gmina nie może uzależniać puszczenia wody od przekazania wodociągu.
    Przeczytaj ten temat na str. 1

  6. #86
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    melanze

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Droga Alkman,

    Zwracam się z prośbą o opinię, ponieważ z tego co czytam masz już duże doświadczenie w walce z dostawcami wody.

    Otrzymałem warunki techniczne przyłączenia do sieci wod-kan.

    Mam oczywiście przedłużyć o ok 30m wodociąg, zakończyć go hydrantem p.poż i dopiero do tego mam zbudować sobie przyłącze do tego. Oczywiście to wszystko na własny koszt, a poźniej łaskawie odkupią ode mnie to wszystko za 100 zł netto !!!

    W owych warunkach wyraźnie napisane jest, że" na budowę urządzeń inwestor winien podpisać Umowę przejęcia określającą sposób ich realizacji, finansowania i odbioru prac", oraz że" inwestor jest zobowiązany do zawarcia umowy z GIWK umowy przejęcia najpóźniej do chwili złożenia wniosku o uzgodnienie projektu, w celu wyeliminowania sytuacji powstania odrębnych(z punktu widzenia prawa własności) odcinków sieci w ramach systemu wodociągowo -kanalizacyjnego"

    W umowie tej mają też zawierać się m.in. następujące punkty:
    -"przekaże na własność GIWK wybudowane urządzenia wod-kan na podstawie protokołu przejęcia, za częściowa odpłatnością, tj za kwotę netto 100 zł plus ewentualny Vat, jednoczesnie zrzekając się nieodwołalnie wszelkich dalszych roszczeń wobec Giwk z tyt. nakładów poniesionych na wybudowanie przekazanych urządzeń"
    -" inwestor zobowiązuje się wybudować na własny koszt przepompownię wody/ścieków i wydzielić teren niezbędny dla przepompowni wraz z powierzchnią do jej obsługi. Inwestor powiadomi giwk o uzyskaniu prawomocnej decyzji podziałowej oraz o ujawnieniu podziału w operacie ewidencji gruntów. Wartość działki zostanie określona na podstawie operatu szacunkowego wykonanego na zlecenie i koszt Giwk niezwłocznie po ujawnieniu podziału w operacie ewidencji gruntów. Inwestor przekaże wydzieloną działkę na własność giwk na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego, za kwotę równą 50% wartości wskazanej w operacie szacunkowym. Koszty aktu notarialnego poniesie inwestor. Kwota transakcji zostanie zapłacona przez GIWK po przeniesieniu prawa własności powyższej działki w ciągu 14 dni od dnia otrzymania przez GIWK prawidłowo wystawionej przez inwestora faktury VAT. Wydanie nieruchomości nastąpi w dniu zawarcia umowy sprzedaży"
    -"Giwk zagwarantuje, że mimo przekazania mu na własność urządzeń wod-kan za częściową odpłatnością, nie będzie przez Gminę miasta Gdańsk naliczona opłata adiacencka z tyt. wzrostu wartości nieruchomości objętej inwestycją,spowodowanego doprowadzeniem do nieruchomości infrastruktury wod-kan, której dotyczy umowa przejęcia"
    ...
    i jest tam jeszcze kilka punktów o przejęciu, odbiorze końcowym itd.


    I teraz przechodzę do sedna. Podpisując umowę zrzeknę się roszczeń z tytułu poniesienia wydatków na budowę sieci. Zrozumiałym jest więc że nie chcę podpisywać umowy w takiej jak proponują formie.

    Jednocześnie jest tam napisane, że aby uzgodnić projekt muszę coś takiego podpisać.
    Czy sugerujesz więc, że najlepiej w moim przypadku wybudować całe przyłącze oraz przedłużenie wodociągu nie stosując się do zapisów z Warunków(o uprzednim podpisaniu Umowy przejęcia) za to zgodnie z wszystkimi wytycznymi technicznymi, a następnie na podstawie Regulaminu dostarczania wody w moim mieście żądać podpisania umowy na dostarczanie wody oraz odbiór ścieków ?

    Następnie sądzić się z wodociągami o pokrycie większej części wydanej przeze mnie kwoty na budowę wodociągu ?


    pozdrawiam
    m

  7. #87

    Domyślnie

    Mogę jedynie napisać, co ja bym zrobiła. O tym pisałam w tym wątku na poprzedniej stronie. I dodam, że na temat gwik z Gdańska też była mowa. Dziwię się, że jeszcze nikt z nimi porządku nie zrobił. Niestety, sprawa może trochę potrwać, ale spróbowac można. Z tego co się orientuję jednak niewielu chce się walczyć.

    Czy sugerujesz więc, że najlepiej w moim przypadku wybudować całe przyłącze oraz przedłużenie wodociągu nie stosując się do zapisów z Warunków(o uprzednim podpisaniu Umowy przejęcia)
    Przede wszystkim nie masz możliwości wybudowania wodociągu bez uzgodnień.

    inwestor jest zobowiązany do zawarcia umowy z GIWK umowy przejęcia najpóźniej do chwili złożenia wniosku o uzgodnienie projektu
    Tych nie dostaniesz dopóki nie zgodzisz się na przekazanie wodociągu za 100 zł. Kółko się zamyka.

    W tym momencie, jeśli otrzymałeś pismo, w którym wymienione są warunki, na podstawie których przekażesz wodociąg za 100 zł, pozostaje napisać do gwik kolejne pismo, iż nie zgadzasz się z zaproponowaną kwotą, gdyż jest rażąco niska w stosunku do poniesionych kosztów itp.

    -"Giwk zagwarantuje, że mimo przekazania mu na własność urządzeń wod-kan za częściową odpłatnością, nie będzie przez Gminę miasta Gdańsk naliczona opłata adiacencka z tyt. wzrostu wartości nieruchomości objętej inwestycją,spowodowanego doprowadzeniem do nieruchomości infrastruktury wod-kan, której dotyczy umowa przejęcia"
    Ale to właśnie opłata adiacencka jest wydatkiem, który należy ponieść gdyż zgodnie z przepisami właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich (art. 144 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Dz. U. 2004, nr 261, poz. 2603 ze zm.).

    nie chcę podpisywać umowy w takiej jak proponują formie.

    Jednocześnie jest tam napisane, że aby uzgodnić projekt muszę coś takiego podpisać.
    Więc napisz im to w piśmie, że nie chcesz. Jeśli uzyskasz odpowiedź odmowną, to uważam, że następnym krokiem jest napisanie skargi do UOKiK o zbadanie czy gwik nie wykorzystuje swojej pozycji dominującej.

  8. #88

    Domyślnie

    Zapomniałam dodać, że co do działki to nie wypowiadam się, bo po prostu nie mam zielonego pojęcia jak to załatwić.

    A przy okazji wspomnę tylko, że w warunkach narzucają Tobie jako osobie prywatnej obowiązek wystawienia faktury VAT, na podstawie której zapłacą.
    Zgodnie z ustawą o VAT nie jestes uprawniony do wystawienia faktury - dopuszczalny jest rachunek.

  9. #89
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mirkapki

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    194
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    JA jestem już po wizycie u prawnika, który to poradził by po wybdowaniu sieci zwrócić się do Gminy o zwrot poniesionych kosztów, jeśli odmówią, a tak pewnie się stanie to skierujemy sprawę do sądu i mam nadzieję, że zapłacą z odsetkami. To jednak jeszcze trochę potrwa bo budowa sieci rusza prawdopodobnie jutro a skończy się niewiadomo kiedy. Dam znać jak się sprawa potoczy, trzymajcie kciuki

  10. #90
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    melanze

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alkman
    Zapomniałam dodać, że co do działki to nie wypowiadam się, bo po prostu nie mam zielonego pojęcia jak to załatwić.

    A przy okazji wspomnę tylko, że w warunkach narzucają Tobie jako osobie prywatnej obowiązek wystawienia faktury VAT, na podstawie której zapłacą.
    Zgodnie z ustawą o VAT nie jestes uprawniony do wystawienia faktury - dopuszczalny jest rachunek.
    Dziękuję serdecznie za odpowiedź, generalnie widzę że moja sytuacja jest nie do pozazdroszczenia, mam przekichane. Będę próbował spotkać się z miejskim rzecznikiem konsumentów, prawnikiem, może mi pomogą !

    chciało się budować domek to teraz trzeba cierpieć !

  11. #91

    Domyślnie

    Będę próbował spotkać się z miejskim rzecznikiem konsumentów, prawnikiem, może mi pomogą !

    chciało się budować domek to teraz trzeba cierpieć !
    Jeśli miejski rzecznik konsumentów nie pomoże nie zrażaj się ( i na to w sumie bym nie liczyła gdyż zajmuje się on sprawami indywidualnymi).
    Powinieneś zgłosić się tu:
    Delegatura w Gdańsku
    ul. Podwale Przedmiejskie 30, 80-824 Gdańsk

    Chodzi o to, żeby wykazać, że gwik w Gdańsku narusza zbiorowe interesy konsumentów wykorzystując swoją pozycję dominującą np. proponując rażąco niskie wynagrodzenie za wodociąg, czy uzależniając wydanie uzgodnień potrzebnych do budowy od spełnienia innych świadczeń - tu od podpisania niekorzystnej umowy (czyli trzeba wykazać, że nie tylko Tobie zaproponowali takie warunki, ale że inni konsumenci również otrzymują oferty "nie do odrzucenia". Być może w regulaminie są niedozwolone zapisy. Ja wierzę, że to można załatwić i udowodnić.

    Jest to o tyle istotne, że jeśli udowodnisz, że tak jest, to na gwik może być nałożona wysoka kara za takie praktyki.
    Jeśli napiszesz pismo do UOKiK i uznają Twoje zarzuty za zasadne, to najpierw będzie wszczęte postępowanie wyjaśniające. Jeśli dostarczysz dowody na piśmie - gwik będzie musiał się ustosunkować do tego co napisał do Ciebie. Dlatego radziłam, żebyś najpierw napisał, że nie zgadzasz się na zawarcie umowy i przekazanie wodociągu za 100 zł.

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirkapki
    JA jestem już po wizycie u prawnika, który to poradził by po wybdowaniu sieci zwrócić się do Gminy o zwrot poniesionych kosztów, jeśli odmówią, a tak pewnie się stanie to skierujemy sprawę do sądu i mam nadzieję, że zapłacą z odsetkami. To jednak jeszcze trochę potrwa bo budowa sieci rusza prawdopodobnie jutro a skończy się niewiadomo kiedy. Dam znać jak się sprawa potoczy, trzymajcie kciuki
    Jeśli pozwolono wam wybudować wodociąg bez wymuszania zawarcia umowy o przekazanie wodociągu za grosze, to sprawa jest wygrana. pamiętaj by mieć pełną dokumentację, zbierać wszystkie faktury, certyfikaty.

  13. #93
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    melanze

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alkman
    Będę próbował spotkać się z miejskim rzecznikiem konsumentów, prawnikiem, może mi pomogą !

    chciało się budować domek to teraz trzeba cierpieć !
    Jeśli miejski rzecznik konsumentów nie pomoże nie zrażaj się ( i na to w sumie bym nie liczyła gdyż zajmuje się on sprawami indywidualnymi).
    Powinieneś zgłosić się tu:
    Delegatura w Gdańsku
    ul. Podwale Przedmiejskie 30, 80-824 Gdańsk

    Chodzi o to, żeby wykazać, że gwik w Gdańsku narusza zbiorowe interesy konsumentów wykorzystując swoją pozycję dominującą np. proponując rażąco niskie wynagrodzenie za wodociąg, czy uzależniając wydanie uzgodnień potrzebnych do budowy od spełnienia innych świadczeń - tu od podpisania niekorzystnej umowy (czyli trzeba wykazać, że nie tylko Tobie zaproponowali takie warunki, ale że inni konsumenci również otrzymują oferty "nie do odrzucenia". Być może w regulaminie są niedozwolone zapisy. Ja wierzę, że to można załatwić i udowodnić.

    Jest to o tyle istotne, że jeśli udowodnisz, że tak jest, to na gwik może być nałożona wysoka kara za takie praktyki.
    Jeśli napiszesz pismo do UOKiK i uznają Twoje zarzuty za zasadne, to najpierw będzie wszczęte postępowanie wyjaśniające. Jeśli dostarczysz dowody na piśmie - gwik będzie musiał się ustosunkować do tego co napisał do Ciebie. Dlatego radziłam, żebyś najpierw napisał, że nie zgadzasz się na zawarcie umowy i przekazanie wodociągu za 100 zł.
    Na prawdę dziękuję za wszelkie porady !
    Mam nadzieję że się uda !

    Pozdrawiam

  14. #94

    Domyślnie

    Witam serdecznie bardzo ciekawy post.
    Mam podobne problemy z przyłączem wod. i kanal.
    Sieć wodna (100PCV) znajduje się na działce sąsiada. Zgodnie z warunkami musimy wwiercić się w tę sieć nawiertką fi 32. Na działce sąsiada będzia znajdować się 11m przyłącza a na naszej 17mb. Czy możemy ubiegać się o zwrot kosztów podłączenia do sieci przynajmniej w części?
    Większy problem jest z kanalizacją. Drugi z sąsiadów ma na swojej działce puszczoną rurę kanalizacyjną (jeżeli dobrze odczytałam ks200) i on bezpośrednio z tej rury ma przyłącze do domu (nie ma w tym miejscu studzienki rewizyjnej-kanalizacyjnej) Warunki nakazują nam w miejscu zakończenia tej rury (na działce sąsiada) wykonać taką studzienkę i do niej wpiąć przyłącze za pomocą rur PCV150 lub PCV200. Dodatkowo jednak musimy wykonać jeszcze jedną studzienkę już na naszej działce (załamanie 90st). Jeżeli dobrze zrozumiałam wasze wypowiedzi to koszt założenia rur i studzienki za pierwszą studzienką rewizyjną, która będzie na mojej działce powinna ponieść gmina???? a ja powinnam wykonać podłączenie do budynku i pierwszą studzienkę za budynkiem????
    Proszę o pomoc

  15. #95
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał xarra Zobacz post
    Sieć wodna (100PCV) znajduje się na działce sąsiada. Zgodnie z warunkami musimy wwiercić się w tę sieć nawiertką fi 32. Na działce sąsiada będzia znajdować się 11m przyłącza a na naszej 17mb. Czy możemy ubiegać się o zwrot kosztów podłączenia do sieci przynajmniej w części?
    Większy problem jest z kanalizacją. Drugi z sąsiadów ma na swojej działce puszczoną rurę kanalizacyjną (jeżeli dobrze odczytałam ks200) i on bezpośrednio z tej rury ma przyłącze do domu (nie ma w tym miejscu studzienki rewizyjnej-kanalizacyjnej) Warunki nakazują nam w miejscu zakończenia tej rury (na działce sąsiada) wykonać taką studzienkę i do niej wpiąć przyłącze za pomocą rur PCV150 lub PCV200. Dodatkowo jednak musimy wykonać jeszcze jedną studzienkę już na naszej działce (załamanie 90st). Jeżeli dobrze zrozumiałam wasze wypowiedzi to koszt założenia rur i studzienki za pierwszą studzienką rewizyjną, która będzie na mojej działce powinna ponieść gmina???? a ja powinnam wykonać podłączenie do budynku i pierwszą studzienkę za budynkiem????
    Proszę o pomoc
    NIestety nie masz racji.
    Wyrok na który powołują się wszyscy dotyczy kanalizacji w sytuacji bez studzienki.
    Najpierw o kanalizacji.
    Od domu do pierwszej studzienki na twojej działce znajduje się fragment instalacji kanalizacyjnej wewnętrznej ( podstawa prawna warunki techniczne jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie paragraf 122) czyli jak najbardziej ty to finansujesz.
    § 122. 1. Instalację kanalizacyjną stanowi układ połączonych przewodów wraz z urządzeniami, przyborami i wpustami odprowadzającymi ścieki oraz wody opadowe do pierwszej studzienki od strony budynku.
    A teraz przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej; ( i tutaj odnosi sie wyrok Sądu do tej drugiej części)
    Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzeniu ścieków
    Art. 15
    2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci
    Ta ustawa również mówi o tym, że:
    Art. 31. 1. Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.
    2. Przekazywane urządzenia, o których mowa w ust. 1, powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach.
    3. Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków
    .
    Musiałabyś udowodnić że parametry narzucone w warunkach technicznych odpowiadają sieci wodociągowej a nie przyłączu.
    6) przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym;
    16) urządzenia wodociągowe - ujęcia wód powierzchniowych i podziemnych, studnie publiczne, urządzenia służące do magazynowania i uzdatniania wód, sieci wodociągowe, urządzenia regulujące ciśnienie wody;
    Raczej nie masz szans na jakiekolwiek pieniądze.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  16. #96

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za pomoc, przynajmniej wiem na czym stoję. Gorąco pozdrawiam

  17. #97
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lis 1

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    2

    Domyślnie Proszę o pomoc

    Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum!

    Bardzo proszę o pomoc.
    Przedsiębiorstwo wod-kan w ramach programu unijnego wykonało przyłącze kan.. do mojego domu. Konieczne było również wybudowanie indywidualnej przepompowni. Teraz wod-kan przesłał mi umowę , w której chce mi użyczyć przepompowni i mam się zobowiązać do; zapłaty za prąd oraz stałe ponoszenie kosztów remontów i konserwacji przepompowni oraz wszelkich innych kosztów z nią związanych. Czy mają do tego prawo? Oczywiście nie proponują żadnych ulg w opłatach za zrzut ścieków.

  18. #98
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lis 1

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    2

    Domyślnie Czy nikt nie potrafi pomóc

    Jak w tytule

  19. #99
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Monika_76
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    prawie Olsztyn
    Posty
    252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Czesc,
    Widzę ze niektórzy walczą z wodociągami, gminą o zwrot poniesionych kosztów. Cieszę się ze się nie poddajecie i wspieram wszystkich walczących. Tym ktorym sie udało niech dają znać niosąc otuchę innym bo myślę że jest to niełatwa walka.
    Moja sytuacja jest chyba gorsza, w umowie o przyłączenie do sieci wodociagowej znajduje sie zapis że oddam wybudowane przyłącze wodociągowe nieodpłatnie gminie. Papier został podpisany aby otrzymać warunki techniczne podłączenia działki do sieci wodociagowej i kanalizacji (ale kto to teraz udowodni). Mimo że sami wybudowalismy sieć to jeszcze musielismy zapąłcić za podlaczenie sie do ich sieci (wod-kan) tzw: uczestniczenie w kosztach wybudowanej sieci wodociągowej - 265 zł i sieci kanalizacyjnej -370 zł niby niewiele w porównaniu z tym co wydalismy na wybudowanie naszego przyłącza ale człowiekowi ciśnienie podnosi.
    Ale wróćmy do naszego przylącza ........
    Przyłącze biegnie od naszej działki , po działce sąsiada i pozniej dopiero dociera do drogi gminnej. Przyłacze to według mnie powinno sie kwalifikować nie jako przyłącze a jako normalna siec wod-kanalizacyjna. Rury wykorzystane do budowy to woda: ponad 200 metrów o srednicy 90mm (dopiero na naszej działce przechodzą w rury 32mm - około 60m), kanaliza: rury fi160mm na całej długości czyli prawie 300m. Na swojej działce mam dwie studzienki, ogólnie wszystkich jest z 7 sztuk, są zasuwy odcinające wodę, jest hydrant. Koszt inwestycji niemały. Czy ktoś z szanownych forumowiczów mimo zapisów w umowie o bezpłatnym przekazniu wodociągu wywalczył w gminie lub wodociagach zwrot inwestycji bądz przeliczenie poniesionych kosztów inwestycji na opłaty zwiazane z poborem wody ????
    Liczylismy że gmina pozwoli nam odzyskac pieniądze od ludzi którzy kiedyś będą podłaczać się do - przez nas wybudowanego- jak to oni nazywają przyłącza ale gmina odmówiła.
    A jak z kanalizacją, nic nie podpisalismy ze ja przekazemy (jedynie umowa dotyczy wodociagu) czy mozemy ubiegać się o zwrot kosztów od pierwszej studzienki znajdującej sie na naszej działce mimo że reszta sieci idzie nie w drodze gminnej ale w drodze prywatnej sąsiada ??? Mysle ze jak w drodze gminnej to prościej coś wywalczyć.
    Co sądzicie?
    Mieszkamy w Faworycie od 19.02.2011
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Monika_76 Zobacz post
    Czy ktoś z szanownych forumowiczów mimo zapisów w umowie o bezpłatnym przekazniu wodociągu wywalczył w gminie lub wodociagach zwrot inwestycji bądz przeliczenie poniesionych kosztów inwestycji na opłaty zwiazane z poborem wody ????
    Myślę, że raczej nikomu sie nie udało. Według mnie widziałaś co podpisujesz i skoro zobowiązałaś się przekazać coś nieodpłatnie, to jest sprawa zamknięta. Kiedyś jak przeglądałam orzecznictwo znalazłam wyrok, w którym deweloper po podpisaniu umowy o nieodpłatnym przekazaniu urządzeń wystąpił o odszkodowanie. Przegrał, bo sąd uznał, że strony mogą dowolnie kształtować umowę. Tylko, że umowa dotyczyła dwóch przedsiębiorców. Natomiast osoba fizyczna jest słabszym uczestnikiem rynku, ale tutaj musiałby wypowiedzieć się ktoś kto zna się na prawie cywilnym czy można podważyć taką umowę.

    Na stronie sejmu znalazłam:
    Interpelacja nr 16196
    w sprawie
    prawa zwrotu kosztów poniesionych przez inwestora prywatnego na inwestycję - budowę przewodów wodociągowych - położoną na obcym terenie mającą na celu doprowadzenie wody do nieruchomości budowlanej - domu jednorodzinnego
    Treści samego zapytania, jak i odpowiedzi jeszcze nie ma, ale będę śledzić ten temat.

Strona 5 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony