dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 8
Pokaż wyniki od 141 do 159 z 159
  1. #141

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alkman Zobacz post
    Jeśli chodzi o płatność, to art. 31 ust. 3 brzmi: Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. i niestety nie ma tu nic o maksymalnym terminie rozliczenia.
    Ponownie dziś przeczytałem Twoją odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie - jeżeli zakład wodociągowy zwraca ratami (lub w rachunkach), to co z odsetkami ? No bo w ciągu 30 lat robi się duża różnica...

  2. #142

    Domyślnie

    Niestety, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. W ustawie nie ma mowy o odsetkach a w wyrokach nie spotkałam (albo nie zwróciłam uwagi) na to zagadnienie. Może ktoś z innych Forumowiczów coś wie na ten temat.

  3. #143

    Domyślnie

    To znow ja Wodociągi w nowych warunkach wycofały się z wcześniejszych żądań i postanowiły wymienić rurę na własny koszt Może czytają FM
    Natomiast mam jeszcze pytanie - moja działka graniczy z działką brata i przez moją dojeżdża się do jego, a także przechodzą media. Wodociągi twierdzą, że ich obowiązkiem jest podprowadzenie wody pod moją działkę, natomiast brat musi w ramach przyłącza na własny koszt doprowadzić. Czy to zgodne z przepisami ? W końcu to są oddzielne działki, więc wydaje mi się, ze rura powinna iść także pod jego działkę.

    Jeszcze cytat odnośnie innej kwestii:
    Cytat Napisał Alkman Zobacz post
    Problem w tym, że również niezgodne z prawem jest przerzucenie na konsumenta zobowiązań dotyczących zajęcia działek nienależących do niego.
    Minister Infrastruktury w odpowiedzi na interpelację nr 16196 odpowiedział, że:

    "Osoba fizyczna, która nie posiada tytułu prawnego do gruntu, nie
    może przyjmować na siebie zobowiązań dotyczących tego gruntu."
    Myślisz, ze dotyczy to także np. budowy zjazdu z drogi gminnej ? Bo zjazd jest na działce sąsiada, ale gmina wymaga jego budowy ode mnie - buduję się jako ostatni, droga to pas przechodzący przez działki na zasadzie służebności.

  4. #144

    Domyślnie

    Cytat Napisał owp Zobacz post
    To znow ja Wodociągi w nowych warunkach wycofały się z wcześniejszych żądań i postanowiły wymienić rurę na własny koszt Może czytają FM
    Natomiast mam jeszcze pytanie - moja działka graniczy z działką brata i przez moją dojeżdża się do jego, a także przechodzą media. Wodociągi twierdzą, że ich obowiązkiem jest podprowadzenie wody pod moją działkę, natomiast brat musi w ramach przyłącza na własny koszt doprowadzić. Czy to zgodne z przepisami ? W końcu to są oddzielne działki, więc wydaje mi się, ze rura powinna iść także pod jego działkę.

    Jeszcze cytat odnośnie innej kwestii:

    Myślisz, ze dotyczy to także np. budowy zjazdu z drogi gminnej ? Bo zjazd jest na działce sąsiada, ale gmina wymaga jego budowy ode mnie - buduję się jako ostatni, droga to pas przechodzący przez działki na zasadzie służebności.
    Po pierwsze - gratulacje! Oby więcej takich dobrych wiadomości. Po drugie - z Twojego opisu trudno wywnioskować jak przedstawia się sytuacja dotycząca brata -ale przypuszczalnie prawidłowo wyglądać powinno to w ten sposób, że powinna być ustanowiona na Twojej działce na rzecz wodociągów służebność i tak jak piszesz rura doprowadzona do działki brata.

    Po trzecie - budowa zjazdu jest oparta o inne przepisy prawne a ja na szczęście nigdy nie musiałam się z nimi zapoznawać , więc niestety nie odpowiem na pytanie.

  5. #145

    Domyślnie

    To znów ja Dzięki za odpowiedź.
    Moja sytuacja znów jest skomplikowana. Otóż gdy ucieszyłem się z nowych warunków, nie zwróciłem uwagi, że jest tam napisane, że moje przyłącze ma iść z przyłącza sąsiada teraz. Ponieważ on za nie płacił, zażądał ode mnie zwrotu części kosztów. Czy takie przyłącze (na 2 domy) z jego przyłącza mamy sfinansować sami, czy wodociągi powinny ? Bo już mam mętlik w głowie - pomieszałem wodę z kanalizacją i wydawało mi się, że gminy muszą doprowadzić wodę pod działkę... Na razie koszty samego przyłącza od przyłącza to 6 tys, wraz z kasą dla sąsiada wychodzi, że tańsze były poprzednie warunki (wymiana 100m rury)
    Jak to często bywa osoba, która projektuje przyłącze, poleca wykonawcę, a na końcu, z ramienia wodociągów, zatwierdza formalności....

  6. #146
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BW***R

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Północ
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam,
    Czy ktoś przerabiał ten temat w Reknicy z Kolbud?

    Warunki na dostawę wody i odprowadzenie ścieków dostałem (nie ma nawet wzmianki o tym na czyj koszt mają zostać wybudowane), w każdej nitce jest studzienka na mojej działce. W warunkach technicznych na stronie internetowej Reknica określa:
    §23.


    1. W zakresie dostawy wody, miejscem wydania rzeczy w rozumieniu kodeksu cywilnego, jest zawor za wodomierzem glownym.

    2. W przypadku braku studzienki rewizyjnej na terenie nieruchomosci gruntowej Odbiorcy odprowadzajacego scieki, miejscem rozdzialu sieci i instalacji oraz odpowiedzialnosci - jest granica nieruchomosci gruntowej.

    3. Miejsce rozdzialu sieci kanalizacyjnej obejmujacej przylacze stanowiace wlasnosc Przedsiebiorstwa i instalacji wewnetrznej oraz rozdzialu odpowiedzialnosci, w przypadku lokalizacji studzienki rewizyjnej na terenie nieruchomosci gruntowej Odbiorcy odprowadzajacego scieki - znajduje sie za pierwsza studzienka liczac od strony budynku.

    4. W przypadku przylacza kanalizacyjnego stanowiacego wlasnosc Odbiorcy uslugi dostarczajacego scieki miejscem rozdzialu sieci i odpowiedzialnosci jest miejsce polaczenia sieci kanalizacyjnej z przylaczem.

    Czy mam prawo domagać się od gestora zwrotu kosztów za wcinkę i przyłącze do studzienki ?
    Pzdr/Bart

  7. #147
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał BW***R Zobacz post
    ), w każdej nitce jest studzienka na mojej działce. Czy mam prawo domagać się od gestora zwrotu kosztów za wcinkę i przyłącze do studzienki ?
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałam ale odcinek pomiędzy domem a studzienką na twojej działce to jest instalacja wewnętrzna i jak najbardziej jej wykonanie leży w twojej gesti ( i zapłata również)
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    § 122. 1. Instalację kanalizacyjną stanowi układ połączonych przewodów wraz z urządzeniami, przyborami i wpustami odprowadzającymi ścieki oraz wody opadowe do pierwszej studzienki od strony budynku.
    Również przyłącze jest po twojej stronie

    USTAWA z dnia 7 czerwca 2001 r.o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków
    Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
    5) przyłącze kanalizacyjne - odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej;
    6) przyłącze wodociągowe - odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym;
    Art 15
    2. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  8. #148
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BW***R

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Skąd
    Północ
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dla zobrazowania wklejam mapę:



    Od budynku do pierwszej studzienki oczywiście jest po mojej stronie.Ale czy od studzienki do sieci biegnących w drodze też?
    Pzdr/Bart

  9. #149

    Domyślnie

    to mam podobny dylemat, ostatnio dołączałem się do sieci wodn-kan, niestety musiałem dodatkowo wybudować studnie kanalizacyjną w drodze bo nie bylo, póki co jest to na moim stanie. najlepiej bym to oddał RPWiK za jakąś opłatą z ich strony. Ciekawe czy to jest realne ?!

  10. #150
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar aga i mariusz25
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Brodnica
    Kod pocztowy
    87-300
    Posty
    24

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    a my mamy taki problem. gdy kupiliśmy działkę marzec 2011 r. otrzymaliśmy mapę sytuacyjną z gminy na której biegł wodociogą 90 w drodze po drugiej stronie naszej działki. Gdy chcieliśmy otrzymać pozwolenie na przyłaczenie udalismy się do gminy i otrzymaliśmy odpowiedzić iż nie nie tam jest rura 50 i nie ma możliwości podłączenia. nasza działka na tej drodze jest czwarta z kolei i osoby budujące się przez nami również ciągneły wodę po drugiej stronie drogi(czyli po naszej) i musimy dołączyć się do nich. skończyło się na tym iż musimy pociągnąć 45 m rury 90-tki od sąsiada i zakończyć ją studzienką. ale żeby było śmieszniej musimy również zakończyć SIEć hydrantem (koszt powyżej 1 tys). poradzcie nam co zrobić bo w czwartek mam zamiar iść w tej sprawie do wójta. raz że kłamią w papierach, dwa tam jest istna samowolka bo w drodze już teraz lecą dwie rury z wodą (a kto to odebrał?), a trzy czy ja mam płacić za hydrant???? Cały koszt przyłącza z hydrantem prawie 7 tys.
    Pozdrawiam
    P.S. na moje w warunkach technicznego przyłączenie jest informacja iż mamy rozbudować istniejącą sieć i zakończyć ją hydrantem. a wg mnie sieć buduje gmina

  11. #151

    Domyślnie

    Co powiecie na ten artykuł:
    http://www.rp.pl/artykul/230930,6927...nalizacji.html

    Też mam do wybudowania w prywatnej drodze sieć kanalizacyjną wraz z przykanalikami na swój koszt (ok 100m). Ciekawe czy może być ten artukuł podstawą (bardziej orzeczenie Sądu Najwyższego) do żądania zwrotu kosztów poniesionych na przyłączenie się do kanalizacji.

  12. #152

    Domyślnie

    EEE wszystko pięknie ładnie, przepisy itp. a życie sobie. My też musimy sobie zrobić wodociąg, bo gmina nie da teraz kasy i już, bo nie ma ...
    Domek 124 m2 PU, ściany 15 cm 0,031, dach 25 cm 0,035, podłoga 14 cm 0,032, okna 3 szyby, wentylacja grawitacyjna, pompa pw trójfazowa 11 kW, dwa kominy, jeden z kozą. http://forum.muratordom.pl/showthrea...mek-Gremlinów

  13. #153
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar aaaaaaaa
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Łódź
    Posty
    8

    Domyślnie

    Byłem dziś w lokalnym zakładzie wodociągowym. Wstępnie powiedziano mi, że zapewne wydadzą warunki techniczne przyłącza po podpisaniu przeze mnie umowy zobowiązującej do przekazania nieodpłatnego podciągniętego wodociągu (żona liczy, że wyjdzie tego z 40 m) na rzecz gminy. W weekend teść robi mapkę do celów projektowych, więc po jej uzyskaniu zamierzam złożyć wniosek o wydanie warunków i z zaciekawieniem będę oczekiwał na reakcję. Coś mi mówi, że nie wyrobię się z uzyskaniem pozwolenia budowlanego na dom do końca lutego, co wstępnie zakładałem.

  14. #154

    Domyślnie

    Ze strony UOKiK z dnia 13.09.2011:

    „ 41 decyzji dotyczących niedozwolonych działań gmin i ich spółek zależnych wydała od początku roku Prezes UOKiK. Do nieprawidłowości najczęściej dochodzi na rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych – tego dotyczą również trzy najnowsze rozstrzygnięcia. Oprócz prowadzonych działań monitorujących rynek Urząd rozpoczyna właśnie akcję informacyjną skierowaną do samorządów
    Jednym z priorytetów UOKiK jest eliminowanie nieprawidłowości na rynkach lokalnych. Najczęściej dochodzi tam do naruszeń prawa przez podmioty świadczące usługi użyteczności publicznej – gminy lub zależne od nich spółki. W 26 przypadkach nałożone zostały kary finansowe o łącznej kwocie ponad 1,2 mln zł
    Jednym z priorytetów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest eliminowanie nieprawidłowości na rynkach lokalnych. Najczęściej dochodzi tam do naruszeń prawa przez podmioty świadczące usługi użyteczności publicznej – gminy lub zależne od nich spółki. Od początku 2011 roku UOKiK wydał już 41 takich decyzji – 27 dotyczyło nadużywania pozycji dominującej, a 14 naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. W 26 przypadkach nałożone zostały kary finansowe o łącznej kwocie ponad 1,2 mln zł. W pozostałych przypadkach Prezes Urzędu odstąpiła od sankcji pieniężnej, przede wszystkim ze względu na zobowiązanie przedsiębiorcy do zmiany niedozwolonych praktyk. Do nieprawidłowości najczęściej – 30 razy – dochodziło na rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Tej branży dotyczą również trzy najnowsze decyzje UOKiK.
    Prezes UOKiK stwierdziła nadużycie pozycji rynkowej przez spółkę Gospodarka Komunalna, której wyłącznym udziałowcem jest gmina Boguchwała (woj. podkarpackie). Urząd zakwestionował postanowienia, które znalazły się w umowach z osobami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej. Gospodarka Komunalna m.in. uniemożliwiała ubieganie się o zwrot kosztów poniesionych przy budowie urządzeń kanalizacyjnych. Zgodnie z przepisami odbiorca ma obowiązek sfinansowania z własnych środków jedynie budowy przyłącza, natomiast w przypadku wykonania innych części infrastruktury może zwrócić się o zwrot poniesionych kosztów. Za praktykę naruszająca konkurencję Gospodarka Komunalna z siedzibą w Boguchwale została ukarana sankcją finansową w wysokości 7 330 zł. Ponadto Prezes UOKiK nakazała zaniechanie niedozwolonych działań.
    Urząd rozpoczął akcję edukacyjną skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego. Gminy otrzymają materiały informacyjne, które wyjaśniają przepisy prawa ochrony konkurencji na przykładach spotykanych głównie na rynkach lokalnych — nadużywanie pozycji dominującej oraz zmowy przetargowe. Znajdują się w nich również przykłady z orzecznictwa organu antymonopolowego, które pozwalają zrozumieć, jakie działania władz lokalnych mogą skutkować interwencją UOKiK
    Niekorzystne warunki umów o przyłączenie do sieci kanalizacyjnej narzucała swoim kontrahentom również gmina Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). UOKiK ustalił, że nakazywała ona właścicielom nieruchomości powoływanie społecznych komitetów budowy, których zadaniem było zebranie funduszy i sfinansowanie projektu inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnej oraz bezpłatnego przekazania go gminie. Tymczasem to ona powinna ponosić koszty rozbudowy sieci, w tym sporządzenia projektu. Innym niezgodnym z prawem działaniem przedsiębiorcy było pobieranie opłaty za budowę przyłącza w wyższej wysokości niż koszt jego budowy.
    Na uwagę zasługuje fakt, że po wszczęciu postępowania antymonopolowego Gmina Mrągowo dobrowolnie zobowiązała się do zaprzestania niedozwolonych działań. W związku z tym Prezes UOKiK odstąpiła od nałożenia kary finansowej oraz nakazała zaniechanie praktyk – do 31 listopada 2011 roku. Do tego czasu gmina będzie również musiała powiadomić mieszkańców o przyjętym zobowiązaniu. Ponadto do końca 2012 roku ma ona obowiązek przy zakończeniu każdej inwestycji wodno-kanalizacyjnej przekazać Urzędowi informacje m.in. o sposobach finansowania projektów, kosztach budowy przyłączy dla części mieszkańców oraz wysokości wpłaconych przez nich środków pieniężnych. (…)

    Z doświadczenia UOKiK wynika, że stosowanie niedozwolonych praktyk przez gminy i ich podmioty zależne wynika przede wszystkim z nieznajomości obowiązującego prawa . Świadczą o tym m.in. podobne nieprawidłowości w różnych regionach kraju. Dlatego Urząd rozpoczął akcję edukacyjną skierowaną do jednostek samorządu terytorialnego. Gminy otrzymają materiały informacyjne, które wyjaśniają przepisy prawa ochrony konkurencji na przykładach spotykanych głównie na rynkach lokalnych — nadużywanie pozycji dominującej oraz zmowy przetargowe. Znajdują się w nich również przykłady z orzecznictwa organu antymonopolowego, które pozwalają zrozumieć, jakie działania władz lokalnych mogą skutkować interwencją UOKiK. Ponadto od czerwca Urząd systematycznie wysyła do samorządów informacje na temat najnowszych decyzji dotyczących nieprawidłowości na rynkach lokalnych. Zainteresowanych tą tematyką zachęcamy do lektury publikacji pt. Konkurencja na rynkach lokalnych wraz z wybranym orzecznictwem Prezesa UOKiK, którą można bezpłatnie zamówić e-mailem - [email protected] bądź telefonicznie - 22 55 60 502.”

  15. #155

    Domyślnie

    dzięki za ten wpis, właśnie napisałem do UOKIK, w tym tygodniu składam do nich oficjalne pismo w sprawie studzienki jaką wybudowałem na własny koszt na ich magistrali kanalizacyjnej, jest szansa że dostaną "karę" za to (RPWIK Sosnowiec)

  16. #156

    Domyślnie

    Pamiętaj jednak, że pismo musi być tak napisane i takie muszą być w nim argumenty, aby uprawdopodobnić, że RPWIK narusza zbiorowe interesy konsumentów (nie tylko Twoje) .Powodzenia

  17. #157

    Domyślnie

    tak wiem o tym, raz już pisałem do nich w nieco odmiennej sprawie

  18. #158
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    zahnd

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    pręgowo
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    1

    Domyślnie Reknica w Kolbudach

    Witam i bardzo proszę o jakąś radę. Od ponad roku staram się o podłączenie budynku do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Problem w tym że dostałam warunki techniczne z dodatkowym podpunktem w którym napisane zostało że brak podpisania umowy przyłączeniowej automatycznie anuluje wszelkie warunki. Mam już zrobiony cały projekt, mam już pozwolenie na budowę a najśmieszniejsze jest to że nie mogę nic zrobić póki nie podpiszę umowy w której zrzekam się na rzecz spółki całej wybudowanej sieci. Koszt całego przedsięzięcia wynosi mnie 50 tys zl a od spólki mam otrzymać 5 tyś. Nikt z pozostały zainteresowanych w których to imieniu robię tą sieć nie chce się zgodzić ja również.
    Jestem w kropce i w trakcie walki ze spółką wczoraj zostałam poinformowana że jeśli nie podpiszę to nie będę miała tak długo możliwości się podłączyć póki gmina nie zrobi planu przestrzennego. A dzisiaj dodatkowo pani mnie poinformowała że tak na prawdę w ogóle nie powinnam otrzymać warunków skoro nie ma tego planu nawet jeśli zgadzam się wykonać na własny koszt.
    Dodatkowo pan prezes nie informując mnie o tym podając moje dane i podpisując się za mnie na gminie złożył wniosek o wydanie warunków budowy sieci kanalizacyjnej.

    Nie wiem nie mam już pomału siły ale na pewno nie odpuszczę bo za dużó osób jest w ten sposób poszkodowana.

  19. #159
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Miszka23

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Posty
    6

    Domyślnie

    A jak mam taki problem, że muszę podłączyć się do sieci kanalizacyjnej - prywatnej za 25 tys. bo inaczej nie dostanę pozwolenia na budowę. Sąsiedzi wcześniej mieli warunek albo budują sieć wod - kan na własny rachunek, albo nie dostaną pozwolenia na budowę. Teraz istnieje plan zagospodarowania przestrzennego i co z tego, nasz GWIK chętnie kupi od właścicieli sieć kanalizacyjną za 1 tys. porażka! A teraz każdy kto chce się tam budować ma zapłacić 25 tys. Rozumiem, że sąsiedzi chcą, żeby zwróciła im się inwestycja, ale uważam, że 25 tysięcy to trochę dużo! A gdyby chcieli 100 tys?

Strona 8 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony