dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 106 z 106

Temat: Sosny

  1. #101

    Domyślnie

    P.s. Czyli powinnam teraz dokupić( czy też zasugerować znajomym) takie same gatunki i odmiany jak już mam i wtedy ewentualnie sadzić je w większych grupach?

  2. #102
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czyli "rzymska" nie jest rzymską

    Powiem szczerze, że projektanci nie lubią narzucanych gatunków Tak jak napisałam, trudno będzie coś sensownego stworzyć.
    Co innego zaczynać projektowanie z nastawieniem "ogród dla osoby, która lubi sosny" a co innego "mam takie rośliny, proszę wymyślić z nich kompozycję".

    Przykładem są te formy szczepione - powinny być akcentami na rabacie. Ale jeśli ich jest za dużo, to stają się chaosem, bo wzrok nie ma się na czym skupić. To jak półka z figurkami - jedna wyeksponowana vs kilkanaście obok siebie. Kilkanaście nie jest już ozdobą, tylko znakiem, że półka należy do kolekcjonera figurek

    Na razie wymieniłaś stosunkowo niewielkie gatunki drzew, poza himalajską. W większych grupach sadzić te formy drzewiaste i ewentualnie niskie formy jak kosodrzewiny (pod warunkiem , ze to jedna odmiana)
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-05-2015 o 13:54

  3. #103

    Domyślnie

    Dzięki Elfir. Trochę jestem podłamana całą sytuacją. A ja głupia tak się cieszyłam, że mam już co nieco do ogrodu i projektant będzie miał łatwiej. A tymczasem wyszło na odwrót. Teraz rozpuszczę wśród znajomwych info, że mam już wystarczającą ilość sosen. Czyli lepiej byłoby otrzymanie takiej ilości sosen ale jednego czy dwóch gatunków jak dobrze rozumiem. Mam nadzieję że jakiś projektant jednak zdoła mi to choć trochę ogarnąć. Strasznie byłoby mi przykro gdybym musiała się pozbyć jakiś moich sosen.

  4. #104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak. Lepiej jest ograniczać liczbę gatunków ale zwiększać ilość sztuk.

    Chyba, że faktycznie traktujesz to jak kolekcję i po prostu robisz pinacetum, gdzie walory kompozycyjne schodzą na dalszy plan.
    Tak jak tu (kolekcja miniaturowych iglaków):



    Sosny wymagają pełnego nasłonecznienia, by tworzyć piękne , rozłożyste korony. Kiedy są ocienione idą w długi prosty pień a korona jest wysoko.
    Dlatego nie mogą rosnąc w zbyt dużym zagęszczeniu. Oczywiście pomijam tu miniaturki.
    Ale taka himalajska po 10-15 latach ma prawie 5 m średnicy i 5-6 m wysokości

  5. #105

    Domyślnie

    No mi się właśnie podobaja takie ogrody leśne, gdzie wśród luźno rozrzuconych sosen zakłada się rabaty , robi ścieżki. Myślałam o takim u siebie dkoro lubię sosny. Ale teraz już wiem że powinien to być jeden gatunek - pewnie zwykła pospolita albo czarna.
    Mam jeszcze jedno pytanie - czy do dość nowoczesnego domu, podjazdu oraz chodników o kącie prostym będzie pasował ogród zaprojektowany w formie łuków i zawijasów czy raczej powinny być to już proste linie?
    Wielkie dzięki za wszystkie rady.

  6. #106
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    wbrew pozorom ogród przy nowoczesnym domu nie musi być bardzo zgeometryzowany. Z tym, że te łuki muszą być łagodne i w ograniczonej ilości, bo kompozycja ogrodu powinna być przejrzysta. Żadnych rabat w kształcie wywijasowej falbanki.Z tym, że dość rzadko stosuje się takie rozwiązania.

    http://vanmierlotuinen.nl/modern-tuinpaviljoen

    Aby mieć las, trzeba mieć gatunki drzewiaste a nie wolnorosnące
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 27-05-2015 o 11:41

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony