dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 106

Temat: Sosny

  1. #41

    Domyślnie

    Ze mnie na razie ogrodnik - teoretyk , ale czytałam w kilku mądrych gazetkach, że pod drzewami iglastymi (takimi większymi) bardzo dobrze rosną różaneczniki (rododendrony). Jest to dla nich podobno wymarzone miejsce: zacienione, ale nie całkiem, wilgotne i o odpowiednim odczynie gleby. No i wygląda to pięknie...
    Może ktoś z forumowiczów to sprawdził?

  2. #42
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ewa

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    958
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    47

    Domyślnie

    Bardzo prawda.
    Różaneczniki i choinki bardzo się lubią i dobrze razem rosną.
    Apropos lubienia to sa roślinki które wręcz giną w towarzystwie innych. Także przed posadzeniem warto czasem sprawdzić kto się lubi a kto nie

  3. #43

    Domyślnie

    ... To się nazywa allelopatia. Warto by poszukać goglami. A brzozy i świerki razem lepiej rosną ze względu na mikoryzę.

  4. #44

    Domyślnie

    A ja od roku szukam miejsca na moje rododendrony, bo musze je przesadzic. Czy jeszcze można je przesadzic, czy juz za pózno, pozdrawiam

  5. #45

    Domyślnie

    Ewa nie przesadzaj już rododendronów bo są to rośliny zimozielone i przez uszkodzone korzenie zimą podczas odwilży nie będą w stanie pobrać niezbędnej do przetrwania wody.Rododendrony nawet te bez uszkodzonych korzeni bardzo często padają ofiarami tzw suszy fizjologicznej a winne są temu nasze mroźne wiatry i mała wilgotność pow. zimą.
    W sprawie sosen to jest tylko jeden gatunek który bez "męczenia" i to już w młodym wieku wygląda jak taki z wydmy jest to PINUS EDULIS po naszemu sosna pinia ale nie widziałam jej w ofercie żadnej ze szkółek nie mają jej nawet Bracia Dębscy.Jej dodatkowa zaleta to to że b.szybko rośnie ale nie wiem gdzie ją można kupić więc chyba nie pomogłam
    Mama Misi

  6. #46
    weyn.rob
    Guest
    weyn.rob

    Domyślnie

    Pinus edulis to po naszemu Sosna Colorado--odm. amerykańska
    ----a Sosna Pinia to Pinus pinea-wrażliwa na mróz dlatego nie oferowana w Polsce--odm. śródziemnomorska
    pozdrawiam

  7. #47

    Domyślnie

    Weyn.rob masz rację co do nazwy sosny piniowej ale zasugerowałam się tym że mam znajomych w Stanach i u nich orzeszki piniowe robi się właśnie z pinus edulis.A sosna to piękna widziałam zdjęcia z ich ogrodu i z tego co mi mówili wynika że nie jest wrażliwa na niskie temperatury.Za pomyłkę przepraszam ale pamięć ludzka-ulotna rzecz.....
    pozdr
    Mama Misi

  8. #48

    Domyślnie

    To znowu ja pinus edulis(PINION-to lokalna nazwa) to nie jest pinus colorado-ta występuje przy granicy z Meksykiem i jest "ciepłolubna". Moi znajomi mieszkają w Warsaw(tak tak jest druga Warszawa)to miasto koło Chicago a więc niedaleko granicy z Kanadą i klimat mają podobny do naszego.Za poprzednią pomyłkę jeszcze raz przepraszam.HEYA
    Mama Misi

  9. #49
    weyn.rob
    Guest
    weyn.rob

    Domyślnie

    zgadzam się co do nazwy PINION--ale ona brzmi trochę dziwnie
    wrażliwa na mróz jest PINUS PINEA-o niej była mowa
    a PINUS EDULIS to już inny temat
    pozdrawiam

  10. #50
    weyn.rob
    Guest
    weyn.rob

    Domyślnie

    i jeszcze jedno
    nie ma czegoś takiego jak Pinus colorado
    oczywiście wg mojej wiedzy

  11. #51

    Domyślnie

    Bardzo miło mi jest że mogę podyskutować z kimś o dużej wiedzy w temacie ogrodnictwa(to moja wielka pasja od kilkunastu lat)Mnie też się nie podoba nazwa pinion(ale nie ja ją nadawałam),edulis(jadalna)też nie jest za ładna w odróżnieniu od wyglądu sosny.
    Pinus colorado(red pine) szukaj na
    http://www.longcamp.com/botany.html
    ostatnia w tabeli na samym dole.
    Zagłębiliśmy się strasznie w systematykę i nomenklaturę a przedmówcom chyba nie o to chodziło.
    Jednym słowem pinus edulis jest bardzo ładną nieforemnie rosnącą sosną i sama czekam na jej pojawienie się w polskich szkółkach.Może jest dostępna za naszą południową lub zachodnią granicą-jeśli ktoś ją tam spotka to polecam-moim zdaniem jest śliczna i b.oryginalna.pozdr
    Mama Misi

  12. #52
    weyn.rob
    Guest
    weyn.rob

    Domyślnie

    nie mam teraz czasu zagłębiać się w temat
    ale zobacz sobie
    http://www.botanik.uni-bonn.de/conif.../pin/index.htm
    są tam wszystkie sosny
    a tej jest brak
    colorado to określenie sosny"edulis" tzw synonim
    pozdrawiam

  13. #53

    Domyślnie

    Jak już wcześniej napisałam to moje hobby tak więc mogę się mylić ale po to chyba powstało forum żeby niedoinformowani(jak ja) mogli się czegoś nauczyć od tych którzy"są w temacie".Wobec powyższego proszę jeszcze o odpowiedź na pytanie czy rhododendron luteum to jest azalia pontyjska(żółte wspaniale pachnące kwiaty).Nabyłam r. luteum latem i nie miałam okazji przekonać się jak kwitnie-sprzedawca zaklinał się że to jest to samo.W moich "źródłach" nie znalazłam odpowiedzi a bardzo mi zależy żeby pachniała.Pozdrow.
    Mama Misi

  14. #54
    weyn.rob
    Guest
    weyn.rob

    Domyślnie

    przykro mi ale rhododendron luteum to różanecznik-bez bliżej określonej nazwy-powiedzmy luteum - żółty
    Rhododendron ponticum (=R.flavum)-azalia pontyjska-o silnym zapachu
    różnica polega na intensywności barwy i co najważniejsze zapachu
    wniosek-sprzedawca jest albo oszustem albo mało wie na w.w. temat
    i wyznaje pewnie zasadę że klient ma kupić "to co chce a nie to co jest"
    co do tematu z sosnami to nie odbieraj moich uwag za "czepianie się"-lubię konkretne informacje
    a jeżeli mogłem ci w czymś pomóc to jest mi bardzo miło
    pozdrawiam

  15. #55

    Domyślnie

    Oj czyli jednak nie bedzie mi ladnie pachnialo a tak sie cieszylam jak ja kupilam.Dzieki chociaz mi smutno .pozdr

    ps.zadnej z twoich wypowiedzi nie uwazam za "czepiactwo"
    "Czlowiek uczy sie przez cale zycie z wyjatkiem lat szkolnych"-tylko nie wiem kto to powiedzial-chodzilam wtedy do szkoly...
    Mama Misi

  16. #56

    Domyślnie

    "Człowiek uczy się całe życie, a i tak głupim umiera..."

  17. #57

    Domyślnie

    Magmi dostaliśmy ostatnio w szkółce leśnej sosny wydmowe...są rewelacyjne, niesamowicie powyginane i nieregularne. Myślę, że takich właśnie szukasz
    Justa

  18. #58

    Domyślnie

    Dzięki za informacje!

  19. #59

    Domyślnie

    Tworzymy las różnego rodzaju sosny, inne iglaczki też...dużo kory i brakuje tylko grzybków i wiewiórek

  20. #60

    Domyślnie

    Justa,
    gdzie dostaliscie te sosny wydmowe?
    M

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony