dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 8
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 159
  1. #101

    Domyślnie

    Cytat Napisał lis 1 Zobacz post
    w której chce mi użyczyć przepompowni i mam się zobowiązać do; zapłaty za prąd oraz stałe ponoszenie kosztów remontów i konserwacji przepompowni oraz wszelkich innych kosztów z nią związanych. Czy mają do tego prawo? Oczywiście nie proponują żadnych ulg w opłatach za zrzut ścieków.
    Gdyby na mnie to trafiło, to zrobiłabym tak jak powtarzam na tym wątku jak zdarta płyta - zgłosiłabym to do UOKIK. Zgodnie z uzasadnieniem jednej z decyzji:


    "1. W świetle art. 8 ust. 1 ustawy o ochronie (...) zakazane jest nadużywanie pozycji dominującej na rynku właściwym przez jednego lub kilku przedsiębiorców. Art. 8 ust. 2 pkt. 6 ustawy stanowi, że nadużywanie pozycji dominującej może polegać w szczególności na narzucaniu przez przedsiębiorcę nieuczciwych warunków umowy przynoszących mu nieuzasadnione korzyści. (...)"

  2. #102

    Exclamation

    Na stronie Sejmu opublikowana została treść interpelacji nr 16196,a także odpowiedź Ministra Infrastruktury.

    Treści interpelacji nie wklejam, gdyż jest bardzo długa.
    Znajdziecie ją wraz z odpowiedzią tu:
    http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf

    A ja przytoczę istotny fragment:
    "Ad 1. Przyłącze wodociągowe powinno służyć tylko jednemu odbiorcy,
    jeśli z przewodu doprowadzającego wodę korzysta kilka nieruchomości, nie ma
    on charakteru przyłącza, lecz sieci. (...)

    Ad 2. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 13 września 2007 r. (III
    CZP 79/07) w części znajdującej się poza granicą nieruchomości gruntowej
    odbiorca usług nie jest podmiotem zobowiązanym do ponoszenia kosztów
    budowy przewodu wodociągowego.

    Ad 3 i 5. W zamian za ustanowienie służebności przesyłu właścicielowi
    gruntu, w którym usytuowana jest sieć wodociągowa na podstawie art. 305
    Kodeksu cywilnego przysługuje stosowne wynagrodzenie.

    Ad 4 i 7. Definicje przyłącza i sieci wodociągowej określone są w ustawie
    z uwzględnieniem odpowiednich dla nich aspektów technicznych i ich status
    prawny nie zależy od tego, czyją są własnością.

    Ad 6. Sieć wodociągowa, która z definicji jest w posiadaniu przedsiębiorstwa
    wodociagowo-kanalizacyjnego (art. 2 pkt 7), powinna być prowadzona w pasie
    drogowym poza terenem nieruchomości odbiorców.

    Ad 8. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy, o ile umowa o zaopatrzeniu w wodę, nie
    stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego
    działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych. Z powyższego
    wynika, że przejęcie przyłączy przez przedsiębiorstwo wodociagowokanalizacyjne
    od odbiorców usług albo wybudowanie przyłącza przez to
    przedsiębiorstwo jest możliwe, chociaż może prowadzić do przyjęcia
    dodatkowych obowiązków, jednakże w ramach swobody umów należy
    dopuścić taką możliwość.
    Podkreślić trzeba, że przedsiębiorstwo nie ma obowiązku przejmować
    zobowiązania do utrzymania i konserwacji przyłącza.
    Ad 9. Nie ma podstaw prawnych do bezpłatnego przejęcia przez
    przedsiębiorstwo wodociagowo-kanalizacyjne przyłącza wodociągowego i
    uzależnienia od tego możliwości podpisania umowy o zaopatrzenie w
    wodę.
    Ad 10. Osoba fizyczna, która nie posiada tytułu prawnego do gruntu, nie
    może przyjmować na siebie zobowiązań dotyczących tego gruntu."

    W odpowiedzi znalazła się również informacja:
    "w projekcie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
    zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa przewiduje się, że w art. 31
    ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków
    dodane zostaną zapisy regulujące ustalanie wartości urządzeń wodociagowokanalizacyjnych
    przewidzianych w planie i tych, które nie zostały w nim
    uwzględnione."

  3. #103
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Monika_76
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    prawie Olsztyn
    Posty
    252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Dzięki Alkman jesteś WIELKA !!!!!!!
    Widzę światełko w tunelu czytając AD1 i AD9.
    Jeszcze raz dzięki.
    Monika
    Mieszkamy w Faworycie od 19.02.2011
    Dziennik budowy
    Komentarze do dziennika

  4. #104

    Domyślnie

    Witam,
    Od kilku miesięcy podglądałam ten temat i średnio wierzyłam, że mi się uda..
    Długość odcinka kanalizacji do mojego domu wynosi 70m, z czego poza moją działką jest ponad 50m. W kwietniu b.r. napisałam pismo do wodociągów z prośbą o dofinasowanie, gdyż kwota jaką mieliśmy zapłacić przerosła nas.. 7tys.zł + woda 3tys zł.. Od kwietnia czekaliśmy, lecz mimo "ustnej" obietnicy prezesa w naszej sprawie nic się nie działo. W lipcu b.r stwierdziliśmy, że dłużej czekać nie możemy bo chcemy się w końcu wprowadzić! Wykonaliśmy przyłącz (nasz wykonawca zgodził się na system ratalny ) Po otrzymaniu wszystkich odbiorów, ale przed podpisaniem umowy znów poszliśmy do wodociągów i znów prosiliśmy o pomoc. Kilka dni temu otrzymałam telefon: OTRZYMAMY ZWROT MATERIAŁU WYKORZYSTANEGO DO BUDOWY NASZEJ KANALIZACJI Fakt gotówki nie dają - dają rury ale nasz wykonanwca od nas je odkupi Nie wiemy jeszcze jak wyglada zestawienie i wycena, ale dla nas to i tak ogromy sukces. Szczerze podeszłam do tej walki jak do walki z wiatrakami, ale jak widać nawet walka z wiatrakami może być wygrana NIE PODDAJCIE SIĘ I TAKA MOJA DOBRA RADA: NIE KRZYKIEM TYLKO GRZECZNIE - "POKORNE CIELĘ DWIE KROWY SSIE" Oczywiście jak będę coś wiecej wiedzieć to dam znac.
    Pozdrawiam

  5. #105
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Crazy

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Białystok
    Posty
    356

    Domyślnie

    W decyzji o warunkach zabudowy jest zapis, że dostarczenie wody z własnego ujęcia-studni, zaś odprowadzenie ścieków do zbiornika szczelnego lub POŚ. Problem jest taki, że w odległości od mojej działki ok 70m jest wodociąg i kanalizacja. Gmina nic nie pisze na temat możliwości podłączenia się do wodociągu i kanalizacji. Wiem, że gmina nie ma zamiaru ponosić kosztów doprowadzenie mediów do mojej działki, choć jest to w ich obowiązkach, dlatego nic nie piszą o możliwości podłączenia się do ww mediów. We wniosku o WZ pisałem, że mam zamiar podłączyć się do wodociągu. Czy warto odwoływać się do SKO od decyzji, żeby gmina umożliwiła mi w przyszłości możliwość podłączenia się do ww mediów? Czy jak wybuduje wodociąg i kanalizację jest szansa na zwrot poniesionych nakładów finansowych, pomimo tego że WZ mam na studnię i szambo?

  6. #106
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Crazy: szczerze pisząc, to ja bym wolał mieć u siebie studnię + POŚ (nie szambo) - koszta użytkowania są praktycznie zerowe (tyle, co prądu do pompek). W ostateczności wodę tylko z wodociągu. Kanalizy bym na takiej odległości nie robił nawet, gdybym miał w WZ wpisane, że muszę. Ekonimicznie nieuzasadnione moim zdaniem (dobry POŚ to ok. 12 tys. z wykonaniem, a za 70m kanalizy ile zapłacisz? A jak jeszcze, nie daj Boże, będzie potrzeba przepompownię postawić...).
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  7. #107
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Crazy

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Białystok
    Posty
    356

    Domyślnie

    Jeżeli będę musiał sam w 100% finansować wodociąg i kanalizację, to oczywiście wolę studnię i POŚ. Ale jeżeli uda mi się zmusić gminę do podciągnięcia wody i kanalizy to bym raczej wolał podłączyć do ww mediów. Chodzi o to, że WZ mógłby być zapis studnia lub wodociąg i zbiornik szczelny, POŚ lub kanalizacja sanitarna. Dlatego zastanawiam się jak zmusić gminą do takiego zapisu.

    Cytat Napisał Martinezio Zobacz post
    Crazy: szczerze pisząc, to ja bym wolał mieć u siebie studnię + POŚ (nie szambo) - koszta użytkowania są praktycznie zerowe (tyle, co prądu do pompek). W ostateczności wodę tylko z wodociągu. Kanalizy bym na takiej odległości nie robił nawet, gdybym miał w WZ wpisane, że muszę. Ekonimicznie nieuzasadnione moim zdaniem (dobry POŚ to ok. 12 tys. z wykonaniem, a za 70m kanalizy ile zapłacisz? A jak jeszcze, nie daj Boże, będzie potrzeba przepompownię postawić...).

  8. #108
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dwiemuchy
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    668
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A takie pytanie - w moich warunkach przylacza dostalem przylacz rura 63 mm - przylacz ten przetnie niezabudowana dzialke sasiada; teoretycznie rura 63 mm jest zbyt duza na pojedynczy budynek mieszkalny. Do wykonania jest ok. 50 mb przylacza, w tym jakies 10 mb przekopu pod droga (woda zlokalizowana jest 2 dzialki dalej, nastepnie przechodzi przez droge sasiada i wreszcie moja). Warunki nie wspominaja o tym ,ze przylacze przejmuje PK.

    Zakladajac, ze w obecnej chwili ja ponosze koszty przylacza (raczej na udzial finansowy sasiada ciezko liczyc) - czy w momencie gdyby sasiad chcial przylaczyc sie do tej 63-jki na swojej dzialce, moge z automatu wystapic do PK o przejecie tego jako fragment sieci?

  9. #109
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Hmm... Rura 63mm to już jest sieć, a nie przyłącze. Przyłącze to rura max 50mm. Przynajmniej mi tak kiedyś geo mówił.
    Jeśli to prawda, to będziesz właścicielem kawałka sieci wodociągowej i sąsiad aby się przyłączyć kiedyś tam będzie musiał mieć Twoją zgodę i Tobie płacić Ew. możesz się zwrócić do PK o odkupienie od Ciebie tego kawałka rury fi63. Jeśli mają środki, to odkupią.

    Crazy: zmusić to chyba ich nie zmusisz :/ Możesz co najwyżej ich ubłagać, aby spróbowali znaleźć środki na inwestycję.
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiemuchy Zobacz post
    A takie pytanie - w moich warunkach przylacza dostalem przylacz rura 63 mm - przylacz ten przetnie niezabudowana dzialke sasiada; teoretycznie rura 63 mm jest zbyt duza na pojedynczy budynek mieszkalny. Do wykonania jest ok. 50 mb przylacza, w tym jakies 10 mb przekopu pod droga (woda zlokalizowana jest 2 dzialki dalej, nastepnie przechodzi przez droge sasiada i wreszcie moja). Warunki nie wspominaja o tym ,ze przylacze przejmuje PK.

    Zakladajac, ze w obecnej chwili ja ponosze koszty przylacza (raczej na udzial finansowy sasiada ciezko liczyc) - czy w momencie gdyby sasiad chcial przylaczyc sie do tej 63-jki na swojej dzialce, moge z automatu wystapic do PK o przejecie tego jako fragment sieci?
    Ja bym od razu postarała się o uznanie rury za sieć, nie czekając na chęć podłączenia się sąsiada.
    Twoje przyłącze ma przechodzić przez działkę sąsiada i drogę. Będzie ustanowiona służebność dla mediów? Jeśli wodociagi nie przejmą w przyszłości przyłącza jak wejdziesz na nie swój teren w razie awarii?

  11. #111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Crazy Zobacz post
    Dlatego zastanawiam się jak zmusić gminą do takiego zapisu.
    Zmusić się nie da, myślę, że możesz wystąpić o zmianę WZ w zakresie mediów. Wtedy być może dowiesz się jaka jest przyczyna wydania WZ dla studni. Być może gmina nie ma technicznych możliwości przyłączenia. Mam kolegę, który mieszka na wsi gdzie przestali wydawać warunki techniczne dla kolejnych inwestorów, ponieważ istniejąca sieć jest tak obciążona, że jak np. w sobotę większośc mieszkańców jest w domu, to w godzinach popołudniowych brakuje ciśnienia i woda dosłownie kapie z kranu.

  12. #112
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Crazy

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Białystok
    Posty
    356

    Domyślnie

    Dlaczego gmina wydała warunki na studnię i szambo lub POŚ to wiem, po prostu gmina nie ma zamiaru ponosić kosztów dostarczenia ww mediów. Wodociąg jest raczej wystarczająco przepustowy, ponieważ mam warunki techniczne podłączenia się do wodociągu. Kanalizacja jest nowa, w tym roku wybudowana więc raczej też jest tak zaprojektowana, że można podłączyć więc domów nież w tej chwili.

  13. #113

    Domyślnie

    Więc wystąpiłabym o zmianę warunków zabudowy w zakresie dostawy mediów dołączając warunki techniczne. Z drugiej strony jednak zawsze mnie dziwiło, że kiedy ja się budowałam dostałam warunki techniczne do nieistniejącego wodociągu (tzn. dostałam warunki techniczne 2 w 1 i dla wodociagu i przyłącza). Logiczne więc dla mnie jest, że skoro nie masz przy działce wodociągu, to nie masz w WZ warunków na przyłączenie się do czegoś czego nie ma.
    A co pisałes we wniosku o wydanie WZ? Wiem, że każda gmina ma swoje wymagania, ja aukrat pisałam, że chcę mieć zaopatrzenie z sieci, no a później jak już pisałam na forum dwa lata szarpania....

  14. #114
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Crazy

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Białystok
    Posty
    356

    Domyślnie

    Warunków gmina nie zmieni na pewno. Ja również dwa lata szarpałem się z gminą, tyle że o to aby wogóle wydali mi warunki na zabudowę. Prze dwa lata wydali cztery odmowne decyzje, od wszystkich decyzji się odwoływałem, jedna z decyzji nawet w sądzie administracyjnym została uchylona. Dopiero piąta decyzja jest pozytywna i w końcu wydają mi warunki zabudowy. Więc z gminą jestem w stanie ciągłej wojny i nie mam na co liczyć, że mi dobrowolnie zmienią warunki dostawy mediów. Pozostaje mi tylko znowu odwołanie do SKO, po raz piąty. Do wniosku dołączyłem warunki techniczne dostarczenia wody i napisałem że mam zamiar podłączyć się do wodociągu.

  15. #115
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    niszczyciel

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    piotrków tryb
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    2

    Domyślnie zwrot za kanalizację

    Witam
    Szanowni Państwo chciałem wystąpić do miasta o zwrot za sieć kanalizacyjną od granicy posesji do głównej magistrali. Niestety we wszystkich papierach mam nazwy przyłacze sugerujac się orzecznictwami sadów chciałem już składać wniosek, jest jednak jeden problem otóz nie mam pozwolenia na budowę kanalizacji z racji tego że jest to traktowane jako przyłacze co nie wymaga stosownego pozwolenia. Czy mimo braku pozwolenia mam jakąś szansę odzyskać zwrot kosztów za odcinek granica posesji - główna magistrala? Panowie w wodociagach twierdzą że nie podobnie w urzędzie miejskim? Może ktoś z Państwa miał podobny problem z góry dziękuję za wskazówki.

  16. #116

    Domyślnie

    Ja jedynie spotkałam sie z wyrokiem, w którym stwierdzono, że odmowa odpłatnego przejęcia urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych może nastąpić wyłącznie z przyczyn określonych w art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków – (SN II CK 40/02)
    Art. 31 ust. 2 stanowi, że przekazywane urządzenia powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach.

    Jeśli faktycznie odcinek, który wybudowałeś spełnia wszystkie przesłanki do uznania, że jest to sieć a nie przyłącze (i udowodnienie tego będzie spoczywało na Tobie), to jest szansa na wygranie. Niestety, nie wiem jak wygląda procedura od strony budowlanej, czyli jak ewentualnie zalegalizować coś, na co potrzeba pozwolenia na budowę.

  17. #117
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    niszczyciel

    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    piotrków tryb
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedż właśnie cała sprawa rozbija się o to pozwolenie na budowę które przy budowie kanalizacji jest wymagane a przy przyłacza nie i tak mi to wodociagi wybudowały jako przyłącze czyli bez pozwolenia. Natomiast o tym że od granicy posesji jest t już kanalizacja stanowia orzecznictwa SN które były tu wcześniej przytaczane przez forowiczów, ale cóż może przeczyta to jakiś spec od budowlanki i podpowie co z tym fantem zrobić.? Dzieki raz jeszcze pozd

  18. #118

    Exclamation Decyzja do podjęcia

    Witam wszystkich,

    mój przypadek jest następujący. Podpisałem umowę na przyłącz do sieci wodociągowej. Oczywiście sam za to zapłaciłem. Przyłącz biegnie od drogi gminnej przez drogę prywatną, która jest współwłasnością moją i dwóch innych osób i następnie wchodzi na moją działkę.
    Wszystko jest niby proste, bo na podstawie definicji jest to rzeczywiście przyłącz. Sprawę komplikuje fakt, ze do tego przyłącza podpięty został kolejny odbiorca. I tu zwracam się do znających temat. Czy w momencie podpięcia przyłącz zmienia się w siec? Bo według prezesa i radcy prawnego wodociągów wielickich NIE. Dodatkowo sąsiad w protokole odbioru ma napisane, ze poprzez rurę o długości 35 mb jest połączony z siecią. Te 35 mb to początek jego a koniec mojego wodociągu, czyli miejsce w którym się podłączył do mnie. Czy ktoś miał z taka sprawa do czynienia a jeżeli tak to co udało mu się ugrać? Moze ktoś y Wieliczki ma lub miał podobna sprawę?

    Pozdrawiam

  19. #119

    Domyślnie

    Tu są same takie przypadki. Oczywiście, że fragment w drodze jest siecią a nie przyłączem. Ale sam fakt, że do sieci podpiął się następny sąsiad nie powoduje, że przyłącze z nazwy automatycznie staje się siecią. Prezes dobrowolnie nie przyzna Ci racji ponieważ z ustawy wynika, że za przyłacze płacą mieszkańcy a za sieć wodociągi, a więc wymyślili, żeby przyłączem nazywać wszystko co się da. Ja bym najpierw wystąpiła do przedsiębiorstwa o przekwalifikowanie odcinka i uznanie za sieć i oczywiście później o zwrot poniesionych kosztów.

  20. #120

    Domyślnie Trzeba mieć mocne nerwy

    Dziękuję za odpowiedź. Widzę, że czeka mnie sporo gimnastyki. Mimo to nie zamierzam odpuścić.
    Pozdrawiam

Strona 6 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony