dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 23 z 36
Pokaż wyniki od 441 do 460 z 720
  1. #441

    Domyślnie

    Zakupiłam właśnie w doniczkach drzewka owocowe. Nie mogłam czekać do jesieni a teraz wybór oczywiście kiepski. Wiśnia pandy 103 = groniasta podkładka popiel; grusza amfora podkładka kaukaska + konferencja na pigwie; jabłoń delikates P60 + Mutsu M9. Mam pytanie czy te odmiany będą się wzajemnie zapylać czy też muszę coś jeszcze dokupić.

  2. #442

    Domyślnie

    Witam

    Mymyk jestem z Krakowa jeżeli możesz polecić jakieś szkółki to które?

  3. #443
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Spróbuj w Polsadzie: polsad.info.pl, ewentualnie w zakladzie doświadczalnym UR w Garlicy Murownaej (koło Zielonek) - tam najlepiej po prostu przyjechać, zakład zlokalizowany jest w centrum wsi, od głównej drogi (Zielonki ---> Michałowice) trzeba zjechać w prawo - jest drogowskaz "reklamowy" - i szukać starego dworu na wzgórzu.

  4. #444

    Domyślnie

    Witam,

    2 lata temu dostaliśmy przypadkowo z 2 wiadra wiśni. Takie kwasieluchy, że na żywca nie dało się ich jeść mimo iż prawie czarne. Przerobiliśmy to na dżemy i wiśniówkę. Przetwory wyszły tak fantastycznie dobre, że żona nawet pod groźbą tortur nie chce zdradzić, gdzie ukryła ostatni słoik dżemu, po wiśniówce śladu dawno niet. Co to mógł być za gatunek? Jedyne co mogę powiedzieć to, że owoce były nieduże.
    Ostatnio edytowane przez ciesiel ; 25-08-2010 o 13:21
    Pozdrawiam

  5. #445
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dorbie
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    4.018
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    341

    Domyślnie

    Czy porzeczki trzeba przycinac po owocowaniu? Czy mozna? bo bardzo mi sie rozrosla i teraz opadly liscie, wpierw dostaly jakby rdzy. Kiedys gdzies czytalam ze powinno sie je przycinac na 4-5oczek, tylko kiedy?

  6. #446
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    ciesiel - obawiam się, że nie pomoge Ci niestety, bo jest trochę odmian wiśni (starych i nowych, niektóre odmiany występują lokalnie) i cięzko tak strzelać "na oko". Choć z pewnością najbardziej popularna jest 'Łutówka' - typowa wiśnia przerobowa, kwaśna, późna (późno-lipcowa), może to ta?

    dorbie - Cięcie zaraz po zbiorach (generalnie: w sierpniu) Porzeczki czerwone i białe owocują na pędach dwuletnich a czarne na jednorocznych dlatego tnie się je trochę inaczej.

    Czerwone, białe, a także agrest tnie się tak, że zostawia się na krzewie 10-12 pędow głownych ktore skraca się o ok. 1/3 długości, a rozgałęzienia pędów głownych (one owocują) ciąć na 5-6 oczek. Pędy po 4 roku owocowania należy wycinać.

    Porzeczki czarne - robi sie cięcie odnawiające, by jak najwięcej było pędów jednorocznych i dwuletnich (tez się na nich jeszcze coś urodzi) a trzyletnie pędy trzeba usuwać.

  7. #447
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar dorbie
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    4.018
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    341

    Domyślnie

    Dzięki wielkie. A ciecie odnawiajace porzeczki czarnej to jakie? niziutko czy na ktores oczko? Bo to wlasnie jest porzeczka czarna dwuletnia i w zeszlym roku nie przycielam jej i pewnie dlatego miala malo owocow ok 1l

  8. #448

    Domyślnie

    Dzięki wielkie. Muszę dorwać owoce Łutówki i zrobić konfrontację. Ale chyba dopiero w przyszłym roku, bo teraz już po ptokach tzn. po wiśniach.
    Pozdrawiam

  9. #449
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Czy ktoś zna sprawdzoną szkółkę drzew owocowych z centralnej polski ???

  10. #450

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedz. Dziś biorę się za cięcie porzeczek. A mam pytanie - choruje mi orzech włoski czy mam go teraz spryskać czy poczekać do wiosny?

  11. #451
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    a na co choruje? coś zidentyfikowanego?

  12. #452
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kala67
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    9.703
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1353

    Domyślnie

    Witam
    prosze o poradę........czy na jesieni sadzi się jagodę, borówke, malinę, jeżyny....... czy wszystkie wymagaja kwaśnej gleby..........i czy można je sadzić obok siebie??? czy mozna ściółkować korą???
    pozdrawiam

  13. #453
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Pod borówkę wysoką warto zastosować specjalne podłoże dla roślin wrzosowatych (dla różaneczników). Optymalne pH dla borówki to 3,5- 4,0

    Malina i jeżyna potrzebują pH lekko kwaśnego (5,5-6,5), gleby żyznej, przewiewnej ale dostatecznie wilgotnej.

    Można sadzić w pobliżu siebie (pod borówkę i tak warto po prostu wykopać spore dołki i wypełnić podłożem) i jak najbardziej można wyściółkować korą.

    Z malin spróbuj: 'Polana', 'Beskid', 'Poranna Rosa' (żółta) 'Bristol' (czarna), a z jeżyn bezkolcowych najlepsze sa 'Gazda' i 'Orkan' (amerykańskie odmiany bezkolcowej jak np. 'Thornfree' wymarzają). Co do borówki wysokiej to 'Bluecrop' jest świetną odmianą, ale warto mieć również odmiany wcześniejsze i późniejsze.

    Pod pojęciem "jagoda" rozumiesz taką leśną borówkę (tak na nią mówimy w Krakowie ) czy coś innego? Leśna borówka nie urośnie w ogrodzie niestety.
    Ostatnio edytowane przez Mymyk_KSK ; 01-09-2010 o 20:59

  14. #454
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Mymyk_KSK Zrobiłem wstępny plan mojego przydomowego sadu. Proszę spójrz okiem fachowca czy jest w miarę ok.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAD..jpg
Wyświetleń:	1449
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	22663
    Mam kilka pytań w związku z moim sadem.
    1 Jakie powinny być odległości między drzewkami ?
    2 Jakie gatunki wsadzić w miejsca ze znakiem zapytania ?
    3 Czy drzewka sadzić w grupach jak na rysunku, czy rzędami, a może wymieszać ?
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAD..jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	85,3 KB
ID:	22592  
    Ostatnio edytowane przez qnik111 ; 06-09-2010 o 17:10

  15. #455
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Sprawdzę dokładnie i poprawię wieczorkiem, ale mam jeszcze pytanie gdzie masz północ? za leszczynami?

    Odległości między drzewami zależą od gatunku i podkładki (oraz od rodzaju formowania koron) a podkładka od gleby i warunków klimatycznych występujących na działce - jak jest u Ciebie?

    Śliwek masz dużo strasznie.. Na pewno będziesz mieć co z nimi zrobić? węgierki klasyczne zamieniłabym jednak na klony tolerancyjne w stosunku do szarki. Mirabelki nie chcesz?

  16. #456
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar qnik111
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    315
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Za leszczynami jest droga i kilka wysokich sosen. Leszczyny miały zasłaniać drogę. Pewnie leszczyny na stronę północną ?
    Gleba niestety piaszczysta V kl. Pod każde drzewko będę kopał dołki o średnicy 1m. i głębokości 70cm. Na dno dam 20cm. gliny resztę uzupełnię ziemią ogrodową, będzie ok. ?
    Poziom wód gruntowych jest wysoki

    Co do śliwek - bardzo je lubię i nie tylko ja ( rozda się ) Jak będzie co rozdawać

    Jaką dokładnie odmianę proponujesz zamiast węgierki i jakie śliweczki odrzucić ?
    Mirabelki nie chcę za to jakąś brzoskwinkę bym zasadził

    Jaką odległość zachować od granicy ?



    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez qnik111 ; 06-09-2010 o 20:03

  17. #457
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Z tymi leszczynami to chodzi o to, żeby nie zacieniały drzewek, bo de facto urosną najwyższe (5-6 m). Przed nimi powinny iść czereśnie na czereśni ptasiej i grusze na gruszy kaukaskiej. Później śliwy na ałyczy prowadzone w formie prawie naturalnej, a najbardziej z przodu (od południa, bo będa najniższe) jabłonie na półkarłowej M26, bo tworzy silny system korzeniowy (dobrze pobierają wodę) i wiśnie.


    Co do rozstawów:

    jabłonie dałabym na podkładkach półkarłowych w rozstawie 4 m między rzędami i 2-3 m w rzędzie, prowadzić je na wrzeciono
    czereśnie na silnie rosnących podkładkach (czereśnia ptasia) 4-4,5 m x 3-4 m
    grusze 4 x 2-3 m
    śliwy, brzoskwinie, morele, wiśnie 4-4,5 x 2 m Zamiast klasycznej węgierki wprowadź odmiany 'Tolar' lub 'Promis'. Brzoskwinia - powodzenie w uprawie zależy od lokalnych warunków klimatycznych, generalnie jest wrażliwa na chłody i w naszym klimacie dużo choruje (po-mrozowo) i szybko wymiera. Jeśli miejsce jest ciepłe, osłonięte, nie ma zastoiska mrozowego i nie ciągnie wilgoć od lasu - próbuj;

    Powodzenia w uprawie

  18. #458
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Witam
    Czy mogę prosić o poradę ?
    Chcemy w ogrodzie posadzić kilka drzew owocowych : jabłoń ( mogą być dwie różne ), grusza, śliwka. Zdaje sobie sprawę, że odmian jest masa i potem smak owoców jest też dla każdego inny i ma inne znaczenie, ale chodzi mi o sprawdzone i "dobre" owoce tych drzew. Gleba to glina.

    dzieki z góry za info, pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  19. #459

    Domyślnie

    Piszesz we własnym wątku (przez Ciebie założonym), a na dodatek zadajesz w zasadzie to samo pytanie co w pierwszym poście, na które z resztą w toku tego wątku już chyba wiele razy otrzymałeś odpowiedź... Aż ciśnie się na klawiaturę taki komentarz: "nie wiem co piłeś, ale nieźle kopie" BP,MSPANC

  20. #460
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc Zobacz post
    Piszesz we własnym wątku (przez Ciebie założonym), a na dodatek zadajesz w zasadzie to samo pytanie co w pierwszym poście, na które z resztą w toku tego wątku już chyba wiele razy otrzymałeś odpowiedź... Aż ciśnie się na klawiaturę taki komentarz: "nie wiem co piłeś, ale nieźle kopie" BP,MSPANC
    Kurczę normalnie masz rację ... Ale porażka ... Tak, kiedyś pytałem, potem zapomniałem o sprawie, a teraz dopiero temat wrócił na tapetę i znalazłem taki pasujący wątek
    Dobra, nie było pytania, idę czytać od początku
    Sorki za w sumie OT

    pozdrawiam, majki

    PS. Zawsze mówię, że nie pale jeszcze tego co u mnie rośnie, bo nie rośnie. Jeszcze
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

Strona 23 z 36

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony